تهران شناسی

برج آزادی اولین و جذاب ترین نماد شهر تهران

 

شاید بیشترین افرادی که هرگز پای به تهران، پایتخت ایران نگذاشته باشند نیز، بارها و بارها نامی از برج آزادی شنیده باشند. این برج در دوران پهلوی ساخته شده است. در سالهای اولیه به برج شهیاد شناخته شده و قرار بود بزرگترین نماد در شهر تهران شود.

اولین و اصلی ترین نماد استان تهران برج بلند ازادی است. پس از این که انقلاب اسلامی ایران در سال 57 پیروز شد، برج شهیاد به برج آزادی تغییر نام داد. طراح و معمار بزرگ این برج آقای حسین امانت، یکی از طراحان و معماران بنام ایران به شما میرود.

ایشان برای یاد بود جشن های 2500 ساله ای که در دوران پهلوی برگزار می شد، طرح برج شهیاد را آماده و آن را اجرا نمود. که امروزه این برج با نام برج آزادی برای تمام مردم ایران شناخته شده است. باید بگوییم برج زیبا و بلند ازادی علاوه بر این که به عنوان یکی از نماد های استان تهران به شمار می رود، فضای سبز و مکان های دیگری را نیز در خود جای داده است.

شاید اگر از هر مسیری به برج آزادی بنگرید، تنها یک برج غول پیکر با ستون ها و پایه های بلند را پیش روی خود ببینید. اما باید بگوییم این برج زیبا با معماری خاص و منحصر به فرد خود، کاربرد های بسیاری دارد. موزه کتابخانه، سالن های بزرگ و چند منظوره و .. در این برج بلند وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرند.

 

برج آزادی تهران

بازدید از اولین نمای تهران در سفر

باید بگوییم تمامی افرادی که به استان تهران سفر می کنند، بدون تردید برای بازدید از برج آزادی می روند. علاوه بر آن تورهای ایرانگردی بسیاری هستند که گردشگران را برای بازدید از این برج بلند به میدان آزادی می برند. شما هم می توانید برای بازدید از این برج بلند، با تورهای مسافرتی همراه شوید.

در سال 1345 معماران ایرانی با یکدیگر تجمع نمودند تا بتوانند برای ایران نمادی زبیا طراحی کنند. برای این کار مسابقه ای برگزار شد که از طراحان موفق در زمینه معماری دعوت به عمل آمد. حسین امانت موفق شد در سن 24 سالگی با طرح برج آزادی در این مسابقه شرکت نماید.

شاید برای خیلی از طراحان حضور ایشان ناخوشایند و حتی خنده دار می آمد. اما آقای حسین امانت موفق شد در این سن کم، بزرگترین و زیباترین طرح نمادین خود را در مسابقه ارائه نموده و در این رقابت پیروز شود. حسین امانت با طرح برج آزادی موفق شد نامی از خود در صفحه ی تاریخ ایران بر جای بگذارد.

ساخت این برج از سال 1348 آغاز شد. در سال 1350 پس از 28 ماه کار بی وقفه، برج شهیاد همان برج آزادی امروزه ما، به بهره برداری رسید. باید بگوییم طرح این معماری، به نوعی تلفیق از معماری های پیش از اسلام در ایران است. شما می توانید نمادی از دوران هخامنشیان، دوران ساسانی و .. را در معماری این بنا به راحتی شاهد باشید.

 

اولین نماد تهران و ایران


گل کاری ها و نقوش
برج آزادی

حسین امانت طراح این برج زیبا و بلند بیان نمود تمامی نقوشی و گلکاری هایی که در میدان آزادی برای این برج طراحی نموده است، از گنبد شیخ لطف الله اصفهان برگرفته شده است. تنها تغییر این طرح شکل دایره ای گنبد بود که در برج آزادی به شکل بیضی تغییر یافته است.

اگر به معماری گنبد شیخ لطف الله دقت نمایید، به راحتی با لگاریتم های هندسی جالبی روبرو می شوید. این لگاریتم های هندسی نیاز به دانش ریاضی فوق العاده پیچیده ای دارد که معماران ایرانی در گذشته آن را دارا بودند. حسین امانت نیز از آنها برای طراحی برج آزادی استفاده نموده است.

زمانی که به طراحی فواره ها و آبنماهای این برج دقت می کنیم، به راحتی می توانیم تلفیقی از باغ های زیبای ایران را در کنار هندسه قدیم مشاهده کنیم. حتی برای طراحی شیب موجود در برج آزادی نیز دقت بسیاری صورت گرفته است.

برج بلند ازادی دارای ارتفاعی معادل 45 متر از زمین است. به روایتی گفته شده است که این برج قرار بوده است تا بلند تر از این حد اجرا و ساخته شود. اما به دلیل نزدیکی برج آزادی به فرودگاه مهرآباد، از این مسئله صرف نظر شده است.

اما شاید یه روزی این نماد قدیمی و زیبا به آنچه می خواهد برسد. می توان بر روی این برج طرح های بسیار زیبایی اجرا نمود. هر چند دست بردن در اولین نماد تهران و ایران شاید کار درستی نباشد، اما می تواند برج آزادی اوج آزادی خود را به رخ دنیا بکشد.

طراح و معمار این برج بلند قصد داشته اند برجی را به عنوان نماد برای ایران بسازند، که هر فردی پس از نزدیک شدن به آن سرش را با تفاوت بالایی به سمت بالا بکشاند.

 

میدان آزادی و برج بلند آن

طراحی قوس داخلی و نمای داخل برج

زمانی که شما در زیر برج آزادی قرار می گیرد و سرتان را به سمت بالا می کشانید، می توانید به راحتی قوس میان برج را مشاهده کنید. شما می توانید نمادی از طاق کسری را در میان اصلی برج شاهد باشید. نمایی که از دوران ساسانی و پیش از اسلام بر جای مانده است.

در این نقش شما هم سنت و هم مدرنیته را به راحتی می توانید با یکدیگر تلفیق نمایید. مخصوصا در سقف طبقه دوم برج این تلفیق بیشتر و بهتر نمایان است. درب ورودی برج آزادی را با سنگ گرانیت ساخته اند که هر یک لنگه از این درها دارای وزنی معادل 5/3 تن هستند.

نکته جالبی که در این برج می توانید شاهد آن باشید، وجود دو آسانسور در دیواره های برج آزادی است. شاید با خودتان بگویید مگر ممکن است در این بنای قدیمی از آسانسور استفاده شده باشد؟ باید بگوییم زمانی که می گوییم تلفیقی از سنت و مدرنیته است، منظور استفاده ازاین تکنولوژی می باشد.

آسانسوری که در طبقه اول قرار دارد تا دو طبقه را می تواند طی کند، تا به سقف سیمانی برسد. در اینجا شما باید از آسانسور دوم استفاده کنید. می توانید با این آسانسور به فضای بالاتر برج آزادی برسید. هیچ کدام از سقف های این برج بسته نیست بلکه به فضای باز منتهی می شود.

بزرگترین سالن برگزاری کنسرت در تهران، دقیقا در زیر این عمارت برج آزادی قرار گرفته است. این عمارت به سالن برج بلند ازادی شهرت دارد.

 

جشن گشایش و بهره برداری از برج

در سال 1350 زمانی که مردم تجمع نمودند تا بهره برداری از نماد تهران را شاهد باشند، محمدرضا پهلوی وهمسرش فرح پهلوی نیز حضور داشتند. برج آزادی در قسمت غرب تهران واقع شده است. در ان زمان برای نخستین بار منشور حقوق بشر نیز توسط محمد رضا پهلوی پرده برداری شد.

پس از آن در اسفند ماه همان سال، برج آزادی به پیشنهاد مدیر محافظت از آثار باستانی و بناهای تاریخی وارد لیست آثار ملی ایران گردید. الان بیش از چهل سال است که این برج زیبا هم به عنوان نماد ایران و هم به عنوان اولین نماد تهران در میان آثار ملی جای گرفته است.

 


برج آزادی

تعداد طبقات و مصالح مورد استفاده در ساخت برج

باید بگوییم برج آزادی در اصل دارای سه طبقه می باشد که این سه طبقه چهار آسانسور دارند. بیش از 286 پلکان در این بنا ساخته شده است که در دو طرف بنا وجود دارد. تقریبا مساحتی معادل 63 متر طول این بنا است.

شما میتوانید در محوطه زیرین برج زیبای آزادی با نگارخانه، موزه، سالن همایش، کتابخانه و.. رو به رو شوید. طبق آماری که بیان شده است برای ساخت برج آزادی بیش از چهل و شش هزار سنگ قطعه شده و در بنا به کار رفته است.

شما می تواند در راس برج با فضایی شبیه به بادگیر رو به رو شوید. از طرف دیگر در هر طرف این بنا دریچه هایی همچون بادگیر مشاهده خواهید نمود. این شیارهایی که در طبقه آخر برج قرار گرفته اند، به عنوان تهویه هوا برای برج ازادی مورد استفاده قرار می گیرند.

در سال 1392 مشخص شد که ممکن است این بنای عظیم تخریب شود. از آن سال تاكنون برج آزادی هنوز منتظر است تا برای استحکام و عدم تخریب ان حرکتی صورت پذیرد. اما هنوز هیچ خبری در این خصوص منتشر نشده است.

 

فراز و نشیب های برج آزادی

در سالی که این برج زیبا به بهره برداری رسید، برای یادبود ان محمدرضا پهلوی دستور صادر کردند تا در پشت اسکناس های 200 ریالی طرحی از برج میلاد به ثبت برسانند، و در میان مردم پخش کنند. این عمل منجر شد تا اسکناس هایی با نمای برج آزادی پس از آن نیز بر روی مبالغ دیگری دیده شود. حتی پس از انقلاب.

شاید اگر برج بلند ایران زبانی برای سخن گفتن داشت، از فراز و نشیب های خود در طول سالهای بنا شدن خود را تعریف می کرد. مردم پس از این که در انقلاب پیروز شدند در دور برج آزادی تجمع نمودن و این پیروزی را جشن گرفتند. پس از آن نیز سالها این برج بلند شاهد تجمع و راهپیمایی های مردم در 22 بهمن هر سال بوده است.

 

توصیه های ضروری برای بازدید از برج 

زمانی که اقدام به بازدید از برج آزادی می نمایید، باید بدانید تمامی بلیط های کنسرت هایی که در سالن برج برگزار می شود، از طریق سایت به فروش می رسد. برای خرید بلیط حتما از طریق سایت اقدام نمایید. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که برای بازدید از هر قسمت برج بلند آزادی باید بلیط تهیه نمایید.

یکی از زیباترین مناطق برج آزادی نوک برج است. می توانید بهترین عکس های خود را در این قسمت از برج بگیرید. چشم انداز فوق العاده ای بر روی پایتخت دارد. در زمان بازدید از این برج بهتر است مراقب میراث ملی ایران باشید.

یکی از زیباترین نمایی که می توانید از برج آزادی مشاهده نمایید، نمای زمستانی این برج بلند است. اگر مهمان خارجی برای شما آمده است، بهتر است حتما بازدید از نمای زمستانی این برج بلند را در برنامه سالانه خود داشته باشید.

نیازی نیست برای رفتن به برج آزادی از اتومبیل شخصی استفاده نمایید. بهترین روش استفاده از مترو است. هم می تواند هزینه کمتری برای شما داشته باشد، هم برای جلوگیری از آلودگی هوا نیز بسیار موثر است. البته باید بگوییم طرح زوج و فرد در محدوده این برج قرار ندارد. به همین دلیل می توانید از اتومبیل شخصی استفاده کنید. اما بهتر است استفاده مترو را در اولویت خود قرار دهید.

برای خرید هدیه از نماد برج آزادی می توانید از فروشگاه های موجود در خود این برج خریداری نمایید. برج جذاب ازادی می تواند بهترین هدیه برای دوستان و مهمانان شما باشد. با تمام زیبایی هایی که در شهر تهران می توانیم شاهد باشیم، هنوز برج بلند ازادی از محبوبیت بالایی برخوردار است.

معماری خاص و منحصر به فرد این برج می تواند سالیان سال تهران را در دنیا به دیگران معرفی کند. زیبایی های داخل برج آزادی نیز همچون فضای بیرون آن می تواند ساعت ها شما را محو تماشای خود کند. نگارخانه اقوم این برج محلی مناسب برای بازدید از صنایع دستی دوران کهن در ایران است.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا