قوانین حقوقی ملک

چرا به دنبال استعلام سند ملک باشیم؟

 

آشنایی با مفهوم استعلام برای سند ملک

نقل و انتقالات حوزه مسکن در کشور ما همیشه پر طرفدار بوده و مورد توجه عموم قرار می‌گرفته است. در معاملاتی که این بازار به خود می‌بیند، مفهوم استعلام سند ملک موضوع مهمی ‌محسوب می‌شود. این استعلام به خریدار کمک می‌کند تا از وضعیت سند ملک و اعتبار آن اطلاع پیدا کنند. در واقع استعلام اسناد املاک به خریداران این فرصت را می‌دهد تا مسیر هرگونه کلاهبرداری و سودجویی را مسدود کنند. در واقع استعلام گرفتن برای اسناد یکی از وظایف هر خریدار می‌باشد. دقت داشته باشید که متاسفانه بسیاری از معاملاتی که در حوزه املاک اتفاق می‌افتند به دلیل ثبت آنها در دفاتر معاملات و تنظیم مبایعه نامه عملاً به صورت اداری ثبت نمی‌شوند و هنوز از لحاظ قانونی دچار مشکل هستند.

چنین شرایطی فرصت را برای سودجویان فراهم می‌کند و آنها با فروش یک ملک به چندین نفر یا فروش مال غیر پرونده‌های زیادی را در دادگاه ایجاد می‌کنند. پرونده‌هایی که معمولاً چندین سال رسیدگی به آنها طول می‌کشد و گاهی اوقات نتیجه‌ای هم برای شاکی در پی ندارد. این در حالی است که اگر قبل از انجام معامله و تنظیم هرگونه سند مانند مبایعه نامه و از همه مهمتر پرداخت وجه، استعلامات لازم توسط خریدار گرفته شود. به این شکل در صورتی که مشکلات وجود داشته باشد او می‌تواند از بروز خسارت پیشگیری کند.

 

 

استعلام سند ملک

چرا استعلام سند ملک مهم است؟

دلایل مختلفی وجود دارد که استعلام سند ملک را برای ما مهم نشان دهد. البته ما به برخی از این دلایل در بخش ابتدایی به صورت مختصر اشاراتی داشتیم. اکنون می‌خواهیم بیشتر در مورد اهمیت این گونه استعلامات صحبت کنیم:

  • امنیت: امنیت در یک معامله مهمترین چیزی است که خریدار و فروشنده باید به دنبال آن باشند. وقتی شما در مورد یک ملک و اعتبار آن اطلاعات کامل داشته باشید و با آسودگی خاطر پای معامله بنشینید، فقط تمرکز خود را بر روی قیمت و کیفیت ملک مورد نظر خواهید گذاشت. از طرفی در آینده دغدغه‌ای بابت مشکلات احتمالی نخواهید داشت.
  • اطمینان: وقتی شما با یک نفر معامله می‌کنید، باید به او اعتماد داشته باشید و مطمئن باشید که صاحب واقعی ملک است. اگر این اطمینان وجود نداشته باشد امکان معامله از بین می‌رود. در واقع استعلام سند به شما کمک می‌کند تا اطمینان کامل را به فروشنده داشته باشید.
  • اطلاعات ملک: وقتی استعلام سند را بگیرید، اطلاعات ثبتی ملک به طور کامل در اختیار شما قرار می‌گیرد. شما با استفاده از این گزارش می‌توانید شناخت دقیق‌تری نسبت به ملک داشته باشید و برای خرید آن تصمیم درستی بگیرید.
  • مالکین: برخی املاک چندین مالک دارند. اگر شما نسبت به استعلام سند آن املاک اقدام کنید متوجه این موضوع خواهید شد که چه افرادی مالک ساختمان مورد نظر شما هستند و باید با چند نفر برای این معامله صحبت کنید. متاسفانه برخی از مالکان تلاش می‌کنند وجود دیگر ملاکین را از خریدار پنهان کنند تا معامله را آنگونه که خود می‌خواهند پیش ببرند.
  • شرایط خاص: خرید املاک از نظر حقوقی در برخی مواقع شرایط خاصی دارند. وقتی شما استعلام لازم در مورد این املاک را داشته باشید متوجه خواهید شد که مشکلات حقوقی آن‌ها چه مواردی است. از طرفی اگر برای ملکی که شما قصد خرید آن را دارید تسهیلاتی در گذشته گرفته شده باشد، این موضوع در استعلام مشخص خواهد شد. ضمناً اگر سند ملک مورد نظر شما به عنوان ضمانت در اختیار بانک باشد، در استعلام به آن اشاره می‌گردد.

 

استعلام سند ملک

 

چگونه استعلام سند را بگیریم؟

در حال حاضر دو روش حضوری و الکترونیکی برای استعلام سند ملک وجود دارد که شما می‌توانید از آن کمک بگیرید. در مورد این دو روش در ادامه توضیح خواهیم داد. هر دوی این روش‌ها تحت نظر اداره ثبت اسناد و املاک کشور در جریان هستند. توجه داشته باشید که این استعلام فقط با رضایت مالک ملک اتفاق می‌افتد. به همین دلیل احراز هویت یکی از موارد مهمی ‌است که در این استعلام مورد تاکید اداره ثبت اسناد و املاک قرار می‌گیرد. اگر شما مدارک هویتی را به درستی ارائه ندهید، نمی‌توانید از این استعلام استفاده کنید. البته تمام این فیلتر‌ها به این دلیل تعیین شده است که حریم خصوصی شهروندان حفظ شود و اطلاعات مالکین در اختیار هر کسی قرار نگیرد.

با گرفتن یک استعلام تمام املاکی که سند آنها با کد ملی مالک مورد نظر شما ثبت شده است اعلام می‌گردد. البته در مورد ملک و سند مورد نظر شما تمامی‌ جزئیاتی که ثابت کند مالکیت ملک در اختیار فروشنده است به شما ارائه خواهد شد. ضمناً اگر شرایط ملک مورد نظر شما خاص است و مشکلاتی پیرامون آن وجود دارد باید برای دریافت استعلام سند پیگیری‌های حقوقی و قضایی انجام دهید. در واقع شما ابتدا باید نزد مراجع قضایی بروید و با پیگیری‌های لازم حکم دریافت استعلام را از آنها دریافت کنید. پس از دریافت حکم می‌توانید به سازمان ثبت اسناد بروید و در آنجا با ارائه حکم استعلام سند را دریافت کنید. به عبارت بهتر تنها راهی که بدون اطلاع مالک و نیاز به کد ملی او می‌توانید استعلام سند را دریافت کنید، در اختیار داشتن حکم قضایی است. هرچند این حکم به راحتی در اختیار شما قرار نمی‌گیرد.

 

استعلام سند ملک

 

چگونه به صورت حضوری استعلام ملک را دریافت نماییم؟

در روش حضوری برای دریافت استعلام سند ملک شما باید ابتدا مدارک شناسایی معتبر را آماده کنید. شما باید با این مدارک به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی‌کشور بروید و با ارائه آن‌ها نسبت به دریافت استعلام اقدام کنید. دقت داشته باشید که استعلام با کمک کد ملی فقط از طریق مراجعه حضوری به دفاتر ثبت اسناد رسمی ‌امکان پذیر است. شما نمی‌توانید با کد ملی از طریق روش‌های دیگر این استعلام را دریافت کنید و مراحل آن را با موفقیت پشت سر بگذارید. یکی از ویژگی‌های مثبت روش حضوری این است که تمام پلاک‌های ثبتی با کد ملی که شما ارائه می‌دهید، در این استعلام قابل مشاهده خواهند بود.

 

روش الکترونیکی استعلام سند ملک چیست؟

روش دومی‌ که برای استعلام سند ملک وجود دارد و شما می‌توانید از آن کمک بگیرید، روش غیر حضوری یا الکترونیکی است. بسیاری از افراد در فروش حضوری با مشکلاتی مواجه شده‌اند که در روش الکترونیک بسیاری از آنها وجود ندارد. برای استفاده از این روش شما باید به سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی مراجعه نمایید.  البته برای استعلام سند در این سامانه نیاز به مدارکی بیشتر از یک کد ملی تنها خواهید داشت. مثلاً شما در این روش به شناسه یکتای سند هم نیاز دارید. به طور کلی برای استفاده از این روش بهتر است اصل سند یا کپی آن را در اختیار داشته باشید و اطلاعاتی که لازم است را به طور دقیق در سامانه وارد کنید. کمک گرفتن از این روش در زمان و هزینه شما صرفه جویی به عمل می‌آورد و به طور کلی روش راحت تری در مقایسه با روش حضوری است. در مورد مراحل استعلام سند به روش الکترونیکی در ادامه توضیحات بیشتری بیان خواهیم کرد.

 

سازمان ثبت اسناد

 

مراحل استعلام الکترونیکی

برای اینکه از استعلام سند ملک به صورت الکترونیکی استفاده کنید لازم است چند مرحله را پشت سر بگذارید. مهمترین مراحلی که در روش الکترونیکی استعلام سند لازم است طی کنید عبارتند از:

  • در مرحله اول باید به سایت سازمان ثبت اسناد به آدرس ir مراجعه کنید. با هر مرورگری که این کار را انجام دهید امکان اتصال به این آدرس را خواهید داشت و معمولاً مشکلی از این بابت به وجود نمی‌آید. این سایت تحت نظر قوه قضاییه فعالیت می‌کند و کاملا معتبر است.
  • وقتی وارد سایت سازمان ثبت املاک کشور شدید، در صفحه اصلی این سایت به دنبال گزینه میز خدمات الکترونیک بگردید. بر روی این گزینه کلیک کنید و از گزینه‌هایی که برای شما به نمایش در می‌آید پیگیری استعلام الکترونیکی را برگزینید.
  • در گام سوم برای گرفتن استعلام الکترونیکی سند ملک شما باید شناسه یکتای سند را در اختیار داشته باشید. اگر این شناسه را در اختیار دارید آن را در کادر اولی که مشاهده می‌کنید وارد نمایید. در کادر دوم کار سختی نخواهید داشت و کافی است حاصل جمع دو عدد را وارد کنید و روی دکمه ارسال کلیک نمایید. زمانی که این کار را انجام دهید آخرین وضعیت سند برای شما به نمایش در می‌آید.
  • در مورد شناسه یکتا هم این نکته را خدمت شما بیان کنیم که این شناسه یک عدد ۱۸ رقمی ‌است. این عدد در سمت چپ و بالای سند گنجانده می‌شود و هر کسی که به سند دسترسی داشته باشد می‌تواند این شناسه را مشاهده کند.

 

با کد رهگیری چگونه می‌توان استعلام سند ملک را دریافت کرد؟

یکی از مهمترین به روز رسانی‌ها در قوانین خرید و فروش املاک که بر استعلام سند ملک تاثیر گذار بوده است، اضافه شدن مفهومی ‌به نام کد رهگیری می‌باشد. در واقع مشاورین املاک وظیفه دارند تمام قولنامه‌هایی که بین خریدار و فروشنده منعقد می‌شود را در سامانه ثبت معاملات وارد کنند. زمانی که این معاملات در سامانه ثبت شود، یک کد رهگیری برای ملک مورد نظر صادر می‌گردد. با در اختیار داشتن این کد، امکان استعلام سند فراهم می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که هیچ مشاور املاکی در هیچ نقطه کشور حق درخواست پول برای در اختیار گذاشتن کد رهگیری را ندارد. پس شما برای اینکه مسیر بهتری در استعلام سند داشته باشید، بهتر است کد رهگیری را از مشاور املاک بگیرید و از طریق آن پیگیری‌های خودتان را دنبال کنید. البته در هر حالت شما برای استعلام سند به مشخصات فروشنده هم نیاز دارید و بهتر است با او در این زمینه هماهنگ باشید.

 

 

سند تک برگ را چگونه استعلام کنیم؟

بسیاری از سندهایی که در اختیار مردم قرار دارد، به صورت تک برگ هستند و طبیعتاً آنها دوست دارند بدانند استعلام سند ملک تک برگ چگونه است. برای استعلام اینگونه سند‌ها تفاوت زیادی با روش‌های قبلی وجود ندارد. مالکان سندهای تک برگ برای بررسی سند مد نظر خودشان لازم است به سازمان ثبت اسناد مراجعه کنند و با ارائه مدارک، استعلام مورد نظر را دریافت نمایند. برای استعلام سند‌های تک برگ همانند دیگر اسناد نیاز به شماره سند و اطلاعات مالک می‌باشد. افرادی که اینگونه اطلاعات را داشته باشند می‌توانند برای بررسی وضعیت سند تک برگ اقدام کنند.

 

استعلام اسناد ضمانتی

یکی از مواردی که معمولاً مشکلات زیادی برای خریداران ملک ایجاد می‌کند، ضمانت بودن سند ملک نزد بانک است. در چنین شرایطی استعلام سند ملک اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. البته همیشه همه چیز شفاف نیست و فروشنده ممکن است این موضوع را به اطلاع خریدار نرساند. در چنین شرایطی بهتر است خریداران به اداره ثبت اسناد مراجعه کنند و از طریق آنها متوجه شوند که سند در رهن بانک است یا خیر. همیشه به این مورد توجه داشته باشید که اسنادی که به عنوان ضمانت در اختیار افراد حقیقی و حقوقی قرار می‌گیرند ابتدا باید فک رهن ‌شوند و سپس در مورد آنها تصمیم گیری صورت پذیرد.

جمع‌بندی

استعلام سند ملک یکی از مواردی است که خریداران املاک باید به آن توجه زیادی داشته باشند. اگر استعلام اتفاق نیفتد و ملک دچار مشکلاتی باشد پیگیری آن در آینده بسیار سخت خواهد بود. کار عاقلانه این است که ابتدا وضعیت ملک را به طور دقیق متوجه شوید و سپس برای خرید آن اقدام کنید. استعلام سند از نظر امنیت، اطمینان به فروشنده، اطلاعات ملک، شناخت مالکین و بررسی شرایط خاص ملک اهمیت زیادی دارد. شما می‌توانید از طریق روشهای حضوری و الکترونیکی برای بررسی وضعیت سند اقدام کنید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا