تهران شناسی

بهترین تفریحگاههای شمال تهران کجاها هستند؟

 

روزهای زیبای پاییزی بهترین فرصت هستند تا پیش از شروع دوران سرما به گشت و گزار در مکانهای تفریحی تهران بروید. تهران یکی از بهترین انتخابها برای گردش های چند ساعته روزانه است چرا که گردشگاههای بسیاری در گوشه و کنار آن وجود دارد که شما را از هیاهوی شهر دور می کند. تفریحگاههای شمال تهران مکانهای دنج وزیبایی هستند که با مناظر طبیعی و هوای تازه میزبان خوبی برای سفرهای کوتاه مدت شما خواهند بود.

می دانید که بخشهایی از تهران در دامنه و ارتفاعات رشته کوه البرز قرار دارد و به همین دلیل از آب و هوای بسیار خوبی برخوردارند. اگر بخواهیم تهران را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم بندی کنیم بخشهایی که در شمال قرا می گیرند، مناطق گسترده ای را تحت پوشش قرار می دهند. برای گشت و گزار در تفریحگاههای شمال تهران در گام اول باید بدانید کدام مناطق گردشگری بیشتر در دسترس شما هستند و بهترین تفریحگاهها کدامند. با ما همراه شوید تا شاخص ترین تفریحگاههای شمال تهران را که در میان گردشگران و اهالی تهران طرفداران زیادی دارد به شما معرفی کنیم.

شلوغی ها و درگیریهای زندگی روزمره باعث شده است بسیاری از تفریحگاههای شمال تهران ناشناخته باقی بماند. هدف ما این است که باشناساندن این مکانها فرصت لذت بردن از فضاهای طبیعت بکر، موزه ها، بوستانها و نواحی مرتفع برای همگان فراهم شود.

تهران دقیقا از زمانی پایتخت شد که قاجارها روی کار آمدند. تهران پارکها، موزه ها و بناهای دیدنی زیادی دارد که از دیدنی های تهران به شمار می روند؛ بخصوص تفریحگاههای شمال تهران مکان های امن و آرامی برای گذراندن آخر هفته های پر خاطره است.

 

آبشار تهران

یکی از بهترین تفریحگاههای شمال تهران آبشار تهران است که با هدف احیای هویت رشته کوه البرز، جلوگیری از مورد تصاحب قرار گرفتن به وسیله افراد حقیقی و حقوقی و شکل گیری ارتباط موثر بین انسان و طبیعت با بکارگیری ابزارها و مصالح طبیعی ایجاد شده است.  برای دیدن آبشار تهران باید در مسیر بزرگراه همت در مسیر غرب قرار بگیرید. زمانی که به خروجی شهید باقری برسید مسیر آبشار برای شما مشخص می شود.

 

از پارکینگ که خارج شوید پله های سنگی شما را به اولین آبشار می رساند. اولین اتفاق جالبی که در ادامه مسیر برایتان می افتد این است که برکه ای زیبا را مشاهده می کنید. البته این شگفتی ها همچنان ادامه خواهد داشت.

 

68227 204213 1394445124 989x600 1 - بهترین تفریحگاههای شمال تهران کجاها هستند؟

 

این اتفاق انگیزه ای خواهد شد تا مسیر را با سرعت بیشتری طی کنید و به اولین آبشار که در ارتفاع ۲۰۰ متری قرار دارد برسید. ممکن است به هزار و یک دلیل دیگر حوصله نداشته باشید بیشتر از این بالا بروید در این صورت می توانید در نزدیکی همین آبشار در آلاچیق ها اتراق کنید و از فضای زیبا و آرامش حاکم بر آن لذت ببرید.

شما در جایی هستید که می توانید تهران را زیر پایتان تماشا کنید و مناظر دور و اطراف به قدری زیباست که مانند قاب نقاشی در ذهن تان می ماند. از این محل بر منظره دریاچه چیتگر هم مسلط هستید و می توانید در کنار گوش سپردن به صدای آبشار و برکه از مناظر اطراف لذت ببرید. شاید برایتان باور کردنش سخت باشد اما این فضای زیبای طبیعی از تفریحگاههای شمال تهران، به دست انسانها ساخته شده است و اولین ایده ایجاد آبشار از یک تک درخت قدیمی شروع شده است.

 

موزه حیات وحش دارآباد

موزه آثار طبیعی یا موزه حیات وحش دارآباد از تفریحگاههای شمال تهران، یکی از جالب ترین موزه های تهران است. برای دسترسی به این موزه باید به میدان نیاوران، خیابان دارآباد بعد از آجودانیه و پس از آن به خیابان موزه بروید. در واقع در زمانهای گذشته این محل یکی از کاخ های شمس پهلوی برای میهمانانش بوده است اما چندان مورد استفاده قرار نگرفته و پس از انقلاب به موزه ای با محوریت به نمایش گذاشتن محیط زیست طبیعی ایران تبدیل شده است. شهرداری تهران در سال ۱۳۷۲ این موزه را برای آشنایی مردم با میراث طبیعی و فرهنگی و نشان دادن لزوم محافظت از محیط زیست به بهره برداری رساند.

موزه حیات وحش دارآباد با مساحتی در حدود ۱۲۰۰ متر مربع در دو طبقه بخش های متنوعی دارد:

  • یک بخش مربوط به زمی شناسی است و در آن ویژگی های دورانهای متفاوت زمین شناسی از لحاظ محیط زیست جانوری و گیاهی درمعرض نمایش است.
  • بخشی مربوط به پرندگان، گوزن ها، سالن مارها، بخش خرس قهوه ای مربوط به آمریکای شمالی، قوچ، قرقاول، سالن آهو، روباه ، گرگ ،شغال، سالن آبزیان و خزندگان و سالن جانوران قاره آفریقا
  • و یک سالن مجزا که مربوط به عنکبوت ها، پروانه ها، رتیل ها و عقربها می باشد.
  • در نهایت موزه ای که مجهز به یک کارگاه تاکسیدرمی است که در آنها شیوه حفظ و شرایط نگهداری موجودات به صورت غیر زنده نمایش داده می شود.

 

1455002 1024x624 1 - بهترین تفریحگاههای شمال تهران کجاها هستند؟

 

موزه حیات وحش دارآباد از تفریحگاههای شمال تهران است که در آن دو نمونه از کمیاب ترین پستانداران دنیا یعنی یوزپلنگ ایرانی و گور ایرانی در معرض دید عموم قرار گرفته است. در سال ۱۳۸۰ مجسمه یک دایناسور گیاهخوار که سنگواره های آن در شمشک کرمان یافت شده بود توسط هنرمندانی از ایران و افغانستان ساخته شد و به عنوان نماد، در محل ورود موزه قرار گرفت. ” کامپتوزوروس” دیناسوری بود که در دوران ژوراسیک در ایران می زیسته است.

 

باغ کتاب تهران

باغ کتاب یک مجموعه فرهنگی تفریحی در منطقه عباس آباد  با وسعت ۱۱۰ هزار متربع و از تفریحگاههای شمال تهران است که به عنوان بزرگترین مجموعه فرهنگی خاورمیانه مشهور است. معماری و بنای باغ کتاب جذابیت ویژه ای دارد و از هر زاویه شکل و نمای متفاوتی را نشان می دهد. نمای آن از بالا شبیه کشتی است و از زاویه دیگر به شکل یک کتاب نیمه باز است.

بنای باغ کتاب از ۴ بخش اصلی تشکیل شده است:

  • باغ علم نوجوان: یک فضای گستره علمی آموزشی و گردش در بزرگترین شهربازی علمی ایران
  • باغ علم کودک: فضایی تفریحی که با روش های نوین به کودکان موضوعات علمی آموزش داده می شود
  • فروشگاههای کتاب بزرگسالان: این فضاها با وسعتی به اندازه ۷۰۰۰ مترمربع بزرگترین فروشگاه فرهنگی به شمار می روند
  • فروشگاه مخصوص کتب کودک و نوجوان
  • مرکزی تحت عنوان مرکز چاپ و نشر

 

Tehran Garden Book 1 1024x684 1 - بهترین تفریحگاههای شمال تهران کجاها هستند؟

 

امکانات رفاهی باغ کتاب

در باغ کتاب هم مانند سایر تفریحگاههای شمال تهران کافه، رستوران و فست فودهای مختلف وجود دارد که فضاهای در نظر گرفته برای آن در محوطه باز قرار دارد و می توانید حس آرامش را در هوای تازه حس کنید. علاوه بر این امکانات و فضاهایی به صورت خانه کودک و بازی وجود دارد که محیط سرگرم کننده ای برای کودکان و خردسالان دارد.

باغ کتاب یکی از گسترده ترین تفریحگاههای شمال تهران است و بزرگترین کتابفروشی خاورمیانه در آن جای گرفته است. این مجموعه فرهنگی در مجاورت باغ موزه دفاع مقدس، کتابخانه ملی، باغ هنر و پارک طالقانی قرار دارد. در مجموعه کتابفروشی باغ کتاب ۴۰۰۰ عنوان کتاب وجود دارد. این کتابفروشی با فروشگاههای معمول کتاب تفاوت های زیادی دارد؛ طراحی و معماری این فضا دو جایزه شاخص را از آن خود کرده است.

فضای منحصربفرد باغ کتاب لذت خرید و خواندن کتاب را برای شما چندین برابر می کند و استفاده از لغت باغ کاملا شایسته آن است. در باغ کتاب از تفریحگاههای شمال تهران، یک پردیس سینمایی وجود دارد که می توانید پس از گشت و گزار و خرید کتاب، خود و همراهانتان را به تماشای فیلم های روز دعوت کنید.

 

پل طبیعت از بارزترین تفریحگاهای شمال تهران

پل طبیعت یک پل زیبای مهندسی ساز سه طبقه است که توسط یکی از نخبگان متخصص ایرانی طراحی شده و در منطقه عباس آباد ساخته شد. این پل عظیم در عرض بزرگراه مدرس قرار گرفته و بوستان آب و آتش در غرب را به بوستان طالقانی در شرق مرتبط می کند. طراح و معمار این پل منحصر بفرد و زیبا با رویکرد محیط زیست، لیلا عراقیان است. در طول پل فضاهای جذاب تفریحی گردشگری مانند انواع کافه ها و رستورانهای مدرن وجود دارد که به دلیل چند طبقه بودن پل و انحنای بدنه آن منظره بسیار زیبایی ایجاد شده است. پل طبیعت از تفریحگاههای شمال تهران است که طرفداران زیادی دارد.

 

Alaedin Travel Company Attraction Tehran Tabiat Bridge 9 - بهترین تفریحگاههای شمال تهران کجاها هستند؟

تفریحگاههای شمال تهران

 

مجموعه تفریحی توچال

با توجه به اینکه توچال مرتفع ترین قله در تهران است این محل یکی از تفریحگاههای شمال تهران است که بسیار مورد توجه علاقه مندان محیط زیست، کوهنوردان و دوستداران طبیعت گردی است. در این مجموعه تفریحی امکانات زیادی مانند پیست اسکی، سورتمه، تله سیژ، تله کابین و مجموعه های آموزشی ورزشی زیادی وجود دارد. طولانی ترین مسیر سورتمه و تله کابین ایران به این مجموعه تفریحی تعلق دارد.

در مسیر رسیدن به توچال از تفریحگاههای شمال تهران، می توانید از زیبایی های بام تهران هم لذت ببرید. آبشار و بوستان تندرستی که یکی از مناسب ترین مسیرهای پیاده روی تهران است، طبیعت تماشایی دارد که سکوت و آرامش آن به شما آرامش و روحیه می دهد. بهتر است تا می توانید از هوای پاک و تازه این منطقه از تفریحگاههای شمال تهران لذت ببرید.

 

تله کابین توچال - بهترین تفریحگاههای شمال تهران کجاها هستند؟

تفریحگاههای شمال تهران

 

موزه فرش ایران

یکی دیگر از موزه های جذاب و دیدنی تهران موزه فرش است که به دستور فرح پهلوی ساخته شده است و توسط خودش در ۲۲ بهمن ۱۳۵۶ گشوده شد. موقعیت جغرافیایی این موزه در ضلع شمالی پارک لاله است و ۱۳۵ تخته فرش از شاهکارهای قالی بافی ایران در آن به چشم می خورد.

آثار یکه از شهرهای مختلف ایران مانند کاشان ، اصفهان، خراسان، تبریز، کردستان و کرمان در آن به نمایش گذاشته شده است. در این نمایشگاه همچنین تابلو فرش های نفیس و فرشهای تبریز به نمایش در آمده که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. در این نمایشگاه قالیچه هایی با مضامین اساطیری و تصاویر شاهنامه بایسنغری به نمایش درآمده که شاهکار ادبیات، اسطوره، مذهب و فرهنگ و هنر غنی ایرانی را به تصویر می کشد.

در کتابخانه باشکوه این مجموعه هم ۳۵۰۰ جلد کتاب به زبانهای انگلیسی، فارسی، عربی، آلمانی و فرانسه در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران قرار گرفته است. در میان تفریحگاههای شمال تهران موزه ها را از یاد نبرید.

 

carpet museum 8 1024x680 1 - بهترین تفریحگاههای شمال تهران کجاها هستند؟

تفریحگاههای شمال تهران

 

شهرک سینمایی غزالی

یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران شهرکی غزالی در غرب تهران است که  به کمک و یاری علی حاتمی برای تولید فیلم و سریال های تاریخی و قدیمی ساخته شده است. در واقع این مجموعه هنری و فرهنگی یکی از مقاصد اصلی گردشگری در تهران محسوب می شود که درمیان اهالی ساکن پایتخت کمی مغفول مانده است.

در این شهرک سینمایی بخش های مختلف شهر تهران مانند میدان توپخانه، ساختمان عدلیه، ساختمان شهرداری، ساختمان سینما تابان، گراند هتل، کافه پارس تهران قدیم، جواهر فروشی غازاریان، ساختمان شاه آباد و نماهایی قدیمی از خیابان لاله زار و اکباتان و…. به زیبایی و با مهارت فضاسازی شده است.

تفریحگاههای شمال تهران مکانهایی دیدنی و حیرت آور هستند.

 

cinema city 48 1024x745 1 - بهترین تفریحگاههای شمال تهران کجاها هستند؟

تفریحگاههای شمال تهران

 

آتشکده آدریان

در تهران می توانید تنها آتشکده زرتشتان که همان مسجد زرتشتیان یا نیایشگاه زرتشتیان خوانده می شود را از نزدیک ببینید. این آتشکده با قدمت ۱۰۰ ساله در تهران عبادتگاه زرتشتیان و محل نگهداری آتش است.

نیایشگاه آدریان تهران در خیابان میرزا کوچک خان، ضلع شمالی دبیرستان فیروز بهرام واقع شده است که بنای معبد آدریان به دوران قاجاریه بر می گردد. این آتشکده از لحاظ معماری و تزئینات ظاهری بسیار فاخر و جذاب است. در این آتشکده می توانید از موزه مردم شناسی زرتشتیان هم دیدن کنید.

 

66432029 854722498247602 4428549647710828095 n 1024x1024 1 - بهترین تفریحگاههای شمال تهران کجاها هستند؟

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا