تهران شناسی

بهترین لحظات زندگی را در بام های تهران تجربه کنید

 

بلندیها همیشه مکانی برای نظاره کردن همه وقایع زندگی از بالا و تامل کردن فارغ از شلوغی های دور و بر است. با رواج زندگی های پیچیده شهری، همه ما آدم ها به محلی دنج و خلوت نیاز داریم تا اندکی زندگی پر دغدغه و روزمرگی هایش را از یاد ببریم؛ در خلوت و تاریکی به دور دست ها خیره شویم و از زاویه بازتری به زندگی و جایی که در آن زندگی می کنیم بنگریم. بام های تهران فرصتی را برای خلوت کردن با خود یا دوستانتان به شما می دهد که می توانید ساعتها به دور از وقایع کسل کننده زندگی روزمره به تماشای شهر عجیب و پر رمز و راز تهران با وسعت حیرت انگیزش بنشینید.

هرکدام از ما انسانها در زندگی روش هایی برای تجدید روحیه و دریافت انرژی داریم برای خیلی ها دورهمی ها و جشن های خانوادگی بهترین است و عده دیگری از گشت و گزار و سفر به جاهای مختلف و ناشناخته ایران و جهان لذت می برند. اما از همه اینها که بگذریم همه ما لحظاتی را تجربه می کنیم که حوصله هیچ چیز و هیچ کس را نداریم. تنها جایی که آرام مان می کند سکوت و آرامش و تاریکی و ارتفاع است؛ ارتفاع به معنی دوری از تمام تجربیات خوب و بدی که در زندگی داریم. در بام های تهران می خواهیم همه چیز را از بالا نگاه کنیم .

 

بام های تهران

 

در واقع “بام “یک واژه مورد استفاده برای شهرهایی است که جغرافیایی رو به سمت کوه و مناظرش دارند. خوشبختانه چنین حالتی برای تهران هم وجود دارد؛ تهران کوه ها و بلندی های زیادی دارد که همه آنها به عنوان بام شناخته می شوند. بام های تهران مکانهای مناسبی برای خلوت های خودمانی می باشند.

یکی از جاذبه های اصلی که مردم را به بام های تهران می کشاند این است که علاوه بر چشم انداز فوق العاده ای که به پایتخت دارند، خیلی ها از این مکانها خاطره دارند. از آن بالاها تماشای منظره شهر پهناوری که تا دامنه کوهها و دشت ها کشیده شده است و آرامش و سکوت جذابی که در آنجا حاکم است، اتفاق شگفت انگیزی را رقم می زند. اینجا می توانید ساعت ها به تماشای تهران بنشینید و در آرامش آن غرق شوید.

برای فرار از شلوغی زندگی و روزمرگی هایش می توانید به بام های تهران پناه ببرید و کمی با خودتان خلوت کنید.

در این فرصت کوتاه می خواهیم تعدادی از بام های تهران که هر کدام برای منطقه خودشان بامی برای استراحت فکری و رهایی از شلوغی و دود و دم است را معرفی کنیم.

 

بام تهران

بام تهران یکی از مناطق دنج و باصفای تهران است که معروفترین و شناخته شده ترین بام های تهران است. برای رسیدن به بام تهران باید مسیری را از محل ورودی مجموعه تفریحی توچال و منطقه ولنجک بگذرانیم. این فاصله یک مسیر کوهستانی به نام جاده تندرستی است که پیاده روی در طول آن از تفریحات توچال به شمار می رود.

 

بام های تهران

 

در طول مسیری که طی می کنید امکانات رفاهی و ورزشی بسیار خوبی مانند پینت بال، بیلیارد توچال،کیوب کلاب توچال، ایستگاه زیپ لاین توچال،  تیر اندازی، پارک های بزرگ و کوچک، و سکوی پرش جامپینگ، آبشار و تعدادی کافه وجود دارد. علاوه بر اینها مسیری برای کوهنوردی و رسیدن به پیست اسکی توچال است. اگر بخواهید بلندترین بام تهران راببینید می توانید از این محل تا ایستگاه شماره 2 توچال که ایستگاه تله کابین هم دارد پیاده روی کنید.

ایستگاه شماره 2 تله کابین توچال بهترین دید را به شهر در میان بام های تهران دارد. اگر تمایل دارید بدون پیاده روی و بی دردسر به بام تهران برسید جای نگرانی نیست می توانید از مینی بوس های برقی و ماشین برقی های که در ابتدای مسیر توچال وجود دارد به سرعت به بام تهران برسید.

 

شکم چرانی در بام تهران

بام تهران فوت کورتی به نام توچال دارد که می توانید هر نوع غذایی که تمایل دارید سفارش بدهید و شبگردی هایتان را خاطره انگیز کنید. علاوه بر این وجود چند کافه و بوفه های متنوع انتخاب شما را برای شکم چرانی بالاتر می برد.

 

بام زیبای توچال از بام های تهران

یکی از جذابترین و دنج ترین بام های تهران که مسیر بسیار مناسبی برای پیاده روی دارد، بام توچال است. البته برای افرادی که امکان پیاده روی طولانی را ندارند، استفاده از اتوبوس های این مجموعه پیشنهاد می شود.

 

بام های تهران

 

این مجموعه دارای امکانات ورزشی مانند تیر اندازی، سکوی پرش جامپینگ و پینت بال است. این را مدنظر داشته باشید که این بام تنها مسیر برای رسیدن به پیست اسکی توچال است. وجود تله کابین توچال که از بلندترین تله کابین های تهران است، می تواند منظره زیبایی از تهران را در بام توچال برایتان به نمایش بگذارد.

 

باشگاه ورزشی بک جامپ توچال

در بام تهران به تازگی مجموعه ورزشی تفریحی آغاز به کار کرده است که تفریحات جذابی همانند بک جامپ، جامپینگ، صخره نوردی و ترامپولین را ارائه می دهد که لذت و هیجان در آن ها موج می زند.

 

سنگ نوردی بک جامپ توچال

درست در کنار بانجی جامپینگ و دکل سکوی پرش دیواره های سنگ نوردی بلندی وجود دارد که می توانید به صورت تفریحی از آن بالا بروید یا اینکه در کلاسهای آموزشی سنگ نوردی شرکت کنید. در نزدیکی سکوی پرش همچنین ترامپولین بگ جامپ توچال نیز قرار گرفته است.

 

وی آر سیمولیشن توچال

در انتهای جاده سلامتی در فضای محوطه آزاد توچال می توانید از تجربه انواع بازی های واقعیت مجازی استفاده کنید و لذت ببرید. علاوه بر آن تماشای فیلم های سه بعدی ترسناک و هیجان انگیز از کشورهای مختلف دنیا را با دوستانتان تجربه کنید.

 

آکادمی تنیس توچال

اگر اهل بازی تنیس هستید یا اینکه مدتها آرزوی این را داشته اید که فرصتی برای این ورزش پیدا کنید می توانید در آکادمی تنیس توچال، تنیس را در کنار چشم انداز بی نظیری از تهران و از فراز شهر تمرین کنید.

استفاده از امکانات این باشگاه برای بانوان و آقایان امکان پذیر است. این باشگاه فروشگاهی هم دارد که می توانید همه وسایل مورد نیاز برای تنیس را تهیه کنید.

 

سورتمه توچال

جالب است بدانید که سورتمه توچال با 1420 متر طول، طولانی ترین سورتمه ایران است. سورتمه توچال مورد تایید شرکت tuv آلمان می باشد که بهترین و معتبرترین شرکت بازرسی و استاندارد اروپایی است. سورتمه مهیج ترین تفریح منطقه توچال است که در سفر به بام تهران می توانید لذت آن را تجربه کنید.

 

بام ولنجک

بام ولنجک یکی از بام های کمتر شناخته شده تهران است که در خیابان بوستان، بوستان سوم بعد از مدتی رانندگی در کوچه پس کوچه های ولنجک به آن می رسید. این محل از بام های تهران است و به دلیل که کمتر شناخته شده خلوت تر است و محل خوبی برای تجدید روحیه است.

 

بام تونل رسالت

اگر شما هم به پارک نظامی گنجوی رفته باشید حتما این بام را کشف کرده اید. این بام دید بازی به تونل رسالت دارد و به عبارتی می توان گفت تراکم تهران مدرن و صنعتی را می توان از آن بالا نظاره کرد. شاید این بام بهترین حال و هوا را در میان بام های تهران نداشته باشد اما به دلیل همجواری با پارک نظامی گنجوی و منظره ای که از تونل به نمایش می گذارد قطعا یکی از بام های منحصر بفرد تهران است.

 

بام های تهران

بام محک

در انتهای بلوار اوشان و بالاتر از بیمارستان محک، منطقه مرتفعی با دید باز به تهران وجود دارد که به بام محک معروف است. جالب است بدانید که این محل از بام های شمال شرقی تهران است و در هنگام غروب خورشید منظره بی نظیری را به شما ارائه می دهد. فضای این بام صندلی هایی برای نشستن دارد و حصارهای بلند آن برای تکیه دادن مناسب است.

 

بام ماشینی

در حوالی سال های 90 این محل بهترین و باحال ترین بام تهران بود.  علاوه بر اینکه منظره زیبایی داشت دنج و خلوت بود اما با شلوغی های حال حاضر کمی تغییر کرده است اما باز هم به عنوان یکی از بام های تهران حال و هوای خودش را دارد.

 

بام های تهران


بام شهرک قائم

در قسمت انتهایی شهرک قائم با یکی دیگر از بام های تهران مواجه می شوید که منظره و محیط آن با بام های دیگر خیلی تفاوت دارد. این محل سکوت و آرامش خوبی دارد و مسلما از بودن در آنجا لذت می برید.

 

بام نیاوران

در منطقه بالای جماران با یکی دیگر از بام های تهران آشنا می شوید که نسبتا خلوت است اما سبک و سیاق آن با بقیه بام ها کمی تفاوت دارد چرا که انتهای مسیر یک خیابان است که در نهایت به واحدهای مسکونی ختم می شود. این مکان پیش از این چشم انداز بسیار خوبی داشت اما با گسترش ساخت و ساز شهری، کمی از زاویه دید آن کاسته شده است اما باز هم برای خلوتهای دوستانه آخر شب مناسب است و منظره زیبایی دارد.

 

بام بوکان

در این منطقه هم با گذشت زمان و ساخت و ساز شرایط کمی تغییر کرده است و تا حدی شلوغ است. با اینکه نور کمی دارد و روشنایی و محل مناسبی برای نشستن وجود ندارد اما باز هم به دلیل منظره خوبی که دارد، طرفداران خودش را به این محل می کشاند.

 

بام های تهران

بام بوعلی

با اینکه زمانی بام بوعلی یکی از مکانهای دنج شبانه بوده است اما در حال حاضر همه مدل آدمی را در این محل خواهید دید. این مکان در بزرگراه یادگار امام و خیابان شهید ذبیحی واقع شده است. منظره خاص این منطقه یکی دیگر از بام های تهران را به وجود آورده است.

 

بام محلاتی

این یکی دیگر برایتان محدودیتهایی دارد که می توانید انتخاب کنید که به آنجا سر بزنید یا خیر؛ اما باید این را بدانید که خیلی از مواقع ورود مجردها به آن ممنوع است و باید شئونات اسلامی را هم رعایت کنید. اگر در روزهای غیر تعطیل به این محل سربزنید متوجه می شوید که تفاوتهای زیادی با سایر بام های تهران دارد.

بام های تهران تا حدودی به هم شبیه هستند اما در مورد این یکی باید گفت که منظره زیبای کوهی در آن نمایانگر است که آرامش عجیبی به آدم می دهد. بام محلاتی در آغوش کوه های دارآباد و سوهانک قرار دارد و امتداد آن بر روی تپه های منطقه گسترده شده است. در شمال شهرک محلاتی به ارتفاعات منطقه منتهی می شود و جنوب آن به اتوبان لشکرک می رسد.

ما در طول این نوشتار سعی کردیم تعدادی از بام های تهران را به افرادی که علاقه مند به چنین فضاهای هیجان انگیزی هستند معرفی کنیم. ممکن است در طول سفر به تهران یا گشت و گزاری که در شهر تهران به عنوان شهروند آن دارید به مناطقی مشابه اینها بر بخورید. می توانید تجربیاتتان را از شناسایی چنین فضاهایی با دیگران در میان بگذارید. تهران گوشه کنارهای دنج زیادی دارد که خیلی از آنها هنوز ناشناخته مانده است.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا