تهران شناسی

آشنایی با محله ظفر یکی از محله های گران قیمت منطقه 3 تهران

 

آشنایی با محله ظفر یکی از محله های گران قیمت منطقه 3 تهران

یکی از محله های واقع در منطقه 3 و بخش شمالی تهران محله ظفر می باشد که در موازات با بلوار میرداماد واقع شده است. این محله به عنوان یکی از محله های میان محله ای در تهران شناخته می شود. از آنجا که تمامی امکانات در این محله به راحتی در دسترس ساکنین آن قرار گرفته است این محله یکی از محله های گران قیمت تهران محسوب می شود. امروزه این محله یا خیابان به نام شهید دستگردی نیز شناخته می شود. تاریخ ساخت محله ظفر که در حقیقت خیابانی شرقی-غربی است به دوران قاجار بر می گردد. بافت این محله امروزه ترکیبی از بافت های مسکونی، اداری و تجاری می باشد و بسیاری از ساکنین تهران خواهان سکونت در این محله هستند. در صورتی که شما نیز قصد خرید خانه و سکونت در این محله را دارید بهتر است تا انتها ما را همراهی نمایید.

آشنایی با تاریخچه محله ظفر

در رابطه با تاریخچه محله ظفر اطلاعات چندان زیادی در دسترس نیست اما می توان گفت این محله در حقیقت خیابانی می باشد که شامل بخشی از محله های داوودیه و زرگنده است. دوره ساخت محله ظفر به دوره قاجار باز می گردد. در ابتدا نام این محله ظفر بود اما بعدها به جهت یادبود شهید دستجردی نام خیابان دستگردی برای آن انتخاب گردید. از مهمترین بخش های این محله می توان به زرگنده، داوودیه، حسن آباد و امانیه اشاره کرد. در زمان های گذشته این محله مکان سکونت مستشاران آمریکایی و انگلیسی بوده است.

 

بافت محله ظفر چگونه است؟

اکثر خانه های موجود در این محله دارای بافت نوساز هستند و متراژ آن ها بالاست. یکی از نقاط ضعف این محله ساخته نشدن خانه های این محله بر طبق اصول شهرسازی می باشد اما لازم به ذکر است تمامی خانه های موجود در خیابان ظفر دارای کیفیت نسبتا مطلوبی برای زندگی هستند. این محله دارای کوچه های کم عرض و باریک است و بافت آن تقریبا اداری است به طوری که در ساعات اداری ترافیک سنگینی در این محله وجود دارد. خانه های واقع در بخش جنوبی این محله بافت فرسوده ای دارند. به طور کلی می توان گفت بافت این محله ترکیبی از بافت های اداری، تجاری و مسکونی می باشد.

 

وضعیت جغرافیایی محله ظفر تهران

در رابطه با وضعیت جغرافیایی این محله می توان گفت که محله ظفر از بخش شمال به صدر، از بخش جنوبی به میرداماد و داوودیه، از بخش غربی به اتوبان مدرس و در نهایت از بخش شرقی به خیابان شریعتی منتهی می شود.

 

محله ظفر تهران

آشنایی با خیابان های مهم محله ظفر

این محله نیز همانند دیگر محله های واقع در کلانشهر تهران از چندین خیابان مهم تشکیل شده است که از مهمترین این خیابان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

خیابان نفت

یکی از مهمترین خیابان های واقع در محله ظفر خیابان نفت می باشد که بعدها نام آن به خیابان دکتر مصدق تغییر یافت. این خیابان دارای کوچه های باریک و ساختمان های بلند است.

 

خیابان شریعتی

یکی دیگر از خیابان های مهم واقع در محله ظفر خیابان شریعتی می باشد که مسجد حضرت ابوالفضل در آن واقع شده است.

 

خیابان ولیعصر

یکی از مشهورترین خیابان های محله ظفر خیابان ولیعصر می باشد که معروف ترین بیمارستان قلب در آن واقع شده است. نام این بیمارستان، بیمارستان شهید رجایی می باشد.

 • خیابان بهروز
 • خیابان افشار
 • بلوار نلسون ماندلا
 • بلوار میرداماد
 • خیابان گوی آبادی
 • بلوار آرش

 

وضعیت دسترسی به محله ظفر در تهران

به دلیل وجود ایستگاه های خط پایانه تجریش-میدان راه آهن در مجاورت محله ظفر دسترسی به این محله از دیگر محله های موجود در کلانشهر تهران ساده است. ایستگاه اسفندیار، ایستگاه ظفر و بلوار میرداماد در مجاورت این محله واقع شده اند. در میدان میرداماد و خیابان های مجاور با محله ظفر تعداد زیادی ایستگاه های اتوبوس عادی نیز وجود دارند که دسترسی ساکنین این محله به دیگر محله ها را تا حدی ساده و راحت ساخته است. از مهمترین ایستگاه های اتوبوس عادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مبدا میدان هفت تیر مقصد پایانه افشار و یا پارک وی
 • مبدا میدان هفت تیر و مقصد نوبنیاد
 • مبدا امام خمینی و مقصد میدان تجریش
 • مبدا امام خمینی و مقصد میدان قدس

 

از آنجا که در این محله بیمارستان های مختلف بسیار زیادی وجود دارد دسترسی به این محله از طریق تاکسی ها نیز بسیار ساده است. از مهمترین ایستگاه های تاکسی واقع در محله ظفر نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مبدا میدان هفت تیر مقصد پایانه افشار در پارک وی
 • مبدا سیدخندان و مقصد تجریش
 • مبدا میدان هفت تیر و مقصد تجریش

البته لازم به ذکر است که دسترسی به این محله از طریق مترو نیز امکان پذیر است که از مهمترین آن ها می توان به ایستگاه های شریعتی، حقانی و بلوار میرداماد اشاره کرد. یکی از نکات مثبت در رابطه با محله ظفر عدم وجود محدودیت و یا طرح ترافیکی در این محله است. همچنین در مجاورت محله ظفر و در بلوار میرداماد دو جایگاه سوخت به موازات خیابان ظفر قرار گرفته اند که ساکنین این محله جهت دستیابی به سوخت می توانند از این دو جایگاه استفاده نمایند.

 

آشنایی با امکانات واقع در محله ظفر

همانطور که گفتیم وجود امکانات مختلف بسیار زیاد در این محله باعث شده است محله ظفر به یکی از محله های محبوب ساکنان تهرانی جهت سکونت تبدیل شود. در این بخش قصد داریم تا به بررسی امکانات خدماتی، رفاهی، درمانی و مذهبی موجود در این بپردازیم.

 

مرکز خرید اسکان

یکی از مراکز خرید با اصالت و قدیمی واقع در محله ظفر مرکز خرید اسکان می باشد. ساکنین این محله جهت خرید مایحتاج روزانه خود به این مرکز خرید مراجعه می کنند. این مرکز خرید که در خیابان میرداماد قرار گرفته است دارای 35 فروشگاه فعال است.

 

مراکز خرید محله ظفر

مجتمع کامپیوتر پایتخت

یکی از مراکز خرید مختص تعمیر لپ تاپ، کامپیوتر و لوازم جانبی آن و همچنین خرید این اقلام مجتمع کامپیوتر پایتخت می باشد که در این محله واقع شده است.

 

مرکز خرید نگین

یکی دیگر از مراکز خرید مهم واقع در محله ظفر مرکز خرید نگین می باشد که انواع پوشاک، مواد غذایی، وسایل دکوراسیون منزل در این مرکز خرید به فروش می رسند.

 

فروشگاه میوه و تره بار

ساکنین محله ظفر جهت خرید میوه و تره بار خود می توانند به این فروشگاه که پس از خیابان لادن واقع شده است مراجعه کنند.

 

مراکز آموزشی و فرهنگی محله ظفر تهران

در محله ظفر تهران تعداد بسیار زیادی موسسات آموزشی، دانشکده ها و موسسات مهم آموزشی واقع شده اند. البته این محله به موسسات آموزشی و دانشکده های واقع در محله های مجاور نیز به راحتی دسترسی دارد. از مهمترین مراکز آموزشی و فرهنگی واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشکده شیمی دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
 • دبیرستان رازی
 • مدرسه کوشش
 • مدرسه و کالج بین المللی پاکستان
 • کتابخانه علامه امینی

 

مراکز مذهبی واقع در این محله

علاوه بر مراکز خرید و مراکز آموزشی واقع در این محله، مراکز مذهبی زیادی نیز در این محله وجود دارند که ساکنین آن جهت انجام امور مذهبی خود می توانند به آن ها مراجعه کنند. از مهمترین مراکز مذهبی واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مراکز دینی محله ظفر

 • مسجد صاحب الزمان واقع در خیابان گوی آبادی
 • مسجد محسنی واقع در خیابان یزدان پناه
 • مسجد الغدیر واقع در بلوار میرداماد

 

آشنایی با مراکز درمانی واقع در محله ظفر

این محله همچنین دارای چندین مرکز درمانی می باشد که نیاز ساکنین این محله جهت دستیابی به این مکان ها را رفع می کند. از مهمترین مراکز درمانی واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیمارستان کودکان علی اصغر
 • آزمایشگاه تشخیص طبی پیوند
 • ساختمان پزشکان حکیم
 • کلینیک دندانپزشکی قدوسی فروغی
 • داروخانه لاله
 • داروخانه دکتر تاج بخش
 • بیمارستان مطهری
 • بیمارستان خاتم الانبیا

 

مراکز دولتی مهم واقع در محله ظفر

از مهمترین مراکز اداری واقع در این محله می توان به سفارت های کویت و جمهوری لهستان اشاره کرد. علاوه بر این سفارت ها، کنسولگری ایتالیا نیز در این محله واقع شده است. یکی دیگر از مراکز دولتی مهم واقع در این محله کانون کارشناسان رسمی دادگستری کل استان تهران می باشد. وجود این مراکز اداری در این محله باعث شده است در ساعات اداری در این محله ترافیک سنگین وجود داشته باشد.

 

آشنایی با اماکن ورزشی و تفریحی واقع در این محله

از آنجا که بافت این محله ترکیبی از بافت های اداری، تجاری و مسکونی می باشد رستوران ها و کافی شاپ های بسیار زیادی در این محله واقع شده اند. از مهمترین اماکن تفریحی واقع در این محله می توان به پارک نسیم، پارک پیچک و بوستان تخارستان اشاره کرد.

 

اماکن تفریحی محله ظفر

 

در این محله همچنین برای علاقه مندان به ورزش های مختلف چندین باشگاه ورزشی وجود دارد که از مهمترین آن ها می توان به مجموعه تندرستی آرامیس، مجتمع ورزشی شهید کشوری، سالن منظوره شامل استخر، باشگاه بدنسازی آقایان و بانوان، باشگاه بدمینتون و در نهایت کانون یوگا اشاره کرد. یکی دیگر از نکات مثبت این محله وجود موزه هنرهای دیدنی امام علی(ع)، گالری نک و گالری محسن برای علاقه مندان به هنر است. از دیگر اماکن تفریحی واقع در این محله نیز می توان به موزه پول، موزه تاریخ و موزه دفینه اشاره کرد.

 

دلایل تقاضای زیاد جهت خرید خانه در این محله

همانطور که گفتیم در این محله امکانات تجاری و اداری بسیار زیادی وجود دارد از این رو قیمت خانه ها در این محله نسبتا بالاست اما با این وجود اکثر افراد خواهان سکونت در این محله هستند. در صورتی که وضعیت مالی نسبتا خوبی دارید و امکان خرید خانه و سرمایه گذاری در این محله برای شما وجود دارد توصیه می کنیم تردید نکنید و جهت خرید خانه در این محله اقدام نمایید. یکی دیگر از دلایل تقاضای بالای خرید خانه در این محله دسترسی راحت و آسان آن به مرکز شهر می باشد. از آنجا که سرعت خرید و فروش خانه در این محله تا حدودی بالاست محله ای مناسب برای خریداران خانه و سرمایه گذاران محسوب می شود.

امروزه نرخ خرید خانه در این محله چیزی حدود 21 تا 32 میلیون تومان برای هر متر مربع تخمین زده شده است. البته عوامل قابل توجه بسیار زیادی همچون موقعیت و امکانات موجود در خانه روی قیمت خانه تاثیر دارد. به عنوان مثال می توان گفت آپارتمان با متراژ 150 متر و دارای 3 اتاق خواب در این منطقه حدود 3 میلیارد و 225 میلیون تومان برآورد شده است.

در صورتی که قصد خرید خانه و سکونت در این محله را دارید باید این نکته را در خاطر داشته باشید که خرید خانه در این محله هیچ گونه ریسکی به همراه نخواهد داشت از این رو می توانید با خیالی راحت اقدام به سرمایه گذاری در این محله نمایید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا