فناوری املاک

بررسی هوش مصنوعی در املاک

 

مقدمه

شاید برای شما جالب باشد که بدانید هوش مصنوعی در املاک تاثیرات انکار ناشدنی دارد. هوش مصنوعی ماشینی می‌ باشد که می‌ تواند عملکرد های شناختی را مانند یک انسان به خوبی انجام دهد. این عملکرد ها مانند حل مسائل، یادگیری استدلال و ادراک می باشند. می‌ توان گفت یک مثال بسیار معروف برای هوش مصنوعی، استفاده از اپلیکیشن های محاسباتی می باشد. افراد برای بهبود بخشیدن به عملکرد های محاسباتی خود از این اپلیکیشن ها به عنوان هوش مصنوعی استفاده می‌ کنند تا بتوانند عملکرد خود را به صورت کاملاً دقیق و بدون هیچ گونه خطایی انجام دهند. امروزه بازار مستغلات و املاک نیز به سمت استفاده از هوش مصنوعی سوق پیدا کرده است. بسیاری از صنایع مختلف از هوش مصنوعی استفاده می‌ کنند. بازار املاک و مستغلات نیز از این قاعده مستثنا نیستند. با ما همراه باشید تا در رابطه با هوش مصنوعی در املاک صحبت نماییم.

 

 

هوش مصنوعی در املاک

 

اهمیت هوش مصنوعی در املاک

شاید برای شما سوال باشد که بدانید اهمیت هوش مصنوعی در املاک چیست. از هوش مصنوعی در املاک می توان برای بهبود بخشیدن به فرآیند بازاریابی، تجزیه و تحلیل مشتریان، ارزیابی املاک، معاملات املاک و پیدا کردن وام مناسب برای خرید املاک اشاره نمود. هوش مصنوعی از مواردی مانند دیتاها و اطلاعات بسیار زیادی استفاده می‌ کند. این اطلاعات مرتبط و تصمیم‌ گیری‌ های افراد می باشد. هوش مصنوعی در املاک موارد مختلفی را در بر می‌گیرد. این موارد شامل موضوعات زیر می باشند.

ارزش ملک مورد نظر چقدر می باشد. ویژگی های ساختاری منزلی که افراد قصد خرید آن را دارند به چه صورت است. احتمال به وقوع پیوستن بلایای طبیعی در آن منطقه چقدر است. از موضوعات دیگری که هوش مصنوعی به آن می‌ پردازد بررسی ارزش رشد ملک در سال های آتی است. همچنین خرید و فروش ملک در منطقه مورد نظر چقدر رایج است. البته در نظر داشته باشید که استفاده از هوش مصنوعی در املاک و مستغلات هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد و به صورت حرفه‌ ای پیشرفت نکرده است. اما به زودی این اتفاق به وقوع خواهد پیوست. داده‌ها و اطلاعات دقیقی در رابطه با بستر اطلاعات کامل و متنوع برای هوش مصنوعی فراهم خواهد شد.

هر چقدر از اطلاعات بیشتری برای هوش مصنوعی در املاک استفاده کنید، تصمیم‌گیری شما نیز در این زمینه بهتر خواهد شد و شما می توانید نتایج بسیار مناسبی را به دست بیاورید. از اهمیت پیشرفت علم و تکنولوژی غافل نشوید. هوش مصنوعی یک امکان بسیار عالی و در دسترس افراد می باشد که می تواند بدون به وجود آوردن مشکلی روش کار خود را بهبود بخشد.

 

استفاده از این ویژگی در بنگاه‌ های مستغلات و املاک

در نظر داشته باشید با گذشت زمان میزان اطلاعات و داده‌ های موجود در بخش مستغلات و املاک افزایش پیدا می کند. به همین دلیل رقابت در این زمینه بسیار زیاد می شود و چالش های زیادی را با خود به همراه دارد. به همین دلیل هوش مصنوعی به کمک انسان ها می آید تا بتواند در املاک و مستغلات و خرید و فروش آن ها بسیار کمک کند. به عنوان مثال این ویژگی می تواند به دریافت و افزایش داده و دریافت اطلاعات بیشتر کمک کند. در صنعت املاک و مستغلات بیشتر سوالاتی که افراد با آن مواجه هستند، سوالاتی می باشند که فایل از کجا بیاوریم و یا خانه مورد نظر را به چه کسی فروخته و چه کسی توان دارد که از من خرید کند.

مشتری باید دارای چه ویژگی هایی باشد و سلیقه مشتری به چه صورت است. چطور می توان به مشتری کمک کرد و مشتریان به دنبال چه نوع منازلی می باشند‌. هوش مصنوعی دارای فرآیند پیچیده نمی باشد. بلکه می توان می گفت فرآیند پیچیده بازاریابی را آسان می‌ کند و می‌ تواند عملکرد خود را بهبود ببخشد. همچنین می‌ تواند به مشاوران املاک و بنگاه ها کمک کند تا افراد را به خریداران و سرمایه‌گذاران واقعی تبدیل کرده و بتوانند از این طریق به کسب درآمد برسند.

 

ویژگی های دیگر هوش مصنوعی در املاک

از دیگر ویژگی‌ های هوش مصنوعی در املاک کمک کردن به فرآیند و پیدا شدن خانه می باشد. این تکنولوژی می‌ تواند فرآیند ساده ای را به وجود آورد تا افراد هنگام خرید بتوانند به راحتی خانه و منزل مورد نظر خود را پیدا کنند. الگوریتم جستجوی پیشرفته در انواع سایت های مختلف به کاربران کمک می کند تا بتوانند بر اساس معیار ها و فیلتر هایی که مد نظرشان است خانه مورد نظر خود را پیدا کنند. به عنوان مثال این معیار ها شامل متراژ خانه مورد نظر، قیمت آن، تعداد اتاق خواب ها، سال ساخت و مواردی از این دست می باشند.

هوش مصنوعی در املاک می‌ تواند بررسی را دریافت کرده و مدیریت بهتری در این زمینه داشته باشد. یکی از مهم ترین تاثیراتی که این محصول توانسته است بر روی صنعت املاک و مستغلات بگذارد، افزایش سرعت و بهره وری بیشتر است. با استفاده از هوش مصنوعی در املاک می توان قرارداد ها را بررسی کرده و سررسید قرارداد های مهم را در زمان مشخص متوجه شد. همچنین می توان اطلاعات را به راحتی استخراج نمود و با ورود اطلاعات، با بهترین شکل ممکن انجام کار های پرتکرار را با کمترین خطا به پایان رساند. در نظر داشته باشید که نیروی انسانی ممکن است در حین انجام کار با خطا مواجه شود. اما هوش مصنوعی خطایی ندارد و افراد می‌ توانند از نتیجه کار مطمئن باشند.

 

بررسی ویژگی‌ های دیگر هوش مصنوعی در املاک

در مطالب بالا به بررسی یک سری ویژگی های هوش مصنوعی در املاک و مستغلات پرداختیم. حال می خواهیم به بررسی ویژگی‌ های دیگر هوش مصنوعی در صنعت املاک و بنگاه ها بپردازیم. این کار می تواند به ارزیابی دقیق و تفسیر بسیار عالی کمک کند. در نظر داشته باشید که بازار مستغلات و املاک در لحظه و به صورت روزانه دچار تغییر می باشد. تخمین ارزش ملک، قیمت خرید و فروش و اجاره ملک مورد نظر کار سختی است. اما با استفاده از هوش مصنوعی می توان تمام مسائل را برطرف کرد و این کار را به یک کار راحت آسان تبدیل نمود.

 

 

هوش مصنوعی

 

 

مشاور املاک می تواند از هوش مصنوعی برای جمع‌آوری داده‌ ها و اطلاعات استفاده کند و از طریق این داده‌ ها و اطلاعات به ارزیابی یک ملک در یک منطقه مشخص بپردازد. همچنین می‌ تواند قیمت اجاره ملک را نیز با استفاده از این ویژگی مشخص کند. هوش‌ مصنوعی به کمک مشاور املاک می آید و مشخص می کند که چه زمانی برای خرید و فروش و اجاره ملک مناسب می باشد. یک مشاور املاک باید بتواند از روش ها و ابزار هایی که در دست دارد استفاده کند تا بر این بازار تسلط داشته باشد. با این کار می‌ تواند اعتماد مشتریان را نیز جلب کرده و درآمد خود را از طریق خرید و فروش و اجاره ملک افزایش دهد. با استفاده از ابزار ها و پیشرفت علم، می‌ تواند تا حدود بسیار زیادی به پیشرفت کار خود نیز کمک کند.

 

اهمیت هوش مصنوعی برای سرمایه‌گذاران املاک

هوش مصنوعی می‌ تواند به سرمایه‌گذاران در بازار املاک نیز کمک کند. در نظر داشته باشید که هوش مصنوعی تنها محدود به مشاوران املاک و بنگاه‌ ها نمی شود. سرمایه‌گذاران و فروشندگان نیز می‌ توانند از هوش مصنوعی نهایت استفاده را ببرند. در مرحله اول هوش مصنوعی می‌ تواند به خریداران و سرمایه گذاران در تصمیم گیری بهتر کمک کند. خریداران و سرمایه‌گذاران می‌ توانند از هوش مصنوعی در املاک کمک گرفته و تجزیه تحلیل های بسیار درستی برای ارزش فعلی ملکی و دارایی‌ های آینده خود داشته باشند. این اطلاعات می‌ تواند سرمایه گذاران کمک کند تا بتوانند ملک مورد نظر خود را به صورت کامل تجزیه و تحلیل کنند. همچنین متوجه شوند که ملک مورد نظر می تواند نیاز های آن ها را برآورده سازد و یا خیر. همچنین با استفاده از این ویژگی‌ ها می‌ توانند متوجه شوند که آیا سرمایه گذاری بر روی ملک مورد نظر بازده قابل‌ قبولی دارد و یا نه.

از دیگر مزیت هایی که هوش مصنوعی برای سرمایه‌گذاران دارد، کمک کردن به پیشروی آن ها در میدان رقابتی می باشد. هوش مصنوعی در املاک می‌ تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا در هزینه‌ ها صرفه‌جویی شود. همچنین با قابلیت پیش بینی بازار تا حدود زیادی بتوانند در سریعترین زمان ممکن تصمیم گیری خود را انجام دهند و بهترین معامله را در طول عمر خود تجربه کنند. هوش مصنوعی می‌ تواند در اتوماسیون های سرمایه گذاری نیز فعال بوده و به اتوماسیون ها کمک کند. هوش مصنوعی می‌ تواند برای مدیریت دارایی‌ ها نیز مثمر ثمر باشد و به مدیریت دارایی ها نیز بسیار کمک کند. همچنین می‌ تواند خطای انسانی را تا حدود بسیار زیادی پایین آورده و شما را از نتیجه کار به صورت کامل مطمئن سازد.

 

 

بررسی هوش مصنوعی در املاک

 

بررسی محدودیت های هوش مصنوعی

در مطالب بالا سعی کردیم تا در رابطه با مزیت های هوش مصنوعی در املاک صحبت کنیم و مزیت های این هوش را به برای مشاوران املاک و بنگاه ها و همچنین سرمایه‌گذاران و خریداران عنوان کنیم. اما در نظر داشته باشید که هوش مصنوعی در املاک دارای محدودیت هایی می باشد. افراد در صورت آشنایی با این محدودیت ها و مزیت های هوش مصنوعی می توانند بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. اولین محدودیتی که هوش مصنوعی در املاک برای افراد در پی دارد، دشواری جمع آوری اطلاعات می باشد. در نظر داشته باشید که این فناوری هنوز به صورت کامل پیشرفت نکرده است و در ابتدای راه می باشد. اما سرعت پیشرفت و توسعه آن بسیار زیاد است.

در آینده نزدیک هوش مصنوعی در املاک می تواند غوغا به پا کند. پیدا کردن اطلاعات دقیق و جمع‌آوری داده‌ ها و اطلاعات یک کار بسیار پیچیده و سخت می باشد. اما هوش مصنوعی توانسته است به راحتی از آن عبور کرده و احتمال خطا را در آن به حداقل برساند. اما با این حال باز هم فناوری اطلاعات در این ابزار مشهود می باشد. یکی از محدودیت هایی که هوش مصنوعی در صنعت املاک در پی دارد، مخازن اطلاعاتی ناسازگار می باشد. ولی تمام ابزار هایی که در هوش مصنوعی فعالیت می‌ کنند تا بتوانند محاسبات را به صورت دقیق انجام دهند، تنها بر روی اطلاعات دیجیتالی مشخص تکیه می‌ کنند. اگر مجموعه اطلاعات و داده‌ ها، سازمان یافته و مرتب نباشند هوش مصنوعی نمی‌‌ تواند به راحتی از آن ها استفاده کند. در نتیجه پیش‌بینی‌ های نادرست را از خود نشان می دهد.

عدم تمایل به پذیرش فناوری جدید: بسیاری از بانک‌ ها و افراد سرمایه‌ گذار هنوز تمایلی به استفاده از هوش مصنوعی ندارند. برخی از این آژانس‌ های املاک از سیستم های دستی استفاده می کنند و استفاده از سیستم‌ های خودکار را امری بیهوده می دانند و از آن ها استفاده نمی‌ کنند. می‌ توان گفت این جبهه گیری به دلیل وجود نسخه‌ های خودکار قدیمی با خطای بسیار بالا می باشد. با گذشت زمان و پیشرفت این فناوری کم کم تمام آژانس های املاک و مستغلات نیز رو به استفاده از هوش مصنوعی در املاک می‌ آورند و ترس و واهمه آن ها از این فناوری از بین خواهد رفت.

 

 

محدودیت ها در هوش مصنوعی

 

 

هزینه های بالا: در نظر داشته باشید که هوش مصنوعی در املاک و هر نرم افزاری، نیاز به مجموعه داده های بسیار بزرگ دارد. این داده ها باید به صورت روزانه و مرتب به روز و آپدیت شوند. شرکت های ارائه دهنده هوش مصنوعی و این نرم‌ افزار ها مجبور هستند که به صورت مرتب بر روی سخت افزار و نرم افزار های خود سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند داده‌ ها و اطلاعات خود را آپدیت کنند. در نظر داشته باشید که باید عنوان کرد، هوش مصنوعی در مرحله اولیه خود می باشد و نیاز دارد که به روز رسانی شده و تغییراتی در آن به وجود آید.

جایگزین شدن هوش مصنوعی به جای نیروی انسانی: در صورت پیشرفت هوش مصنوعی در املاک به راحتی این ابزار می تواند جای نیروی انسانی را بگیرد. دیگر نیازی نیست که نیروی انسانی برای انجام تحقیقات بررسی و ثبت اسناد و …  مورد استفاده قرار بگیرد. هوش مصنوعی می‌ تواند سبب تعدیل بخشیدن نیروی انسانی و افزایش بیکاری شود. می توان گفت یکی از محدودیت های بزرگ هوش مصنوعی همین افزایش آمار بیکاری می باشد.

خلاقیت جزو یکی از محدودیت های هوش مصنوعی می باشد.

این نبود خلاقیت سبب می‌ شود که مشکلاتی برای شما به وجود بیاید. اگر چه هوش مصنوعی سریع و دقیق و بدون خطا است. اما نمی توان به صورت کامل جایگزین خلاقیت انسانی شود. این تکنولوژی در حین به وجود آمدن مشکل و دشواری نمی تواند از خود خلاقیت نشان داده و راه حلی برای مشکل جدید ارائه دهد. زیرا این موضوع از قبل تعریف نشده است. تمام مواردی که در  بالا گفته شد جزو محدودیت ها و عیوب هوش مصنوعی در املاک می باشد. شما با دانستن این مزیت ها و محدودیت های هوش مصنوعی می‌ توانید در رابطه با استفاده از این ابزار بهترین تصمیم را بگیرید.

 

 

بررسی نمونه‌ هایی از هوش مصنوعی در املاک

امروزه در کل دنیا از هوش مصنوعی در املاک استفاده می‌ شود. شرکت‌ های مختلفی توانسته اند از هوش مصنوعی استفاده کرده و از مزیت های آن بهره مند شوند. در نظر داشته باشید در کشور ما ایران هنوز این ابزار در مرحله ابتدایی خود قرار دارد و باید در این زمینه بیشتر تحقیق و تفحص شود. شرکت های مانند zillow, compass, localize, housecanary و … جزو شرکت‌ هایی می باشند که در کل دنیا از هوش مصنوعی در املاک استفاده کرده و آثار بسیار عالی آن را مشاهده کردند. این شرکت ها بیشتر مربوط به کشور امریکا می باشند. در شهر های مختلف آمریکا برای تخمین ارزش فعلی یک ملک، پیش بینی نوسانات املاک در آینده و … مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

جمع بندی

امروزه صنعت املاک و مستغلات با استفاده از هوش مصنوعی توانسته است به مرور زمان کار خود را راحت تر و سریعتر کند. هوش مصنوعی در املاک سبب شده است که بنگاه‌ های معاملاتی و سرمایه‌گذاران و خریداران بتوانند با خیال راحت در سریعترین زمان ممکن به هدف خود برسند. با پیشرفت روز به روز ابزار ها و نرم افزار های موجود در هوش مصنوعی بازار املاک دچار تحولات نیز شده است. هوش مصنوعی می‌ تواند داده ها را به کمک مشتریان  فیلتر کرده و سبب شود این افراد یک تصمیم گیری درست در رابطه با اجاره یا خرید ملک داشته باشند و نتیجه گیری های درستی پیش روی افراد قرار دهد. البته چالش‌ هایی در جامعه امروز در بازار املاک وجود دارند که نمی‌ توان آن ها را نادیده گرفت. اما پیشرفت علم و پیشرفت هوش مصنوعی در املاک می‌ تواند این چالش‌ ها را نیز از بین ببرد.

همانطور که عنوان شد این تکنولوژی دارای مزیت ها و محدودیت هایی می باشد که مهمترین مزیت آن آسان‌ تر کردن ارزیابی بازار ملک می باشد. شما از ابزار هایی که در دست دارید می توانید استفاده کنید و کار های خود را به راحتی انجام دهید. سایت های مختلفی در کشور خود ما نیز وجود دارد که شما می‌ توانید تا حدودی هوش مصنوعی را در آن مشاهده نمایید. در این سایت ها می توانید فیلتر مورد نظر خود را اعمال کرده و بر اساس متراژ مورد نیاز، قیمت مورد نظر، تعداد خواب، سال ساخت، طبقه مورد نظر و … ملک مربوطه راپیدا نمایید. به این صورت می توانید در سریع ترین زمان ممکن به نتیجه مورد نظر خود برسید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا