دانستنی های ملکی

بررسی جزئیات حق مسکن ۱۴۰۲

 

مقدمه

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که حق مسکن چیست. در نظر داشته باشید حق مسکن کارگری برای راحت کردن تامین مسکن کارگران در نظر گرفته شده است. می‌ توان گفت حق مسکن دارای مزایای انگیزشی برای رفاه بیشتر می باشد. همچنین قسمتی از حقوق قانونی کارگران است که کارفرما موظف به پرداخت آن می‌ باشد. ماهانه باید حق مسکن با حقوق ثابت کارگر پرداخت شود. ایجاد هرگونه تخلف در پرداخت حق مسکن می‌ تواند پیگیری‌ های قانونی را در پی داشته باشد و کارگر می تواند از کارفرمای خود در این زمینه شکایت کند.

 

حقوقکارگران 1024x613 - بررسی جزئیات حق مسکن ۱۴۰۲

حق مسکن ۱۴۰۲

 با ما همراه باشید تا اطلاعات بسیار کامل و جامعی در این زمینه به شما ارائه دهیم. همچنین میزان حق مسکن ۱۴۰۲ را که دولت مشخص کرده است عنوان کنیم.

 

 

حقوق و دستمزد چیست؟

قبل از اینکه به میزان حق مسکن ۱۴۰۲ بپردازیم بهتر است که در رابطه با حقوق و دستمزد صحبت کنیم. حقوق و دستمزد یک مبلغ مشخص می‌ باشد که هر سال معین می گردد. حقوق پایه میزان حقوقی می باشد که با توجه به نوع فعالیت یک فرد به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه بر اساس قوانین و قرارداد هایی که تصویب شده است پرداخت می شود. دستمزد به دو دسته دستمزد مستقیم و دستمزد غیر مستقیم تقسیم بندی می شود. دستمزد مستقیم برای کارکنان و پرسنلی است که در یک واحد تولیدی کار می‌ کنند و به صورت مستقیم در تولید کالا و محصولات نقش داشته و بر اساس میزان فعالیتی که انجام می‌ دهند دستمزد مستقیم به آن ها تعلق می گیرد.

دستمزد غیر مستقیم برای پرسنل و کارکنانی می باشد که در بخش اداری یک واحد تولیدی کار کرده و به صورت غیر مستقیم با تولید محصولات در ارتباط می باشند. هر حقوق و دستمزد دارای اجزای اصلی می باشد. به عنوان مثال یک دستمزد شامل حقوق پایه، اضافه کار، حق اولاد، پاداش، حق مسکن و حق خواربار، حق سنوات و … است. هر کدام از موارد می تواند میزان حقوق افراد را افزایش دهد. به عنوان مثال یک کارگر در طول روز باید ۸ ساعت کار کند. چنانچه این پرسنل در طول روز بیشتر از ۸ ساعت کار کند مشمول قانون اضافه کار نیز می‌ شود و میزان حقوق پرداختی او در پایان ماه باید بر اساس اضافه کار محاسبه شده و پرداخت شود. البته تمام حقوق و دستمزد دارای کسورات نیز می باشند. حق مسکن و حق اضافه کار و حق خوار و بار به میزان ۷ درصد کسر شده و به حساب بیمه تامین اجتماعی پرداخت می شود.

 

W0mVSw9Du35q 1024x576 - بررسی جزئیات حق مسکن ۱۴۰۲

بررسی حق مسکن ۱۴۰۲

 

در نظر داشته باشید حقوق و دستمزد جزو یکی از هزینه‌ های بسیار مهم به حساب می‌ آید. همچنین باید تمام کسورات حقوق و نرخ‌ های آن مشخص شود و در پایان ماه مبلغ دقیقی به کارگران و پرسنل پرداخت شود. یکی از مواردی که در میزان حقوق کارگران ثابت می باشد، حق مسکن است. حال در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم. حق مسکن یکی از مواردی می باشد که بر اساس شورای عالی کار تصویب شده و بر اساس هر ساعت و هر ماه باید به کارگران پرداخت شود.

 

 

بررسی کامل حق مسکن

قبل از اینکه به بررسی میزان حق مسکن ۱۴۰۲ بپردازیم، بهتر است در رابطه با تعریف کلی حق مسکن صحبت کنیم. قانون کار در جمهوری اسلامی ایران جزو قانون های حمایتی به حساب می‌ آید. دولت از طریق آن از کارگران در قبال کارفرمایان حمایت کرده و قوانینی در این زمینه نیز تنظیم و تصویب نموده است. بر اساس مواردی که در قانون کار آمده است کلیه کارگران و کارفرمایان فعال در زمینه های کشاورزی، صنعتی، تولیدی، خدماتی و … مشمول این قوانین هستند. همچنین باید به صورت دقیق و کامل و جامع از این قوانین پیروی کنند. فرقی نمی کند که فرد کارگر باشد یا کارفرما. تمام افراد باید از این قوانین که در قانون کار تصویب شده است پیروی کنند. یکی از قوانینی که در قانون کار جمهوری اسلامی تعیین شده است، حق مسکن می باشد.

 

قانونگذار علاوه بر حقوق دریافتی کارگر، یک حق مسکن را نیز برای او در نظر گرفته است. کارفرما موظف به پرداخت آن می باشد. فراموش نکنید که قانون کار برای حمایت از کارگر در قبال کارفرما به وجود آمده است. قوانینی که در  قانون کار وجود دارند برای رسیدن به این هدف در نظر گرفته شده اند. به عنوان مثال کارفرما در صورت پرداخت نکردن حق بیمه کارگر و سرپیچی از این موضوع باید جریمه های سنگینی بپردازد. کارفرما مسئول است که این حق را به صورت ماهانه و کامل پرداخت نماید. اگر در این زمینه سرپیچی و تخلفی صورت بگیرد کارگر می تواند از کارفرما شکایت کرده و جریمه آن را دریافت کند. حق عائله مندی و حق مسکن جزو موارد دیگری هستند که کارفرما موظف است به کارگر بپردازد. این حقوق دارای مزایای زیادی می باشد. در ماده ۳۴ قانون کار به موضوعی به نام حق السعی اشاره شده است.

 

مسکن 1024x576 - بررسی جزئیات حق مسکن ۱۴۰۲

حق مسکن

 

این حق السعی به مزد ثابت کارگر به صورت ماهانه اضافه می شود و کارفرما موظف است با توجه به قرارداد کار، حق السعی را هر ماه به کارگر بپردازد. حق مسکن نیز یکی از مواردی می باشد که جزو حق السعی است و برای رفاه کار بیشتر کارگران در نظر گرفته شده است. حق مسکن مبلغی مازاد بر حقوق ثابت کارگر می باشد و در صورت پرداخت نشدن آن توسط کارفرما کارگر می تواند شکایت کرده و حقوق قانونی خود را دریافت کند. در نظر داشته باشید که حق مسکن برای ماه های ۳۰ روز و ۳۱ روز در سال به یک صورت یکسان و مساوی پرداخت می گردد‌. البته کارگرانی که به صورت پاره وقت و یا ساعتی کار می کنند دارای حق مسکن متفاوتی می باشند. کارگردانی که به صورت پاره وقت کار می کنند متناسب با روزهای کاری و ساعتی که در آن فعالیت می کنند حق مسکن برایشان مشخص می شود.

 

 

بررسی نحوه تعیین و تصویب حق مسکن

در این قسمت می خواهیم در رابطه با نحوه تعیین و تصویب حق مسکن ۱۴۰۲ صحبت کنیم تا شما نیز در این زمینه اطلاعات کافی به دست بیاورید. بر اساس ماده دو قانون کار، کمک هزینه مسکن برای کارگرانی که مشغول به کار هستند و مشمول قانون کار می باشند، باید توسط شورای عالی کار مشخص شود.  پس از تصویب هیئت وزیران به اجرا در بیاید. شورای عالی کار هر سال همین مبلغ و میزان حق مسکن را تعیین کرده و آن را برای تصویب به دولت ارائه می کند. در صورت تصویب شدن، این میزان مبلغ به رسمیت شناخته شده و قابل اجرا نیز می باشد. در نظر داشته باشید که تعیین میزان این مبلغ توسط هیئت وزیران صورت می گیرد. شورای عالی یک مجمع دولتی می باشد که توسط وزیر کار و امور اجتماعی و سه نفر از نمایندگان کارگران، سه نفر از نمایندگان کارفرمایان دایر می باشد.

این شورا وظایف مختلفی بر عهده دارد که مهم ترین این وظایف، مشخص کردن دستورالعمل‌ های مربوط به سیاست های اشتغال و کار است. این دستورالعمل‌ ها باید بر اساس قانون کار و دیگر قوانین حقوقی که در کشور دایره است، مشخص شوند. وجود سه تن از نمایندگان کارفرمایان و کارگران در شورای عالی، به وجود آمدن هرگونه مشکلی را رد می‌ کند. این نمایندگان که افراد مورد اعتماد کارفرمایان و کارگران می باشند در شورای عالی کار وجود حضور دارند و بر اساس خواسته کارگران و کارفرمایان اظهار نظر می‌ کنند.

 

حق مسکن - بررسی جزئیات حق مسکن ۱۴۰۲

میزان حق مسکن ۱۴۰۲

 

 

مشخص شدن مقدار حق مسکن ۱۴۰۲

می‌ توان گفت در سال گذشته حق مسکن و مسائل مربوط به این موضوع فراز و نشیب های بسیار زیادی را پشت سر گذاشت. میزان حق مسکن ۱۴۰۲ توسط شورای عالی کار تعیین شد. این حق مسکن به میزان ۶۵۰ هزار تومان است. در نظر داشته باشید که در حال حاضر این میزان مبلغ قابل پرداخت است. لازم به ذکر است که در اسفند ماه دو سال گذشته شورای عالی کار حق مسکن را مبلغ ۶۵۰ هزار تومان در نظر گرفته بود. اما این میزان مبلغ توسط هیئت وزیران به پانصد و پنجاه هزار تومان کاهش پیدا کرد. سپس به عنوان حق مسکن سال گذشته تصویب و اجرایی شد. مبلغ ۵۵۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ توسط کارفرما به عنوان حق مسکن هر ماه به کارگران پرداخت می‌ شد تا اینکه با پیگیری های مداوم شورای عالی کار و همچنین نمایندگان کارگران در اواخر ماه شهریور سال ۱۴۰۱ مصوبه ای جدید در این خصوص تصویب گردید‌. این مصوبه جدید به شرح زیر می باشد.

کمک هزینه و حق مسکنی که به کارگران توسط کارفرمایان پرداخت می شود در سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا کرده و مبلغ ۶۵۰ هزار تومان تصویب شد. این مبلغ باید از مهر ماه سال ۱۴۰۱ توسط کارفرمایان به صورت کامل به کارگران پرداخت شود. همچنین کارگران می توانند مبلغ ۶۰۰ هزار تومان بابت ۶ ماه اول سال ۱۴۰۱ از کارفرمایان خود طلب کرده و از آن ها دریافت کنند.

 

 

بررسی بخشنامه مربوط به حق مسکن ۱۴۰۲ کارگران

در مطالب بالا سعی کردیم تا در رابطه با حق مسکن ۱۴۰۲ کارگران اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. در نظر داشته باشید که حق مسکن در سال ۱۴۰۱ با چالش‌ های بسیاری روبرو بوده است. همچنین میزان آن دستخوش تغییراتی نیز گردیده است. بخشنامه جدید در شهریور ماه سال ۱۴۰۱ مربوط به حق مسکن کارگران تصویب شد. بر اساس این بخشنامه حق مسکن کارگران از ماهانه ۵۵۰ هزار تومان به ۶۵۰ هزار تومان در ماه افزایش پیدا کرد. بر اساس این مصوبه ۱۰۰ هزار تومان حق مسکن کارگران افزایش پیدا نمود. همچنین کارگردان مبلغ ۶۰۰ هزار تومان مابه‌التفاوت برای شش ماه اول سال از کارفرمایان خود طلبکار هستند که می‌ توانند آن را طلب کرده و به صورت قانونی دریافت کنند.

کارفرمایان موظف به پرداخت بدون چون و چرا حق مسکن کارگران می باشند. در نظر داشته باشید که برای پرداخت حق مسکن نباید هیچ گونه قصور و کوتاهی صورت پذیرد. همچنین در این زمینه و بر اساس قانون کار، کارفرما باید این حق را به صورت تمام و کمال پرداخت کند. در صورت کوتاهی و قصور در این زمینه با مجازات‌ های قانونی روبرو می شود. هنوز میزان حق مسکن کارگران در سال ۱۴۰۲ مشخص نشده است. اما بر اساس مصوبه های دولت در شهریور ماه ۱۴۰۱ حق مسکن مبلغی برابر با ۶۵۰ هزار تومان بوده است. در حال حاضر نیز بر اساس این مصوبه حق مسکن در سال ۱۴۰۲ پرداخت می شود.

 

1493629 801 1024x647 - بررسی جزئیات حق مسکن ۱۴۰۲

شورای عالی کار

 

 

بررسی میزان حق مسکنی که در فروردین ماه ۱۴۰۲ پرداخت می شود

میزان حق مسکنی که در فروردین ماه ۱۴۰۲ در شورای عالی کار تصویب شده است ماهانه ۹۰۰ هزار تومان می باشد که این قانون در ابتدای فروردین ماه قابلیت اجرا دارد‌. بر اساس گفته های وزیر کار اولین جلسه ای که در سال ۱۴۰۲ برگزار شود، حق مسکن در آن تصویب و به دولت ارائه می‌ شود تا هیئت وزیران آن را تایید کرده و قابلیت اجرا در ابتدای فروردین ماه را داشته باشد.

زمانی که این قانون تصویب نشده است کارفرمایانی که مبلغی کمتر از ۹۰۰ هزار تومان به کارگران به عنوان حق مسکن پرداخت می‌ کنند مکلف هستند پس از تصویب قانون مابه تفاوت آن را بپردازند. در نظر داشته باشید که حق مسکن مانند سایر موارد به صورت موضوعی می باشد و باید حتما به تصویب هیئت وزیران رسیده و برای اجرا ابلاغ شود. حق مسکن میزان چشمگیر و قابل توجهی نیست و تنها یک کمک هزینه برای کارگران در نظر گرفته شده است. می‌ توان گفت عمده تمرکز شورای عالی کار بر روی میزان حقوق کارگران و معیشت آن ها می باشد تا کارگران بتوانند با حقوق خود یک زندگی خوب و در رفاه را داشته باشند.

 

 

آیا فراهم شدن جای خواب توسط کارفرما جزو حق مسکن به حساب می آید؟

حال که به صورت کامل با حق مسکن ۱۴۰۲  آشنا شدید شاید برای شما این سوال پیش بیاید که تهیه جای خواب توسط کارفرما برای کارگر به منزله همان پرداخت حق مسکن است یا خیر. این سوال جزو یکی از سایر سوالات بسیار متداول کارفرمایان می باشد که برای آن ها پیش می آید. باید گفت که در قانون کار برای این موضوع شرح و قواعد مشخص در نظر گرفته نشده است. همچنین پرداخت کردن حق مسکن توسط کارفرما به کارگر دارای شرط و شروط خاصی نمی باشد. در نظر داشته باشید که در قانون از حق مسکن به عنوان کمک هزینه نیز یاد می‌ شود و به عنوان یک مزایای رفاهی در نظر گرفته می شود. کارفرما می تواند در این زمینه از افراد متخصص و آگاه مشورت بگیرد.

اما به طور کلی ارائه محل اسکان از طرف کارفرما به کارگر به عنوان پرداخت کمک هزینه مسکن تلقی نمی‌ شود. بهتر است کارفرما حق مسکن کارگران را هر ماه همراه با حقوقشان پرداخت کند. به این صورت در آینده درگیر مشکلاتی نیز نخواهد شد.

 

در نظر داشته باشید که بر اساس ماده ۳۵ قانون کار تمام وجه نقدی و غیر نقدی که به کارگر پرداخت می شود جزو مزد او به حساب می آید. حق مسکن و هزینه مسکن نیز که بر حقوق ثابت کارگر اضافه می شود جزو یکی از این وجوه نقدی می باشد. کارفرما موظف است بنا به قرارداد کاری که امضا کرده است این حق مسکن که همان حق السعی در قانون می باشد را بپردازد. کارفرمایان زیادی بودند که در این زمینه کوتاهی کردند. کارگر با ارائه شکایت به اداره کار توانسته است کلیه حقوق خود را به طور کامل و با جریمه های مربوطه دریافت نماید. پس بهتر است در این زمینه اطلاعات کافی به دست آورید و به صورت عمد و غیرعمد از پرداخت نکردن حق مسکن خودداری کنید.

 

 

جمع بندی

در مطالب بالا سعی کردیم تا در رابطه با حق مسکن ۱۴۰۲ اطلاعات کاملی به شما ارائه دهیم. همچنین شما را با موارد مختلف در رابطه با حقوق و دستمزد و  حق کارگر و کارفرما آشنا کنیم. در نظر داشته باشید که حق مسکن جزو یکی از حقوق کارگران به حساب می‌ آید. کارفرما موظف به پرداخت آن می باشد. حق مسکن هر سال و در پایان سال توسط شورای عالی کار مشخص شده. سپی برای تصویب به مجلس ارائه می‌ شود. افرادی که در شورای عالی کار وجود دارند همواره مبلغ را مشخص می کنند. برای مشخص شدن این‌ مبلغ در حق کارگر و کارفرما به هیچ عنوان کوتاهی نمی شود. اگر مبلغ بیشتر از حالت عادی باشد می‌ تواند به کارفرما فشار وارد کرده و مشکلاتی را برای پرداخت این میزان حق مسکن برای او به وجود آورد.

همچنین اگر این میزان بسیار کم و ناچیز باشد می‌ تواند برای کارگران مشکلاتی را به وجود آورده و در حق آن ها کوتاهی شود. به همین دلیل در شورای عالی کار نماینده هایی از طرف کارگران و کارفرمایان وجود دارند تا در این زمینه هیچ حقی از دو طرف ضایع نشود. بسیاری از کارفرمایان نیز وجود دارند که در رابطه با پرداخت حق مسکن کوتاهی می کنند. کارگران در صورت داشتن قرارداد رسمی می‌ توانند به سازمان کار شکایت کنند. آن ها می توانند تمام حقوق خود و مطالباتشان را دریافت کنند. در نظر داشته باشید که در این زمینه قانون کاملا با کارگر است. در صورت اعمال  کوچکترین قصوری در پرداخت حق مسکن و یا حقوق و دستمزد، قانون کار برخورد شدیدی با کارفرما انجام می دهد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا