تهران شناسی

آشنایی کامل و جامع با محله اقدسیه یکی از محله های اعیان نشین تهران

 

اقدسیه به عنوان یکی از محله های کهن و قدیمی تهران شناخته شده است. قدمت این محله قدیمی تهران به دوران خلافت ناصرالدین شاه باز می گردد. اقدسیه که امروزه در منطقه 1 گلانشهر تهران واقع شده است به عنوان یکی از محله های اعیان نشین و خوب تهران شناخته می شود. محله اقدسیه در زمان های قدیم جزئی از منطقه شمیرانات در نظر گرفته می شد، شمیرانات یکی از منطقه های معروف و قدیمی در شهر تهران به حساب می آید. از آنجا که وضعیت دسترسی به این منطقه بسیار مطلوب می باشد مکانی مناسب برای زندگی و سکونت محسوب می شود.

آشنایی با موقعیت جغرافیایی محله اقدسیه

این محله تهران از بخش شمال به بزرگراه ارتش و محله آجودانیه، از قسمت شرقی به بزرگراه امام علی، از سمت جنوب به بزرگراه صدر و بزرگراه صیاد شیرازی و در نهایت از بخش غربی این منطقه به خیابان های لنگری و موحد دانش محدود می شود. در بخش غربی محله اقدسیه نیز یکی از محله های قدیمی تهران به نام محله ازگل واقع شده است. در ادامه با تاریخچه این محله تهران بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

تاریخچه محله اقدسیه

همانطور که گفتیم قدمت این محله به زمان خلافت ناصرالدین شاه بر می گردد. در زمان های قدیم اکثر زمین های بیشتر محله های تهران در اختیار شاه و یا نزدیکان ایشان قرار داشت. تعداد کمی از افراد عادی در زمان های قدیم صاحب ملک و املاک بودند. زمین های محله اقدسیه نیز در زمان خلافت ناصرالدین شاه در اختیار صندوق دار ناصرالدین شاه قرار داشت.

صندوقدار ناصرالدین شاه زمین های این محله را به همسر ناصرالدین شاه به نام اقدس الدوله بخشید و از آن پس نام این محله از حصار ملا به اقدسیه تغییر کرد. پس از این که زمین های این محله به همسر شاه زمان بخشیده شد، ناصرالدین شاه اکثر زمین های آن محله را ابتدا به باغ تبدیل کرد و سپس در یکی از این باغ ها برای همسر خود یک کاخ احداث کرد. پس از اینکه حکومت پهلوی روی کار آمد و دوران خلافت رضا شاه آغاز شد، در اوایل دوران خلافت محمدرضا شاه اکثر زمین های کشاورزی برای کار کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفتند و برخی از آن ها نیز خالی و بایر بودند. با روی کار آمدن محدرضا شاه اشراف و نزدیکان شاه مالک این زمین ها شدند و ساخت و ساز در این محله آغاز شد. ساخت و ساز در مراحل ابتدایی سرعت بسیار کمی داشت و در اکثر زمین ها کاخ و ویلا ساخته شد به طوری که در اوایل انقلاب سال 1357 در این محله دیگر زمین زراعی و کشاورزی وجود نداشت و تمامی این زمین ها به بناهای مسکونی تبدیل شده بودند.

 

محله اقدسیه تهران

 

از آنجا که اکثر این زمین ها زراعی بوده اند وسعت زیادی داشتند اما برای آغاز ساخت و ساز در این محله این زمین ها به بخش های کوچکتر تقسیم شدند. در این محله دیگر خبری از کوچه باغ های زیبا نمی باشد و برج های لوکس جای آن ها را گرفته اند. در زمان های گذشته اکثر خانه های موجود در این محله قدیمی و سنتی بودند و تعداد خانواده های بسیار کمی در آنجا ساکن داشتند و نام خانوادگی اکثر آن ها اقدسی بود؛ اما متاسفانه امروزه منزل هایی همچون قوطی کبریت جای درختان سر به فلک کشیده و باغ های زیبا را گرفته اند.

 

خیابان های مهم واقع در اقدسیه

از مهمترین خیابان های واقع در محله اقدسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خیابان اقدسیه یا موحد دانش
 • خیابان سپند
 • خیابان فیروز بخش
 • خیابان امیر بهادر
 • خیابان گلستان شمالی (قاسمی)

 

وضعیت دسترسی محله اقدسیه تهران

محله اقدسیه تهران از لحاظ دسترسی وضعیت مناسبی دارد به طوری که در این محله 3 خط مترو قرار دارد و علاوه بر آن ها خطوط اتوبوس رانی و بی آر تی نیز آماده خدمت رسانی به مردم هستند. در سال های اخیر شهرداری تهران تمام تلاش خود را کرده است تا ایستگاه اتوبوس های بی آر تی را در اکثر محله های تهران ایجاد نماید تا دسترسی به محله های مختلف کلانشهر تهران برای مردم آسان شود. ایستگاه های اتوبوس در بزرگراه امام علی، بزرگراه ارتش و خیابان موحد دانش در محله اقدسیه وجود دارند. ایستگاه تاکسی در این محله نیز از میدان نوبنیاد به سمت دیگر محله های تهران در خدمت مردم قرار دارد. البته تاکسی های گذری نیز از داخل این محله و خیابان های اصلی آن وظیفه حمل و نقل عمومی را به خوبی ایفا می کنند.

 

تاریخچه محله اقدسیه

 

خطوط مترو موجود در محله اقدسیه نیز دسترسی ساکنین این منطقه را به بخش های شمالی، جنوبی، شرقی و غربی تهران امکان پذیر ساخته است. خط مترو 3 تهران باعث اتصال بخش های شمال شرقی تهران به جنوب غربی شده است. در مجاورت اکثر محله های تهران نیز ایستگاه های مترو وجود دارند. از آنجا که ایستگاه مترو میدان نوبنیاد به این محله تهران نزدیک می باشد ساکنین محله اقدسیه می توانند از طریق آن به راحتی به دیگر نقاط کلانشهر تهران دسترسی پیدا کنند.

 

دسترسی به پمپ بنزین در محله اقدسیه تهران

متاسفانه از آنجا که این محله در بین بزرگراه های اصلی قرار گرفته است پمپ بنزینی در آن مشاهده نمی شود. نزدیک ترین جایگاه پمپ بنزین به اقدسیه تهران پمپ بنزین واقع در محله پاسداران می باشد.

 

امکانات موجود در محله اقدسیه تهران

در محله اقدسیه امکانات آموزشی، ورزشی و درمانی بسیار زیادی برای ساکنین آن وجود دارد از این رو ساکنین محله اقدسیه برای رفع نیازهای روزانه خود نیاز چندانی به رفتن به محله های مجاور خود نخواهند داشت در ادامه با مهمترین امکانات موجود در این محله بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

آشنایی با مراکز خرید موجود در محله اقدسیه

چند مرکز خرید در سطح محله اقدسیه به صورت مغازه و به شکل پراکنده وجود دارد اما مراکز خرید مدرن و شیک نیز به صورت پاساژ در این محله قرار گرفته اند، این مراکز خرید شامل برج اقدسیه تهران، مرکز خرید اقدسیه و مجتمع تجاری الماس ایران هستند.

 

امکانات محله اقدسیه

مرکز خرید اقدسیه

در این مرکز خرید می توان انواع پوشاک، کفش، زیورآلات، کیف، لوازم دکوری و ساعت خریداری کرد.

 

مجتمع تجاری الماس ایران

یکی دیگر از مراکز تجاری بزرگ و مجلل واقع در کلانشهر تهران مجتمع تجاری الماس ایران می باشد که در مجاورت محله اقدسیه واقع شده است. انواع برندهای روز دنیا در این فروشگاه به فروش می رسند. اگر جزء افرادی هستید که کیفیت را به هزینه جنس مورد نظر ترجیح می دهید توصیه می کنیم وسایل مورد نیاز خود را از این فروشگاه خریداری کنید.

 

بوستان ها، مراکز گردشی و ورزشی واقع در محله اقدسیه

بوستان های اراج، باغ سبز، بوستان گلزار، بوستان لادن، بوستان آلبالو، پارک شطرنج و بوستان ارواح از جمله مهمترین بوستان های موجود در محله اقدسیه تهران به شمار می آیند. فضای سبز مجموعه ورزشی نوبنیاد می تواند مکان مناسبی برای گردش و تفریح ساکنین این محله باشد. مجموعه ورزشی نوبنیاد، مجموعه ورزشی رویال اقدسیه، باشگاه سوارکاری اقدسیه و مجموعه ورزشی شکوفه نیز از برترین مراکز ورزشی واقع در این محله هستند که مکان مناسبی برای ورزش کردن هستند.

 

مراکز آموزشی و مدارس موجود در محله اقدسیه تهران

از آنجا که در محله اقدسیه مدارس و مراکز آموزشی بسیار زیادی وجود دارد کودکان و نوجوانان ساکن در این محله برای آموزش نیازی به رفتن به دیگر محله های مجاور نخواهند داشت از مهمترین مدارس و مراکز آموزشی موجود در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابتدایی پسرانه غیر دولتی دین و دانش
 • متوسطه دوم دخترانه شکوفه دوره دوم
 • متوسط پسرانه دوره اول دین و دانش
 • متوسط پسرانه پیام شهید دوره دوم

 

امکانات و مراکز درمانی واقع در محله اقدسیه

خوشبختانه امکانات درمانی همچون بیمارستان و مراکز درمانی موجود در محله اقدسیه نیاز ساکنین خود به این مورد را نیز تا حد قابل توجهی رفع کرده است. از مهمترین مراکز درمانی موجود در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بیمارستان چمران
 • بیمارستان نیکان

 

مهمترین مساجد و مراکز دینی واقع در این محله

چندین مسجد نیز در محله اقدسیه وجود دارد که اغلب مراسم مذهبی در این مراکز دینی و مساجد برگزار می شوند. این مراکز و مساجد شامل موارد زیر می شوند:

 • مسجد جامع اراح
 • مسجد لارک
 • مسجد امام خمینی

 

مساجد محله اقدسیه

بانک ها و ادارات دولتی واقع در محله اقدسیه

همانطور که گفتیم امکانات قابل توجهی در محله اقدسیه در دسترس ساکنین این محله قرار دارد و یکی از این امکانات وجود بانک ها و اداره های دولتی هستند. وجود بانک ها در این محله نیاز ساکنین به رفتن به دیگر محله های مجاور جهت انجام کارها و امور بانکی را تا حد قابل توجهی رفع کرده است. بانک ها و اداره های دولتی واقع در این محله شامل موارد زیر هستند:

اداره های دولتی:
 • سفارت چین
 • سازمان هوا و فضا
بانک ها:

 

 • بانک اقتصاد نوین
 • بانک پاسارگاد
 • بانک شهر
 • بانک دی
 • بانک ملت
 • بانک ایرانیان
 • بانک ملی
 • بانک آینده
 • بانک مسکن
 • بانک پارسیان
 • بانک تجارت
 • بانک سامان

 

قیمت آپارتمان در محله اقدسیه

همانطور که گفتیم محله اقدسیه به عنوان یکی از محله های مرفه نشین و بالاشهر تهران محسوب می شود از این رو قیمت خانه ها در این محله در مقایسه با دیگر محله های تهران نسبتا بالاست. قیمت آپارتمان در این محله از میلیون تومان آغاز می شود و بستگی به خیابانی که در آن واقع شده است، نوع آپارتمان و سال ساخت آن قیمت افزایش خواهد یافت.

قیمت خانه در محله اقدسیه

بسیاری از ساکنین کلانشهر تهران تصور می کنند که خیابان فرشته یکی از گرانترین و بهترین منطقه های کلانشهر تهران است اما امروزه خیابان گلستان شمالی واقع در محله اقدسیه این مقام را کسب کرده است. از آنجا که این خیابان دارای موقعیت مکانی مناسب و دید مشرف بر تمام شهر تهران است مکانی مناسب برای سکونت می باشد. کم بودن تراکم ساختمان ها و وجود فضای سبز بقی مانده از کوچه باغ های شمیرانات قدیم در این محل از دیگر دلایلی هستند که این محله را به محله ای منحصر به فرد جهت سکونت تبدیل کرده اند. قیمت خانه در این خیابان از متری 27 میلیون تومان آغاز می شود.

 

قیمت خانه در دیگر خیابان های محله اقدسیه تهران نیز به شرح زیر می باشد:

 • قیمت هر متر مربع خانه در خیابان گلستان شمالی از 27 میلیون تومان آغاز می شود.
 • قیمت هر متر مربع خانه در خیابان موحد دانش و فیروز بخش حدود 15 میلیون تومان
 • و در نهایت قیمت هر متر مربع خانه در خیابان منجیل حدود 14 میلیون تومان می باشد.

سعی کردیم محله اقدسیه را به طور کامل و جامع برای علاقه مندان به سکونت در این محله مورد بررسی قرار دهیم حال اگر خواهان خرید خانه در این محله هستید توصیه می کنیم ابتدا بودجه در دسترس خود را در نظر بگیرید و سپس اقدام به این کار بکنید زیرا قیمت خانه در این محله در مقایسه با دیگر محله های تهران بسیار بیشتر می باشد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا