تهران شناسی

اطلاعاتی پیرامون ورزشگاه آرارات

 

ورزشگاه آرارات یکی از باشگاه های ورزشی بسیار قدیمی در تهران است. یکی از نکات بسیار جالب توجه این ورزشگاه، مختص بودن آن برای اقلیت ارمنی در ایران است. شاید در نگاه اول اختصاصی بودن یک ورزشگاه برای یک اقلیت مذهبی اندکی عجیب به نظر برسد. اما زمانی که نگاهی به تاریخچه فعالیت این ورزشگاه داشته باشیم متوجه می شویم، دست اندرکاران این ورزشگاه در طول ۵۰ سال فعالیت خود توانسته در زمینه های مختلف ورزشی بسیار موفق عمل کنند. نتیجه همین تلاش  مستمر تربیت ورزشکارانی بوده است که در سطوح بین المللی مقام های برتر را کسب کرده اند. به هر شکل شاید اختصاص یافتن یک مکان ورزشی برای یک اقلیت مذهبی بسیار جالب توجه باشد و کنجکاوی بسیاری را برای داشتن اطلاعات در مورد  آن تحریک کند. در این مقاله در مورد این باشگاه ورزشی و فعالیت های صورت گفته در آن با جزئیات بیشتری صحبت خواهیم کرد.

 

نگاهی به تاریخچه ورزشگاه آرارات

ورزشگاه آرارات یکی از قدیمی ترین ورزشگاه های ایران بوده که در سال ۱۳۲۳ بنیان گذاری شده است. نام کامل آن باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات است. از همان بدو افتتاح ، دست اندرکاران آن توجه ویژه ای به انواع ورزش های مختلف داشتند. به گونه ای که در سال ۱۹۵۰ میلادی که تنها چندین سال از افتتاح آن گذشته بود، تیم های مختلف ورزشی در زمینه های کوهنوردی، وزنه برداری، اسکی، بدنسازی، کشتی، والیبال و بسکتبال تشکیل شده و تا به امروز فعالیت های چشمگیری داشته اند. لئون کوکچیان از ورزشکاران بسیار قدیمی این باشگاه است که در رشته وزنه برداری توانست مقام های کشوری به دست آورد. جالب است که بدانید تیم های ورزشی این باشگاه از همان ابتدای تاسیس، در مسابقات کشوری و استانی  شرکت می کردند این در حالی است که  این روند همچنان نیز ادامه دارد.

1529200 926 1024x685 - اطلاعاتی پیرامون ورزشگاه آرارات

استادیوم ورزشگاه آرارات

 

امکانات ورزشی ورزشگاه آرارات

یکی از نکات قوت ورزشگاه آرارات، وجود امکانات ورزشی با سطح بالا است که سبب شده تا همه سنین با هر نوع گرایش ورزشی بتوانند در آن فعالیت کنند. امکانات موجود در این باشگاه به قرار زیر است.

 

استادیوم ورزشی

استادیوم روباز  دارای گنجایش ۱۵۰۰ نفر می باشد. یکی از نکات مثبت این استادیوم داشتن چمن طبیعی است که سبب شده تا برگزاری مسابقات ورزشی  با سهولت در آن صورت گیرد. آنچه که بسیار واضح به چشم می خورد، دغدغه ی دست اندرکاران این باشگاه برای تامین رفاه ورزشکاران و ورزش دوستان است. علاوه بر این استادیوم دیگری با ظرفیت محدود تر نیز موجود است که دارای چمن مصنوعی می باشد.

 

استخر جهت ورزش های  آبی

ورزشگاه آرارات دارای دو استخر رو  باز بوده که ظرفیت بالایی برای پذیرش انواع ورزش های آبی دارند. یکی از نکات جالب توجه، وجود استخر ویژه برای کودکان است که با نام استخر باشگاه آرارات تهران مختص کودکان فعالیت می کند. وجود مربی های متبحر در این استخر سبب شده تا از دیر باز یکی از گزینه های پیشنهادی منتخب برای بسیاری از خانواده ها باشد. همچنین قسمت آبی دارای سالن های پیشرفته سونا و جکوزی نیز است که علاوه بر  استفاده های ورزشی برای افراد، جنبه ی درمانی نیز دارد.

 

وجود سالن های بسکتبال در ورزشگاه آرارات

ورزشگاه آرارات دارای چندین سالن بسکتبال با گنجایش بالا است. وجود سالن های بزرگ بسکتبال که هم مختص خانم ها و هم آقایان است سبب شده تا این باشگاه با تشکیل تیم های بسکتبال حرفه ای در سطح استانی و کشوری حرفی برای گفتن داشته باشد.

 

15631963 614 1024x576 - اطلاعاتی پیرامون ورزشگاه آرارات

تیم های ورزشی

 

سالن تکواندو ورزشگاه آرارات

وجود سالن های تکواندو مجزا برای نوجوانان و جوانان سبب شده تا این باشگاه در زمینه تکواندو، جزء باشگاه های ورزشی مطرح در سطح کشور باشد. دست اندرکاران این باشگاه همیشه تلاش کرده اند تا با جذب مربی های ورزشی خبره، تیم های ورزشی قدرتمندی داشته باشند.

 

دیگر امکانات باشگاه ورزشگاه آرارات

از دیگر امکانات ورزشگاه آرارات می توان به وجود سالن های بیلیارد با پیشرفته ترین امکانات، سالن فوتسال، سالن بدنسازی و سالن والیبال اشاره کرد. آنچه که مسلم است با وجود همه محدودیت های ورزشی که به شکل های مختلف در ایران وجود دارد، این باشگاه توانسته با فراهم کردن امکانات ورزشی پیشرفته برای اقلیت مذهبی ارمنی، گام بزرگی برای سلامتی و نشاط آن ها بردارد.

 

photo 2021 11 21 13 45 32 1024x768 - اطلاعاتی پیرامون ورزشگاه آرارات

امکانات ورزشی

 

بازیکنان سرشناس ورزشگاه آرارات

همانطور که در مطالب قبل هم به آن اشاره شد، ورزشگاه آرارات در طی ۵۰ سال فعالیت ورزشی مستمر توانسته با تشکیل تیم های ورزشی مختلف استعدادهای ورزشی متعددی را به جامعه ورزشی ایران و جهان معرفی کند. در ادامه به معرفی برخی از افراد نام آور که تاثیر قابل توجهی در ارتقاء سطح ورزشی ایران داشته اند خواهیم پرداخت.

 

کاوه حق وردیان

یکی از پیشکسوتان فوتبال ایران است که ارمنی تبار می باشد. به رسم همه ورزشکاران ارمنی، کاوه نیز فعالیت ورزشی خود را از باشگاه آرارات شروع کرده است. او متولد سال ۱۳۲۴ بوده و از سال های ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۶ در پست هافبک میانی برای تیم استقلال بازی کرده است. این بازیکن در طی فعالیت حرفه ای ورزشی خود سه بار دروازه تیم مقابل را باز کرده که نتیجه آن برد تیم بوده است.

 

مارکار آقاجانیان

فوتبالیست سابق و مربی حال حاضر تیم آرارات است. این بازیکن فوتبال، فعالیت ورزشی خود را از تیم آرارات شروع کرده و سپس به تیم استقلال پیوست. پس از سه دوره بازی در تیم استقلال مجددا به تیم آرارات بازگشت. آقاجانیان همچنین در تیم های بانک تجارت، بهمن و پاس نیز بازی کرده است.

 

سرژیک تیموریان

بازیکن فوتبال در پست هافبک بود. که در ۲۶ بازی تیم استقلال حضور داشت. این بازیکن همچنین علاوه بر بازی در تیم استقلال در تیم آلمانی ماینس نیز بازی کرده است. سرژیک برادر بزرگ آندرانیک تیموریان است. وی در سن ۴۶ سالگی بر اثر حادثه تصادف درگذشت.

 

لوون استپانیان

لوون بازیکن سابق فوتبال ایران بوده  که اهل کشور ارمنستان است. این بازیکن در سال های فعالیت خود در تیم های آرارات، ایروان، سپاهان اصفهان و ذوب آهن اصفهان بازی کرده است. لوون همانند سایر بازیکنان ارمنی  فعالیت ورزشی خود را  از باشگاه آرارات شروع کرد. بیشترین فعالیت ورزشی حرفه ای او در تیم سپاهان اصفهان بود.

 

منصور امیر آصفی

بازیکن و مربی فوتبال اهل ایران است. این بازیکن فعالیت ورزشی خود را از سال ۱۳۳۰ آغاز کرده و در طی دوران فعالیت حرفه ای خود توانست در سمت مربیگری استعدادهای بسیاری را کشف و معرفی کند. امیر آصفی سابقه بازی در باشگاه های کیان، آرارات و پرسپولیس را دارد. وی در دوره هایی مسئولیت ریاست هیئت فوتبال تهران را نیز بر عهده داشته است.

 

ویژگی های منحصر به فرد ورزشگاه آرارات

ورزشگاه آرارت از جنبه های مختلفی دارای ویژگی های منحصر به فردی است. کشف و معرفی استعدادهای برتر ورزشی در رشته های مختلف یکی از چندین ویژگی این باشگاه است که در مطالب قبل مفصل در مورد آن صحبت شد. در ادامه در مورد سایر ویژگی های  آن با جزئیات بیشتری صحبت خواهیم کرد.

 

معماری و منطقه جغرافیایی

آدرس باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات میدان ونک خیابان ونک و خیابان آرارات می باشد. به دلیل قرار گرفتن در حاشیه اتوبان همت، دارای دسترسی بسیار عالی به همه منطقه های تهران است. به  همین دلیل افراد با صرف کمترین زمان می توانند خود را به این باشگاه برسانند. معماری این ورزشگاه نیز در نوع خود بسیار جالب است. وجود سالن های بزرگ ورزشی سبب شده تا تیم های ورزشی به راحتی بتوانند، فعالیت خود را با نظم هفتگی و روزانه انجام دهند.

 

فعالیت های فرهنگی

با وجود اینکه هدف اصلی ورزشگاه آرارات تشکیل و سازماندهی تیم های ورزشی است، اما از دیر باز  در زمینه های فرهنگی نیز فعالیت دارد. این ورزشگاه دارای سالن های بزرگ برای برگزاری جشن ها و مراسم های ارامنه  است. همچنین برگزاری همایش های مختلف در این باشگاه، سبب شده تا دید افراد و خانواده به این ورزشگاه تنها صرف ورزشی نبوده و به عنوان مکانی برای دورهمی و تجمع آن ها باشد. سالن های زیبای موجود در این باشگاه در روزهای مانده به عید کریسمس و نوروز مرکز جشن ها و مراسمات مختلف است.

 

باشگاه آرارات 819x1024 1 - اطلاعاتی پیرامون ورزشگاه آرارات

دفتر مرکزی باشگاه

 

نگاهی به اساسنامه ورزشگاه آرارات

در اساسنامه ورزشگاه آرارات هیئت مدیره دارای هفت تا یازده نفر می باشد. اعضای هیئت مدیره در انجمن نمایندگان که هر دوسال یکبار برگزار می شود، انتخاب می شوند. اعضای نمایندگان از انجمن های چهارگانه و  همچنین نماینده های شعبه های شهرستان و نماینده های هیئت مدیره مرکزی هستند. جالب است که بدانید در حال حاضر باشگاه آرارات دارای چهار انجمن و شعبه های متعددی در شهرستان های مختلف است. یکی از اصول اساسنامه این باشگاه پایبندی به اصل تمرکز زدایی است. یعنی تصمیم گیری در این باشگاه تنها منحصر به مدیریت آن نبوده و در تصمیم گیری های حیاتی و تاثیر گذار آن، تمامی انجمن ها و شعب نیز حضور دارند.

 

نتیجه گیری

ورزشگاه آرارات یکی از ورزشگاه های مطرح در ایران است که در حاشیه اتوبان همت قرار گرفته است. به دلیل منطقه جغرافیایی، این ورزشگاه دارای دسترسی آسان به همه مناطق تهران است. به همین دلیل افراد و خانواده ها به راحتی می توانند از امکانات ورزشی و فرهنگی آن استفاده کنند. این باشگاه ورزشی در حدود ۵۰ سال فعالیت ورزشی خود توانسته استعدادهای بسیاری را کشف  و به جامعه ورزشی ایران معرفی کند. وجود امکانات ورزشی در کنار مربی های حرفه ای سبب شده تا تیم های ورزشی این باشگاه در سطوح استانی و کشوری حرف برای گفتن داشته باشند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا