دانستنی های ملکی

نکات مهم و کاربردی که هنگام اجاره مغازه در تهران باید در نظر گرفته شوند

 

در رابطه با اجاره املاک و مستغلات مختلف مسئله ای که بیش از اجاره ملک مسکونی دارای حساسیت های خاص می باشد اجاره مغازه می باشد. قطعا برای اجاره یک خانه مسکونی مناسب که بتوان در آن زندگی کرد منطقه های مختلف بسیار زیادی وجود دارد اما برای اجاره مغازه در تهران و یا شهرهای مختلف ایران این نکته را بهتر است همواره در نظر داشته باشید که نمی توان هر مغازه ای را به سادگی انتخاب کرد زیرا این شغل از حساسیت های بسیار بالا برخوردار می باشد. قبل از این که یک مغازه را اجاره کنید باید نکات مهمی را در نظر بگیرید که در ادامه با این نکات مهم و کاربردی بیشتر آشنا خواهید شد.

 

قبل از بستن قرارداد جهت اجاره مغازه چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

همانطور که می دانید مغازه به عنوان یک ملک تجاری به حساب می آید و قطعا شرایط اجاره ملک تجاری با ملک مسکونی دارای تفاوت های مشهود قابل توجهی می باشد. نخستین دلیل تفاوت اجاره ملک تجاری و ملک مسکونی، کاربری ملک تجاری و یا مغازه می باشد که روی قیمت اجاره هم تاثیر قابل توجهی دارد. البته در کنار کاربری ملک تجاری موقعیت جغرافیایی مغازه نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد و این موضوع ممکن است برای اجاره ملک مسکونی چندان اهمیت خاصی نداشته باشد.

 

نکات اجاره مغازه در تهران: کاربری

املاک تجاری ممکن است انواع مختلف کاربری ها را داشته باشد. گاهی اوقات یک مغازه ممکن است جهت راه اندازی یک فروشگاه لباس اجاره شود و یا برخی از املاک تجاری ممکن است برای افتتاح یک داروخانه مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین دیگر املاک تجاری ممکن است به عنوان یک رستوران، مکانیکی، سوپرمارکت و فست فود اجاره شوند. پس همانطور که متوجه شدید یکی از عوامل تعیین کننده جهت اجاره مغازه کاربری ملک تجاری می باشد. یکی از مهمترین موارد که دیگر موارد مرتبط با اجاره مغازه را تحت تاثیر قرار می دهد همین کاربری ملک مورد نظر می باشد. منطقه جغرافیایی، متراژ و هزینه اجاره تحت تاثیر نوع کاربری مغازه قرار دارند.

 

 

نکات اجاره مغازه در تهران: توجه به منطقه جغرافیایی

مهمترین هدف راه اندازی مغازه های تجاری رفع نیازهای زندگی روزمره افراد می باشد؛ اما این مسئله بیانگر این موضوع نمی باشد که راه اندازی مغازه تجاری در هر منطقه جغرافیایی می تواند به فروش موفق دست یابد. در صورتی که هدف شما از اجاره یک مغازه تجاری راه اندازی یک میوه فروشی و یا تره بار باشد ممکن است راه اندازی آن در هر منطقه با فروش خوبی همراه باشد، دلیل اصلی این موضوع این است که میوه و سبزی از نیازهای روزانه افراد در جامعه هستند و افراد ساکن در تمامی خانه های آن محله ممکن است از شما خرید نمایند.

اما اگر هدف شما از اجاره یک مغازه راه اندازی فروشگاه لوازم خانگی باشد بهتر است مغازه را در یک مکان شلوغ و پر رفت و آمد در مرکز شهر اجاره کنید تا افراد به راحتی بتوانند شما را بشناسند و افراد مختلف زیادی از منطقه های مختلف شهر به مغازه شما مراجعه کنند؛ زیرا لوازم خانگی از لوازمی به حساب می آیند که افراد ممکن است کمتر به آن ها نیاز پیدا کنند و قصد خرید این محصولات را داشته باشند.

 

متراژ مغازه یکی از نکات مهم جهت اجاره مغازه در تهران

فروشندگان عادی و خرده فروش به مغازه هایی با متراژ کم نیاز خواهند داشت اما اگر قصد دارید یک مرکز فروش، رستوران های بزرگ و یا فروشگاه لوازم خانگی را تاسیس کنید قطعا باید مغازه هایی با متراژ بالا را اجاره کنید. در صورتی که بخواهید اجاره بهای کمتری پرداخت کنید می توانید اقدام به اجاره مغازه در ابعاد کوچک نموده و جنس های اضافه خود را در مکان دیگر به عنوان انباری نگاه داری کنید. هزینه مورد نیاز جهت اجاره یک انباری در مقایسه با اجاره مغازه در تهران کمتر است از این رو با اجاره یک انبار می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید. متراژ مغازه هایی که در شهرهای بزرگ وجود دارند بیشتر خواهد بود به طور مثال اجاره مغازه در تهران جهت فروش تجهیزات مبلمان در مقایسه با شهرهای کوچک به ابعاد بزرگ تر نیاز خواهد داشت زیرا تعداد افرادی که به مغازه ها در شهرهای بزرگ در یک زمان معین مراجعه می کنند در مقایسه با شهرهای کوچک بیشتر است.

 

 

نکات مهم که هنگام بستن قرارداد اجاره مغازه در تهران باید مورد توجه قرار گیرند:

مدت زمان قرار داد

یکی از نکات مهم که هنگام بستن قرارداد اجاره مغازه در تهران باید مورد توجه قرار گیرد مدت زمان قرارداد می باشد. در صورتی که کسب و کار شما دارای یک برند باشد و بخواهید با این برند مشهور و مطرح شوید توصیه می کنیم مدت زمان قرارداد را برای بلند مدت تعیین کنید، زیرا در صورتی که مکان خود را تغییر دهید ممکن است تعداد زیادی از مشتریان قبلی خود را از دست بدهید و در این شرایط ضررهای جبران ناپذیری را متحمل شوید. مدت زمان قرارداد اجاره مغازه در تهران و شهرهای بزرگ از اهمیت قابل توجهی برخوردار است به همین دلیل بهتر است صاحب ملک را از قبل در جریان مدت زمان مورد نیاز جهت اجاره مغازه در تهران قرار دهید.

 

در نظر گرفتن شرایط کار جهت اجاره مغازه در تهران

قبل از بستن قرارداد اجاره مغازه در تهران باید تمام جزئیات در رابطه با شرایط کاری خود و نوع جنسی که قصد فروش آن را در این مغازه دارید به صاحب ملک ارائه دهید. گاهی اوقات ممکن است صاحب ملک دارای حساسیت های ویژه باشد و مغازه خود را تنها جهت راه اندازی برخی از کاربری ها به مستاجرین اجاره دهد. از آنجا که راه اندازی رستوران و فست فود با آلودگی های خاص همراه می باشند بهتر است قبل از اجاره مغازه در تهران صاحب ملک را در جریان این موضوع قرار دهید تا بعدها و در طول مدت زمان اجاره مغازه در تهران با مشکل خاصی مواجه نشوید.

 

مبلغ اجاره مغازه در تهران

تنظیم قرارداد اجاره مغازه در تهران با حداکثر بودجه ای که امکان پرداخت آن وجود دارد یکی از اشتباهات بزرگ افراد صاحب کسب و کار می باشد؛ اما بهتر است هنگام عقد قرارداد اجاره مغازه در تهران و دیگر شهرهای ایران این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که سالانه با تمدید قرارداد، مبلغ مورد نیاز جهت اجاره مغازه در تهران نیز افزایش خواهد یافت. در صورتی که در دوره اول توان مالی کلی خود را مورد استفاده قرار داده باشید در دوره های بعد با مشکلات قابل توجه در پرداخت اجاره مغازه در تهران مواجه خواهید شد. توصیه می کنیم برای اجاره بها روی میزان مبلغی به توافق دست یابید که دوره های بعد با افزایش اجاره مغازه قادر به پرداخت آن باشید.

 

وضعیت دسترسی مغازه در تهران و همچنین پاخور بودن آن

همانطور که گفتیم برخی از مغازه ها برای اینکه قادر به جذب مشتریان بیشتر باشند باید مغازه خود را در محلی تاسیس کنند که رفت و آمد در آنجا زیاد باشد. در صورتی که در مجاورت مغازه شما فضای کافی برای پارک کردن خودروهای مشتریان وجود داشته باشد می توانید مشتریان بیشتری را جذب کنید. یکی دیگر از نکات مهم که در جذب مشتریان به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد وجود امکان چیدن صندلی ها در داخل مغازه و یا حتی درون پیاده رو خواهد بود.

هنگام اجاره مغازه در تهران همچنین باید بررسی کنید که مغازه های مجاور شما مشغول به انجام چه کاری هستند. هرچند امکان پیش بینی کسادی و یا رونق یافتن یک کسب و کار با استفاده از این موضوع به صورت صد در صد امکان پذیر نخواهد بود. به طور مثال در منطقه ای که فست فودهای بسیار زیادی وجود دارد یک ایده ریسکی راه اندازی کباب بناب خواهد بود زیرا اکثر مشتریان با این تصور که این منطقه بورس فست فود می باشد به این منطقه می آیند.

 

 

آشنایی با مهمترین نکات که هنگام تنظیم قرارداد اجاره مغازه در تهران باید رعایت شوند:

 

  • مدت زمان اجاره مغازه که شامل تاریخ آغاز و اتمام مدت اجاره می باشد باید حتما به صورت واضح در قرارداد اجاره مغازه در تهران مشخص شود.
  • قولنامه مورد نظر جهت اجاره مغازه باید در دو نسخه تنظیم شود و به هر یک از طرفین یک نسخه از آن ارائه شود.
  • هنگام تنظیم قرارداد اجاره مغازه در تهران امضای دو شاهد دیگر علاوه بر امضای مالک و مستاجر نیز مورد نیاز است.
  • در هنگام تنظیم قرارداد جهت اجاره مغازه در تهران میزان اجاره بها و همچنین نحوه پرداخت آن باید مشخص شود.
  • در هنگام تنظیم قرارداد جهت اجاره مغازه در تهران باید نوع کاربری مغازه نیز به صورت مشخص تعیین شود زیرا در صورتی که مستاجر نوع کاربری را پس از عقد قرارداد اجاره تغییر دهد، مالک می تواند قولنامه را فسخ کند و مستاجر باید تبعات حقوقی و مالی را پرداخت نماید.
  • هر دو طرف قرارداد باید از ورشکسته نبودن طرف دیگر اطمینان حاصل کنند زیرا در صورت ورشکسته بودن اموال فرد ضبط خواهد شد و امکان اجاره دادن ملک برای صاحب ملک وجود نخواهد داشت و فرد ورشکسته قادر به شرکت در معاملات نخواهد بود.
  • تنظیم قرارداد اجاره باید به صورت کتبی و توسط افراد بالغ انجام شود، زیرا در صورت تنظیم قرارداد به صورت شفاهی در صورت بروز مشکل قانون به طرفین هیچ گونه کمک نخواهد کرد.
  • همچنین در هنگام تنظیم قرارداد اجاره مغازه در تهران باید بیان شود که مالک مجاز به انتقال ملک و یا اجاره آن به شخص دیگر را نخواهد داشت.
  • مالک در زمانی که ملک در اختیار مستاجر به صورت اجاره ای قرار دارد قادر به افزایش اجاره بها نخواهد بود و همچنین نمی تواند تخلیه مغازه را درخواست نماید. در صورتی که این موارد پیش آید مستاجر می تواند مبلغی را به عنوان جریمه از مالک دریافت نماید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا