تهران شناسی

آشنایی با محله دارآباد یکی از محله های قدیمی واقع در کلانشهر تهران

 

یکی از محله های قدیمی که در بخش شمال کلانشهر تهران واقع شده است محله دارآباد می باشد. این محله یکی از محله های خوش آب و هوای تهران می باشد که در منطقه ۱ تهران قرار گرفته است. این محله در زمان های گذشته تنها یک روستا در اطراف تهران بوده است که با توسعه این شهر این روستا نیز به یکی از محله های خوش آب و هواب تهران تبدیل شده است. در مقایسه با دیگر محله های واقع در بخش شمالی کلانشهر تهران مکان رفت و آمد ثروتمندان نمی باشد اما با این وجود قیمت املاک در این محله نسبتا بالاست. یکی از دلایل بالا بودن قیمت خانه در محله دارآباد آب و هوای خوش آن و عدم وجود دود و دم در این محله می باشد.

 

دارآباد تهران - آشنایی با محله دارآباد یکی از محله های قدیمی واقع در کلانشهر تهران

محله دارآباد

وضعیت جغرافیایی محله دارآباد

محله دارآباد تهران از بخش شمالی به ارتفاعات کوهپایه البرز، از بخش شرقی به رودخانه دارآباد، بخش شرقی باقلازار، بخش شرقی بیمارستان دانشوری، از بخش جنوبی به اتوبان ارتش و محله آجودانیه و در نهایت از بخش غربی به خیابان کوهپایه چهارم، از ابتدای آجودانیه تا فرعی شانزدهم و بخش غربی پادگان، دربند و نیاوران محدود شده است. حال اگر قصد خرید خانه در محله دارآباد را دارید توصیه می کنیم تا پایان ما را همراهی کنید تا با امکانات موجود در این محله بیشتر آشنا شوید.

 

آشنایی با تاریخچه محله دارآباد

محله دارآباد دارای قدمت بسیار زیادی می باشد به طوری که پس از بررسی های صورت گرفته متوجه شدیم قدمت آن به دوره خلافت قاجار باز می گردد. به عقدیه برخی از مورخان به دلیل وجود درختان فراوان در این محله ابتدا نام این محله به دارآباد مشهور بوده است اما از آنجا که بعدها در این منطقه کاخ مظفرالدین شاه احداث شد به آن شاه آباد نیز گفته می شد. به محله ای که تعدادی از قنات های دارآباد از زمان قدیم در آن واقع شده است امروزه نیز شاه آباد گفته می شود. مظفرالدین شاه در زمان های قدیم به بیماری آسم مبتلا بود از این رو پزشکان جهت درمان بیماری ایشان زندگی در این محله را پیشنهاد می دهند و به همین دلیل بعدها در این محله یک کاخ احداث شد. یکی از عمارت های احداث شده در اطراف این کاخ عمارت فخرالدوله می باشد که در سال ۱۳۱۲ و در دوران خلافت رضا شاه بیمارستان مسلولین در حیاط این باغ احداث شد.

 

بافت انسانی واقع در محله دارآباد تهران چگونه است؟

بافت اجتماعی واقع در محله دارآباد را دو گروه از مهاجران تشکیل می دهند که امروزه به عنوان اهالی قدیمی دارآباد شناخته می شوند. مهاجران آذری دسته اول ساکنین محله دارآباد هستند که محله ترک آباد را به عنوان مکان مناسب برای سکونت خود انتخاب می کنند، در این محله یک مشجد مشهور برای مهاجران آذری وجود دارد. مهاجران دسته دوم نیز افراد ملایری هستند که آن ها نیز یک مسجد مختص به خود دارند. خانواده قیدی ها نیز یکی از خانواده هایی هستند که از زمان های گذشته تا به امروز در این محله سکونت داشته اند. از آنجا که محله دارآباد در موقعیت کوهپایه ای واقع شده است دارای خیابان ها و کوچه های شیبدار هستند و آب و هوای این منطقه بسیار مطبوع و مناسب می باشد.

 

تجریش - آشنایی با محله دارآباد یکی از محله های قدیمی واقع در کلانشهر تهران

محله دارآباد تهران

 

از آنجا که رود دره دارآباد در این محله واقع شده است تعداد زیادی از ساکنین این محله برای کوهنوردی و سپری کردن اوقات فراغت آخر هفته ها به اینجا می آیند شاهد ترافیک سنگین در این مکان در آخر هفته ها خواهید بود. به دلیل وجود ترافیک سنگین آخر هفته ها در محله دارآباد ساکنین آن در روزهای تعطیل برای عبور و مرور خود با مشکلات بسیار زیادی مواجه می شوند.

 

وضعیت دسترسی به محله دارآباد

دسترسی به محله دارآباد از طریق وسایل نقلیه عمومی همچون اتوبوس به آسانی امکان پذیر است در صورتی که می خواهید از طریق اتوبوس به سمت محله دارآباد راه بیافتید باید ابتدا سوار خط ۷ اتوبوس شده و سپس به سمت تجریش حرکت کنید و در نهایت از میدان تجریش سوار خط اتوبوس تجریش-دارآباد شده و با خیالی آسوده به محله دارآباد برسید. البته لازم به ذکر است که با استفاده از مترو نیز می توان به محله دارآباد دسترسی پیدا کرد. برای این منظور توصیه می کنیم سوار خط یک مترو شده و به تجریش بروید، از میدان تجریش نیز می توان با استفاده از وسایل نقلیه مختلف همچون اتوبوس و تاکسی به محله دارآباد برسید. ایستگاه های مترو قائم و نوبنیاد از نزدیک ترین ایستگاه های مترو به محله دارآباد به شمار می روند.

یکی از نکات مثبت محله دارآباد این است که در مجاورت آن چندین ایستگاه سوخت وجود دارد از این رو ساکنین می توانند به راحتی به جایگاه های سوخت دسترسی پیدا کنند از نزدیک ترین ایستگاه های سوخت به این محله می توان به ایستگاه های واقع در خیابان تجریشریال آخر خیابان پاسداران و روبروی خیابان اقدسیه اشاره کرد.

یکی دیگر از نکات مهم در رابطه با این محله این است که از آنجا که محدوده ترافیکی خاصی در این محله وجود ندارد از این رو ساکنین دارآباد می توانند بدون هیچ محدودیت و به راحتی از وسایل نقلیه خود استفاده کنند.

 

امکانات مهم واقع در محله دارآباد

اماکن تفریحی و گردشگری واقع در محله دارآباد

در صورتی که برای سپری کردن روزهای تعطیل خود و سپری اوقات به دور از شلوغی و دود تهران به دنبال مکانی دنج و خوش آب و هوا هستید رفتن به بوستان دارآباد واقع در این محله را به شما توصیه می کنیم. این بوستان یکی از محل های بسیار دنج و مناسب می باشد که از سپری کردن اوقات خود در آن هرگز پشیمان نخواهید شد. مساحت بوستان دارآباد به حدود ۳۶ متر مربع می رسد که قسمت ابتدایی آن در سال ۱۳۷۱ و بخش بعدی آن در سال ۱۳۸۹ احداث شده است. نکته جالب در رابطه با بوستان دارآباد این است که رودخانه زیبای دارآباد از میان این پارک می گذرد. وجود سنگفرش ها و آلاچیق های زیبا در این بوستان احساس بودن در دره را به شما می دهند و این آلاچیق ها اکثرا در اطراف رودخانه واقع شده اند. این بوستان به عنوان یکی از بوستان های مجهز در تهران محسوب می شود زیرا وسایل ورزشی، کتابخانه، زمین چمن زیبا و زمین مخصوص بازی کودکان در آن وجود دارند.

 

24 - آشنایی با محله دارآباد یکی از محله های قدیمی واقع در کلانشهر تهران

پارک محله دارآباد

 

پل فلزی موجود در این بوستان که دو سمت رودخانه دارآباد را به یکدیگر متصل می سازد یکی از جاذبه های فوق العاده دیدنی این بوستان می باشد، این پل فلزی دارای هلال بسیار جالبی می باشد. ورودی این بوستان نیز بسیار زیبا می باشد، در طراحی ورودی این بوستان از معماری خاص و مخصوص ایرانی بهره گرفته شده است. بهترین زمان جهت بازدید از این بوستان فصل بهار می باشد. زیرا در این فصل تمامی برف ها آب شده و رودخانه دارای میزان آب بسیار زیادی می باشد. آب شدن برف های موجود در این بوستان جلوه های طبیعی بسیار زیبایی را در آنجا ایجاد کرده است که چشم بازدیدکنندگان را به سوی خود جذب می کند، بوستان دارآباد در خیابان هاشمی محله دارآباد واقع شده است.

 

موزه آثار طبیعی و حیات وحش ایران

یکی دیگر از اماکن تفریحی و گردشگری واقع در محله دارآباد تهران موزه آثار طبیعی و حیات وحش ایران می باشد. این موزه یکی از بزرگ ترین موزه های ایران می باشد که در ابتدای محله دارآباد واقع شده است. این موزه در خیابان آجودانیه واقع شده است. ساختمان موزه ایران از کاخ های شمس پهلوی محسوب می شود که توسط ایشان مورد استفاده قرار نگرفته است و امروزه به عنوان موزه حیات وحش و محیط زیست مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از مهمترین جاذبه های واقع در این موزه مجسمه دایناسور گیاهخواری می باشد که به دوران ژوراسیک تعلق دارد. این مجسمه در ابتدای موزه واقع شده است و در سال ۱۳۸۰ ساخته شده است. انواع دیگر حیوانات مختلف همچون گوزن، خرس، انواع آبزیان و پرندگان، خزندگان و گربه سانان در طبقه دوم ساختمان این موزه قرار گرفته اند.

 

دیوراما - آشنایی با محله دارآباد یکی از محله های قدیمی واقع در کلانشهر تهران

موزه محله دارآباد

در صورتی که صاحب فرزند هستید توصیه می کنیم بازدید از این محله تهران را از دست ندهید، کودکان شما در این موزه علاوه بر آموزش مطالب علمی می توانند از آب و هوای خوش این محله نیز نهایت لذت را ببرند.

 

کوهنوردی در محله دارآباد

از ویژگی های مثبت کوه های واقع در محله دارآباد می توان به شیب کم و متعادل آن ها و همچنین آب و هوای خوش آن اشاره کرد، این ویژگی ها کوه های واقع در این محله را به منطقه ای عالی جهت پیاده روی تبدیل کرده است. کوه های واقع در این محله همچنین مکان مناسبی برای تجدید قوا و استشمام هوای تازه برای ورزشکاران و ساکنین آن می باشد. آب چشمه در تمام طول سال در این منطقه وجود دارد، آب این چشمه بسیار گوارا و فرح بخش می باشد. به طور کلی می توان گفت ویژگی های مثبت کوه های محله دارآباد باعث جذب علاقه مندان بسیار زیادی به رشته کوهنوردی به این منطقه شده است. افراد با بیماری های تنفسی نیز می توانند جهت درمان بیماری خود به این محله رفته و از آب و هوای خوش آن نهایت استفاده را بکنند.

 

فروشگاه ها و مراکز خرید واقع در محله دارآباد

یکی از پاساژها، فروشگاه ها و مراکز خرید مشهور واقع در محله دارآباد مجتمع عرش آجودانیه می باشد، این فروشگاه تمامی روزهای هفته از ساعت ۱۰ صبح تا ۹ شب آماده ارائه خدمات به ساکنین این محله و کلانشهر تهران می باشد. در این فروشگاه حدود ۱۳۲ واحد تجاری و ۳۳ غرفه در رابطه با مواد غذایی وجود دارند. در این فروشگاه علاوه بر موارد ذکر شده رستوران، شهربازی و پارکینگ مجهز و زیبا نیز وجود دارد. پس از ورود به این فروشگاه می توانید به مغازه های هایپر موجود در آن نیز بروید. مجتمع تجاری عرش آجودانیه یک مجتمع تجاری ۸ طبقه می باشد. در محله دارآباد علاوه بر این مجتمع تجاری مراکز خرید و فروشگاه های مختلف بسیار زیادی وجود دارد از این رو ساکنین محله دارآباد به مراکز خرید و فروشگاه ها به راحتی دسترسی خواهند داشت.

 

داراباد - آشنایی با محله دارآباد یکی از محله های قدیمی واقع در کلانشهر تهران

امکانات رفاهی محله دارآباد

کافه های واقع در محله دارآباد

در محله دارآباد کافه های زیبای بسیار زیادی نیز وجود دارند، این کافه ها شامل کافه خاص، کافه لایف و امیر شکلات هستند. کیفیت و قیمت این کافه ها بسیار مناسب می باشد، این کافه ها در روزهای غیر تعطیل خلوت تر هستند.

 

مدارس و موسسات آموزشی واقع در این محله

از جمله مدارس و موسسات آموزشی واقع در محله دارآباد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مدرسه ابتدایی دولتی دخترانه پروین اعتصامی
  • مدرسه ابتدایی دولتی پسرانه شهید پورابتهاج

مراکز ورزشی واقع در محله دارآباد

از مهمترین مراکز ورزشی واقع در محله دارآباد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • باشگاه بانک صنعت و معدن
  • زمین تنیس آکادمی تنیس ایران
  • ورزشگاه شهدای دارآباد
  • باشگاه بدنسازی سرای محله
  • باشگاه بدنسازی مهاجر

مسجدها و مراکز دینی واقع در محله دارآباد

  • مسجد باب الحوائج
  • مسجد جامع دارآباد
  • مسجد خاتم الانبیا

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا