دانستنی های ملکی

آشنایی با ضوابط و قوانین پارکینگ مزاحم

 

پارکینگ مزاحم بدان معنا است که برای ورود و خروج خودروهای سایر ساکنین آپارتمان باید خودرو پارک شده در پارک مزاحم جا به جا شود. امروزه به دلیل افزایش تعداد خودروی شخصی خرید آپارتمان با پارکینگ اختصاصی اهمیت بسیار بالایی دارد. از طرفی در ضوابط شهرداری استاندارد مشخصی برای ابعاد و محل دقیق پارکینگ در سند وجود دارد. از اینرو امکان عبور و مرور راحت و بدون مزاحم برای صاحب پارکینگ فراهم شده است. در برخی موارد شهرداری برای برخی واحدها پارک مزاحم در نظر می گیرد. توجه داشته باشید که قیمت پارک مزاحم قیمتی کمتر از پارکینگ اختصاصی دارد. در ادامه شما را با پارک مزاحم و قوانین مربوط به آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

 

مزایا و معایب پارکینگ مزاحم

از مزایای پارکینگ مزاحم این است که دیگر نیازی به گشتن جای پارک در کوچه و خیابان نیستید. از طرفی پارک کردن خودرو در پارکینگ امنیت بیشتری دارد. اما پارک مزاحم با معایبی همراه می باشد. از معایب پارک مزاحم این است که هرگاه ساکنین واحدهای دیگر نیاز به خروج یا ورود خودروی خود داشته باشند شما باید خودروی خود را جابه جا کنید. ممکن است این اتفاق چندین بار و در ساعات خاصی تکرار شود. بنابراین داشتن پارک مزاحم نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد. بهتر است قبل از خرید پارک مزاحم دانش خود را نسبت به شرایط و ضوابط آن افزایش دهید.

 

AdobeStock 284510248 scaled 1 1024x684 - آشنایی با ضوابط و قوانین پارکینگ مزاحم

پارکینگ مزاحم

 

شرایط شکایت از مالک پارک مزاحم

توصیه می کنیم از معامله آپارتمان هایی که واحد مزاحم دارند خودداری کنید. اما درصورت هرگونه درگیری با مالک پارک مزاحم بهتر است با صحبت کردن به توافق برسید. براساس قانون هیچ کدام از واحدها نباید در رفت و آمد سایر ساکنین مزاحمتی ایجاد کنند. در واقع هیچ واحدی بدون داشتن پارکینگ حق پارک کردن خودروی خود داخل ساختمان را ندارد. در غیراینصورت می توان از او شکایت کرد. توجه داشته باشید در صورت ذکر پارک مزاحم در سند مالک موظف است در صورت نیاز و در هر ساعتی از شبانه روز ماشین خود را جا به جا کند. در غیراینصورت سایر مالکین می توانند از او شکایت کنند.

 

تعریف پارکینگ مزاحم

منظور از پارکینگ مزاحم یک پارکینگ اضافی برای ساختمان های با محدودیت تعداد پارکینگ است. البته شرط ایجاد پارک مزاحم وجود فضای کافی می باشد. پارک کردن ماشین در پارکینگ مزایای فراوانی دارد. از اینرو اغلب افراد به دنبال خرید آپارتمان با پارکینگ هستند. اما در برخی مواقع تعداد پارکینگ از تعداد طبقات ساختمان کمتر است. به این ترتیب پارک مزاحم برای حل این مشکل به وجود آمد.

پارک مزاحم بدان معنا است که دو ماشین پشت سرهم پارک می کنند بدون اینکه برای سایر ماشین های موجود در پارکینگ ایجاد مزاحمت کنند. بد نیست بدانید که دیگران پارکینگ مزاحم را با نام های دیگری از قبیل پارکینگ مشاع می شناسند. تنها مشکل این نوع پارکینگ این است که برای خروج خودروی جلویی باید خودروی عقبی از پارکینگ خارج شود. بنابراین پارک مزاحم برای افرادی که پارکینگ دارند سبب ایجاد مزاحمت می کند. پارک مزاحم در سند ذکر شده و ابعاد و محل دقیق آن ثبت می شود.

 

Underground Parking resized - آشنایی با ضوابط و قوانین پارکینگ مزاحم

پارکینگ مزاحم

 

آشنایی با قوانین این نوع پارکینگ

پارکینگ مزاحم محل عبور و مرور ماشین ها است، که به عنوان پارکینگ مشاع به مالکین آپارتمان فروخته می شوند. بنابراین افرادی که پارکینگ اختصاصی دارند با پارک مزاحم به راحتی کنار نمی آیند، زیرا برای ورود یا خروج خودروی خود باید کلی انتظار بکشند تا پارک مزاحم خالی شود. بنابراین آشنایی با قوانین پارک مزاحم اهمیت بسیار بالایی دارد. طبق قانون نحوه تخصیص این نوع پارکینگ توسط اعضای آپارتمان تعیین می شود. در واقع پارک مزاحم تنها به افرادی که کاندید این قضیه باشند تعلق می گیرد.

می توان گفت پارکینگ مزاحم برای افرادی که تنها شبانه ماشین خود را در پارکینگ پارک می کنند و یا افرادی که توان مالی خرید پارکینگ اختصاصی را ندارند بهترین گزینه به حساب می آید. در صورتیکه کسی داوطلب پارک مزاحم نباشد پارکینگ به آخرین فردی که آخرین سند را ثبت کرده فروخته می شود. طبق این سند شما به عنوان دارنده پارک مزاحم باید به هر میزان که صاحبان پارکینگ اختصاصی از شما درخواست کنند ماشین خود را جا به جا کنید. در اینصورت با پرداخت هزینه بسیار مناسب صاحب پارکینگ می شوید. شما باید با سایر ساکنین صحبت کنید و به نتیجه نهایی برسید. سپس هر گونه جزئیات را در سند وارد کنید تادر آینده  به هیچ مشکلی برنخورید.

 

چگونگی حذف پارکینگ مزاحم

در صورت بروز مشکل و نزاع و درگیری بر روی پارک مزاحم ساکنین درگیر با مزاحمت پارکینگ سریعا به سراغ حذف پارکینگ مزاحم می روند. در واقع افرادی که به دنبال خرید آپارتمان هستند و با قوانین پارکینگ ها آشنایی ندارند سریع به فکر حذف کردن پارک مزاحم می روند. بهتر است بدانید که پارک مزاحم به دو صورت در آپارتمان انجام می گیرد.

How wide is a parking space scaled 1 1024x679 - آشنایی با ضوابط و قوانین پارکینگ مزاحم

پارکینگ مزاحم

 

حالت اول این است که پارکینگ مزاحم در سند ذکر می شود. در اینصورت این پارکینگ جزء لاینکف آپارتمان به حساب می آید. در واقع وجود پارکینگ برای ساختمان و ساکنین آن محدودیت قانونی دارد و شرایط استفاده از آن فراهم می شود. اما اگر ساکنین ساختمان برای ابطال پارک مزاحم اقدام کنند در نهایت به مراجع قانونی از قبیل شهرداری و اداره ثبت ارجاع داده می شوند. باید بگوییم که شهرداری و اداره ثبت به موارد ذکر شده در قرارداد اولیه پایبند هستند.

حالت دوم این قضیه به این صورت است که ایجاد پارکینگ مزاحم با توافق ساکنین ساختمان انجام می گیرد، که در این حالت هیچ موردی در سند ذکر نمی شود. در صورت وجود شاکی می توان پارک مزاحم را به راحتی حذف کرد، زیرا محدودیت قانونی ندارد. بنابراین در این وضعیت از طریق توافق با سایر ساکنین و یا مراجعه به مراجع قانونی به راحتی می توانید نسبت به حذف پارک مزاحم اقدام کنید. شما باید ابتدا شرایط را به طور کامل بسنجید سپس در خصوص حذف پارک مزاحم وارد عمل شوید.

 

Head Leeres Parkhaus 1024x576 - آشنایی با ضوابط و قوانین پارکینگ مزاحم

پارکینگ مشاع

 

برای خرید پارک مزاحم چقدر باید هزینه کنیم؟

قیمت پارکینگ مزاحم نسبت به پارکینگ های معمولی به دلیل دردسرهای زیاد ارزان تر است. توجه داشته باشید که قیمت پارکینگ ها با توجه به شرایطی که دارند متفاوت است. بنابراین نمی توان برای پارکینگ ها قیمت ثابت و مشخصی در نظر گرفت. از طرفی تنوع مدل های مختلف پارکینگ ها بسیار زیاد می باشد. قیمت پارکینگ در ساختمان هایی که تعداد پارکینگ آن ها با تعداد واحدها برابر است بسیار مقرون به صرفه می باشد. به عبارت دیگر قیمت پارکینگ این نوع ساختمان ها نصف یا نزدیک به دو سوم است.

در حالیکه در برخی ساختمان ها تعداد واحدهای ساختمان با تعداد پارکینگ ها برابر نیست. معمولا این نوع ساختمان ها دارای چند پارکینگ اختصاصی و چند واحد پارکینگ مزاحم یا مشاع هستند. قیمت پارکینگ های اختصاصی بالا است. می توان گفت قیمت این نوع پارکینگ ها دو الی سه برابر پارکینگ های معمولی می باشد. اما پارکینگ های مشاع به دلیل دردسرهای فراوان از قیمت پایین تری برخوردار هستند. در نظر داشته باشید که جا به جا کردن های زیاد خودرو سبب کاهش قیمت پارک های مزاحم شده است. حتی در برخی موارد قیمت پارکینگ های مشاع به یک سوم پارکینگ های معمولی کاهش پیدا می کند.

 

the globe building office space datacenter parking 2 of 4 medium f76e535667 1024x682 - آشنایی با ضوابط و قوانین پارکینگ مزاحم

پارکینگ مزاحم

 

نکات مهم در خصوص پارکینگ های مزاحم

همانطور که در بالا اشاره کردیم پارکینگ مزاحم مزایا و معایب خاص خود را دارد. توصیه ما به خریداران آپارتمان ها و مستاجران این است که قبل از هر کاری دانش خود را در خصوص ضوابط پارک مزاحم افزایش دهند. سپس نسبت به خرید و یا رهن آپارتمان های پارک مزاحم اقدام کنند. در اینصورت وضعیت استاندارد و مناسبی را در آپارتمان تجربه خواهند کرد.

 

 

خرید یا اجاره آپارتمان های با پارک مشاع

در رابطه با خرید پارکینگ مزاحم می توانیم بگوییم که حتی الامکان از خرید آپارتمان دارای پارک مزاحم خودداری کنید. درست است که وجود پارکینگ در آپارتمان مزایای فراوان دارد. اما پارک های مزاحم دردسرهای خاص خود دارند. افرادی که قصد خرید آپارتمان دارند باید قبل از نهایی کردن تصمیم خود از داشتن پارکینگ اختصاصی یا مشاع ساختمان مطمئن شوند. توجه داشته باشید که پارکینگ های مزاحم به دلیل دردسرهای زیاد گزینه مناسبی نیستند. حتی برای افرادی که قصد رهن آپارتمان با پارکینگ مزاحم را دارند انتخاب این نوع آپارتمان ها توصیه نمی شود، زیرا پارکینگ های مزاحم ساختمان دردسرهای زیادی دارند.

 

 

توافق قوانین در خصوص  این نوع پارکینگ ها

برخی افراد این تصور را دارند که ذکر پارکینگ مزاحم در سند مانع از بروز مشکلات شده و در صورت نیاز امکان پیگیری از طریق قانون وجود دارد. در صورتیکه این تصور کاملا اشتباه است. بد نیست بدانید که در رابطه با قوانین این نوع پارکینگ ها مقامات دولتی به ساکنین قدیمی اولویت می دهند. در واقع مقامات دولتی خریداران جدید را مجبور به استفاده از پارکینگ های مزاحم می کنند. بنابراین در صورت خرید آپارتمان های با پارک مزاحم و بروز هر گونه مشکل سعی کنید با سایر ساکنین آپارتمان به توافق برسید. در غیر اینصورت با مراجعه به مراجع قانونی تنها وقت خود را هدر خواهید داد. توصیه می کنیم به هنگام ورود و خروج خودروهای سایر ساکنین همواره برخورد منطقی داشته باشید.

 

Bad car parking - آشنایی با ضوابط و قوانین پارکینگ مزاحم

پارکینگ مزاحم

 

آیا امکان درج پارکینگ مزاحم در سند وجود دارد؟

یکی از دغدغه خریداران آپارتمان با پارک مزاحم این است که آیا پارکینگ مزاحم در سند قید می شود؟ برای خرید این نوع پارکینگ باید پول پرداخت کنید. بنابراین مالکیت شما در سند ذکر خواهد شد. حتی اگر مالک قول فروش پارک مزاحم را بدهد و در مبایعه نامه درج نماید اما در سند مالکیت پارکینگ ذکر نشود شما می توانید از مالک شکایت کنید.

درست است که پارک مزاحم دردسرهای زیادی دارد. اما در برخی موارد بدون دردسر می توان از آن استفاده کرد. در صورتیکه شما دو ماشین دارید می توانید آن ها را پشت سر هم پارک کنید. همچنین افرادی که شب به منزل می آیند می توانند بدون دردسر ماشین خود را در  پارک مزاحم  پارک کنند. شما برحسب شرایطی که دارید می توانید نسبت به خرید پارک مزاحم اقدام کنید. در صورت نیاز می توانید با کارشناسان مجرب در این زمینه مشورت داشته باشید.

 

org parkin - آشنایی با ضوابط و قوانین پارکینگ مزاحم

پارکینگ مزاحم

 

تعریف پارکینگ مشاع

مشاع به معنای مشترک بین چند نفر است. بنابراین به مکان هایی از آپارتمان که به فرد خاصی تعلق ندارد و در سند هیچ شخصی درج نشده است مشاع می گویند. برای مثال مکان هایی از قبیل راهرو، راه پله، حیاط، پشت بام مشاع هستند، زیرا این مکان ها به صورت مشترک قابل استفاده هستند و به شخص خاصی تعلق ندارند. در برخی موارد علاوه بر تعداد پارکینگ های متناسب با هر واحد تعدادی پارکینگ اضافی در ساختمان وجود دارد. در صورتیکه پارکینگ در سند به نام فرد ثبت شود به آن پارکینگ اختصاصی می گویند. اما اگر پارکینگ برای همه قابل استفاده باشد مشاع نامیده می شود.

در واقع پارکینگ مشاع تنها به یک فرد تعلق ندارد و افرادی که سهمی از پارکینگ مشاع را خریداری کرده اند مجاز به استفاده از آن هستند. در اینصورت پارکینگ مشاع متعلق به یک فرد نیست و در سند مالکیت افراد ثبت نمی شود. به همین دلیل قیمت پارکینگ های مشاع نسبت به پارکینگ های اختصاصی کمتر است.

 

 

آیا امکان تغییر پارکینگ مزاحم به مشاع وجود دارد؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که در چه صورت پارکینگ مزاحم را می توان به مشاع تغییر داد؟ شما در صورتی می توانید پارک مزاحم را به مشاع تغییر دهید که سایر ساکنین آپارتمان با شما توافق کنند. البته در این مورد باید رضایت سایر ساکنین را به دست آورید. بد نیست بدانید که هیچ ابزار محکم و یا قانونی برای تغییر وضعیت پارک مزاحم به مشاع وجود ندارد. بنابراین شما تنها با توافق می توانید این امر را امکان پذیر کنید.

 

 

به مزاحمت پارکینگ توجه کنید

یکی از نکات مهم قبل از خرید و یا اجاره آپارتمان مزاحم و غیر مزاحم بودن پارکینگ است. افراد همواره به دنبال پارک ماشین خود بدون هیچگونه مزاحمتی هستند. در صورت نبود پارک مزاحم شما می توانید به راحتی و بدون دردسر از پارک خارج شده و یا دوباره در محل تعیین شده پارک کنید. در صورتیکه خودروی جلویی در پارک مزاحم باشد شما برای خروج باید به مالک خودرو اطلاع دهید. این امر دردسر ساز خواهد بود. از طرفی ممکن است مالک خودرو با هر بار حرکت دادن خودروی شما برخورد منطقی نداشته باشد.

 

 

مطالب بیشتر:

همه چیز درباره حق مسکن
بیان مشخصات ملک خوب جهت خرید
نکاتی درباره آموزش املاک و مستغلات
آشنایی جامع و کامل با موزه جواهرات تهران
آشنایی کامل و جامع با پارک طالقانی تهران
آشنایی با انواع سبک های مختلف معماری ساختمان
آشنایی با نکات مهم و کاربردی برای دکوراسیون مغازه
با اجاره آپارتمان مبله در تهران، سفری رویایی را تجربه کنید
همه چیز درباره مشاورین املاک
آشنایی کامل و جامع با قوانین پیش فروش خانه و آپارتمان
آشنایی با مسئولیت ها و وظایف یک مشاور املاک تهران
هنگام خرید ملک باید به نکات مهمی توجه کنید
آشنایی با نکات مهم جهت خرید خانه وام دار
با اجاره آپارتمان مبله در تهران، سفری رویایی را تجربه کنید
خرید و فروش ملک با وکالت نامه چگونه ممکن است؟
شرایط و مزایای استخدام مشاور املاک
نکات خرید خانه قولنامه ای و قوانین مربوط به آن

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا