تهران شناسی

آشنایی با بافت شهری منطقه دو تهران

 

منطقه ای واقع در شمال شهر

منطقه دو تهران یکی از مناطق مرفه نشین بالای شهر است که از محدوده غرب تا شمال غربی گسترده ‌شده و به دلیل آب‌وهوای خوب، اقلیم شهری سرسبزی را به خود اختصاص می دهد. این منطقه با محله های لوکس و شرایط رفاهی و امکانات شهرنشینی مناسب، در صدر مناطق پرتقاضای شمال شهر قرار گرفته است. منطقه ۲ تهران تهران از سمت شمال به کوه های البرز، از جنوب به خیابان آزادی، از غرب به بزرگراه اشرفی اصفهانی و بزرگراه محمدعلی جناح و از شرق به بزرگراه شهید چمران منتهی می‌شود.

 

Tehran2 1 - آشنایی با بافت شهری منطقه دو تهران

منطقه دو تهران

 

این منطقه در بهترین لوکیشن آب‌وهوایی تهران دارای ۴۷۰۰۰ مترمربع وسعت است. ۹ ناحیه شهرداری و ۲۱ محله را در خود جای داده است. محله‌های شاخص آن شامل سعادت‌آباد، کوی نصر ( گیشا)، یوسف‌آباد، شهرآرا، طرشت، فرحزاد، شهرک ژاندارمری، شهرک غرب، مرزداران، تهران‌ویلا، برق آلستوم، همایونشهر است. قرارگیری دامنه‌های البرز در شمال این منطقه شاخص پایتخت موجب شده شرایط آب‌وهوایی ویژه‌ای در مقایسه با نواحی پایین‌دست در آن تجربه کنید. تاجایی که در فصول سرد سال، گاهی اوقات در این محدوده شاهد بارندگی هستید؛ در حالی که مناطق پایین تر حتی هوا ابری هم نیست.

 

ویژگی‌های منطقه دو تهران

یکی از ویژگی‌های بارز منطقه دو تهران که باعث پرطرفدار شدن آن بوده، علاوه ‌بر آب‌وهوای مطلوب، بافت شهری نوسازی شده با ساختمان‌های لوکس و برج‌های مرتفع است. درضمن وجود محله‌های دنج و لوکس و آپارتمان‌هایی با امکانات متنوع تقاضای سکونت در این مناطق را بسیار افزایش داده ‌است. از سوی دیگر دسترسی سریع و راحت به سایر مناطق و محله‌ها از طریق بزرگراه های اصلی، باعث شده این محدوده به ‌ویژه در نواحی سعادت‌آباد برای شاغلان و کارمندان مزایای زیادی به‌همراه داشته باشد.

منطقه دو تهران مشهورترین و گران‌ترین محله‌های تهران را در خود جای داده است. به‌ همین خاطر به عنوان منطقه‌ای مرفه‌نشین شناخته می‌شود. همین ویژگیها باعث شده پتانسیل اقتصادی زیادی برای راه اندازی فضاهای تجاری داشته باشد. همین طور که مشاهده می کنیم مراکز خرید و تجاری گوناگونی را در خود جای داده و قطب اشتغال زایی شهر است.

 

borj milad e1595444676385 - آشنایی با بافت شهری منطقه دو تهران

منطقه دو تهران

 

بافت شهری منطقه دو تهران

به‌طورکلی در نقشه‌های هوایی این منطقه با پوشش گیاهی و فضای سبز وسیع، نواحی مسکونی مرتفع و بزرگراه‌‌ها و شاهراه های اصلی شهر مشخص می‌شود. وجود رشته‌کوه‌های البرز در شمالی‌ترین بخش این منطقه شاخص‌ترین جاذبه‌های طبیعی است که به چشم می‌خورد. این منطقه در محدوده ای روستا شهری درکه و فرحزاد را در خود جای داده ‌است.

سایر جاذبه های طبیعی مورد توجه منطقه دو تهران شامل تپه‌های واقع در شمال کوی نصر (گیشا)، باغ طرشت و فضای سبز و جنگلی وسیع محدوده پردیسان تا جنوب رودخانه فرحزاد است. با وجود این‌ که این منطقه بافت جنگلی و فضای سبز پهناوری دارد، اما به سرعت با ساخت‌وسازهای سال‌های اخیر بافت مسکونی آن گسترش یافته است.

وجود روستاهای درکه و فرحزاد در شمال منطقه ۲ و باغ روستای طرشت در بخش جنوبی ازجمله سکونتگاه‌های قدیمی منطقه است که حال‌وهوای تاریخی به آن داده ‌است. منطقه دو تهران به دلیل جاذبه‌های منحصربه‌فرد طبیعی، دسترسی سریع و درضمن وجود امکانات رفاهی از جمله بیمارستان‌های متعدد، به‌زعم خیلی از شهروندان تهرانی بهترین منطقه تهران شناخته می‌شود.

 

مزیتهای ویژه منطقه دو تهران

  • بافت شهری نوساز با خیابان‌های وسیع
  • فضای سبز قابل‌توجه
  • مسیرهای ارتباطی متعدد که به همه مناطق اطراف و مرکز شهر دسترسی سریع دارد
  • بهره‌مندی از خدمات رفاهی و تفریحی مختلف مانند بوستان‌ها، مراکز خرید، مدارس خوب و خدمات حمل‌ونقل عمومی
  • قرارگیری برج میلاد در این منطقه شهرداری که دومین برج معروف و نماد تهران است
  • بیمارستان‌های مهمی مانند عرفان، بهمن، آتیه، میلاد، پارسیان و.. در این محدوده قرار گرفته ‌است
  • فاز ۲ بوستان پرواز و فاز ۳ بوستان نهج‌البلاغه نیز در این منطقه قرار می‌گیرد
  • مراکز خرید بزرگ و قابل‌توجهی مانند مرکز خرید میلاد نور،گلستان، ایران ‌زمین و ….

 

tehran - آشنایی با بافت شهری منطقه دو تهران

منطقه دو تهران

 

 عناصر و مراکز شاخص منطقه ۲

باغ فیض، باغ‌های طرشت، اوین، فرحزاد

تمرکز دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه امام صادق و علامه طباطبایی و..

زندان اوین

کارخانه برق آلستوم

مجموعه برج یادمان

شهرک آزمایش

پارک جنگلی پردیسان

دره‌ها و مسیرهای جنگلی و سرسبز فرحزاد و درکه

ساختمان‌های ویلایی شهرک غرب

 

 محله‌های معروف منطقه دو تهران

محله گیشا: محله گیشا یا کوی نصر با ساختمان‌های لوکس و جدید سازش، محله ای سرسبز و سرزنده است. این محله در نزدیکی برج میلاد و مراکز خرید و از همه مهم‌تر مجاورت با بوستان گفتگو یکی از نواحی خاص منطقه دو تهران محسوب می شود.  این محله از سمت شرق به بزرگراه چمران، از غرب به بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری متصل می‌شود. از سوی دیگر بخش جنوبی آن به بزرگراه جلال آل‌احمد و نواحی شمالی آن به اتوبان حکیم منتهی می‌شود. می‌توان گفت این محله در میان چندین شاهراه اتصالی شهر تهران قرار گرفته که ترددهای روزانه به اماکن عمومی، ادارات و محل کار را بسیار آسان می‌کند.

 

سعادت‌آباد: نام سعادت‌آباد که به میان می‌آید، ناخودآگاه تصویری از ساختمان‌های شیک با طراحی و معماری منحصر به فرد و برج‌های کوتاه و بلند در ذهن نقش می‌بندد. این محله در بخش هایی بر کوهپایه های البرز بنا شده است، پس جای تعجب نیست که آب و هوای متفاوتی داشته باشد. این منطقه با دسترسی عالی از شرق به بزرگراه چمران، از شمال غرب به فرحزاد، از شمال شرق به اوین، از شمال به کوی فراز و از سمت جنوب به شهرک غرب متصل می‌شود. از مهم‌ترین خیابان‌های سعادت‌آباد می‌توان به بلوار فرهنگ، بلوار سعادت‌آباد، خیابان علامه طباطبایی، خیابان پاک‌نژاد و خیابان سرو اشاره کرد.

 

شهرک غرب: نام دیگر این محله شهرک قدس بوده و از شهرک‌های ساخته شده پیش ‌از انقلاب است. خانه های ویلایی با معماری ویژه و ساختمان‌های لوکس و اعیان‌نشین در هر نقطه این محله به چشم می خورد. محله‌ای که با ظاهر متفاوت، آب‌وهوای نسبتاً پاک، خانه‌های ویلای جذاب با معماری خاص و شهرسازی مدرن شهرت ویژه‌ای در میان محله‌های تهران دارد. این محله به دلیل قرارگیری در میان دامنه‌های البرز و بخش شمالی پایتخت، شرایط اقلیمی متفاوت و پتانسیل‌های بالایی از نظر اقتصادی دارد.

خیابانهای استاندارد و عریض و دسترسی آسان به شریانهای ارتباطی شهر موجب شده ترافیک و شلوغی خیلی کم در آن مشاهده شود. خانه های لوکس و اعیانی و شهرسازی مدرن با الهام از کشورهای اروپایی این محله را در زمره گران ترین مناطق شهر قرار داده است. اصلی ترین خیابانهای این محدوده شامل بلوار خوردین، خیابانهای مهستان و ایران زمین است.

 

محله مرزداران: این محله از بخشهای معروف منطقه دو تهران است و حتی افرادی که تا حدودی با شهر تهران آشنایی دارند، قطعاً نام مرزداران به گوش شان خورده است. این محله تازه‌ساز در حوالی شمال غربی تهران واقع‌شده و از شمال با بزرگراه حکیم، از سمت غرب با بزرگراه اشرفی اصفهانی، از شرق با بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری و از جنوب با بزرگراه جلال آل‌احمد هم مرز است.

محله مرزداران از این لحاظ که ساکنان با فرهنگ و اصیلی دارد؛ از محله‌های دنج و آرام و بی‌حاشیه تهران با بافت نوساز است، نامش بر سر زبان‌ها افتاده ‌است. به دلیل وسیع بودن خیابان‌ها و کوچه‌های محله، خبری از ترافیک نیست و معمولاً آرامش برقرار است. از سوی دیگر این محله به مراکز تفریحی تجاری و مراکز خرید دسترسی مناسبی دارد.

 

5233851 1024x686 - آشنایی با بافت شهری منطقه دو تهران

منطقه دو تهران

 

محله فرحزاد: این محله از منطقه دو تهران در واقع روزی یک روستای جنگلی قدیمی بوده که در بافت دره مانندی تمرکز یافته است. به دلیل پیشروی سکونتگاه‌های شهری به ‌اجبار به بافت شهری افزوده شده است. در این محدوده اغلب بومیان قدیمی سکونت دارند و هنوز هم تا حدی حال‌وهوای روستایی خود را حفظ کرده ‌است. درحال‌حاضر به تفریحگاهی ییلاقی مملو از رستوران‌های رنگ و وارنگ تبدیل‌شده که پاتوق شب‌نشینی شهروندان تهرانی است. محله ای خوش‌آب‌وهوا در غرب شمیرانات و محدوده شمالی تهران که از سمت شرق به سعادت‌آباد، از شمال به کوه‌های البرز، از غرب به شهرک کوهسار و از جنوب به بزرگراه یادگار امام راه پیدا می کند. فرحزاد بیشتر از این‌که محله‌ای از منطقه دو تهران باشد، به پاتوق تفریحی و محلی برای رستوران گردی تبدیل‌ شده است.

ستارخان: خیابان ستارخان کنونی یا همان خیابان تاج قدیم همچنان حال و هوای قدیمی خود را حفظ کرده و از محلات سرزنده غرب پایتخت است. این خیابان از فلکه دوم صادقیه تا میدان توحید امتداد می یابد و از مشهورترین خیابانهای تهران است. بافت شهرنشینی خانه ها در این محدوده تلفیقی از خانه های قدیمی و نوساز است. بنابراین هنوز هم در بخش هایی بافت قدیم خود را حفظ کرده است. محله ای که به دلیل وجود تعداد زیادی مراکز خرید و تجاری در خیابان اصلی پرترافیک و شلوغ است. با این وجود هنوز هم خیابانهای فرعی دنج و باصفای در گوشه و کنار محله جا خوش کرده اند.

 

سخن پایانی

آنچه باعث محبوبیت منطقه دو تهران در میان سایر مناطق تهران شده، دسترسی آسان این محدوده به سایر محلات و مرکز شهر و وجود خانه‌هایی با امکانات رفاهی متنوع و یا در برج‌های سر به فلک کشیده ‌است. همان‌طور که متوجه شدید منطقه دو تهران از محدوده دامنه‌های البرز در شمال غربی پایتخت تا میدان آزادی امتداد می یابد. محله های این منطقه به دلیل قرارگیری در بخش شمالی و نواحی مرتفع از آب‌وهوای خوب و نسیم خنک برخوردار است. کیفیت زندگی در این منطقه در سطح ایده‌آلی قرار گرفته و دسترسی بسیار خوبی دارد. اگر قصد سکونت در یکی از محله‌های منطقه ۲ را دارید، باید خصوصیات آن محله و بودجه مورد نیاز برای خرید خانه با توجه به سطح کیفی منطقه را در نظر بگیرید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا