تهران شناسی

بازار تجریش دنیای تاریخی در شمیرانات

 

زمانی که وارد منطقه یک تهران می شوید، خودتان را ناخودآگاه در دنیای دیگری می یابید. زیبایی های این منطقه چشم را خیره می کند. یکی از زیباترین مناطق دیدنی در شمیرانات تهران، بازار تجریش است. این بازار قدیمی انسان را به سالیان دور و دراز می کشاند.

گویی هنوز در میدان لوطی گران هستیم و ایران همان ایران دوران قاجاریه است. در بازار تجریش حس نمیکنیم که دنیا تا این حد پیشرفت کرده است. انسان ها از هم فاصله گرفته و دور شده اند. در اینجا هنوز بوی مهر و صفا هست. این منطقه دیدنی روح انسان را به ارامش می رساند.

بازار قدیمی در شمیرانات تهران که دارای پیشینه ای تاریخی و قدیمی می باشد. می توانیم بگویم امروزه بازار تجریش به عنوان یکی از مکان ها توریستی و دیدنی در شمال تهران تبدیل شده است. این بازار سرپوشیده در کنار ارگ تجریش همچون دو قطب متضاد می مانند.

از یک طرف بازاری سنتی و پر از روح، از طرفی دیگر بازاری مدرن و بدون روح. معمولا کسانی که در برای زیارت امام زاده صالح به شمیرانات سفر می کنند، در مسیر بازگشت خود سری هم به بازار تجریش می زنند. شاید افراد بسیار زیادی در گوشه گوشه های این بازار سنتی خاطره داشته باشند.

اگر دیوار های بازار تجریش به حرف می آمدند شاید میتوانستند داستان های تلخ و شیرین بسیاری را برای ما تعریف کنند. داستان هایی واقعی که در طول تاریخ مشاهده نموده اند. این بازار به دلیل همین دنیای تاریخی که دارد، روح انسان را به تشویش در می آورد.

ر بازار تجریش ا می توانیم به عنوان یکی از مهمترین و قدیمی ترین مناطق تهران به شمار آوریم. این بازار بیش از 400 باب مغازه و حجره را در خود جای داده است. در حالی که تنها مسافتی به طول 300 تا 700 متر دارد. زیبایی این منطقه چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

 

بازار تجریش

 

زندگی در شمیرانات و بازدید از بازار قدیمی تجریش

تقریبا تمام کسانی که در منطقه شمیرانات و تجریش زندگی می کنند، شاید بارها و بارها از این بازار قدیمی و سنتی دیدن نموده اند. بازار تجریش نمونه ای خاص از بازارهای قدیمی و سنتی ایران در شمال تهران است. در زمان های قدیم که مثل امروز اطراف بازار را خانه ها و ساختمان های متعدد پر نکرده بود.

شمیرانات تنها منطقه ای بود که یک امامزاده صالح و بازار تجریش در آن واقع شده بود. سرتاسر این منطقه پربود از رودخان ههای جاری و اب و هوای روح نواز و لذت بخش. تا جایی که چشم کار می کرد، درخت بود و درخت.

باید بگوییم این منطقه داستان های خاص و باور نکردنی را برای بازگو کردن دارد. می توانید در بازار تجریش خاطرات عشق های سوزان، خاطرات درگیری ها، خوشی ها و ناخوشی های بسیاری را شاهد باشید. اما حیف دیوارهای این بازار قدیمی قادر نیستند سخن بگویند.

به خاطر دارم پدر بزرگم همیشه میگفت سنگ ها خاطرات را در خود حفظ می کنند. آن را نسل به نسل منتقل می کنند تا آیندگان از گذشتگان با خبر شوند. بازار تجریش نیز نسل به نسل از گذشتگان برای ما خاطراتی را بازگو می نماید.

اما با پیشرفت شهرنشینی این بازار نیز دیگر صفا و صمیمیت قدیمی خود را از دست داده است. می توانیم به صراحت بیان نماییم که بازار تجریش دیگر همچون گذشته های دور انسان را محو زیبایی های خود نمی کند. اما باز هم این منطقه به عنوان یکی از زیباترین و خاص ترین مکان های گردشگری در تهران به شمار می رود.

وقتی وارد این بازار سنتی و قدیمی می شوید، می توانید نوشته های زیبایی را بر سر در هر مغازه و حجره مشاهده کنید. بازار تجریش حال و هوای قدیمی خود را هنوز حفظ کرده است. تنها چیزی که در این منطقه تغییر نموده است، آب و هوای اطراف بازار است.

 

بازار تاریخی تجریش

تاریخچه ی ساخت و قدمت بازار تجریش

باید بگوییم هیچ کس نمی داند در اصل این بازار قدیمی دقیقا در چه سالی ساخته شده است. از این رو گمانه زنی های بسیاری برای این تاریخ ساخت آن صورت میگیرد. اما برخی از منابع معتبر تاریخ ساخت این بازار را تقریبا 70 سال تخمین زده اند.

اما برخی از افراد قدیمی که هنوز هم در این بازار مشغول به فعالیت هستند، معتقدند که بازار تجریش بیش از 150 سال قدمت دارد. از طرف دیگر اگر بخواهم بر حسب سازه های داخل این بازار سن بنا را تخمین بزنیم، می توانیم حتی آن را قدیمی تر از این حدود نیز بیان نماییم.

در درون بازار تجریش محلی قدیم وجود دارد که به تکیه بزرگ تجریش شهرت یافته است. آنطور که بازاری های قدیمی این منطقه بیان می کنند. تکیه تجریش 220 سال پیش در این بازار قدیمی ساخته شده است.

تقریبا این تکیه بیش از 200 سال پیش و در دوران قاجاریه ساخته شده است. از این رو می توانیم تکیه بازار تجریش را به عنوان یکی از قدیمی ترین تکیه های تهران و ایران به شمار آوریم. این تکیه در سال 1383 وارد لیست آثار ملی ایران گردید.

امروزه این تکیه تاریخی و قدیمی به بازار میوه و تره بار در بازار تجریش تبدیل شده است. اما هنوز هم در ماه محرم هیئت های عزاداری بسیاری در این منطقه به اجرای مراسم می پردازند. تعزیه های تماشایی در این تکیه برگزار می شود که انسان را به گذشته ها می کشاند.

تعزیه هایی که در این تکیه قدیمی برگزار می شود، از قدمت و شهرت بسیار زیادی برخوردار هستند. حتی باید بگوییم این تعزیه خوانی در بازار تجریش به عنوان میراث معنوی در ایران به ثبت رسیده است.

 

میوه فروشی تجریش

حجره ها و مغازه های بازار سنتی تجریش تهران

زمانی که از سمت میدان تجریش وارد بازار سر پوشیده و سنتی تجریش می شوید. اولین مغازه هایی که چشم را به خود خیره می کنند، مغازه های میوه فروشی و سبزی فروش است. می توانید در بازار تجریش با انواع میوه های عجیب و غریبی که تا به حال شاید حتی آنها را ندیده باشید، رو به رو شوید.

این بازار در منطقه اعیان نشین تهران قرار گرفته است. از این رو باید انواع میوه های رنگارنگ را در خود جای دهد. شما می توانید در اوج زمستان هم در بازار تجریش میوه های فصل تابستان را خریداری کنید. زمانی که وارد بازار سنتی تجریش می شوید، از هر نوع مغازه ای را می توانید شاهد باشید.

مغازه های ظروف مسی، مغازه ترشی های خوش طعم، زعفران فروشی، شیرینی و خشکبار، انواع صنایع دستی و زیورالات، و.. همگی در بازار تجریش وجود دارند. از این رو می توانید با یک گردش کوتاه در این بازار، هر آنچه را که لازم دارید به راحتی خریداری نمایید.

همین مسئله نیز منجر شده است تا توریست ها و گردشگرانی که وارد این بازار می شوند، به هر آنچه نیاز دارند دسترسی داشته باشند. به نوعی می توانیم بگوییم تمام ایران در بازار تجریش گنجانده شده است. به همین دلیل این بازار تاریخی منطقه ای توریستی و گردشگری نیز در تهران به شمار می رود.

یکی دیگر از مزایا بازار تجریش دسترسی آسان به آن است. می توان از طریق مترو، از طریق اتوبوس های بی آر تی، از طریق تاکسی و حتی با اتومبیل شخصی نیز به این بازار دسترسی داشت. یکی از عمیق ترین متروهای تهران در این مسیر قرار دارد.

از این رو می توان به راحتی از طریق مترو به بازار تجریش رفت و خرید نمود. از طرف دیگر برخی از افراد علاقه مند هستند تا با اتومبیل شخصی به این بازار بروند، برای ای افراد نیز باید بگوییم که از سمت خیابان ولیعصر، از سمت محله زعفرانیه و نیاوران و حتی از سمت خیابان شریعتی و میدان تجریش نیز راه برای عبور وجود دارد.

البته استفاده از اتومبیل شخصی برای بازدید از بازار تجریش توصیه نمی شود. زیرا این منطقه یکی از پر رفت و آمد ترین مناطق تهران به شمار می رود. از این رو ترافیک در سمت بازار سنتی تجریش بسیار زیاد است. در سالهای قدیم در این منطقه پارکینگ های متعددی وجود داشت، اما امروزه به دلیل ساخت و سازهای جدید و نو، دسترسی به پارکینگ های مناسب محدود شده است.

 

بازار سبزی فروشان تجریش

قیمت سرقفلی در بازار تجریش

برخی از افراد علاقه مند هستند تا در این بازار سنتی به فعالیت بپردازند. باید بگوییم مغازه ها و حجره های بازار سنتی تجریش از نظر مالکیت ارزش بالایی ندارند. این سرقفلی است که در بازار تاریخی تجریش از ارزش بالایی برخوردار است.

معمولا بیشتر مغازه داران بازار تجریش سرقفلی به نام خود دارند. از این رو یا هنوز خودشان مشغول به فعالیت در این بازار تاریخی هستند یا پیشینه فعالیتی خود را به فرزندانشان سپرده اند. باید بگوییم قیمت مغازه های این بازار قدیمی در حال حاضر برابر با 50 تا 150 میلیون است.

اما قیمت سرقفلی های بازار تجریش تقریبا بیش از سه میلیارد قیمت دارد. مثلا اگر قصد داشته باشید در این بازار سنتی اقدام به خرید مغازه ای با متراژ 27 متری نمایید، باید مبلغی معادل یک میلیارد و 150 میلیون پرداخت کنید.

یا اگر قصد دارید اقدام به رهن مغازه در این منطقه نمایید ، باید بگوییم رهن کامل یک واحد تجاری در بازار تجریش برابر با 200 میلیون تومان می باشد. برخی از افراد نیز به دنبال اجاره مغازه در این بازار هستند. باید بگوییم برای اجاره این مغازه ها می توانید 100 میلیون پیش پرداخت با ماهی 800 هزار تومان بپردازید.

البته این نرخ برای مغازه هایی که در داخل بازارچه هستند متفاوت است. شما می توانید برای رهن یا اجاره مغازه در داخل بازارچه 50 میلیون پول پیش پرداخت نموده و ماهی 4 تا 10 میلیون اجاره بها پرداخت کنید. قیمت های داخل بازار تجریش به این دلیل زیاد است که تردد و فروش بیشتر از پاساژ های درون بازار می باشد.

از این رو بهتر است برای اجاره یا رهن کامل مغازه در بازار تجریش به سراغ مغازه هایی بروید که در داخل بازارچه قرار دارند. نکته دیگری که می تواند برای شما به عنوان یک پوئن مثبت قلمداد شود این است که، برای رهن و اجاره مغازه های داخل بازارچه نیازی نیست به بنگاه های املاک مراجعه نمایید.

زیرا رهن و اجاره مغازه های داخل بازارچه در دست صاحبان مغازه می باشد. البته معمولا این صاحبان ترجیح می دهند مغازه های خود را در بازار تجریش به کاسبان قدیمی و شناخته شده اجاره یا رهن بدهند.

بیشتر کسانی که در بازار بزرگ تجریش صاحب مغازه و حجره هستند، مهاجرانی هستند که از شهر قم به تهران سفر کرده اند. از این رو باید بگوییم تعداد کمی از افراد و صاحبان مغازه در این بازار قدیمی تهران هستند. هیمن مسئله نیز منجر می شود تا به کمتر غریبه مغازه های خود را اجاره دهند.

در انتها باید بگوییم که بازار تجریش بزرگترین و قدیمی ترین بازار در استان تهران می باشد که هنوز بعد از این همه سال قدمت به فعالیت خود ادامه می دهد. از طرف دیگر این بازار به عنوان محلی برای گردشگری نیز شناخته شده و هر ساله گردشگران بسیاری برای بازدید از این بازار به تهران سفر می کنند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا