گردشگری

برج ایفل، نماد فرانسه و محبوب جهانیان

 

برج ایفل، سازه ای بدون خاک و سنگ

برج فلزی ایفل در میان مردمان سراسر جهان، شهرت و محبوبیت بسیاری کسب نموده است. شهرت برج ایفل به ساختار منحصر بفرد و ارتفاع بی مثال آن در هنگام ساخت بازمیگردد. این برج معروف تا ۴۰ سال پس از ساخت، بلندترین برج جهان محسوب میشد.

سالانه توریست های بسیاری با هدف مشاهده و ورود به برج ایفل، به پاریس سفر میکنند. تعداد بازدیدکنندگان برج ایفل از تعداد قطعات سازنده آن فراتر رفته اند. به گونه ای که این برج منحصربفرد، امروزه پر بازدید ترین بنای جهان به شمار می آید.

برج مرتفع ایفل از نظر اغلب افراد، سازه ای فلزی است که کاربرد دیگری ندارد. در حالیکه این بنا به مناسبت صد سالگی انقلاب فرانسه احداث شد. از برج ایفل به عنوان پایگاه آنتن تلویزیون و مخابرات بهره می گیرند.

 

موقعیت جغرافیایی برج ایفل در فرانسه

برج ایفل، در شهر پاریس پایتخت کشور فرانسه واقع شده است. این برج فلزی در میدان سرسبز شان دو مارس در مجاورت رود سن شهر پاریس قرار دارد. بنابراین گردشگران با سفری مستقیم به پایتخت فرانسه، موفق به بازدید ایفل میشوند. موزه لوور و موزه رودن نیز در نزدیکی ایفل قرار دارند.

در یک طرف برج ایفل، رودخانه پرآب سن قرار دارد. کمی آن سوی برج ایفل، عمارت اینو لند قرار دارد که مقبره ناپلئون در آنجاست. قرارگیری برج مرتفع ایفل در نزدیکی این بناها، جذابیت آن را دو چندان نموده است.

 

هدف ساخت برج ایفل، جشن صد سالگی انقلاب فرانسه

برج ایفل نیز همچون هر سازه دیگری در زمان خود با هدف معینی ساخته شده است. برج ایفل به عنوان نماد و یادبود سالگرد صد سالگی انقلاب فرانسه در ۱۳۰ سال پیش ساخته شده است. این برج پس از ساخت توسط افراد سرشناس بسیاری در آن زمان مورد انتقاد قرار گرفت.

افرادی چون امیل زولا، شارل گارنیه، الکساندر دوما ک گی دو موپاسان از مخالفان ساخت برج ایفل بودند. این برج به عنوان نمایشگاه بسیاری از مراسم های مهم در فرانسه مورد استفاده قرار گرفته است.

 

مشخصات فنی برج ایفل، اعم از ارتفاع و متریال سازنده

برج ایفل بنایی کاملا فلزی است که با بهره گیری از ۱۸ هزار و ۳۸ عدد قطعه فولادی ریز و درشت ساخته شده است. به طور کلی بیش از ۲/۵ میلیون میخ پرچ، پیچ و مهره در اتصال قطعات فولادی این سازه مورد استفاده قرار گرفته اند.

وزن این برج عظیم به بیش از ۱۰ تن میرسد که حدود ۷ هزار و ۳۰۰ تن آن را قطعات فولادی تشکیل میدهند. ارتفاع برج ایفل بیش از ۳۰۰ متر است. بلندای این برج با احتساب ارتفاع آنتن تلویزیونی موجود در بالای آن، ۳۲۵ متر است.

این برج علیرغم تصور عموم، دارای سه طبقه داخلی است. برج بلند ایفل دارای ۱۶۶۵ پله است که تا بلندترین نقطه ادامه دارند. اما پله های طبقه دوم به بعد به دلایل امنیتی برای بازدیدکنندگان غیرقابل استفاده می باشند.

 

سازندگان برج ایفل

برج ایفل از روی طرح ارائه شده توسط معمار و طراح بزرگ آلمانی تبار، گوستاو ایفل طراحی و ساخته شد‌. الکساندر گوستاو بونیک هاوزن نام کامل مهندس و معمار سازنده برج خارق العاده ایفل است. طرح متفاوت و دقیق گوستاو به کمک ۸۵۰ نفر نیرو انسانی اجرا شد. برای برخی قبول طراحی و اجرای این بنا توسط یک نفر غیرقابل قبول است.

نام برج ایفل نیز از نام سازنده آن گرفته شده است. خانواده گوستاو از منطقه ایفل آلمان به فرانسه مهاجرت کرده بودند. تلفظ نام خانوادگی گوستاو برای فرانسوی ها دشوار بود‌. از این رو مردم آنها را بد نام خانواده ایفل می شناختند. نام گوستاو ایفل پس از ساخت برج معروف وی، روی برج ماندگار شد.

 

گوستاو ایفل و افتخارات بی نظیر او

الکساندر گوستاو ایفل، مهندس ساختمان های فلزی فرانسوی بوده است. شهرت وی به دلیل طراحی و اجرای برج ایفل است. گوستاو ایفل اصالتا آلمانی بوده اما در فرانسه زندگی کرده است. وی علاوه بر برج ایفل، طراحی مجسمه آزادی ایالات متحده را نیز بر عهده داشته است.

شروع فعالیت مهندسی وی، ساخت پل فلزی راه آهن روی رودخانه گارون بود. وی در این پروژه پا به پای کارگران نظارت و مشارکت داشت. از این رو پس از اتمام پروژه، مدال افتخار به وی اهدا شد. وی علاوه بر فرانسه، سازه های منحصر بفرد را در کشورهای دیگر انجام میداد.

طرح برج ایفل گوستاو ایفل از میان ۷۰۰ طرح پیشنهادی انتخاب شد. وی پیش از طراحی برج مرتفع ایفل، مجسمه آزادی را به عنوان هدیه ای از سوی ملت فرانسه به ایالات متحده طراحی نمود. مهم ترین ویژگی گوستاو، محاسبات دقیق فشار در محل اتصالات و قطعات مورد نیاز بود. طرح های خارق العاده وی تاثیر قابل توجهی بر علم معماری دنیا نهاده است.

 

ساخت سریع برج ایفل

شروع ساخت پروژه برج ایفل، در سال ۱۸۸۷ میلادی آغاز شد. این پروژه عظیم در ۱۵ ماه مارس سال ۱۸۸۹ میلادی به اتمام رسید. افتتاحیه این برج بلند دو هفته پس از اتمام پروژه، در ۳۱ ماه مارس برگزار شد. ۱۳۵ سال از ساخت سازه ایفل می گذرد و هیچ ایرادی متوجه آن نشده است‌.

 

طبقات و رستوران های برج ایفل

برج ایفل علیرغم انتظار مردم، دارای سه طبقه مجزا و قابل بازدید برای گردشگران است. اولین طبقه برج مرتفع ایفل، دارای نمایشگاه فرهنگ و رسوم فرانسه، کافه، رستوران، کتابخانه و حتی مراکز سرگرمی کودکان است.

طبقه دوم این برج خارق العاده کوچکتر از طبقه اول است. اما دارای رستوران های خانوادگی مطلوبی است. طبقه دوم به عنوان جایگاهی دلباز و مرتفع، مناسب مشاهده مناظر مختلف شهر پاریس است. عکاسی و فیلمبرداری مناظر دلپذیر پاریس از این طبقه میسر میگردد.

در طبقه آخر برج ایفل دفتر کار گوستاو ایفل، سالن کنفرانس و سکوی بازدید متفاوت قرار دارد. طبقه سوم بهترین نقطه برای مشاهده زیبایی های پاریس است. هر یک از طبقات این ساختمان جذاب، زیبایی های منحصر به فردی دارند که با جمله قابل وصف نیست.

 

پله و آسانسور برج مرتفع ایفل

برج ایفل دارای ۱۶۶۵ پله تا آخرین طبقه است. قطعا بالا رفتن از این تعداد پله برای بازدیدکنندگان امری دشوار است. استفاده از آسانسور برای مراجعه به طبقات مختلف برج فلزی ایفل رایج است. مسافت طی شده توسط آسانسور این برج در طول یکسال، معادل دو بار گردش به دو کره زمین است.

آسانسور طبقات مختلف برای آسایش بازدیدکنندگان برج از یکدیگر مجزا هستند. هزینه استفاده از آسانسور هر طبقه برج ایفل نسبت به تعداد پله های هر طبقه عددی معقول است. از این رو تعداد بسیار کمی باز بازدیدکنندگان از طریق پله ها به طبقات برج مختلف میروند.

 

جاذبه های گردشگری برج ایفل، از حیاط سرسبز تا موزه زیر زمینی

برای کسانی که از جذابیت های داخلی برج ایفل اطلاع ندارند، تنها جذابیت ایفل، ارتفاع خارق العاده آن است. اما جاذبه های گردشگری برج بلند ایفل فراتر از ارتفاع آن است. برخی از جذابیت های این برج شامل موارد ذیل می باشند:

 • حیاط برج

پارک یا حیاط بی نظیر در پای برج پاریس آن، منظره ای خارق العاده برای گردشگران و عشاق فراهم نموده است. حیاط برج، لوکیشنی کاملا فانتزی با قابلیت گنجایش صدها نفر است. عظمت برج در این حیاط، کاملا آشکار می گردد.

 • طبقه اول

کف و دیواره شیشه ای طبقه اول برج ایفل، نظر هر بیننده ای را به خود جذب میکند. این طبقه دارای نمایشگاهی مجهز به پروژکتورهای نمایش دهنده تصاویر جذاب برج است. تماشای فیلم یا نمایش در سالن آمفی تئاتر ایفل برای هر کسی لذت بخش است.

 • طبقه دوم برج

چشم انداز وسیع این طبقه، هر بیننده ای را سر ذوق می آورد. تعبیه تلسکوپ در این طبقه، امکان مشاهده اجرام آسمانی را برای گردشگران فراهم می نماید.

 • رستوران و فروشگاه

افتتاح رستوران ها و فروشگاه های متعدد در طبقات مختلف برج، امکان خلق یک وعده غذایی رویایی را برای مهمانان فراهم نموده است.

 

مراقبت از ایفل با فلز روی

مراقبت از سازه فولادی ایفل برای سران کشور فرانسه امری حائز اهمیت است. استفاده از قطعات فلزی در برج ایفل، آن را در مقابل خوردگی و فرسایش قرار داده است. از این رو برای نگهداری از برج، هر هفت سال یکبار تمام قطعات آن رنگ توسط نقاشان ماهر رنگ آمیزی میشد.

این فرآیند معمولا ۱۴ ماه به طول می انجامید. عدم مقاومت مطلوب این روش، سبب اجرای ایده کارشناس اتریشی شد. طبق نظر این فرد، ابتدا فولاد برج با استفاده از روی گالوانیزه شده و سپس رنگ آمیزی صورت میگیرد. این روش، هزینه نگهداری برج را بسیار کاهش داده است.

 

نکات شنیدنی در مورد برج ایفل

برج ایفل از همان زمان اجرا تا به امروز، دارای حقایق و نکات قابل توجهی بوده است. برخی از حقایق جالب درمورد این برج شامل موارد ذیل می باشند.

 • برج مرتفع ایفل با ۲۰۰ میلیون نفر بازدید کننده، لقب پر بازدید ترین جاذبه گردشگری جهان را به خود تخصیص داده است.
 • این سازه معروف، ابتدا به طور موقت ساخته شد. اما بعدها از تخریب آن منصرف شدند.
 • میزان برق مصرفی مورد نیاز برای روشن کردن ۲۰۰۰۰ لامپ برج ایفل، بسیار زیاد است.
 • تعداد برج های مشابه و کپی شده از روی طرح برج بلند ایفل، به ۳۰ عدد می رسد.
 • این برج در هنگام ساخت، قرمز رنگ بوده است. برج مذکور آخرین بار با رنگ برنزی، رنگ آمیزی شده است.
 1. تجهیز این برج به آسانسور به بیش از ۱۰۰ سال پیش مربوط است.
 2. نام ۷۲ آن از مهندسان و افراد سرشناس دخیل در ساخت برج روی حاشیه برج حک شده است.
 • این برج جذاب، تمام روزهای سال باز است.

مجموعه سامان ۷۲۴ به عنوان سایت پیشتاز در زمینه معرفی املاک و سازه های مختلف در تهران و شهرستانها است. این مجموعه در زمینه ارائه انواع خدمات مربوط به املاک، مانند درج مجوزها، عقد قرارداد و …آماده خدمت رسانی به هموطنان است.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا