تهران شناسی

آشنایی با محله سید خندان، یکی از محله های گران قیمت منطقه ۷ شهرداری تهران

آشنایی با محله سید خندان، یکی از محله های گران قیمت منطقه ۷ شهرداری تهران

یکی از محله های قدیمی تهران که دارای وضعیت دسترسی نسبتا خوبی به دیگر محله های مجاور می باشد محله سید خندان می باشد. در این محله مراکز خرید و فرهنگی مختلف وجود دارد که همین امر باعث شده است این محله به یکی از محله های محبوب کلانشهر تهران تبدیل شود. در صورتی که قصد خرید خانه در این محله را دارید ابتدا بهتر است در رابطه با امکانات موجود در آن اطلاعاتی را جمع آوری نمایید. در ادامه به بررسی کامل و جامع این محله خواهیم پرداخت.

تاریخچه محله سید خندان تهران

حدود دویست سال پیش زمین های این محله خشک و بی آب و علف بوده است و گاهی کاروانسراهای مختلف از آن عبور می کردند. در سال های بعد شخصی به نام سید جعفر شاه صاحب جهت ادامه تحصیل در رشته فقه و دروس حوزوی به تهران مسافرت کرده و در یکی از باغ های نزدیک این محله سکونت می کند. ایشان علاوه بر تحصیل جهت سپری کردن زندگی خود به کار کشاورزی و دامپروری مشغول می شود. با اقدامات سید جعفر شاه صاحب این محله به محله ای آباد و پر برکت تبدیل می شود. از آنجا که سید جعفر فردی مردم دار بوده است توانسته در مدت زمان کوتاهی به جایگاه ویژه ای در بین مردم دست یافته و به عنوان امین مردم شناخته می شده است.

بر اساس دیگر روایات محله سید خندان تهران یادبود پیرمردی دانا و خنده رو به نام سید جعفر شاه صاحب بوده است. طبق روایات بیان شده اکثر پیشگویی های ایشان درست از آب در می آمده است به طوری که بین مردم عاوم و خاص به شهرت قابل توجهی دست یافته بود. مردم آن زمان جهت حفظ احترام ایشان نام سید خندان را برای این محله انتخاب کردند. در آن زمان یکی از ایستگاه های اتوبوس در جاده قدیم شمیران نیز به این نام مشهور شد.

بر اساس یکی دیگر از روایات طبق رسم و رسوم گذشته تمامی بزرگان محله های مختلف کلانشهر تهران دارای قهوه خانه و زورخانه به نام خود بودند، سید جعفر اه صاحب نیز در آن زمان در چهارراه سید خندان صاحب قهوه خانه ای به نام خود بودند. یکی از نوادگان شیخ صاحب به نام آتش بیک هنوز در قید حیات هستند.

این عقیده مردم در رابطه با این موضوع که در آن زمان اگر شخصی صاحب بخش عظیمی از زمین های یک منطقه بود نام آن شخص برای آن محله انتخاب می شد، صدق نمی کرد. یکی از نوادگان ایشان که هنوز در قید حیات هستند در منطقه زیر پل سید خندان به حرفه تاکسی رانی مشغول هستند. دیگر نوادگان ایشان نیز در محله زرگنده زندگی می کردند.

 

وضعیت جغرافیایی محله سید خندان

در حقیقت محله سید خندان محدوده ای از اتوبان رسالت را تشکیل می دهد که بین اتوبان شهید صیاد شیرازی و خیابان سهروردی شمالی واقع شده است. این محله از بخش جنوب شرقی به خیابان حمیدی، از بخش جنوب غربی به میدان پالیزی و خیابان قندی محدود می شود.

 

سید خندان1 - آشنایی با محله سید خندان، یکی از محله های گران قیمت منطقه 7 شهرداری تهران

محله سید خندان تهران

آشنایی با خیابان های مهم محله سید خندان

محله سید خندان نیز همانند دیگر محله های موجود در مناطق مختلف کلانشهر تهران از چندین خیابان اصلی و مهم تشکیل شده است که از این بین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خیابان جلفا، یکی از معایب این خیابان وجود ترافیک سنگین در آن می باشد.
 • خیابان ارسباران، فرهنگسرایی بزرگ در این خیابان واقع شده است.
 • خیابان خرمشهر، در این خیابان نیز یک جایگاه سوخت برای ماشین ها واقع شده است.

 

بافت محله سید خندان چگونه است؟

همانطور که گفتیم محله سید خندان یکی از محله های نسبتا قدیمی می باشد از این رو بافت اکثر خانه های موجود در این محله قدیمی می باشد. البته امروزه شاهد ساخت و سازهای مدرن در این محله هستیم به طوری که سالانه تعداد آپارتمان های نوساز موجود در محله سید خندان در حال افزایش است. از آنجا که محله سید خندان به مراکز فرهنگی مختلف دسترسی نسبتا خوبی دارد به عنوان یکی از محله های فرهنگی کلانشهر تهران شناخته شده است.

 

وضعیت دسترسی در محله سید خندان

ترمینال تاکسی رانی محله سید خندان در زیر پل سید خندان واقع شده است که وظیفه انتقال ساکنین این محله به دیگر محله های مجاور را به خوبی ایفا می کند. از مهمترین خطوط تاکسی رانی محله سید خندان می توان به خطوط تاکسی رانی با مبدا سید خندان و مقصد میدان مادر، بنی هاشم، شهید عراقی، جنت آباد، میدان انقلاب اسلامی، چهارراه اشراق، میدان رسالت، خیابان بهار، میدان امام حسین(ع)، میدان نامجو، استاد حسن بنا، میدان ولیعصر، سه راه معلم، بیمارستان امام خمینی، چهارراه نظام آباد، مترو مصلی، میدان هفت تیر، فلکه چهارم تهران پارس، میدان شوش، میدان نبوت و در نهایت چهارراه تهران پارس اشاره کرد.

 

سید خندان2 - آشنایی با محله سید خندان، یکی از محله های گران قیمت منطقه 7 شهرداری تهران

تاریخچه محله سید خندان

 

محله سید خندان از طریق اتوبوس های تندرو نیز به دیگر محله های تهران به راحتی دسترسی دارند که از این بین می توان به خطوط اتوبوس های تندرو پایانه علم و صنعت به مقصد پایانه بیهقی اشاره نمود. این خط اتوبوس رانی به نحوی شرق را به غرب متصل می کند. از پایانه میدان امام خمینی به مقصد سید خندان نیز یک خط اتوبوس رانی وجود دارد.

محله سید خندان همچنین به ایستگاه مترو دسترس نسبتا خوبی دارد. فاصله ایستگاه مترو مصلی تا سید خندان فاصله بسیار کمی دارد. پس از پیاده شدن از مترو برای دستیابی به پل سید خندان خطوط تاکسی رانی نیز در خدمت مردم هستند.

وجود ایستگاه سوخت گیری خرمشهر در مجاورت محله سید خندان و در خیابان سهروردی شمالی و ابتدای خیابان خرمشهر دسترسی مردم این محله به جایگاه سوخت را نیز ساده ساخته است.

 

امکانات موجود در محله سید خندان

در محله سید خندان امکانات درمانی، دینی، آموزشی و تفریحی نسبتا خوبی وجود دارند و همین امر باعث شده است اکثر ساکنین کلانشهر تهران جهت سکونت در این محله تمایل داشته باشند. در ادامه با امکانات مختلف موجود در این محله بیشتر آشنا خواهید شد.

 

مراکز فرهنگی و آموزشی موجود در محله سید خندان

در این محله چندین مرکز آموزشی و فرهنگی نیز وجود دارند که تا حدی توانسته اند نیازهای آموزشی ساکنین این محله را رفع کنند. از مهمترین مراکز آموزشی و فرهنگی موجود در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دبیرستان شهید حداد عادل واقع در خیابان جلفا، میدان کتابی
 • دبیرستان غیر انتفاعی کار و دانش تلاش دخترانه واقع در خیابان آذرشهر، خیابان شریعتی
 • مدرسه شهید پسرانه واقع در خیابان ارسباران، میدان کتابی
 • مدرسه قدس پسرانه پس از پل سید خندان و واقع در خیابان شریعتی
 • مدرسه دولتی دخترانه سجادیه واقع در خیابان جلفا، میدان کتابی
 • آموزشگاه زبان ایرانمهر واقع در ضلع شمال شرقی پل سید خندان
 • آموزشگاه زبان بامداد دانش
 • دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نیز در مجاورت این محله واقع شده است.
 • فرهنگسرای ارسباران، در این مکان علاوه بر فرهنگسرا یک کافه نیز وجود دارد.
 • موزه رضا عباسی: در مجاورت پل سید خندان موزه رضا عباسی نیز که یکی از اماکن فرهنگی این محله محسوب می شود واقع شده است.

 

مراکز خرید واقع در محله سید خندان

در این محله چندین مرکز خرید نیز وجود دارند که ساکنین این محله می توانند مایحتاج روزانه خود را از آن مراکز خریداری نمایند. از مهمترین مراکز خرید واقع در محله سید خندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

سید خندان3 1024x576 1 - آشنایی با محله سید خندان، یکی از محله های گران قیمت منطقه 7 شهرداری تهران

مراکز خرید محله سید خندان

 

مرکز خرید اندیشه

ساکنین این محله می توانند پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی و جواهرات مورد نیاز خود را از این مرکز خرید خریداری نمایند.

 

فروشگاه جانبو و کوروش

ساکنین این محله همچنین می توانند خوراکی های مورد نیاز روزانه خود را از این فروشگاه تهیه کنند.

 

بستنی فروشی و آبمیوه پالیزی

اکثر ساکنین این محله در پیاده روی های شبانه خود به این بستنی فروشی نیز سر می زنند.

 

فروشگاه دکوراسیون داخلی

در خیابان سهروردی و زیر پل سید خندان یک فروشگاه وجود دارد که انواع ملزومات دکوراسیون داخلی در آن به فروش می رسند.

 

مراکز مذهبی واقع در این محله

چندین مرکز مذهبی و دینی نیز در محله سید خندان واقع شده است که ساکنین این محله جهت انجام امور دینی و مذهبی خود می توانند به آنجا بروند. از مهمترین مراکز مذهبی واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسجد حضرت ولیعصر در خیابان سیف، خیابان عراقی
 • مسجد امام جعفر صادق کمی بالاتر از پل سید خندان
 • مسجد جامع محمدیه واقع در خیابان دبستان، سید خندان و در بزرگراه رسالت

 

مراکز درمانی در محله سید خندان

از مهمترین امکانات موجود در این محله می توان به چندین مرکز درمانی واقع در این محله نیز اشاره کرد. از مهمترین مراکز درمانی واقع در این محله موارد زیر هستند:

 

سید خندان4 - آشنایی با محله سید خندان، یکی از محله های گران قیمت منطقه 7 شهرداری تهران

وضعیت دسترسی محله سید خندان

 

 • درمانگاه دندانپزشکی شبانه روزی پردیس واقع در خیابان شریعتی و پس از پل سید خندان
 • مرکز پزشکی هسته ای سید خندان ۱۱۰ واقع در خیابان شریعتی و پس از پل سید خندان
 • درمانگاه شبانه روزی دکتر حقیقت فر واقع در زیر پل سید خندان
 • مطب چندین پزشک مطرح در ساختمان پزشکان پس از پل سید خندان
 • داروخانه شبانه روزی حقیقت فرد در ضلع شمال غربی پل سید خندان، خیابان شریعتی، کوچه هوشیار
 • داروخانه خندان پس از پل سید خندان در خیابان دکتر شریعتی
 • داروخانه آزادگان شریعتی پس از پل سید خندان، خیابان پاکروان، بلوار مجتبایی

 

مراکز دولتی مهم واقع در این محله

چندین مرکز دولتی مهم نیز در این محله واقع شده است و همین امر باعث شده در ساعات اداری خیابان های این منطقه دارای ترافیک سنگین باشند. از مهمترین مراکز دولتی واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دادسرای ناحیه نوزده تهران در خیابان دبستان، کوچه آریان محمودی
 • ساختمان مرکزی شرکت ارتباطات زیرساخت در خیابان شریعتی نرسیده به پل سید خندان

 

مراکز تفریحی و ورزشی این محله

چندین مرکز تفریحی و ورزشی نیز در این محله قرار گرفته اند و ساکنین این محله می توانند جهت سپری کردن اوقات فراغت خود به این مراکز بروند. از مهمترین مراکز تفریحی و ورزشی واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

پارک اندیشه و پارک رسالت

در میدان پالیزی و در خیابان های سهروردی و شریعتی پارک های اندیشه و رسالت واقع شده اند.

 

بوستان مادران

در محله سید خندان یک بوستان مخصوص مادران وجود دارد.

 

باشگاه ورزشی شهید صیاد شیرازی

باشگاه ورزشی شهید صیاد شیرازی که دارای امکانات مختلف همچون بیلیارد، سالن بدن سازی و کلوپ های ورزشی می باشد نیز در این محله واقع شده است.

استخر پیام

روبروی پارک اندیشه در این محله استخر پیام نیز واقع شده است.

 

قیمت خرید خانه در این محله

همانطور که گفتیم محله سید خندان یکی از محله های گران قیمت کلانشهر تهران محسوب می شود از این رو قیمت خرید خانه در این محله نسبتا زیاد است. قیمت خانه در این محله به عوامل مختلف از جمله متراژ، موقعیت ملک و امکانات موجود در آن بستگی دارد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا