تهران شناسی

آشنایی با پارک آب و آتش یکی از اماکن تفریحی و گردشگری کلانشهر تهران

 

یکی از اماکن دیدنی کلانشهر تهران که در سال های اخیر بین شهروندان به محبوبیت قابل توجهی دست یافته است پارک آب و آتش می باشد. مساحت این پارک که با مدیریت شرکت اوان کاسپین پردیس افتتاح شده است حدود ۲.۵ هکتار می باشد. پارک آب و آتش تهران در بخش شمالی زمین های عباس آباد ساخته شده و در سال ۱۳۸۸ شهردار وقت تهران آن را به طور رسمی افتتاح کرد. در روزهای نخستین افتتاح این پارک شباهتی به شکل ظاهری امروزه خود نداشت.

در ساخت پارک آب و آتش نوع خاصی از طراحی به کار رفته است از این رو از همان اوایل توانسته نسبت به دیگر پارک های موجود در شهر تهران متمایز و منحصر به فرد باشد. در مجاورت این پارک برج های بلندی وجود داشت که به تپه های عباس آباد ختم می شدو نیمکت های زیادی در این پارک قرار نداشت. از جمله عواملی که باعث شد پارک آب و آتش به محبوبیت خاص در بین شهروندان دست یابد می توان به تندیس های نمادین از جنس فلز، پرده های سنگین سفید رنگ شبیه به بادبان کشتی های غول پیکر مسافربری اشاره کرد.

 

پارک آب و آتش تهران در کجا قرار دارد؟

با استفاده از اتوبان حقانی نیز می توان به راحتی به پارک آب و آتش دسترسی پیدا کرد. این پارک در کلانشهر تهران از بخش شمال به اتوبان حقانی، از بخش غرب به بلوار نلسون ماندلا، از بخش جنوب به اتوبان همت و از بخش شرقی به اتوبان مدرس ختم می شود. ورودی اصلی این پارک در بخش شمالی آن که در مجاورت اتوبان همت قرار دارد واقع شده است.

 

fac9770ae986695c80dfb6c58f312f32 L 1024x576 1 - آشنایی با پارک آب و آتش یکی از اماکن تفریحی و گردشگری کلانشهر تهران

 

دسترسی به پارک آب و آتش از طریق خودرو شخصی

برای رفتن به سمت پارک آب و آتش و پل طبیعت با استفاده از خودرو شخصی می توانید از ورودی غربی پارک وارد آن شوید. در اتوبان حقانی که از بخش غرب به شرق کشیده شده است و پس از اینکه از چهارراه جهان کودک گذشتید باید وارد خیابان شهیدی شوید که در سمت چپ آن پارک آب و آتش واقع شده است. اگر در مسیر بلوار آفریقا قرار دارید می توانید خودرو خود را در یکی از کوچه ها پارک کرده و به سمت این پارک پیاده روی کنید.

 

دسترسی به پارک آب و آتش با استفاده از مترو

یکی از سریعترین و بهترین وسایل حمل و نقل عمومی به ویژه برای رفتن به سمت پارک آب و آتش مترو می باشد، ایستگاه مترو در مجاورت این پارک واقع شده است و با کمی پیاده روی می توانید به بخش شرقی این پارک و پل طبیعت برسید.

جهت رفتن به پارک آب و آتش با استفاده از مترو کافیست به ایستگاه مترو حقانی که در خط ۱ مترو تهران واقع شده است بروید. از مترو حقانی تا این پارک مسیر پیاده روی ده دقیقه ای وجود دارد که در نهایت شما را به طرف پل طبیعت، پارک طالقانی و پارک آب و آتش هدایت می کند.

 

Ab o Atash Entrance Plaza 3 1024x695 1 - آشنایی با پارک آب و آتش یکی از اماکن تفریحی و گردشگری کلانشهر تهران

 

آیا پارک آب و آتش پارکینگ دارد؟

وجود جای پارک زیاد برای خودروهای شخصی در اطراف آن یکی از مزایای این پارک می باشد. بهترین نقاط برای پارک خودرو بلوار آفریقا و کوچه های اطراف آن می باشد. خیابان شهیدی که در بخش غربی این پارک واقع شده است نیز در روزهای غیر تعطیل و ساعات خلوت مکان مناسبی برای پارک کردن ماشین ها می باشد. در صورتی که موفق به پیدا کردن جای پارک برای خودرو خود نشدید می توانید خودرو خود را در دو پارکینگ عمومی واقع در ابتدا و انتهای خیابان شهیدی پارک کنید.

 

آشنایی با معماری پارک آب و آتش تهران

استفاده از المان ها در فضای داخلی پارک یکی از مواردی است که در روزهای افتتاحیه این پارک توجه همگان را به سوی خود جلب کرد. این المان ها روایتگر نمادین داستان حضرت ابراهیم و گلستان شدن آتش برای ایشان بود که همانند این المان ها در هیچ کجای شهر مشاهده نمی شود. این المان به زیبایی و با طرح فلزی در بخش شرقی پارک آب و آتش قرار گرفته است.

از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این پارک می توان به صندلی های عجیب، فضای بازی که درختکاری نشده، دکه های کوچک فروش تنقلات، فانوس های دریایی موجود در بین تپه های شهر تهران اشاره کرد که تا مدت ها برای شهروندان تهرانی تازگی داشت.

 

آب نماهای موجود در پارک آب و آتش

آب نمای فلزی در مجاورت طرح داستان حضرت ابراهیم ساخته شده است. در شب و روزهای تعطیل این آب نماها برای فضای آب بازی داخل پارک دیواری می سازند. چندین فواره آب نیز در بین آب نماهای عمودی واقع شده است که با روشن شدن آن ها برای بازی بچه ها فضای شادی ایجاد می شود. وقتی فواره های آب در پارک آب و آتش فعال می شوند بلندگوهای موجود در پارک برای کودکانی که در آن محیط مشغول بازی هستند موسیقی شاد و هیجان انگیز پخش می کنند.

 

فانوس های دریایی

روی تپه های مجاور اتوبان های پر ترافیک همانند همت و مدرس فانوس های دریایی قرار گرفته اند. ۲ فانوس دریایی موجود در پارک آب و آتش برای بازدیدکنندگان جذابیت بسیار زیادی دارد به طوری که اکثر افراد دوست دارند با آن ها عکس یادگاری بگیرند.

در قسمت پایین این فانوس های دریایی یک درب ورودی وجود دارد که با پله های مارپیچ دایره وار و در فضای تاریک شما را به نقطه انتهایی فانوس هدایت می کنند. شما از آن بالا قادر خواهید بود اتوبان مدرس که روبروی شما قرار دارد را ببینید. اوایل افتتاح پارک آب و آتش و زمانی که پارک تقریبا خلوت بود در ورودی فانوس های دریایی باز بود و بازدیدکنندگان قادر بودند منظره زیبای بالای فانوس را مشاهده کنند اما امروزه در اکثر مواقع درب های ورودی این فانوس ها بسته است.

 

3ba9e4f8366c102eede8e6212b35fcd7 1024x682 1 - آشنایی با پارک آب و آتش یکی از اماکن تفریحی و گردشگری کلانشهر تهران

 

 

بادبان های سفید در پارک آب و آتش

بادبان های سفید موجود در پارک آب و آتش که همانند سایه بان عمل می کنند در همه جای پارک به چشم می خورند. وقتی روی پل طبیعت قرار دارید در سمت راست خود بادبان سفید و زیبایی را مشاهده خواهید کرد. بزرگترین بادبان سفید مخصوص یک سالن روباز می باشد که در بخش شمالی پارک آب و آتش واقع شده است. این بادبان به عنوان سایه بان برای سالن آمفی تئاتر پارک در نظر گرفته می شود که روی سکوهای سیمانی پارک واقع شده و در تابستان ها فضایی مناسب جهت فرار از تابش مستقیم نور خورشید می باشد.

 

صندلی های دارای طرح های جدید در پارک آب و آتش

قبل از اینکه سکوهای طرحدار و مدرن در پیاده روهای بین چهارراه ولیعصر تا میدان انقلاب قرار گیرند، مبلمان شهری این پارک صندلی های پارک در نوع جدید را به شهروندان تهرانی معرفی نمود. صندل های جذاب به مرور زمان به این پارک اضافه شدند که شما می توانید آن ها را در مسیر پیاده روی پارک مشاهده کنید. نشستن روی برخی از این صندلی ها ممکن است زیاد راحت نباشد اما از آنجا که دارای طرح منحصر به فرد می باشند می توان با آن ها عکس های بسیار زیبایی گرفت.

 

آشنایی با رستوران های موجود در پارک آب و آتش تهران

در رستوران های واقع در پارک آب و آتش انتخاب های متفاوت پیش روی شما قرار خواهد گرفت. غذاهای سنتی، فست فود و خوردن صبحانه لذیذ در رستوران های این پارک تنوع در نوع آیتم های غذایی موجود در این رستوران ها را نشان می دهد.

 

فودکورت جزیره در پارک آب و آتش

فودکورت جزیره بزرگترین فودکورت موجود در پارک آب و آتش می باشد. این فودکورت در زیر یک بادبان سفید و در دو بخش به صورت فضای باز و بسته احداث شده است. در این فودکورت از رستوران های جاست پوتیتو که غذاهای حاوی سیب زمینی را سرو می کند، کریسپی غرفه ای متخصص ارائه غذاهای سوخاری و تاکو رستوران مکزیکی میزبانی به عمل می آید.

در مجاورت رستوران های مختلف در فودکورت جزیره واقع در پارک آب و آتش، بستنی فروشی لابریت با بستنی های به طعم ایتالیایی سرو می شود. از دیگر بخش های مهم این فودکورت می توان به رویال باکس که محصولات خوشمزه نوتلا را به مشتریان عرضه می کند اشاره کرد.

 

فودکورت راه چوبی

فودکورت راه چوبی که در تهران و استان مازندران نیز دارای چندین شعبه می باشد در هر یک از شعبه ها منوهای متفاوت را ارائه می دهد. فودکورت راه چوبی پارک آب و آتش در مجاورت یکی از فانوس های دریایی این پارک واقع شده است، یکی از مجموعه رستوران های متفاوت می باشد که برای ذائقه های مختلف احداث شده است. منوی این فودکورت بسیار متنوع است. در صورتی که طرفدار غذاهای ایرانی هستید ته چین بار و رستوران گیلکی بنه برای شما پیشنهاد مناسبی می باشد. طرفداران غذاهای فست فود نیز می توانند به فست فود کلبه، فیش اند چیپس، عمو جک و فست فود بیانکا مراجعه کنند. برای علاقه مندان به غذاهای ملل نیز فودکورت جزیره ۲ پیشنهاد خوبی است. البته رستوران ایتالیایی پستو و رستوران هندی مدراس نیز گزینه های خوبی برای طرفداران غذاهای ملل هستند.

 

65209793 410556589801923 2225098229918415081 n 1024x681 1 - آشنایی با پارک آب و آتش یکی از اماکن تفریحی و گردشگری کلانشهر تهران

 

رستوران سنتی فانوس

دکوری زیبا با استفاده از گل های طبیعی و چراغ های زرد در بین برگ های سبز در مجاورت فود کورت جزیره توجه بازدیدکنندگان را به سوی خود جذب می نمایند. در صورتی که طرفدار غذاهای ایرانی هستید این رستوران پیشنهاد مناسبی برای شما خواهد بود. جهت مطلع شدن از لیست غذاهای این رستوران قبل از ورود به آن به کنار در ورودی رستوران توجه نمایید. لیست غذاهایی که در این مکان به مشتریان ارائه می شود روی یک تخته گچی یادداشت شده است.

 

دکه های غذافروشی کوچک در پارک آب و آتش

شما همچنین می توانید از دکه های کوچک موجود در پارک برای صرف غذا استفاده نمایید. در بخش راست رستوران یک پل چوبی کوچک وجود دارد که چندین دکه غذافروشی در کنار یکدیگر در آن محل قرار گرفته اند. تنقلات و فست فودهایی که در منوی کافه های سطح شهر وجود دارند را می توان در این دکه ها سفارش داد و از نشستن در فضای باز پارک لذت برد.

 

تفریحات موجود در پارک آب و آتش

ساعت ها می توان در پارک آب و آتش به انجام تفریحات مختلف مشغول شد. در این پارک تفریحاتی پیدا خواهید کرد که برای جوانان و افراد علاقه مند به تجربه هیجان مناسب می باشند.

  • سینما گیم ۷ بعدی
  • اسکیت سواری

پس از پل ابریشم و در کنار گنبد مینا پیست اسکی این پارک واقع شده است. در کنار پیست اسکی یک سالن تماشای سرباز نیز وجود دارد که تماشاگران می توانند هنرنمایی اسکیت سواران را مشاهده کنند.

  • بازدید از گنبد مینا

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا