تهران شناسی

آشنایی با طرح کاهش آلودگی هوا از طریق سامانه تهران من

 

از ابتدای تابستان سال 1398 طرح زوج و فرد حذف خواهد شد و پس از گذشت 14 سال به جای این طرح، طرح کاهش آلودگی هوا اجرایی شده است. در صورتی که فرد بدون اینکه در سامانه تهران من ثبت نام کرده باشد به محدوده طرح کاهش آلودگی هوا و یا طرح ترافیک وارد شود موظف به پرداخت جریمه و عوارض خواهد بود. در ادامه در رابطه با این طرح بیشتر بحث خواهیم نمود.

جهت ثبت نام در سامانه تهران من فرد موظف است تا ابتدا وارد سایت تهران من شود و پس از تکمیل کردن چندین مرحله همچون وارد کردن مشخصات خود و خودرو خود ثبت نام شما در سامانه تهران من تکمیل خواهد شد. در شرایطی که فرد در سامانه تهران من ثبت نام نکرده باشد پس از هر بار ورود به محدوده طرح کاهش آلودگی هوا و یا طرح ترافیک موظف به پرداخت عوارض و جریمه خواهد بود.

 

میزان تعداد روزهای مجاز جهت ورود به طرح کاهش آلودگی هوا

در طرح زوج و فرد با توجه به پلاک خودرو خود قادر خواهید بود تا در روزهای زوج و فرد به محدوده مشخص شده طرح زوج و فرد وارد شوند. اما بهتر است از این موضوع آگاه باشید که محدوده طرح کاهش آلودگی هوا به زوج و یا فرد بودن پلاک خودرو شما ارتباطی نخواهد داشت بلکه این طرح محل صدور پلاک خودرو شما را در نظر خواهد گرفت.

با توجه به قوانین تعریف شده در سامانه تهران من افرادی که خودروهای آن ها دارای پلاک تهران هستند می توانند در یک فصل 20 روز به صورت کاملا رایگان وارد محدوده طرح کاهش آلودگی هوا شوند و همچنین افرادی که خودروی آن ها دارای پلاک غیر تهران می باشد در یک فصل تنها 15 روز می توانند به صورت رایگان وارد محدوده این طرح شوند.

در رابطه با تعداد روزهای مجاز جهت ورود به محدوده طرح کاهش آلودگی هوا بهتر است این نکته را در خاطر داشته باشید که بر اساس قوانین تعیین شده در سایت تهران من پنج شنبه ها نیز جز طرح محسوب می شود و در صورتی که در روز پنج شنبه وارد محدوده طرح کاهش آلودگی هوا تهران شوید یک روز از تعداد روزهای مجاز برای ورود به این طرح کاسته خواهد شد.

 

خرید طرح ترافیک از سامانه تهران من

در صورتی که شما یک طرح ترافیک را از سامانه تهران من خریداری نمایید و سپس وارد محدوده طرح ترافیک شوید از تعداد روزهای مجاز جهت ورود به محدوده طرح کاهش آلودگی هوا که حدود 20 روز است کم نخواهد شد.

همچنین در شرایطی که در یک فصل بیش از 20 بار وارد محدوده طرح ترافیک شوید، با پرداخت نصف مبلغ هزینه عوارض به سایت تهران من قادر خواهید بود تا دوباره وارد محدوده طرح کاهش آلودگی هوا شوید. یک مزیت طرح ترافیک در مقایسه با طرح کاهش آلودگی هوا این است که این طرح در پنج شنبه ها برقرار نمی باشد.

در شرایطی که قصد دارید در یک فصل بیش از 20 بار وارد محدوده طرح کاهش آلودگی هوا وارد شوید باید حساب خود را در سامانه تهران من شارژ کنید و پس از ورود به این محدوده، از اعتبار موجود شما در سامانه تهران من کاسته خواهد شد.

 

 

شرایط ورود به طرح کاهش آلودگی هوا در صورت شارژ نکردن سامانه تهران من

در این شرایط به شما فرصت 30 روزه داده خواهد شد تا حساب خود را به صورت کامل در سامانه تهران من تسویه کنید. در صورتی که در مدت زمان تعیین شده و مهلت ارائه شده حساب خود را پرداخت نکنید باید حدود 25% بیشتر از مبلغ عوارضی را به سامانه تهران من پرداخت نمایید. عوارض دریافت شده از طریق ساست تهران من برای طرح کاهش آلودگی هوا از رانندگان خودروهای مختلف جهت توسعه و بهبود حمل و نقل عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

طرح کاهش آلودگی هوا تهران چیست؟

مناطقی از تهران که دسترسی خودروهایی با آلایندگی بالا بنابه دلایل زیست محیطی به آن ها محدود و یا ممنوع می باشد از مناطق با انتشار آلایندگی کمتر در کلانشهر تهران محسوب می شوند. این دسترسی محدود ممکن است به صورت موقتی( بخشی از ساعات روز) و یا دائم( 24 ساعته) باشد. این طرح از طریق تهران من همچنین ممکن است تنها برای برخی از خودروها اجرایی شود و محدوده کاهش آلودگی هوا ممکن است از محله ای کوچک در کلانشهر تهران آغاز شود و سپس در تمامی سطح شهر اجرایی شود. طرح کاهش آلودگی هوا به تدریج باعث می شود تا خودروهای آلاینده از سطح شهر حذف شوند و در طولانی مدت آلودگی هوای شهر تهران تا حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

از سال 1392 مطالعات و برنامه ریزی روی طرح کاهش آلودگی هوا آغاز شد و تجربیات موفق دنیا در این زمینه مورد بررسی قرار گرفتند. سپس در شورای ترافیک شهر تهران و شورای عالی هماهنگی در وزارت کشور و دولت برای این طرح مصوبات مختلف در نظر گرفته شد. منطقه زوج و فرد قبلی با توجه به این مصوبات به عنوان محدوده کاهش آلودگی کلانشهر تهران تعیین شد و از مهرماه سال 1395 ورود خودروهایی که معاینه فنی ندارند به این محدوده ممنوع شد. در صورت ورود این خودروها به این محدوده صاحبان خودرو موظف به پرداخت جریمه خواهند شد. بر همین اساس رکورد 8 ساله معاینه فنی خودروهای مختلف شکسته شد.

 

تاریخچه طرح کاهش آلودگی هوا در سراسر دنیا

در 13 کشور اروپایی و در حدود 255 منطقه که انتشار آلودگی کم می باشد و با مشکل آلودگی هوا مواجه شده اند طرح کاهش آلودگی هوا اجرایی شده است. پس از تعیین خودروهای آلاینده، ورود وسایل نقلیه زیادی ممکن است به محدوده این طرح ممنوع شود. در حالت های دیگر و در صورت عدم رعایت سطح مجاز تعیین شده، در صورت ورود خودروهای آلاینده به محدوده طرح ترافیک با جریمه های سنگین همراه خواهد بود.

 

 

چارچوب کلی طرح کاهش آلودگی هوا در 8 کشور جهان

در تمام کشورهای دنیا به جز انگلستان و ایتالیا در مناطق کم انتشار آلودگی هوا طرح کاهش آلودگی هوا اجرایی شده است. تمامی این کشورها این طرح ترافیک را با در نظر گرفتن چارچوب ملی اجرایی نموده اند. کشور سوئید یکی از کشورهایی است که این طرح ترافیک را بدون در نظر گرفتن چارچوب ملی اجرایی کرد اما امروزه این طرح ترافیک نیز در این کشور با در نظر گرفتن یک چارچوب ملی و کشوری اجرا شده است.

 

هدف از اجرای طرح کاهش آلودگی هوا و یا طرح ترافیک از طریق سامانه تهران من درآمد زایی نبوده است

پس از اجرای تغییرات مورد نیاز در طرح کاهش آلودگی هوا برخی از کارشناسان اعلام نمودند که این طرح با هدف ایجاد درآمد برای شهرداری صورت گرفته است اما مدیران شهری این مسئله را تکذیب کردند به صورتی که معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری محسن پورسید آقایی در رابطه با ایجاد تغییرات در طرح ترافیک اعلام کردند که بر خلاف موضوعاتی که برخی از افراد مطرح کرده اند هدف اصلی اجرای طرح کاهش آلودگی هوا توسط سامانه تهران من درآمدزایی نبوده است. امروزه که حدود یک سال است که از اجرای طرح کاهش آلودگی هوا می گذرد تمامی افراد متوجه شده اند که مهمترین اهداف این طرح کاهش آلودگی هوای تهران و کاهش ترافیک تا میزان قابل توجه هستند و درآمدزایی به عنوان هدف این موضوع در نظر گرفته نشده است.

با اجرای این طثبت نام در تهران منرح کاهش درآمد شهری نیز مشاهده شده است. درآمد حاصل از طرح ترافیک زوج و فرد که در سال گذشته اجرا شده بود حدود 295 میلیارد تومان بوده است در صورتی که سال قبل از آن این درآمد حدود 345 میلیارد تومان بوده است.

همچنین در رابطه با طرح کاهش آلودگی هوا اعلام شده است که با اجرای این طرح درآمد شهری کاهش داشته است اما این کاهش درآمد به دلیل کاهش قابل توجه ترافیک در کلانشهر تهران از طریق اجرای مکانیزم مطرح شده برای ما دارای فوایدی نیز بوده است. با آغاز اجرای طرح کاهش آلودگی هوای تهران اکثر افراد سعی در مدیریت رفت و آمد خود را دارند به طوری که تردد آن ها در ساعت های خلوت انجام می گیرد، البته برخی از افراد میزان تردد خود را به میزان صفر کاهش داده اند.

 

 

 

کاهش قابل توجه تردد در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا از طریق سامانه تهران من

بر اساس بیانیه های معاون شهردار تهران در سال گذشته در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا توسط سامانه تهران من شاهد کاهش 22% تردد بوده ایم. این کاهش قابل توجه نتیجه مدیریت تقاضایی بوده است که مردم خود آن ها را اجرا می کردند. امیدوار هستیم تا امسال نیز تردد وسایل نقلیه در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا کاهش پیدا کند و درآمد به دست آمده از طرح ترافیک کاهش آلودگی هوا کاهش خواهد یافت و باعث شده است اکثر افراد تردد خود با خودروی شخصی را کاهش دهند و بیشتر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

 

آغاز طرح کاهش آلودگی هوا و خداحافظی با طرح پلاک زوج و فرد

شهروندان تهرانی در صورت ثبت نام در سامانه تهران من قادر به استفاده از 20 روز تردد در یک فصل به صورت رایگان در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا خواهند بود.

تعداد تردد خودروها در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد در قیمت طرح ترافیک برای آن ها تاثیری نخواهد داشت و تنها ملاک برای محاسبه هزینه طرح ترافیک برای آن ها نخستین و آخرین خروج آن ها می باشد. بر اساس اطلاعیه حمل و نقل ترافیک، طرح ترافیک در روزهای پنج شنبه به صورت رایگان برگزار می شود.

 

آغاز طرح کاهش آلودگی هوا از طریق سایت تهران من از امسال

آغاز اجرای طرح کاهش آلودگی هوا از طریق سامانه تهران من نیمه فروردین ماه سال 1398 بوده است.اما این طرح برای افرادی که سهمیه دریافت نموده اند با تاخیر اجرا شد و امروزه هنوز خبرنگاران طرح های جدید را دریافت نکرده اند. اما به گفته مسئولان شهری طرح کاهش آلودگی هوا از اوایل تیرماه قابل اجراست.

در رابطه با طرح زوج و فرد گذشته مدیر واحد ساماندهی محدوده ها و طرح های ترافیک کلانشهر تهران به خبرگزاری فارس اعلام کرد که طرح زوج و فرد نیز از اوایل تیرماه مجددا اجرا خواهد شد و هزینه آن دقیقا نصف هزینه طرح ترافیک کاهش آلودگی هوا می باشد که این امر به نوع معاینه فنی خودروهای مختلف و ساعات اوج تردد بستگی دارد.

مسئولان شهری همچنین تاکید کرده اند که طرح کاهش آلودگی هوا در روزهای پنج شنبه نیز از ساعت 6 و نیم صبح تا یک بعدظهر قابل اجرا خواهد بود. بر اساس مصوبات بیان شده هزینه پایه طرح ترافیک امسال حدود 23 هزار تومان می باشد اما این هزینه با توجه به زمان ورود و خروج طرح تغییر خواهد کرد.

 

 

طرح کاهش آلودگی تهران در چه مناطقی اجرا می شود

محدوده اجرای طرح کاهش آلودگی هوا مرزهای طرح زوج و فرد است. در سامانه تهران من این محدوده ها تعیین شده است.

 

میزان جریمه ورود متخلفین جهت ورود به محدوده طرح کاهش آلودگی هوا

وضعیت معاینه فنی خودروها در محدوده این طرح از طریق دوربین های پلاک خوان مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که یک خودرو برگه معاینه فنی نداشته باشد موظف به پرداخت 50 هزار تومان جریمه خواهد بود. در صورتی که این تخلف تکرار شود هر 24 ساعت یکبار میزان جریمه نیز تکرار خواهد شد. همچنین هر خودرو در هر فصل تنها می تواند 20 روز در این طرح تردد کند و در صورت افزایش تردد در این منطقه جریمه خواهد شد، جهت جلوگیری از جریمه شدن می تواند اقدام به خرید طرح ترافیکی از سامانه تهران من نمایید.

 

 

آیا ثبت تخلف تنها در مرز این طرح صورت می گیرد

در مرحله اول این طرح علاوه بر اینکه نظارت کامل در محدوده مرزهای طرح کاهش آلودگی هوا صورت می گیرد، در داخل محدوده ترافیک نیز دوربین هایی وجود دارند که تخلفات را ثبت می کنند و در مرحله دوم این طرح ترافیک معاینه فنی خودروها از طریق دوربین های نظارتی در سطح شهر تهران کنترل و ثبت خواهند شد.

 

آیا در این طرح برای خودروهای غیر سواری و وانت ها استثنا وجود دارد

همانطور که در سامانه تهران من اعلام شده است در مرحله نخست این طرح برای خودروهای سواری و وانت ها اجرایی شده است در حالی که در مراحل بعدی این طرح برای دیگر وسایل نقلیه نیز اجرایی می شود.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا