تهران شناسی

آشنایی با محله شهرک پرواز یکی از محله های آرام در غرب کلانشهر تهران

آشنایی با محله شهرک پرواز یکی از محله های آرام در غرب کلانشهر تهران

یکی از محله های ایده آل برای زندگی واقع در ضلع غربی کلانشهر تهران محله شهرک پرواز می باشد. امکانات موجود در این محله و وضعیت دسترسی آن نیز نسبتا مطلوب است که همین امر باعث شده است تعداد متقاضیان سکونت در این محله به طور روزانه افزایش یابد. بافت مسکونی این محله نیز مطلوب است و به دلیل وجود آرامش در آن ساکنین از زندگی خود در این محله نهایت رضایت را دارند. در صورتی که قصد خرید خانه در محله شهرک پرواز را دارید بهتر است قبل از انجام هرگونه اقدامی به اطلاعاتی جامع و کامل در رابطه با این محله دست یابید.

 

محله شهرک پرواز - آشنایی با محله شهرک پرواز یکی از محله های آرام در غرب کلانشهر تهران

محله شهرک پرواز

تاریخچه محله شهرک پرواز تهران

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مالک تمامی زمین های محله شهرک پرواز خانمی به نام ورزی بوده است و پس از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی تعاونی مسکن این زمین ها را مصادره می کند. یک سال پس از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی زمین های این منطقه به کارکنان نیروی زمینی و هوایی کشور تحویل داده می شود. در نهایت به دلیل سکونت کارکنان نیروی هوایی در این منطقه، این محله به شهرک پرواز مشهور گشت.

 

وضعیت جغرافیایی محله شهرک پرواز

محله شهرک پرواز یکی از محله های واقع در منطقه ۵ شهرداری تهران می باشد. از نظر موقعیت جغرافیایی می توان گفت این محله از بخش شمالی به اتوبان حکیم و اتوبان علامه جعفری، از بخش شرقی به اتوبان ستاری، از بخش جنوبی به آزادراه تهران-کرج و در نهایت از بخش غربی به بلوار شقایق محدود می شود. لازم به ذکر است که محله سازمان برنامه نیز در مجاورت محله شهرک پرواز واقع شده است.

 

موقعیت بافت محله شهرک پرواز تهران

اکثر خانه ها و آپارتمان های موجود در محله شهرک پرواز نوساز هستند و در این محله خانه هایی با بافت قدیمی زیاد به چشم نمی آیند. در این محله تهران ساخت آپارتمان ها از سال ۱۳۷۵ آغاز شده است و امروزه مجتمع های مسکونی جایگزین خانه های قدیمی و ویلایی شده اند. اکثر ساکنین این محله را کارکنان نیروی هوایی تشکیل می دهند و سطح زندگی آن ها تقریبا بالا گزارش شده است.

در رابطه با بافت انسانی این محله نیز می توان گفت که اکثر ساکنین این محله مسلمان و پیرو شیعه هستد اما عده ای از این ساکنین نیز اهل سنت و یا زرتشتی هستند. بخش عظیمی از ساکنین محله شهرک پرواز را نیز افرادی تشکیل می دهند که نمی توان آن ها را به قوم خاصی نسبت داد و نمی توان گفت که ترک، کرد یا لر هستند. این محله به عنوان یکی از شهرک های شهیدپرور کلانشهر تهران شناخته شده است به طوری که به اسلام بیش از ۵۰ شهید تقدیم کرده است.

 

وضعیت دسترسی محله شهرک پرواز

این محله بین شریان های اصلی کلانشهر تهران واقع شده است از این رو دسترسی ساکنین این محله به دیگر بخش های تهران به سادگی امکان پذیر است. آزادراه تهران کرج نیز در این محله واقع شده است و به همین دلیل است که دسترسی به خارج از شهر نیز آسان است. از مهمترین اتوبان ها و آزادراه های واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

محله شهرک پرواز تهران - آشنایی با محله شهرک پرواز یکی از محله های آرام در غرب کلانشهر تهران

محله شهرک پرواز تهران

 

 • اتوبان ستاری در بخش شرقی محله شهرک پرواز
 • بزرگراه حکیم در بخش شمالی این محله
 • آزادراه تهران کرج در بخش جنوبی محله شهرک پرواز
 • اتوبان باکری واقع در بخش غربی شهرک پرواز

 

یکی از نکات مثبت محله شهرک پرواز این است که هیچ گونه طرح ترافیکی در این محله اجرا نمی شود و عبور و مرور در محله شهرک پرواز با استفاده از وسیله نقلیه شخصی در تمام روزهای هفته و ساعات روز به سادگی امکان پذیر می باشد.

در این محله همچنین خطوط اتوبوسرانی وجود دارند که دسترسی کم هزینه ساکنین این محله به دیگر محله های تهران را به سادگی ممکن می سازد. از مهمترین خطوط اتوبوسرانی واقع در محله شهرک پرواز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خط اتوبوسرانی پایانه هوانیروز-متروی چیتگر
 • خط اتوبوسرانی پایانه هوانیروز- میدان آزادی

 

البته این محله به مترو نیز دسترسی دارد و امروزه نزدیکترین ایستگاه به محله شهرک پرواز متروی ارم سبز می باشد که در بخش جنوبی شهرک واقع شده است. پس از پیاده شدن از این خط مترو می توانید با استفاده از اتوبوس های واقع در پایانه شقایق خود را به شهرک برسانید.

چندین جایگاه سوخت نیز در محله شهرک پرواز واقع شده اند که دسترسی ساکنین این محله به جایگاه سوخت را ساده ساخته اند و از مهمترین آن ها می توان به جایگاه سوخت استادیوم آزادی واقع در بخش غربی این محله و بخش شمال غربی تقاطع بزرگراه شیخ فضل الله نوری و بلوار استادیوم آزادی اشاره کرد.

 

امکانات موجود در محله شهرک پرواز

امکانات مهم و قابل توجهی نیز در محله شهرک پرواز قرار دارند و به همین دلیل است که تعداد متقاضیان سکونت در این محله به طور پیوسته در حال افزایش است. از مهمترین امکانات موجود در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مراکز خرید واقع در محله شهرک پرواز

بزرگترین فروشگاه واقع در مجاورت محله شهرک پرواز هایپراستار باکری می باشد که ساکنین این محله جهت خرید مایحتاج روزانه خود به این مرکز مراجعه می کنند. این فروشگاه در خیابان هایپر استار در بخش غربی محله شهرک پرواز واقع شده است. در این فروشگاه می توان انواع لبنیات، خوار و بار، مواد غذایی، لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی را خریداری کرد. یکی دیگر از مراکز خرید واقع در این محله مجتمع تجاری کوروش می باشد که در اتوبان ستاری قرار گرفته است. دیگر مراکز خرید واقع در محله شهرک پرواز به شرح زیر هستند:

 • بازار جام جم واقع در بلوار آیت الله کاشانی مابین خیابان های گلستان و رامین
 • مجتمع مگامل واقع در بزرگراه ستاری
 • مرکز خرید مریم واقع در بلوار آیت الله کاشانی در ابتدای خیابان جنت آباد جنوبی
 • در مجاورت هایپر استار یک شعبه آدیداس قرار گرفته است و شما می توانید کیف و کفش مورد نیاز خود با مارک آدیداس را از آن خریداری نمایید.
 • یک شعبه ال سی وا کی کی نیز در این محله واقع شده است.

 

اماکن تفریحی واقع در محله شهرک پرواز

در محله شهرک پرواز چندین پارک، بوستان و فضای سبز قرار گرفته اند که ساکنین می توانند اوقات فراغت خود را در آنجا سپری کنند. در ادامه به معرفی آن ها به طور مختصر خواهیم پرداخت.

 

پارک پرواز

معروف ترین پارک واقع در محله شهرک پرواز پارک پرواز می باشد که دارای یک زمین فوتبال، والیبال و بسکتبال می باشد و برای علاقه مندان به رشته ورزشی فوتبال نیز یک مدرسه فوتبال نیز در آن وجود دارد.

 

بوستان سپیدار

مساحت بوستان سپیدار واقع در محله شهرک پرواز زیاد نیست. این بوستان در مجاورت با پارک پرواز واقع شده است.

 

بوستان فردوس

در مجاورت بزرگراه ستاری نیز پارکی به نام پارک فردوس واقع شده است.

 

پارک نونهالان

پارک نونهالان نیز در مجاورت یک مهدکودک در محله شهرک پرواز واقع شده است که در حقیقت فضای عالی برای بازی کودکان می باشد. این پارک در خیابان آیت الله کاشانی واقع شده است.

 

مراکز فرهنگی واقع در محله شهرک پرواز

فرهنگسرای نور مهمترین و بزرگ ترین مرکز فرهنگی واقع در این محله می باشد که در آن کلاس های هنری و پرورشی مختلف برای کودکان و بزرگسالان برگزار می شوند. کتابخانه شیخ فضل الله نوری نیز یکی دیگر از مراکز فرهنگی واقع در محله شهرک پرواز می باشد که ساکنین این محله رضایت کامل را از آن دارند.

 

مراکز درمانی واقع در محله شهرک پرواز

در محله شهرک پرواز کلانشهر تهران چند مرکز رادیولوژی، مرکز سونوگرافی و مطب پزشکی قرار گرفته است که دسترسی ساکنین این محله را به این امکانات به سادگی فراهم ساخته است. علاوه بر این موارد در این محله دو درمانگاه نیز وجود دارند که یکی از این درمانگاه به صورت شبانه روزی به ساکنین این محله خدمت رسانی می کند. بیمارستان ابن سینا نیز در این محله واقع شده است و خدمات بسیار خوبی را به ساکنین این محله ارائه می دهد. این بیمارستان به عنوان یکی از بیمارستان های مجهز محله شهرک پرواز تهران شناخته می شود.

 

5d81d503 e37e 4d4f b8bb 75c13db6278f 1 - آشنایی با محله شهرک پرواز یکی از محله های آرام در غرب کلانشهر تهران

خرید خانه در محله شهرک پرواز

قیمت خرید ملک در محله شهرک پرواز تهران

بر اساس بررسی های انجام شده در این مقاله متوجه شدیم که این محله دارای امکانات نسبتا خوبی است و از آنجا که قیمت خرید ملک در محله شهرک پرواز متوسط است تعداد متقاضیان سکونت در این محله رو به افزایش است. برای خرید ملک در این محله به بودجه زیاد نیاز نخواهید داشت و افرادی که دارای توانایی مالی متوسط هستند نیز می توانند در این محله خانه خریداری کنند. اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که به سکونت در محله شهرک پرواز علاقه مند شدید تنها کافیست بودجه مورد نیاز برای خرید خانه در این محله را فراهم نموده و نسبت به خرید ملک در این محله اقدام نمایید.

همانطور که گفتیم قیمت ملک در این محله نسبتا متوسط است از این رو برای خرید ملک در این محله نیازی به جمع آوری بودجه آنچنانی نخواهید داشت و با بودجه متوسط نیز می توانید جهت خرید ملک در این محله اقدام نمایید.

به طور کلی می توان گفت قیمت خرید ملک در محله شهرک پرواز از ۱۰ میلیون تومان به ازای یک متر مربع آغاز می شود و تا متری ۲۲ میلیون تومان نیز ممکن است افزایش یاید. همانطور که می دانید این قیمت ها به عوامل مختلفی از جمله امکانات موجود در آپارتمان مورد نظر، متراژ ملک و سال ساخت آن وابسته می باشد. بر این اساس قیمت ها ممکن است با توجه به این عوامل افزایش یا کاهش داشته باشند.

 

هزینه اجاره و رهن آپارتمان در محله شهرک پرواز

شرایط رهن و یا اجاره ملک در محله شهرک پرواز نیز همانند شرایط خرید خانه در این محله می باشد. اما نکته مهمی که در رابطه با خرید، رهن و یا اجاره ملک در این محله لازم است بدانید این است که قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد و از جمله این عوامل می توان به نوساز بودن آن، شرایط و امکانات کل ملک و در نهایت موقعیت قرارگیری ملک مورد نظر اشاره کرد. این عوامل می توانند باعث کاهش و یا افزایش قیمت خرید، رهن و اجاره یک ملک در این محله شوند.

 

نتیجه گیری کلی در رابطه با محله شهرک پرواز

پس از بررسی محله شهرک پرواز به طور کامل و جامع و بررسی امکانات مهم و قابل توجه در این محله می توانیم به نتیجه گیری کلی در مورد آن دست یابیم.

 • همانطور که گفتیم این محله در بخش غربی تهران و منطقه شهرداری تهران واقع شده است.
 • با بررسی های انجام شده در رابطه با موقعیت جغرافیایی این محله دریافتیم که محله شهرک پرواز در مجاورت محله سازمان برنامه و شهرک اکباتان واقع شده است.
 • به طور کلی این محله به عنوان یکی از محله های آرام تهران جهت سکونت شناخته می شود.
 • بر اساس بررسی های انجام شده در رابطه با قیمت خانه در این محله دریافتیم که هزینه خرید ملک در محله شهرک پرواز متوسط رو به بالاست.
 • از لحاظ دسترسی نیز این محله دارای موقعیت نسبتا خوبی است و به راحتی به خطوط مترو و اتوبوس دسترسی دارد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا