طراحی و دکوراسیون

نکاتی درباره انتخاب جدیدترین مدل کابینت

 

آشپزخانه مهم ترین قسمت خانه و به عبارت دیگر قلب خانه به شمار می رود. کدبانوی خانه بیشتر اوقات خود را در آشپزخانه می گذارند و بدون شک دلش می خواهد با توجه به سلیقه شخصی خودش، دکوراسیونی منحصر به فرد داشته باشد. از آن جایی که خانم ها مالک این قلمرو هستند، لازم است این فضا به بهترین شکل ممکن طراحی شود. همین موضوع باعث اهمیت طراحی دکوراسیون آشپزخانه و به دنبال آن انتخاب جدیدترین مدل کابینت شده است. به همین خاطر بهتر است در ارتباط با چیدمان این فضا، بسته به متراژ و فضای آشپزخانه، رعایت اصول دکوراسیون را مد نظر داشته باشید و نباید در این مورد مهم سهل انگاری به خرج دهید.

استفاده از کابینت ها تاریخچه ای طولانی در زندگی بشر دارند. در گذشته محفظه های گنجه مانند که از جنس چوب طبیعی بودند، با طراحی های جذاب و زیبا، بسیار کاربرد داشتند. اما جدیدترین مدل کابینت ها که امروزه تا حدودی با آن ها آشنایی داریم، تقریبا از اوایل قرن 20 در اروپا رایج شد و پس از آن به تمام دنیا سرایت کرد. در گذشته جنس اغلب کابینت ها چوب یا فلز بود، در حالی که امروزه شاهد تنوع انواع کابینت از نظر طرح، جنس و رنگ هستیم.

به صورت کلی نحوه چیدمان آشپزخانه با توجه به فضا و متراژ آن متفاوت است. در این میان انتخاب کابینت برای آشپزخانه های کوچک کمی دشوار به نظر می رسد؛ چرا که باید از فضای موجود بیشترین استفاده را کرد. این در حالی است که آشپزخانه های بزرگ کمتر با این مسائل مواجه هستند. با این حال انتخاب جدیدترین مدل کابینت باید با توجه به وسعت آشپزخانه و فاکتورهایی نظیر روشنایی، ابعاد، سبک و … صورت گیرد. در ادامه به جدیدترین مدل کابینت همراه با معرفی سبک های مختلف آن خواهیم پرداخت.

 

کابینت آشپزخانه

 

کابینت؛ مهم ترین عضو آشپزخانه

اهمیت کابینت های داخل آشپزخانه، تنها در ایجاد فضای کاربردی و پوشش دهی محیط آشپزخانه خلاصه می شود؛ بلکه تأثیر آن ها را می توان در زیبایی فضای داخلی خانه نیز مشاهده کرد. با انتخاب جدیدترین مدل کابینت که هماهنگ با دکوراسیون داخلی منزل تان باشد، می توانید به تمام وسایل ریز و درشت خود از لوازم برقی گرفته تا ادویه جات، ظرف و ظروف، قابلمه و … نظم دهید و به طور کلی زیبایی و نظم را برای آشپزخانه خود به ارمغان بیاورید.

 

اهمیت طراحی کابینت آشپزخانه

به طور معمول طراحی کابینت های آشپزخانه با توجه به نقشه یا پلان آشپزخانه صورت می گیرد. نقشه آشپزخانه به هر صورتی که باشد، طراحی کابینت ها طبق همان اصول و استانداردها و یا با اندکی تغییر انجام می شود. در نقشه آشپزخانه های بزرگ که وسعت زیادی دارند، دست طراحان برای انتخاب مدل کابینت با توجه به سلیقه مشتری کاملا باز است. اما آشپزخانه هایی که متراژ کمی دارند، محدودیت هایی را برای طراحان داخلی ایجاد کرده اند. هرچند که در فضاهای کوچک تر نیز می توان طراحی کابینت را با توجه به سلیقه و نظر مشتری پیش برد.

به خاطر داشته باشید که انتخاب جدیدترین مدل کابینت باید با سبک و سیاق دکوراسیون داخلی منزل تناسب داشته باشد. به عنوان مثال اگر سبک دکوراسیون منزل شما، سبک کلاسیک باشد، باید از کابینت های طرح کلاسیک یا نئوکلاسیک استفاده کنید. در ارتباط با سبک مدرن نیز باید پیرو همین قانون باشید. عدم تناسب در دکوراسیون یکی از مهم ترین عواملی است که زیبایی خانه را تحت الشعاع قرار می دهد. از آن جایی که امروزه اغلب آشپزخانه ها اپن هستند، هماهنگی میان سبک دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه بیشتر به چشم می آید.

نور فاکتور مهم دیگری است که در طراحی کابینت و زیبایی فضای آشپزخانه بسیار تأثیرگذار است. اگر آشپزخانه شما نور کافی نداشته باشد، هنگام انتخاب جدیدترین مدل کابینت باید مدلی را انتخاب کنید که بازتاب دهنده نور بیشتری باشد. چنین انتخابی نه تنها از تاریک بودن فضا جلوگیری می کند، بلکه فضایی نورانی و زیبا در آشپزخانه ایجاد خواهد کرد.

 

اهمیت طراحی کابینت آشپزخانه

 

جدیدترین مدل کابینت برای آشپزخانه های کوچک

یکی از مهم ترین گزینه هایی که باید در انتخاب طرح و مدل کابینت به آن توجه کنید، اندازه و وسعت فضای داخلی آشپزخانه است. در حال حاضر در اغلب شهرهای بزرگ خانه ها بسیار کوچک و معمولا به صورت آپارتمانی هستند. به همین خاطر افراد سعی می کنند از کابینت هایی استفاده کنند که مناسب فضاهای کوچک باشد. ضمن این که تنوع در میان انواع مدل های کابینت بسیار زیاد است و هرکدام دارای ویژگی های منحصر به فرد می باشند.

در نظر داشته باشید که انتخاب تمام مدل های کابینت برای آشپزخانه های کوچک مناسب نیست. به طور مثال کابینت انزو انتخاب مناسبی برای آشپزخانه های کوچک نیست. کابینت ممبران یکی از انواع کابینت های زیبا و پر طرفدار است که برای آشپزخانه های کوچک گزینه مناسبی محسوب نمی شود. به همین خاطر در انتخاب جدیدترین مدل کابینت می توانید از نمونه های دیگری مانند کابینت ملامینه، کابینت های ساده، طرح چوب و هایگلاس استفاده کنید.

کابینت سبک هایگلاس یکی از جدیدترین مدل های کابینت است که گزینه مناسبی برای آشپزخانه های کوچک به شمار می رود. انعکاس نور توسط این کابینت ها باعث می شود فضا بزرگ تر به نظر برسد. به طور معمول این کابینت ها مدل های ساده ای دارند و کنده کاری و حکاکی در آن ها مشاهده نمی شود. به همین خاطر تناسب بیشتری با فضای کوچک آشپزخانه ها خواهند داشت. فاکتور بعدی که باید در انتخاب کابینت آشپزخانه های کوچک در نظر داشته باشید، رنگ مناسب برای کابینت است. رنگ انتخابی برای این قبیل کابینت ها باید روشن باشد. به عنوان مثال ترکیبی از رنگ های طلایی و سفید، طوسی و سفید و رنگ های فانتزی بهترین گزینه ها هستند.

 

انتخاب کابینت برای آشپزخانه های کوچک

 

جدیدترین مدل کابینت برای آشپزخانه های بزرگ

خبر خوب این که در انتخاب جدیدترین مدل کابینت برای آشپزخانه های بزرگ با هیچ محدودیتی در طرح و رنگ مواجه نخواهید بود. از مناسب ترین مدل های کابینت برای آشپزخانه های بزرگ می توان به کابینت طرح کلاسیک، ممبران و هم چنین انزو اشاره کرد. فراموش نکنید که کابینت های طرح کلاسیک همواره به عنوان پر طرفدارترین سبک کابینت به شمار می روند و از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردار هستند. طرح این کابینت ها همیشه تازه و به روز است و هیچ گاه قدیمی نخواهند شد. در جدیدترین مدل کابینت برای آشپزخانه های بزرگ تنوع زیادی به چشم می خورد و اغلب طراحان از ترکیب رنگ های متضاد در کنار یکدیگر استفاده کرده اند. به طوری که می توان همزیستی رنگ سفید و مشکی را در این سبک از کابینت ها مشاهده کرد.

 

انتخاب کابینت برای آشپزخانه های بزرگ

 

جدیدترین مدل کابینت که زیبایی را برای آشپزخانه به ارمغان می آورد!

احتمال دارد شما نیز جزو آن دسته از افرادی باشید که به دنبال تعویض کابینت های آشپزخانه خود با جدیدترین مدل کابینت باشید. از سوی دیگر ممکن است در کار ساختمان سازی باشید و قصد انتخاب جدیدترین مدل کابینت برای واحدهای مختلف ساختمان خود را داشته باشید. برای این که بدانید کدام کابینت با دکوراسیون آشپزخانه و سلیقه شما تناسب دارد، بهتر است با جدیدترین مدل کابینت ها که در ادامه ذکر شده است، آشنا شوید.

 

کابینت آشپزخانه سبک جزیره

در گذشته اغلب آشپزخانه ها از فضای نشیمن خانه جدا بودند. با گذشت زمان این دیوارها برداشته شدند و به جای آن از جزیره یا اپن استفاده شد. به طور معمول در طراحی آشپزخانه ها با کابینت سبک جزیره، یک میز در وسط آشپزخانه قرار می گیرد که می توان از آن جهت قرار دادن گاز، سینک ظرفشویی، کابینت و میز ناهار خوری استفاده کرد. ارتفاع استاندارد در کابینت های سبک جزیره چیزی در حدود 90 سانتی متر الی 1 متر است. به جرأت می توان این سبک از کابینت، از تأثیرگذارترین و زیباترین عناصر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه به شمار می رود.

با استفاده از کابینت سبک جزیره می توانید اجزای آشپزخانه را به راحتی از یکدیگر جدا کنید. هم چنین با قرار دادن سینک ظرفشویی، گاز و … بر روی جزیره، به طراحی داخلی آشپزخانه خود ظاهری مدرن می بخشید. این سبک از کابینت می تواند به عنوان یک کانتر در نظر گرفته شود که با قرار دادن صندلی های مناسب در کنار آن، جلوه آشپزخانه شما را بیش از پیش خواهد کرد. نکته حائز اهمیت در ارتباط با کابینت جزیره این است که طراحی جزیره ها با دیگر کابینت های آشپزخانه کاملا هماهنگ و متناسب است.

 

کابینت آشپزخانه جزیره

 

کابینت آشپزخانه مدرن؛ جدیدترین مدل کابینت

در حال حاضر در سراسر دنیا به دلیل تغییر سبک زندگی و دکوراسیون انواع خانه ها، اکثر مردم به طرح های ساده علاقه مند هستند. در این میان سبک مدرن از محبوبیت بیشتری نزد مردم برخوردار است. استفاده از کابینت آشپزخانه مدرن به هر فضایی حس و حالی مدرن و به روز می بخشد. ارتفاع بلند کابینت ها، سادگی درها و بدنه آن، استفاده از رنگ های روشن و براق و … از مشخصه های بارز ساختاری و طراحی کابینت آشپزخانه مدرن به شمار می رود. بهترین مزیت این سبک از کابینت در این است که برای هر آشپزخانه ای اعم از کوچک و بزرگ، مناسب است. در حالی که کابینت های سبک کلاسیک بیشتر برای آشپزخانه هایی با متراژ بالا در نظر گرفته می شوند.

اغلب کابینت های آشپزخانه به خاطر سادگی ظاهری، با هر متریالی قابل ساخت هستند. استفاده از چوب ام دی اف، چوب طبیعی، پی وی سی، پلی گلاس، ممبران و … همگی می توانند در قالب کابینت آشپزخانه سبک مدرن طراحی و اجرا شوند. گذشته از این، کابینت هایی با دستگیره نواری یا بدون دستگیره نیز در این سبک قرار می گیرند.

 

کابینت آشپزخانه مدرن

 

کابینت آشپزخانه کلاسیک؛ جدیدترین مدل کابینت

کابینت آشپزخانه سبک کلاسیک یا سنتی یکی از محبوب ترین و جدیدترین مدل کابینت آشپزخانه در جهان است. این سبک از کابینت معمولا از کابینت ممبران یا چوب طبیعی ساخته شده است و از مدل های پر نقش و نگار محسوب می شوند. از ویژگی های بارز کابینت سبک کلاسیک می توان به طراحی های سنتی بر روی دستگیره، حکاکی های درب و بدنه کابینت، وجود بخش های تزئینی و گل دراتیو، مخفی بودن جزئیات آشپزخانه مانند هود، قرینه سازی جزئیات، عمق زیاد و ارتفاع اندک محفظه های کابینت و وجود کابینت های دکوری اشاره کرد.

کابینت سبک کلاسیک برای دکوراسیون های کلاسیک، سنتی و خانه های لوکس که در آن ها از مبلمان استیل استفاده می شود، مناسب است. نصب کابینت های سبک کلاسیک باید در آشپزخانه هایی با متراژ بسیار بزرگ صورت گیرند که از فضای کافی برای نمایش جزئیات برخوردار باشند.

 

 

کابینت آشپزخانه کلاسیک

 

کابینت آشپزخانه هایگلاس؛ جدیدترین مدل کابینت

کابینت سبک هایگلاس یکی از درخشنده ترین نمونه کابینت های موجود است که جنس آن ها معمولا از روکش پلکسی گلاس یا ام دی اف خام است. درخشندگی سبک هایگلاس به گونه ای است که باعث بازتاب بیشتر نور در فضا شده و همانند منبع نور گسترده، به روشن شدن فضای آشپزخانه کمک می کند. کابینت آشپزخانه هایگلاس بهترین گزینه برای آشپزخانه های مینیمال و کوچک است. به ویژه رنگ های روشن سبک هایگلاس به بزرگ تر نشان دادن فضا کمک کرده و  محیط را بسیار دلباز نشان می دهد. به طور معمول تمیز کردن کابینت های هایگلاس به دلیل سطح صاف و برقی که دارند، در مقایسه با دیگر سبک ها ساده تر است. در مقابل اثر انگشت و جای هر گونه لکه و چربی به وضوح بر روی آن قابل مشاهده است. به صورت کلی کابینت آشپزخانه هایگلاس در سبک مدرن جای می گیرد.

 

کابینت آشپزخانه هایگلاس

 

کابینت آشپزخانه ممبران؛ جدیدترین مدل کابینت

کابینت ممبران که معمولا به نام کابینت وکیوم نیز شناخته می شود، از جنس ام دی اف با روکش PVC تهیه شده است. در حقیقت ام دی اف خام به وسیله ماشین آلات پیشرفته به نام CNC حکاکی می شود و به صورت یکپارچه توسط روکش PVC وکیوم پوشش داده می شود. طرح های کابینت سبک کلاسیک که پیش از این از چوب طبیعی ساخته می شدند، به کمک ماشین CNC با هزینه بسیار کمتر طراحی و اجرا می شوند. جالب است بدانید به لطف ماشین CNC می توان انواع طرح های کلاسیک و سنتی را ایجاد نموده و یک کابینت کلاسیک فوق العاده با هزینه بسیار اقتصادی را مهمان آشپزخانه کرد.

یکی از مهم ترین مزایای کابینت آشپزخانه ممبران این است که به خاطر روکش PVC، از نفوذ آب به داخل آن جلوگیری می شود و از این جهت یک کابینت ضد آب به شمار می آید. از سوی دیگر متریال به کار رفته، در اغلب سبک های مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک قابل طراحی و اجرا خواهد بود.

 

 

کابینت آشپزخانه ممبران

 

کابینت آشپزخانه انزو؛ جدیدترین مدل کابینت

کابینت انزو یکی از جدیدترین مدل کابینت های موجود است که نخستین بار توسط برند  Zentique روانه بازار شد. جنس این کابینت ها از چوب ام دی اف بوده که با استفاده از پرس تحت وکیوم یا خلأ ساخته شده اند. به همین خاطر از دوام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. همین موضوع باعث شده است تا قیمت کابینت انزو در مقایسه با دیگر انواع کابینت بالاتر باشد. از مهم ترین ویژگی های کابینت آشپزخانه انزو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اطراف درب های کابینت به وسیله دستگاه CNC تراش خورده و دارای شیب هستند.
  • در ساخت کابینت انزو از ورقه ام دی اف به قطر 25 میلی متر استفاده شده است.
  • استفاده از رنگ پولیشی باعث زیبایی بیشتر و افزایش قیمت آن خواهد شد.
  • استفاده از خلأ یا وکیوم باعث اتصال قدرتمند روکش های محافظتی به آن می شود.

به صورت کلی قیمت کابینت انزو با توجه به زیبایی، دوام، استحکام، کیفیت و کارایی آن محاسبه می شود. به همین خاطر در مقایسه با سایر کابینت های آشپزخانه قیمت بالاتری دارد.

 

کابینت آشپزخانه ام دی اف

به جرأت می توان گفت ام دی اف، پر طرفدارترین متریال به کار رفته در ساخت کابینت آشپزخانه است. از مهم ترین دلایل محبوبیت آن می توان به تنوع بالای طرح و رنگ، انعطاف پذیری بالا در ساخت طرح های متنوع کابینت و قیمت اقتصادی و به صرفه آن اشاره کرد. ام دی اف از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و به آسانی برش می خورد. به همین خاطر با استفاده از آن می توان مدل ها و طرح های دلخواه کابینت را به راحتی طراحی و اجرا کرد.

کابینت ام دی اف از جمله کابینت های اقتصادی به شمار می رود که با توجه به قیمت مناسبی که دارد، اگر به خوبی از آن مراقبت شود، ماندگاری و دوام بسیار بالایی خواهد داشت. در حقیقت اصلی ترین دلیل خرابی کابینت ام دی اف، نفوذ رطوبت و آب به درون بافت آن می باشد. به همین خاطر بهتر است تمام درزهای کابینت ام دی اف با دقت آب بندی شده و در صورت نفوذ رطوبت یا آب، هرچه سریع تر تعمیر شود. به صورت کلی کابینت ام دی اف به سبک مدرن طراحی و اجرا می شود.

 

 

مطالب بشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا