دانستنی های ملکی

بررسی پایان کار ملک

 

مقدمه ای درباره پایان کار ملک

افرادی که به کار ساخت و ساز مشغول هستند باید اطلاعات کافی درباره پایان کار ملک در اختیار داشته باشند. در ادامه اطلاعات مناسبی از گواهی پایان کار به شما ارائه می دهیم. پیش از آغاز ساخت و ساز ساختمان باید یک سند، تحت عنوان پروانه ساخت از شهرداری منطقه گرفته شود. بعد از اتمام پروژه، سازنده ساختمان باید به شهرداری مراجعه کرده و نسبت به دریافت گواهی پایان کار ساختمان اقدام کند. شهرداری بعد از دریافت درخواست گواهی از جانب سازنده ساختمان، اقدامات لازم را جهت بررسی سازه انجام می دهد. زمانی که شهرداری تایید کرد که ساختمان مطابق با مقررات احداث شده، به آن ملک، گواهی پایان کار داده می شود. این گواهی به این معنی می باشد که ساختمان مطابق با قوانین موجود ساخته شده و دو نهاد نظارتی به نام های شهرداری و سازمان نظام مهندسی آن را تایید کرده اند.

 

پایان کار ملک چیست

همانطور که اشاره کردیم گواهی پایان کار ملک، سندی است که نشان می دهد ملک مذکور مطابق به قوانین موجود احداث گردیده است. در نظر داشته باشید، اگر ملکی گواهی پایان کار نداشته باشد نمیتوان آن را معامله کرد. مطابق قانون هر نوع نقل و انتقالی در رابطه با ساختمان بدون گواهی پایان کار در دفاتر اسناد رسمی، غیر قانونی تلقی می شود. به عبارتی دیگر در صورتی که گواهی پایان کار وجود نداشته باشد امکان دریافت سند مالکیت و منتقل کردن آن به فرد دیگری غیر ممکن می باشد. پس اگر قصد انتقال ملک خود به شخص دیگری را دارید، هر چه سریعتر گواهی پایان کار ملکتان را دریافت کنید.

 

metrobrokerscom 837569890 e1528267368311 1024x576 - بررسی پایان کار ملک

 

اهمیت گواهی پایان کار

در این قسمت به اهمیت گواهی پایان کار ملک می پردازیم. همانطور که قبلا اشاره کردیم، گواهی پایان کار در انتهای کار برای ملک صادر می شود. این گواهی معانی متفاوتی دارد که در ادامه آن ها را برای شما شرح می دهیم. در وحله اول اگر ملکی دارای این گواهی باشد به این معنی است که ملک مذکور مطابق مقررات ساخته شده است. برای چنین ملکی می توان صورت مجلس تفکیکی را از طرف اداره ثبت اسناد و املاک تنظیم نمود. تنظیم صورت مجلس تفکیکی امکان صدور مالکیت مجزا، برای هر یک از واحد های ساختمان را به مالک آن می دهد. به کمک گواهی پایان کار به راحتی می توان برای ملک سند دریافت کرد. اگر ملک شما سند داشته باشد، شما اجازه دارید آن ملک را بفروشید، در غیر این صورت انجام چنین کاری غیر قانونی می باشد و جرم شناخته می گردد.

هنگامی که مالک ساختمان تمایل داشته باشد قبل از دریافت پایان کار ملک، برخی از واحد ها را پیش فروش کند، قرارداد مربوط به واحد های مذکور را باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت نماید. در چنین قراردادی، فروشنده باید به صورت کتبی تعهد بدهد که ساختمانش در زمان مقرر، گواهی پایان کار را میتواند دریافت کند. در این قرارداد زمان دقیق حضور طرفین سند در دفتر اسناد، درج می شود. مطابق گفته های قبلی، فروشنده برای انتقال سند باید در تاریخ مذکور با خود گواهی پایان کار ساختمان را به همراه داشته باشد. اگر در ساخت ملک تخلفاتی صورت گرفته باشد، پروند مربوط به آن ملک به کمیسیون ماده ۱۰۰ تخلفات ساختمانی ارائه می شود. اگر این کمیسیون مالک را به پرداخت جریمه محکوم کند، مالک باید مبلغ جریمه را پرداخت نماید زیرا در غیر این صورت گواهی پایان کار برایش صادر نمی شود.

 

مدارکی که برای دریافت گواهی پایان کار لازم هستند

بعد از پایان مراحل ساخت و ساز، مالک باید برای دریافت گواهی پایان کار ملک، مدارک معتبری به شهرداری منطقه خود ارائه دهد. در ادامه تمام مدارکی که برای دریافت گواهی پایان کار ساختمان لازم است را به شما معرفی می کنیم. این مدارک عبارت اند از اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی، سند مالکیت، فیش عوارض نوسازی سالیانه و پروانه ساختمان. اگر مالک اصلی ساختمان فوت کرده باشد باید اصل و کپی انحصار وراثت و کپی شناسنامه های ورثه به شهرداری ارائه شوند. از دیگر مدارک لازم می توان به اصل و کپی فیش آب، گاز، برق و تلفن اشاره کرد. نقشه مربوط به معماری ساختمان به همراه مهر شهرداری منطقه و کارت سازه ساختمانی نیز از دیگر مدارکی هستند که برای دریافت گواهی پایان کار ملک لازم می باشند. آخرین مدارک برای دریافت این گواهی، تاییدیه استاندارد آسانسور و برگه اتمام عملیات ساختمانی می باشند.

 

Finishing the building 1024x642 - بررسی پایان کار ملک

 

مراحل لازم برای دریافت گواهی پایان کار ملک

در این مبحث، مراحل لازم برای دریافت گواهی پایان کار ملک را به شما توضیح می دهیم. مالک باید یک فرم درخواست برای پایان کار ساخت و ساز خود تهیه کرده و آن را به همراه ناظر ساخت تکمیل نماید. در صورتی که ساخت و ساز انجام شده از نوع نوسازی بوده باشد، باید مالک عوارض مربوط به نوسازی را پرداخت کرده و رسید آن را در اختیار داشته باشد. در مرحله بعد مالک درخواست خود را برای دریافت دستور، فرم تنظیم شماره در دبیرخانه و تعیین زمان مشخصی برای بازدید کارشناس فنی از ساختمان را به شهرداری ارائه می دهد. لازم به ذکر است که بازدید کارشناس فنی و مسئولین شهرداری از ملک باید حتما صورت گیرد. این افراد باید مشاهدات خود را در قالب یک گزارش رسمی ثبت کنند. مالک در فرایند بازبینی از ساختمان باید با خود مدارک لازم را به همراه داشته باشد. در نهایت گزارش ثبت شده از روند اجرای عملیات ساختمانی توسط افراد بازدید کننده به مالک ساختمان داده می شود.

 

مرحله تعیین تخلف جهت دریافت گواهی پایان کار

بعد از تحویل دادن مدارک توسط مالک، مرحله تعیین تخلف جهت دریافت گواهی پایان کار ملک انجام می شود. در این مرحله باید منتظر جواب کارشناسان مربوطه بمانید. در صورت اینکه ملک شما خلافی نداشته باشد، ادامه راه چندان طولانی نمی شود. در مرحله بعد پرونده ملک به واحد محاسبات می رود و در پایان این مرحله شما چند برگه تحت عناوین مختلفی دریافت می کنید. این عناوین عبارت اند از رسید عوارض، گزارش کارشناس ناظر در مرحله پایان کار و برگ اتمام بنا. برگه اتمام بنا شامل پیش نویس پایان کار و رسید تاییدیه بازرسی می باشد. اگر ملک شما خلافی داشته باشد، مسیریتان طولانی می شود. در چنین مواقعی پرونده ملک شما به کمیسیون صد ارسال می شود. بعد از اینکه پرونده ملک شما توسط این کمیسیون مورد بازرسی قرار گرفت به شما ده روز جهت ارائه توضیحات خود درباره تخلف ملکتان، مهلت می دهند. بعد از اینکه توضیحات خود را ارائه کردید، کمیسیون صد درباره ملک شما شروع به تصمیم گیری می کند.

این کمیسیون تصمیم خود در مورد تخلف ساختمان را به شهرداری ارسال می کند. اگر نتیجه کمیسیون به جریمه کردن مالک ختم شده باشد، مالک باید در این صورت جریمه را به طور کامل پرداخت نماید. اگر مالک از پرداخت جریمه خودداری کند، پرونده ملکش دوباره به کمیسیون صد ارسال خواهد شد. در چنین شرایطی کمیسیون صد دستور تخریب ملک مذکور را به شهرداری ارسال می کند. شهرداری حکم تخریب ملک را بعد از دریافت برای مالک ارسال می کند. طبق این حکم، مالک باید در ظرف دو ماه ملک خود را تخریب نماید. اگر مالک در زمان مشخص شده ملک خود را تخریب نکرد، شهرداری به تنهایی اقدام به تخریب ملک می کند. همچنین شهرداری هزینه های تخریب ملک را نیز از مالک می گیرد. پس بهتر است برای دریافت گواهی پایان کار ملک، تخلفی در ساخت و ساز انجام ندهید.

 

پایان کار 1024x1024 1 1024x1024 - بررسی پایان کار ملک

 

مراحل دریافت گواهی پایان کار ملک های قدیمی

برای انتقال سند یک ساختمان قدیمی با طول عمر بیش از بیست و نه سال، باید گواهی پایان کار ملک جدیدی داشته باشید. به طور کلی برای دریافت پایان کار جدید برای چنین ملک هایی سه حالت پیش می آید. اولین حالت در مورد اکثر ملک های کلنگی قدیمی صدق می کند. این ملک ها دارای پایان کار قدیمی هستند، کافی است که پایان کار قدیمی را به همراه سایر مدارک به شهرداری ارائه دهید.

در حالت دوم برای دریافت پایان کار ملک، ممکن است مالک یک خانه قدیمی، تغییراتی در آن ایجاد کرده باشد برای مثال ممکن است یک طبقه به ساختمان خود اضافه کرده باشد. در چنین شرایطی مالک باید برای دریافت مجوز، تمامی مدارک لازم را به شهرداری ارائه دهد. در مرحله بعدی، پرونده ملک به کمیسیون صد فرستاده می شود و بعد از تعیین مقدار جریمه، حکم به مالک ابلاغ می شود. در این حالت مالک با پرداخت جریمه می تواند پایان کار ملک جدید خود را دریافت کند. حالت سوم مربوط به خانه های قدیمی است که پایان کار ندارند. در چنین حالتی کار مالک برای دریافت پایان کار دشوار است.

 

کلام آخر

به همان شکل که گفته شد باید برای انتقال سند، گواهی پایان کار ملک را داشته باشید. حتی برای دریافت صورت مجلس تفکیکی نیز به این گواهی نیازمند هستید. در حال حاضر این گواهی برای ساختمان های جدید و قدیمی بسیار حائز اهمیت می باشد. باید بدانیم که اطلاع داشتن از شرایط و نحوه اخذ گواهی پایان کار ملک، مانع ایجاد سردرگمی در شما می شود. در واقع کسب اطلاعات کافی درباره گواهی پایان کار موجب می شود در هنگام خرید و فروش املاک به بهترین شکل تصمیم گیری کنید. امروزه کلاهبرداران به علت سطح پایین آگاهی مردم در این زمینه، موجب زیان افراد زیادی شده اند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا