سبک زندگی

شرایط و هزینه مورد نیاز جهت اجاره خانه در استانبول

یکی از دیدنی ترین و زیباترین شهرهای دنیا که سالانه میلیون ها گردشگر را به سمت خود جذب می کند استانبول می باشد. شهر استانبول در حقیقت آمیزه ای از تاریخ و دنیای مدرن می باشد که روی یک تپه ایجاد شده است. جاذبه های گردشگری موجود در این شهر کاملا منحصر به فرد هستند. سرمایه گذاری های بسیار زیاد اخیر که در این شهر انجام گرفته است چهره این شهر را به طور کلی تغییر داده است و مناطق جدید بسیار زیادی به این شهر اضافه شده است. از این رو افراد به دلایل مختلف اقدام به اجاره خانه در استانبول می کنند که در ادامه در رابطه با شرایط و هزینه های مورد نیاز جهت اجاره خانه در استانبول بحث خواهیم نمود.

 

دلایل اجاره خانه در استانبول

بسیاری از افراد پس از سفر به استانبول به دلایل مختلف تصمیم می گیرند تا در این شهر خانه ای اجاره کنند. از جمله دلایل اجاره خانه در استانبول می توان به مواردی همچون اقامت در ترکیه جهت کار و تحصیل در این شهر اشاره کرد. اغلب خواهان اجاره آپارتمان های کوچک تا ویلاهای بزرگ در منطقه های مختلف شهر استانبول هستند. قیمت اجاره خانه در این شهر نیز همانند دیگر شهرها در سراسر دنیا به منطقه ای که خانه در آن قرار گرفته است متفاوت می باشد. پس هنگام اجاره خانه در استانبول این بودجه شماست که تعیین می کند در کدام منطقه می توانید خانه ای اجاره کنید.

 

شرایط اجاره خانه در استانبول

اجاره خانه در استانبول شرایط خاص خود را دارد از این رو اگر قصد اجاره خانه ای در این شهر را دارید در وهله اول توصیه می کنیم با شرایط اجاره خانه در استانبول آشنا شوید و سپس اقدام به اجاره خانه ای در این شهر کنید. در صورت آشنایی کامل با این شرایط پس از اجاره خانه در استانبول با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد.

 • از مدارک مورد نیاز جهت اجاره خانه در استانبول می توان به مواردی همچون پاسپورت معتبر و کیملیک اشاره کرد.
 • در مراحل ابتدایی اجاره خانه در استانبول باید مبلغ ودیعه که در واقع مبلغ 2 ماه اجاره منزل است باید توسط مستاجر پرداخت شود.
 • اجاره بها باید در هر ماه در روز تعیین شده پرداخت گردد.
 • در ایران رایج است که اجاره بهای خانه در آخر ماه پرداخت شود اما در استانبول عکس این موضوع صحت دارد و مستاجر موظف است تا اجاره بها را در اول هر ماه پرداخت نماید.
 • در مجتمع های مسکونی شهر استانبول صاحب خانه هنگام عقد قرارداد اجاره خانه حکم تخلیه را نیز دریافت می کند تا در صورت بروز مشکل با مستاجر در آینده بتواند به راحتی عذر مستاجر را خواسته و ملک را تخلیه کند.
 • افزایش اجاره بها باید طبق قانون صورت گیرد که قانون این میزان را حدود 10% میزان اجاره بهایی تعیین کرده است که طرفین در رابطه با آن به توافق رسیده اند.
 • در صورت تمایل جهت فسخ قرارداد اجاره خانه در استانبول از سمت هر یک از طرفین، موضوع باید 2 ماه زودتر به اطلاع طرف دیگر برسد.
 • در صورت تمایل مستاجر به تخلیه ملک اجاره ای پیش از موعد تعیین شده ودیعه بازگشت داده نخواهد شد، البته در صورتی که هنگام عقد قرارداد توافق چیز دیگری بوده باشد امکان بازگشت ودیعه وجود خواهد داشت.
 • مستاجر موظف به پرداخت شارژ ساختمان و قبض های مصرفی می باشد.
 • هنگام عقد قرارداد اجاره خانه در استانبول اسامی افراد بالای 18 سال حتما باید در اجاره نامه ذکر شود.
 • مالک موظف به اصلاح هرگونه خرابی تجهیزات موجود در ملک می باشد. در صورتی که خرابی در مدت اقامت مستاجر ایجاد شده باشد خود مستاجر موظف به پرداخت هزینه های مورد نیاز خواهد بود.
 • در صورتی که در قرارداد اجاره نامه بیان شود که ملک به صورت رنگ شده با مستاجر تحویل داده شده است، پس از پایان قرارداد نیز مستاجر موظف است ملک را به صورت رنگ شده تحویل دهد.
 • بر اساس قوانین تصویب شده در این زمینه هزینه کمیسیون بنگاه املاک 12% اجاره بها سالانه خواهد بود.
 • جهت تحویل گرفتن ملک استیجاری مستاجر موظف است تا مبلغ ودیعه را به همراه اجاره بهای ماه اول را به صاحب ملک پرداخت کند. همچنین مستاجر موظف است تا هزینه کمیسیون بنگاه املاک را نیز پرداخت نماید.
 • یکی دیگر از وظایف مستاجر هنگام اجاره خانه پرداخت هزینه تمیز کردن منزل هنگام تخلیه ملک مورد نظر می باشد.
 • مستاجر پس از پرداخت اجاره بها در هر ماه باید رسید نیز دریافت نماید.
 • صاحب ملک بدون داشتن عذر منطقی قادر به ارائه درخواست جهت تخلیه ملک توسط مستاجر نخواهد بود.
 • در صورتی که همسایگان از مستاجر شکایت کنند و همچنین مستاجر در آسایش ساکنین آن محله اختلال ایجاد کند صاحب ملک این حق را دارد تا خواستار تخلیه ملک خود توسط مستاجر شود.


هزینه مورد نیاز جهت اجاره خانه در استانبول

همانطور که گفتیم هزینه مورد نیاز جهت اجاره خانه در استانبول تا حد زیادی به بودجه شما بستگی دارد. در ادامه هزینه مورد نیاز جهت اجاره خانه در استانبول در منطقه های مختلف را به طور مختصر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

اجاره خانه در منطقه باهچه شهیر استانبول

از امکانات رفاهی موجود در منظقه باهچه شهیر می توان به ویلا لوکس، برج بلند، خیابان عریض، مرکز خرید بزرگ Akbati و Mall of istanbul(واقع در فاصله 500 متری این منطقه) و لوکس و بزرگترین پارک آبی اشاره کرد. وضعیت دسترسی به این منطقه از طریق وسایل حمل و نقل عموی نسبتا خوب است. این منطقه به بزرگترین فرودگاه جهان (فرودگاه بین المللی سبیحا 75 کیلومتر، فرودگاه آتاتورک 23 کیلومتر) که در استانبول واقع شده است نزدیک می باشد و همین امر باعث شده است ایرانیان و کویتی ها در این منطقه به سرمایه گذاری بپردازند. سرمایه گذاری های زیاد در این منطقه باعث افزایش امکانات رفاهی این منطقه شده است و به همین دلیل است که این منطقه به عنوان منطقه لوکس شناخته می شود.

فاصله این منطقه تا ساحل تنها 23 کیلومتر می باشد. این منطقه همچنین در مجاورت میدان استقلال و تکسیم قرار گرفته است و با پیمودن تنها 37 کیلومتر می توان به این منطقه رسید. هوای این منطقه در مقایسه با دیگر مناطق استانبول خنک تر می باشد.

قیمت اجاره خانه در استانبول در منطقه باهچه شهیر به صورت زیر است:

 • واحد 2 خوابه 87 تا 160 متری: 850 تا 3500 لیر
 • واحد سه خوابه 110 تا 220 متر: 1600 تا 4000 لیر

 

اجاره خانه در استانبول در منطقه بیلیکدوزو و اسنیورت

منطقه بیلیکدوزو و اسنیورت در بخش اروپایی استانبول واقع شده است و مرکز خرید بزرگ مارمارا و توریوم در این منطقه واقع شده اند. قیمت این مراکز خرید در مقایسه با کیفیت و امکانات بسیار مناسب می باشد. رستوران ها و مشاغل ایرانی بسیار زیادی در این منطقه قرار دارند.

وضعیت دسترسی این منطقه نیز نسبتا خوب است به صورتی که فرودگاه آتاتورک تا این منطقه تنها 35 دقیقه فاصله دارد. با پیمودن 9 کیلومتر می توانید به ساحل برسید. فاصله این منطقه تا میدان استقلال و تکسیم نیز 41 کیلومتر می باشد.

 

هزینه اجاره خانه در استانبول در منطقه بیلیکدوزو و اسنیورت

 • واحد یک خوابه 1200 لیر
 • واحد دو خوابه 1600 لیر
 • واحد سه خوابه 2000 لیر به بالا

اجاره خانه در منطقه های مختلف استلانبول

البته لازم به ذکر است که این هزینه ها جهت اجاره خانه در استانبول در این منطقه برای خانه هایی است که مبله نیستند.

 

اجاره خانه در منطقه بشیکتاش استانبول

منطقه بشیکتاش استانبول به عنوان یکی از مناطق شیک و بسیار گران قیمت استانبول شناخته می شود. در این منطقه اکثر افراد ویلا اجاره می کنند که تا ساحل فاصله بسیار اندکی دارد. هزینه اجاره بها در این منطقه از حدود 3500 لیر شروع می شود.

 

منطقه ساریر

یکی از مناطق جنگلی و بسیار سرسبز و شیک موجود در استانبول منطقه ساریر می باشد. متاسفانه این منطقه از لحاظ امکانات رفاهی در سطح ضعیفی قرار دارد. هزینه مورد نیاز جهت اجاره خانه در استانبول در منطقه ساریر از حدود 2500 لیر آغاز می شود.

 

 

اجاره خانه در منطقه کادیکوی استانبول

منطقه کادیکوی در واقع یکی از مناطق استانبول می باشد که اکثر گردشگران ایرانی جهت اقامت آن را انتخاب می کنند. این محله در بخش آسیایی استانبول واقع شده است و مراکز خرید واقع در آن به دلیل مناسب بودن قیمت ها و کیفیت عالی اجناس آن به شهرت جهانی دست یافته است. با اقامت در این منطقه احساس امنیت و راحتی خواهید داشت.

فاصله این منطقه تا رستوران های لوکس و ساحل تنها یک کیلومتر می باشد. برای رفتن به میدان استقلال و تکسیم از این منطقه تنها کافیست حدود 22 کیلومتر را طی کنید. وضعیت دسترسی این منطقه نیز نسبتا خوب است به طوری که تا فرودگاه آتاتورک تنها 25 کیلومتر، فرودگاه بین المللی سبیحا 34 کیلومتر و تا ایستگاه مترو تنها 950 متر است.

 

هزینه مورد نیاز جهت اجاره خانه در استانبول در منطقه کادیکوی

 • واحد یک خوابه: 2 هزار لیر
 • واحد دو خوابه: 3 هزار لیر

یکی دیگر از مناطق آسیایی استانبول خیابان بغداد می باشد که در این منطقه نیز می توان جهت اقامت با اهداف مختلف می توان خانه ای مناسب اجاره کرد. هزینه اجاره بها در این منطقه از 3500 لیر برای واحدهای تک خوابه و 5000 لیر برای واحدهای دوخوابه آغاز می شود.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا