دانستنی های ملکی

اهمیت دریافت کد رهگیری املاک


مقدمه

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که کد رهگیری املاک چیست و چرا دریافت کد رهگیری املاک اهمیت دارد. در نظر داشته باشید در دنیای امروز نیاز به مسکن و تهیه آن یک نیاز اساسی و بسیار مهم به حساب می‌ آید. افراد بسیار زیادی به دنبال تامین مسکن هستند تا بتوانند در کنار خانواده خود در آنجا زندگی کنند. بسیاری از افراد دارای خانه های اضافی می باشند. به همین دلیل خانه های خود را اجاره می دهند یا به فروش می رسانند.

 

بررسی اهمیت دریافت کد رهگیری املاک

 

اگر شما یک بار هم به بنگاه املاک مراجعه کرده باشید مطمئنا صفحات رنگی قولنامه را دیده اید. این صفحات در هنگام اجاره یا خرید ملک به امضای شاهدان و طرفین قرارداد در می آیند. در نظر داشته باشید که سالیان سال است که بنگاه های املاک از این دفترها برای خرید و فروش و تنظیم قرارداد ها استفاده می کنند اما قولنامه  اعتبار کافی ندارد. افراد حتما نیازمند دریافت کد رهگیری املاک می باشند.

در سال ۱۳۸۷ سامانه ای برای ثبت معاملات در املاک به وجود آمده است. این سامانه با ارائه کد رهگیری املاک اعتبار معامله انجام شده را افزایش داده و به این ترتیب دیگر مشکلی افراد را تهدید نمی کند. تمام مشاوران املاک ملزم هستند تا قرارداد های رهن و اجاره، خرید و فروش را در این سامانه ثبت کرده و سپس اقدام به دریافت کد رهگیری کنند.

 

مزیت های دریافت کد رهگیری املاک

ممکن است شما در هنگام معامله نگران این موضوع باشید که در زمان آینده کلاه سرتان برود و یا مشکلی برای ملک اجاره کرده و یا خریداری شده شما پیش بیاید. دریافت کد رهگیری املاک یک راه بسیار عالی و مطمئن می باشد تا شما در رابطه با معامله انجام داده خود مطمئن شوید. همچنین دیگر نگرانی در رابطه با این موضوع نداشته باشید. زمانی که معامله انجام شده در سامانه دریافت کد رهگیری املاک ثبت شود، رسمیت پیدا کرده و فروش همزمان آن به چند نفر دیگر ممکن نیست.

با دریافت کد رهگیری املاک می‌ توانید از میزان بدهی و طرح شهرداری ملک مورد نظر خود آگاه شوید. این کد در بین مراجع قضایی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با ثبت ملک فروش رفته و یا اجاره داده شده در این سامانه دیگر طرفین قرارداد نمی‌ توانند در رابطه با قیمت مورد نظر شکایت داشته باشند و خواهان افزایش و یا کاهش قیمت مورد نظر شوند. در صورت به وجود آمدن چنین مشکلی یکی از طرفین می تواند با داشتن کد رهگیری املاک به مراجع قضایی مراجعه کرده و شکایت خود را مطرح کند.

 

چگونگی دریافت کد رهگیری املاک

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می توان کد رهگیری املاک را دریافت کرد. دریافت کد رهگیری املاک کار سختی نمی باشد. شما می توانید کد خود را از مشاورین املاک درخواست کنید. به این ترتیب تمام مواردی که در قرارداد ذکر شده اند مانند مبلغ رهن و اجاره، مبلغ فروش، زمان تحویل ملک، بیعانه پرداخت شده، امکانات خانه و … در این سامانه به صورت دقیق ثبت می شوند. همچنین در این سامانه باید مشخصات کامل طرفین قرارداد همانند کد ملی، آدرس، شماره تلفن همراه و کد پستی درج شوند تا پس از تایید قرارداد، کد رهگیری به صورت یک پیامک برای دو طرف ارسال گردد.

قرارداد مربوطه در سه نسخه چاپ می شود. یک نسخه دست خریدار، یک نسخه دست فروشنده و نسخه دیگر پیش دفتر معامله املاک باقی می ماند. هر کدام از این نسخه ها دارای یک QR چاپ و هولوگرام هستند. این دو مورد می توانند نشان دهنده رسمی بودن و قانونی بودن قرارداد شما باشند.

 

بررسی هزینه های دریافت کد رهگیری

 

هزینه دریافت کد رهگیری

در نظر داشته باشید برای دریافت کد رهگیری املاک شما نباید هیچ هزینه ای بپردازید. مشاورین املاک موظف هستند در صورت درخواست دو طرف قرارداد این کد رهگیری را از سامانه مربوطه دریافت کنند. البته در نظر داشته باشید بسیاری از مشاورین به دلیل فرار مالیاتی شما را مجاب می‌ کنند که این کد را دریافت نکنید و این کد به درد شما نمی‌ خورد اما به این حرفا توجه نکنید. شما کد خود را تحت هر شرایطی از مشاور دریافت نمایید. این کد ارزش قانونی بسیار بالایی دارد.

در صورت به وجود آمدن کوچکترین مشکلی می تواند شما را کمک کند. توصیه می‌ کنیم حتماً قرارداد های خود را در بنگاه املاک بسیار معتبر به ثبت برسانید. بنگاه املاک رسمی می تواند به راحتی کد را از سامانه مربوطه دریافت کرده و آن را به شما بدهد. شما پس از توافق های اولیه می توانید سریع اقدام به دریافت کد رهگیری املاک کنید. هزینه این کد نیز بسیار کم و ناچیز است.

در نظر داشته باشید این کد ارزش بسیار بالایی برای دو طرف قرارداد دارد. بسیاری از مشاورین املاک برای دریافت کد رهگیری مبلغی مازاد بر هزینه کمیسیون خود را نیز دریافت می‌ کنند. این کار بسیار کار اشتباهی می باشد. شما می توانید با سامانه املاک شهر خود این موضوع را در میان گذاشته و شکایات خود را سریع ارسال کنید تا به موضوع رسیدگی شود. دریافت کد رهگیری املاک یک امکان بسیار عالی و در دسترس افراد می باشد تا بتوانند به این طریق معامله خود را رسمیت بخشیده و در آینده از به وجود آمدن کوچکترین مشکلی جلوگیری کنند.

مراجع قضایی این کد را به رسمیت شناخته و بر اساس این کد می‌ توانند اطلاعات لازم در مورد ملک اجاره داده و خریداری شده را به راحتی به دست آورند. پس اگر قصد اجاره ملک یا خرید آن را دارید بهتر است این کد را از مشاورین املاک دریافت نمایید. در نظر داشته باشید معامله ای که کد رهگیری ندارد را انجام ندهید.

 

بررسی نکات مهم در رابطه با دریافت کد رهگیری

 

نکات مهم در رابطه با دریافت کد رهگیری

در نظر داشته باشید کد رهگیری در سمت چپ پایین برگه درج شده است. کد رهگیری معمولاً ۱۳ رقمی می باشد و از طریق پیامک نیز به فروشنده و خریدار اطلاع داده می شود. در نظر داشته باشید پس از انجام معامله، باید کد خود را از طریق پیامک از سامانه مربوطه دریافت نمایید. در غیر این صورت معامله شما حالت رسمیت ندارد. در این زمینه نکاتی وجود دارد که شما در هنگام دریافت کد رهگیری باید بسیار به آن دقت کنید تا مشکلی در آینده برای تان به وجود نیاید. ابتدا شما باید به مشاور املاک های رسمی و قانونی مراجعه کنید‌. مشاور املاک می تواند در سامانه ثبت املاک این کد را برای شما دریافت کند. برای دریافت کد رهگیری شما باید کد پستی ملک را به صورت درست ارائه دهید.

پس بهتر است قبل از هر اقدامی این کد را بر روی قبوض یا پشت کارت ملی مالک مشاهده کرده تا از درست بودن آن مطمئن شوید. اگر کد پستی خود را ندارید بهتر است پس از تاییدیه کد پستی خود را دریافت کنید تا مشکلی در حین قرارداد برای شما به وجود نیاید. بعد از دریافت قرارداد مشخصات فردی طرفین را چک نمایید تا مشخصات اصلی مطابق مدارک هویتی باشد. دقت کنید QR و هولوگرام در قرارداد شما وجود داشته باشند. در صورت نبودن QR و هولوگرام قرارداد شما از اعتبار ساقط می باشد.

اگر می خواهید از صحت کد رهگیری دریافت شده خود مطمئن شوید می توانید به سامانه ثبت معاملات املاک کشور وارد شده و با درج کد ملی خود و همچنین کد رهگیری از صحت قرارداد خود مطمئن شوید. به این صورت قرارداد خود را استعلام نمایید‌. همچنین در صورت تمایل می توانید یک نسخه از قرارداد را با کد مورد نظر چاپ نمایید و نزد خود نگه دارید.

 

در رابطه با مزیت های دریافت کد رهگیری املاک اطلاعاتی دارید؟

 

آیا در رابطه با مزیت های دریافت کد رهگیری املاک اطلاعاتی دارید؟

یکی از مزیت‌ های دریافت کد رهگیری املاک افزایش امنیت معاملات ملکی می باشد. شما با دریافت این کد می توانید امنیت معاملات خود را تا حدود بسیار زیادی افزایش دهید. دیگر شما هیچ نگرانی در رابطه با فروش ملک خود به چند نفر نخواهید داشت و می توانید به صورت آنلاین آن را در سامانه مورد نظر ثبت کرده و از طریق پیامک کد مربوطه را دریافت نمایید. همچنین پیامی به سایر بنگاه‌ ها نیز ارسال می شود تا این ملک با مشخصات و کد پستی مورد نظر وجود ندارد و قابل معامله نمی باشد. از دیگر مزیت های این کد پیگیری راحت معاملات ملکی می باشد. مرجع قضایی با استفاده از این کد به راحتی می تواند ملک مورد نظر را پیگیری کرده و به مشکلات ناشی از آن رسیدگی کند.

همچنین با استفاده از این کد فروشنده دیگر نمی‌ تواند دخالتی در فسخ معامله داشته باشد. بعضی از مواقع به دلیل افزایش قیمت ملک فروشنده ها از فروش ملک خود منصرف شده و یا می‌ خواهند مبلغ را افزایش دهند. با دریافت این کد دیگر این مشکل برای فرد خریدار به وجود نمی‌ آید و فروشنده نمی تواند هیچ گونه افزایش قیمتی را به خریدار تحمیل کند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید از طریق دریافت کد رهگیری املاک، تخلیه به موقع ملک اجاره ای نیز به راحتی انجام می‌ شود. خانه های استیجاری که مالک آن را به مستاجر تحویل داده است ممکن است با مشکلاتی نظیر تخلیه نکردن مستاجر مواجه باشند.

صاحب منزل می تواند با در دست داشتن کد رهگیری به مراجع قضایی مراجعه کرده و از این طریق فرد را از خانه خود بیرون کند. همچنین اگر فرد خریدار مبلغ مورد توافق را در زمان مقرر خود به فروشنده پرداخت نکند فروشنده می تواند با داشتن کد رهگیری املاک این موضوع را به مراجع قضایی ارجاع داده و حقوق خود را به راحتی دریافت کند.

با دریافت کد رهگیری املاک به راحتی می توانید از ویژگی ها و امکانات ملک مورد نظر خود مطلع شوید‌. همچنین می‌ توانید متوجه شوید که ملک مورد نظر شما در طرح شهرداری مانند ساخت فضای سبز قرار دارد یا نه.

 

بررسی نکات مهم در زمان نقل و انتقال سند

 

نکات مهم در زمان نقل و انتقال سند

یک سری نکات مهم در زمان و نقل و انتقال سند وجود دارند که هم خریدار و هم فروشنده باید به آن ها دقت کنند تا مشکلی در حین معامله و در آینده برای آن ها پیشنهاد نیاید. امروزه کلاهبرداری در انواع معاملات بسیار رواج پیدا کرده است. بهتر می باشد قبل از هر اقدامی تمام نکات را بررسی کنید تا از به وجود آمدن مشکل جلوگیری نمایید. بهتر است فرد خریدار ابتدا سند مالکیت را به صورت دقیق بررسی کند‌. همچنین اطلاعاتی که درون این سند درج شده است را با اطلاعات ملک مورد نظر خود تطبیق دهد تا از صحت سند آگاهی پیدا کند.

همچنین اگر فردی از طرف مالک وکالتنامه ارائه دهد، خریدار باید وکالت نامه را مورد بررسی قرار داده و از معتبر بودن آن مطمئن شود. مشخصات حدود چهارگانه ملک باید به صورت دقیق در سند ارائه شده توسط فروشنده درج شده باشد. در نظر داشته باشید اگر قصد خرید ملک دارید به هیچ عنوان ملکی را بدون کد رهگیری معامله نکنید.

اگر کد رهگیری وجود نداشته باشد احتمال فروخته شدن ملک به شخص دیگری وجود دارد. در این صورت معامله اول صحیح است و معامله دوم که معامله با شما می باشد باطل می گردد و شما هیچ کاری نمی توانید برای دریافت ملک مورد نظر خود انجام دهید. همچنین یک نکته بسیار مهمی که در هنگام خرید ملک باید به آن دقت کنید این موضوع است که برخی از مستغلات و املاک غیر قابل انتقال می باشند. به عنوان مثال برخی از خانه ها در رهن بانک یا دادگاه هستند و اجازه خرید و فروش آن ها وجود ندارد. لذا به این موضوع توجه کنید تا مشکلی در آینده برای شما به وجود نیاید. همچنین بهتر است خیار فسخ را در مواردی که امکان انتقال ندارند درج نمایید و برای معامله خسارت معین تعیین نمایید.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت این کد

 

بررسی مدارک لازم و مورد نیاز برای دریافت کد رهگیری

در نظر داشته باشید دریافت کد رهگیری املاک تنها منوط به وارد کردن اطلاعات مبایعه نامه در سامانه مربوطه می‌ باشد. باید در حین دریافت کد رهگیری املاک تمام مدارک خود را به صورت دقیق به مشاور ارائه دهید. مشاور می تواند بر اساس مدارک ارائه شده ملک مورد نظر را در سامانه ثبت کرده و کد رهگیری را برای شما دریافت کند. مدارکی مانند مدارک هویتی خریدار و فروشنده، سند مالکیت و کد پستی ملک مورد نظر جزو مدارک بسیار مهم و ضروری به حساب می‌ آیند و دو طرف قرارداد باید آن ها را به مشاور املاک رائه دهند.

همانطور که عنوان شد در این سامانه باید تمام اطلاعات مبایعه نامه و اجاره نامه به صورت دقیق ثبت شوند. به همین دلیل به اصل مدارک هویتی نیاز است. البته در نظر داشته باشید شما برای ثبت اطلاعات در این سامانه نیازی به ارائه تاییدیه کد پستی ندارید و تنها با ارائه کد پستی معتبر و دقیق می توانید تمام مراحل کار را به صورت دقیق انجام دهید. ارائه مدارک هویتی دقیق جزو الزامات انجام هر معامله ای می باشد. شما با ارائه مدارک دقیق می توانید از به وجود آمدن مشکلاتی در معامله خود جلوگیری نمایید. بهتر است تمام مدارک هویتی خود را به همراه داشته و از صحت کد پستی مورد نظر خود اطمینان حاصل نمایید.

 

دریافت کد رهگیری املاک و اهمیت دریافت این کد توسط خریدار و فروشنده

 

جمع‌ بندی

در مطالب بالا سعی کردیم تا در رابطه با تمام اطلاعات مرتبط با دریافت کد رهگیری املاک صحبت کنیم. اگر شما قصد انجام معامله در این زمینه را دارید باید بتوانید با دید باز و آگاهانه این کار را انجام دهید. قدم نخست برای انجام هرگونه معامله ملکی مراجعه کردن به دفتر مشاور املاک رسمی و قانونی می‌ باشد. این دفاتر می‌ توانند به راحتی کد رهگیری را در سامانه مربوطه برای شما دریافت کنند. بهتر است در حین انجام هر نوع قراردادی تمام مدارک هویتی فرد طرف مقابل را چک کنید تا از صحت صحبت‌ های او مطمئن شوید. به هیچ عنوان از دریافت کد رهگیری املاک غافل نشوید زیرا در صورت نداشتن این کد و در صورت به وجود آمدن مشکلاتی در آینده دست شما از هرگونه مراجع قانونی کوتاه است و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید.

شما با دریافت این کد دیگر هیچ گونه نگرانی در رابطه با مشکلات احتمالی آینده نخواهید داشت. در صورت به وجود آمدن کوچکترین مشکلی می توانید از مراجع قانونی  پیگیری های لازم را انجام دهید‌. دریافت کد رهگیری املاک دارای مزیت‌ های بسیار زیادی می‌ باشد. از زمانی که افراد اقدام به دریافت این کد از طریق سامانه مربوطه کرده‌ اند بسیاری از کلاهبرداری ها کاهش پیدا کرده است.

به عنوان مثال دیگر فردی نتوانست یک ملک را به چند نفر به فروش برساند و از این طریق خریدار خیالش در رابطه با مالکیت ملک مورد نظر راحت بود و می‌ توانست ملک مورد نظر را به راحتی و بدون هیچ گونه نگرانی از طریق استعلام کد رهگیری خریداری نماید. پس از اهمیت دریافت کد رهگیری املاک غافل نشوید. امید است با این مطالب اطلاعات مفیدی در رابطه با کد رهگیری املاک و تمام نکات مرتبط با آن به دست آورده باشید. همچنین در صورت هرگونه انجام معامله ملکی بتوانید با آگاهی و دیدباز این کار را انجام دهید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا