تهران شناسی

آشنایی با محله کاشانک واقع در منطقه 1 کلانشهر تهران

 

یکی از محله های قدیمی واقع در منطقه 1 شهرداری تهران محله کاشانک می باشد. جمعیت ساکنین این منطقه حدود 30000 خانوار می باشد و مساحت آن نیز به 2482565 کیلومتر مربع می رسد. محله کاشانک در مجاورت ارتفاعات البرز واقع شده است. اگر شما نیز قصد سکونت در این منطقه را دارید قبل از هر کاری می بایست در رابطه با این محله اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کنید. در ادامه با این محله بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

محله کاشانک

تاریخچه محله کاشانک تهران

قدمت محله کاشانک تهران به زمان خلافت ناصرالدین شاه باز می گردد. در آن زمان اکثر زمین ها به شکل باغ های گسترده و وسیع بودند. زمین های این منطقه در زمان خلافت ناصرالدین شاه به یکی از همسران و سوگلی های پادشاه به نام انیس الدوله اختصاص داشت. بر اساس روایات بیان شده از گذشته انیس الدوله از پادشاه درخواست می کند تا حکمرانی به کاشان به ایشان سپرده شود از این رو ناصرالدین شاه سند شش دانگ باغ های این محله را به نام ایشان سند می زنند و اسم کاشانک آن موقع برای این محله انتخاب شد. طوایف طائی و امینیان از جمله بنیانگذاران این محله محسوب می شوند. طایفه طائی حدود 200 سال پیش از محله قرچک و ورامین و طایفه امینیان نیز چندین سال بعد از همین دو محله به محله کاشانک مهاجرت کردند. پس از گذشت 100 سال طوایف ناطقیان و خیری نیز از محله لواسان به سوی این محله مهاجرت می کنند. اعضای این طوایف ابتدا افرادی از طبقه ضعیف بودند که تپه های کاشانک را برای سکونت خود انتخاب کرده بودند، این افراد به تدریج به افرادی ثروتمند تبدیل شدند.

 

وضعیت جغرافیایی محله کاشانک تهران

محله کاشانک در نزدیکی ارتفاعات البرز واقع شده است از این رو دارای آب و هوای نسبتا مطلوبی می باشد. محله های آجودانیه و دارآباد در مجاورت این محله واقع شده اند. محله کاشانک از بخش شمال به ارتفاعات البرز، از بخش جنوبی به شهرک چمران، میدان نوبنیاد واقع در خیابان شهید لنگری و فرمانیه، از بخش شرق به محله آجودانیه، دارآباد، دیوار غربی پادگان که در بخش شمالی خیابان سباری واقع شده است و در نهایت از بخش غربی به محله حصاربوعلی و شهید زینعلی محدود می شود. محله کاشانک امروزه از سمت شمال به میدان اراج که در خیابان پادگان در ارتفاعات رحمان آباد منتهی می شود.

 

بافت محله کاشانک تهران چگونه است؟

همانطور که گفتیم این محله دارای قدمت بسیار قدیمی می باشد به طوری که قدمت آن به حدود 200 سال می رسد. این محله در زمان های گذشته دارای بافت فرسوده بوده است. پس از گذشت مدتی مردم محله کاشانک بافت های فرسوده این محله را بازسازی کردند، به تدریج این باغ ها و زمین های کشاورزی واقع در این محله به آپارتمان های چند طبقه و خانه ها تبدیل شدند. بافت محله کاشانک اجتماعی و شهری می باشد. بافت این محله برای سکونت بسیار مناسب می باشد.

 

محله کاشانک تهران

 

ساکنین محله کاشانک به طور کلی به دو دسته طبقه بندی می شوند طبقه ضعیف که در تپه های کاشانک ساکن هستند. متاسفانه تعداد بسیاری از خانه های واقع در محله کاشانک دارای سند مسکونی نیستند.

 

مهمترین خیابان های محله کاشانک

از مهمترین خیابان های واقع در محله کاشانک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خیابان موحد دانش
 • خیابان منجیل
 • خیابان سپند
 • خیابان شهید خویی

 

مهمترین مراکز خرید واقع در محله کاشانک

وجود چندین مرکز خرید در محله کاشانک تهران نیاز ساکنین این محل از رفتن به دیگر محله های مجاور جهت رفع نیازهای خود را به طور کلی رفع کرده است. مهمترین مراکز خرید محله کاشانک شامل موارد زیر هستند:

 • مجتمع تجاری پارک سنتر
 • مجتمع تجاری عرش آجودانیه
 • مرکز خرید صدف
 • مرکز خرید اقدسیه

 

وضعیت دسترسی به محله کاشانک تهران

ایستگاه نوبنیاد نزدیک ترین ایستگاه مترو به محله کاشانک تهران می باشد. وضعیت دسترسی به دیگر نقاط تهران از خیابان های دارآباد و آجودانیه بسیار مناسب می باشد. نکته لازم به ذکر در رابطه با این محله این است که از آنجا که در شمالی ترین بخش تهران واقع شده است با مرکز شهر و یا جنوب شهر فاصله دارد و برای رفتن به این منطقه ها نیاز به سپری کردن زمان بیشتر خواهید داشت. در میدان نوبنیاد و چهارراه پارک وی ایستگاه های تاکسی های خطی قرار گرفته اند. پمپ بنزین نیاوران نیز نزدیک ترین جایگاه سوخت در محله کاشانک تهران می باشد.

 

مدارس و مراکز آموزشی

در این محله مدرسه و مرکز آموزشی چندانی وجود ندارد از این رو دانش آموزان ساکن در محله کاشانک برای بحث آموزش نیاز دارند تا به دیگر محله های مجاور بروند. تنها مدرسه موجود در این محله مدرسه ابتدایی پسرانه فرزانه می باشد.

 

تاریخچه محله کاشانک

 

موسسه دایره المعارف بزرگ فارسی و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران نیز از موسساتی هستند که در محله کاشانک واقع شده اند و در بخش فرهنگی این محله دارای نقش مهم و قابل توجهی هستند. سرای این محله نیز به طور رسمی کار خود را از سال 1387 آغاز کرده است و کلاس های آموزشی مختلف را برگزار می کند تا بتواند سطح فرهنگی ساکنین این محله را تا حد امکان توسعه بخشد.

 

مراکز ورزشی در محله کاشانک

چندین باشگاه و مرکز ورزشی در محله کاشانک وجود دارند از این رو ساکنین این محل برای انجام تمرین های ورزشی می توانند در کلاس های این مراکز ورزشی ثبت نام کنند. مهمترین مراکز ورزشی واقع در محله کاشانک شامل موارد زیر هستند:

 • مجموعه ورزشی رویال اقدسیه
 • باشگاه بانک ملی
 • باشگاه میثاق آجودانیه
 • باشگاه جوان
 • زمین روباز چمن مصنوعی
 • سالن ورزشی هیربد

 

بوستان های واقع در محله کاشانک

از مهمترین بوستان و پارک های واقع در محله کاشانک تهران نیز می توان به موارد ی همچون بوستان نیلوفر، بوستان سرو، بوستان ثامن، بوستان نسیم، بوستان پردیس و بوستان شطرنج اشاره کرد.

 

مراکز مذهبی و مساجد واقع در محله کاشانک تهران

تنها مسجد و مرکز دینی واقع در محله کاشانک مسجد جامع ولیعصر می باشد که ساکنین این محله جهت برگزاری مراسم مذهبی خود به این مسجد می آیند. ساکنین محله کاشانک در روز تاسوعا سینه زنان به همراه دسته های عزاداری به سمت تکیه محله مجاور به نام محله نیاوران حرکت می کنند و البته عزاداران نیاوران نیز در ظهر عاشورا سینه زنان به سمت مسجد ولیعصر واقع در محله کاشانک حرکت می کنند.

 

اداره های دولتی و بانک های موجود در این محله

علاوه بر شعبه های بانک موجود در این محله، در محله کاشانک تهران چندین اداره دولتی نیز وجود دارد که این اداره ها عبارتند از:

 • سفارت عربستان
 • سفارت چک
 • سفارت ازبکستان
 • سفارت سوئد
 • سفارت جمهوری خلق چک
 • بانک آینده
 • بانک صادرات

 

امکانات رفاهی محله کاشانک

 

از مهمترین جاذبه های گردشگری این محله نیز می توان به محله چنار اشاره کرد. قدمت این چنار به حدود 500 تا 600 سال پیش باز می گردد. قطر این درخت به 3 متر می رسد و داخل آن را شبیه به یک اتاقک زیبا ساخته اند. حیات وحش و موزه طبیعت نیز از دیگر جاذبه های گردشگری واقع در این محله محسوب می شوند.

وجود مراکز درمانی مختلف نیز از جمله بیمارستان هنر، بیمارستان سوانح سوختگی نورافشار و در نهایت درمانگاه ثامن الائمه نیاز ساکنین به مراکز درمانی را تا حد قابل توجهی رفع کرده است و افراد برای رفع نیازهای درمانی خود مجبور به رفتن به محله های مجاور نخواهند شد.

 

شاخص های مهم واقع در محله کاشانک

یکی از شاخص های مهم محله کاشانک چهار قنات موجود در چهار نقطه از این محله هستند. این قنات ها شامل باغچه خلیل، کوه تخت شاه، تپه رحمان آباد و آبشار چال بیگی هستند که امروزه هنوز به باد فراموشی سپرده نشده اند. در زمان های گذشته و قبل از اینکه کوچه ها آسفالت شوند آب قنات به جای عبور اتومبیل ها از وسط کوچه ها گذر می کردند. خیابان پورابتهاج نیز یکی از بخش های جدید محله کاشانک می باشد، در این خیابان نمایندگان صنف های مختلف دارای مغازه هستند. در این خیابان حسینیه و مسجد بزرگ و جدید ولیعصر که همزمان با پیرشفت این محله بنا شده است نیز در این خیابان محله کاشانک واقع شده است.

 

خرید خانه در محله کاشانک

همانطور که گفتیم محله کاشانک در دامنه کوه البرز واقع شده است از این رو دارای آب و هوای مناسب می باشد و دیگر عوامل از جمله عدم وجود طرح ترافیکی و وجود امکانات آموزشی، درمانی و ورزشی مناسب باعث شده است تعداد افراد علاقه مند به سکونت در این محله افزایش یابد. در سال های اخیر ساخت و ساز در این محله توسعه یافته است از این رو دارای بافت مناسب است و همین امر باعث شده است محله کاشانک به یکی از محله های معتبر و پرطرفدار جهت سکونت تبدیل شود.

 

در محله کاشانک خانه ها با متراژ بالا و پایین موجود هستند، قیمت خانه ها در این محله نیز از متری 12 میلیون تومان شروع می شود و با توجه به محل قرارگیری منزل مورد نظر در خیابان های مختلف این محله، امکانات خانه ها، بافت خانه ها و متراژ آن ها قیمت ها متغیر می باشند و تا متری 34 میلیون تومان نیز ادامه دارد. به طور مثال قیمت یک خانه 75 متری واقع در محله کاشانک حدود یک میلیارد و 275 میلیون تومان تخمین زده شده است. قیمت خانه های واقع در محله کاشانک در مقایسه با محله های مجاور نسبتا گران است و عواملی از جمله قرارگیری این محله در بخش شمالی کلانشهر تهران، وجود آب و هوای نسبتا خوب و افزایش ساخت و ساز در آن از جمله مهمترین دلایل گرانی خانه ها می باشد.

 

دریافت مشاوره املاک جهت خرید خانه در محله کاشانک

همانطور که گفتیم از آنجا که امکانات قابل توجهی در محله کاشانک وجود دارد امروزه به عنوان یکی از محله های گران قیمت کلانشهر تهران تبدیل شده است. از این رو امروزه خرید خانه با قیمت مناسب در این محله به کار نسبتا دشواری تبدیل شده است.

با این وجود اگر باز هم قصد خرید خانه در محله کاشانک تهران را دارید توصیه می کنیم ابتدا با مطالعه وبلاگ سامان ۷۲۴ ابتدا به اطلاعاتی جامع و کامل در رابطه با امکانات موجود در این محله به اطلاعات کامل و جامع دست یابید و سپس با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید در خیابان های مختلف این محله به دنبال خانه ای خوب با امکانات مناسب بگردید.

از آنجا که محله کاشانک دارای امکانات رفاهی، مذهبی، ورزشی و آموزشی نسبتا مناسبی می باشد سکونت و زندگی در این محله بسیار راحت می باشد از این رو طرفداران زیادی جهت سکونت پیدا کرده است. در صورتی که قصد خرید خانه در این محله را دارید اما به مشاوره و راهنمایی کارشناسان املاک نیاز دارید و نمی دانید به کدام مشاور می توان اعتماد کرد تنها کافیست به مشاوران املاک در وبلاگ سامان 724 اعتماد کرده و مشاوره های لازم را از ایشان دریافت نمایید. مشاوران املاک این سامانه ازحرفه ای ترین و زبده ترین مشاوران املاک هستند که همه روزه جهت ارائه مشاوره و راهنمایی های لازم در خدمت شما عزیزان هستند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا