دانستنی های ملکی

الزام بیمه منازل مسکونی برای تمامی ساکنین آپارتمان ها

 

مقدمه

این روزها با توجه به شرایطی که در جامعه حاکم است، بسیاری از افراد به دنبال خرید بیمه هستند تا از این طریق بتوانند هزینه خساراتی که ممکن است به منازل آن ها به دلیل اتفاقات غیر مترقبه وارد شود را از بیمه دریافت کنند. این روزها بیمه توانسته حسابی جای خود را میان عموم مردم باز کند به گونه ای که عمده افراد به دنبال خرید بیمه های مختلف هستند. اگر منزل مسکونی دارید و بابت حوادث طبیعی که در سال های گذشته در کشور رخ داده است، نگرانی دارید پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید؛ چرا که قصد داریم در خصوص این موضوع صحبت کنیم.

 

 

Home insurance 1024x615 - الزام بیمه منازل مسکونی برای تمامی ساکنین آپارتمان ها

بیمه منازل مسکونی

 

 

چرا باید به فکر خرید بیمه منازل مسکونی باشیم؟

قطعا اولین سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از افرادی که تاکنون دست به خرید بیمه منازل مسکونی نزده اند را به خود مشغول نماید، این موضوع است که چرا باید برای خرید بیمه منازل مسکونی اقدام کنیم. پاسخ دادن به این سوال کمی ساده و در عین حال تخصصی است. آیا شما به عنوان شخصی که در کشور ایران زندگی می کنید فکر این را می کردید که ساختمان پلاسکو، ساختمان متروپل و… با آن همه عظمتی که داشتند روزی فرو بریزند و آتش بگیرند؟ قطعا خیر. همین موضوع دور از ذهن بودن این اتفاق باعث شده بود تا فروشندگانی که در این محل کسب درآمد می کردند هیچ انگیزه ای برای خرید بیمه نداشته باشند.

بعد از آسیب دیدن اموال کسبه این پاساژ دست آن ها برای دریافت خسارت به جایی بند نبود و مجبور بودند تمام ضرر و زیانی که به اموال و مغازه های آن ها وارد شده است را از جیب بپردازند. در این جا بود که نقش بیمه برای افراد مختلف پر رنگ تر از همیشه شد. با توجه به این توضیحات قطعا دیگر برای شما جای هیچ سوال و ابهامی برای خرید بیمه باقی نمانده است.

بیمه منازل مسکونی خود به چند دسته جدا تقسیم می شود که شما به عنوان صاحب یک خانه با توجه به نیازی که دارید می توانید آن را خریداری کنید. اگر در دسته افرادی هستید که تاکنون هیچ بیمه ای را نخریده اید و با انواع آن نیز آشنا نیستید پیشنهاد می کنیم خط به خط این مقاله را به دقت مطالعه نمایید.

 

 

home insurance getty 1024x768 - الزام بیمه منازل مسکونی برای تمامی ساکنین آپارتمان ها

خرید بیمه نامه منازل مسکونی

 

 

بیمه منازل مسکونی به چند دسته تقسیم می شود؟

مهم ترین بیمه منازل مسکونی را می توان بیمه آتش سوزی دانست. بیمه آتش سوزی خود دارای دو پوشش اصلی و پوشش اضافی می باشد. با توجه به مصرف روزانه ای که از گاز برای پخت و پز می شود، خطر آتش سوزی همواره در کمین بسیاری از منازل مسکونی نشسته است. در فصل زمستان به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی مختلف این خطر دو برابر می شود.

برای این که بتوان بخشی از خسارت هایی که ممکن است در آتش سوزی به اموال شما وارد شود را از نهادی بازیافت کرد، باید به فکر خرید بیمه آتش سوزی باشید. در صورتی که در اثر حادثه ای به شاکله خانه و یا اسباب شما آسیبی وارد شود، بیمه موظف است تا سقف مشخصی که در تعهدات خود قید کرده است را بدون چون و چرا به شخص زیان دیده پرداخت نماید.

البته ناگفته نماند شما با خرید یک بیمه آتش سوزی می توانید منزل خود را در برابر صاعقه و انفجار نیز بیمه کنید. در اصطلاح بیمه ای با خرید یک بیمه آتش سوزی پوشش پایه ای آصا به شما تعلق می گیرد. منظور از آصا نیز (آتش سوزی، صاعقه و انفجار) می باشد. اگر سابقه خرید بیمه بدنه اتومبیل را داشته باشید حتما با این موضوع آشنا هستید که اجازه اضافه کردن برخی پوشش ها را به تعهدات بیمه نامه خود دارید. بیمه آتش سوزی نیز فرمولی همانند بیمه بدنه اتومبیل دارد. در ادامه به معرفی برخی از مهم ترین پوشش های بیمه آتش سوزی می پردازیم.

 

  • زلزله

از آن جایی که کشور ایران یکی از کشورهای زلزله خیز در دنیا محسوب می شود، باید همواره آمادگی روبرو شدن با این حادثه و بلای طبیعی را داشته باشید. در سال های اخیر در بسیاری از مناطق کشور زلزله های مهیب و وحشتناکی رخ داد که سبب وارد شدن خسارت های مالی و جانی فراوانی شد. با توجه به این موضوع هدف اول بسیاری از افراد از خرید بیمه منازل مسکونی، بیمه کردن اموال خود در برابر زلزله می باشد. به شما پیشنهاد می کنیم حتما این پوشش را به هنگام خرید بیمه آتش سوزی انتخاب نمایید.

 

  • سرقت

سرقت از منازل مسکونی در چند سال اخیر به بیش ترین مقدار خود رسیده است. برای این که ساکنان منازل یک اطمینان خاطری از بابت حفظ کردن اموال خود در برابر دستبرد داشته باشند، این پوشش را خریداری  می کنند. با توجه به حساسیت بالای این پوشش نیاز است تا کارشناسان بیمه حتما از منزل شما عکس برداری نمایند تا به هنگام خسارت این موضوع برای آن ها روشن باشد که ملزم به پرداخت چه مقدار خسارت به شما می باشند.

موضوع مهم بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر در هنگام سرقت آسیبی به وسایل و اشیاء منزل شما وارد شده باشد، بیمه باید خسارت این مورد را نیز به شما پرداخت نماید.

البته ناگفته نماند یک سری استثنائات وجود دارد که شرکت بیمه گر هیچ تعهدی بابت پرداخت خسارت در قبال آن ها ندارد.

از مهم ترین استثنائات بیمه سرقت می توان به

سرقت طلا، سرقت عتیقه و سرقت تابلو فرش های گران قیمت.

وارد شدن خسارت به آثار هنری، تابلو فرش و تابلوهای نقاشی.

سرقت ارزهای ریالی، دلاری و…

اشاره کرد.

البته برخی از شرکت های بیمه با دریافت مبلغی اضافه از شما می توانند این موارد را نیز بیمه کنند. بهتر است اگر قصد همچین کاری را دارید، حتما در بیمه نامه خود این موضوع را به صورت شفاف و در شرایط خصوصی بیمه نامه ذکر نمایید.

 

 

Credible home insurance required iStock 666996082 1024x640 - الزام بیمه منازل مسکونی برای تمامی ساکنین آپارتمان ها

خرید بیمه آتش سوزی با پوشش های اضافی

 

 

  • ترکیدگی لوله های آب

این روزها اکثر ساختمان سازها آن طور که باید و شاید توجهی به کیفیت متریالی که قصد دارند به هنگام ساخت خانه از آن استفاده کنند را ندارند. همین موضوع سبب شده تا لوله های آب بعد از مدتی استفاده آسیب ببیند و بترکند. ترکیدگی لوله آب می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به منازل مسکونی وارد کند. برای ساختمان هایی که سال ساخت آن ها بالا می باشد، احتمال ترکیدن لوله ها بسیار بیش تر از ساختمان های نو ساز می باشد. برای این که بتوانید خیال خود را از این صدمه احتمالی نیز راحت کنید، حتما این پوشش را خریداری نمایید.

 

  • اسباب و تاسیسات خانه

پوشش اسباب و تاسیسات یک پوشش بسیار مهم دیگری از بیمه منازل مسکونی محسوب می شود. هر خانه در کنار اسبابی که در آن جای گرفته است، دارای تاسیساتی نیز می باشد. در صورت وارد شدن کوچک ترین صدمه ای به اسباب و تاسیسات ساختمان، باید مبالغ هنگفتی را جهت تعمیر و خرید مجدد آن ها پرداخت کرد. با توجه به نوسانات قیمتی که این روزها بازار دارد، در صورتی که این پوشش ها را انتخاب نکنید باید برای تعمیر و یا خرید مجدد آن ها مبلغ زیادی هزینه کنید.

 

  • پوشش مسئولیت مدنی

با بروز یک حادثه غیر قابل پیش بینی مانند زلزله، آتش سوزی و… ممکن است به اشخاص ثالثی که در محل حضور دارند آسیب وارد شود. این آسیب ممکن است جانی و یا مالی باشد. در صورت بروز حوادث جانی مانند فوت و نقص عضو بیمه موظف است، یک هزینه ای را به خود شخص آسیب دیده و یا بازماندگان وی پرداخت نماید.

این پوشش نیز از پوشش های پر فروش بیمه منازل مسکونی محسوب می شود که بسیاری از افراد خواهان خرید آن هستند.

 

  • پوشش سیل

یکی دیگر از پوشش های تبعی و یا اضافی بیمه آتش سوزی را می توان پوشش سیل دانست. این پوشش بیش تر برای افرادی که در مجاورت رودخانه و یا دریاها اقامت دارند، مناسب می باشد. با توجه به طغیان رودخانه های مختلف، پیشنهاد می کنیم حتما اگر در مجاورت رودخانه و یا جایی که خطر وقوع سیل در آن جا زیاد است زندگی می کنید، این پوشش را خریداری نمایید.

 

 

The Process of Filing a Homeowners Insurance Claim e1558384953580 1024x683 - الزام بیمه منازل مسکونی برای تمامی ساکنین آپارتمان ها

بیمه نامه منازل مسکونی را چطور بخریم

 

 

بیمه آسانسور دیگر بیمه الزامی برای آپارتمان ها

ساختمان هایی که دارای آسانسور هستند برای جلوگیری از زیان های احتمالی که در کمین آن ها نشسته است باید اقدام به خرید بیمه آسانسور نمایند. این بیمه نیز از دیگر بیمه نامه های پر فروش محسوب می شود. با در دست داشتن این بیمه نامه تا سقف مشخصی، شرکت بیمه گر موظف است تا خسارات جانی و مالی وارده به اشخاص را پرداخت نماید. البته یکی از شروط اصلی پرداخت خسارت این بیمه نامه در این است که آسانسور شما به صورت دوره ای توسط تعمیرکاران متخصص سرویس شود.

 

 

چه زمانی باید برای خرید بیمه منازل مسکونی اقدام کرد؟

همین حالا هم برای خرید بیمه نامه دیر شده است. اگر تاکنون هیچ اقدامی برای خرید بیمه نامه خود نکرده اید باید در سریع ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید.

 

 

برای خرید بیمه منازل مسکونی باید چه کاری انجام داد؟

این روزها بازار خرید بیمه منازل مسکونی داغ تر از همیشه شده است و توجهات برای خرید این بیمه نامه، بیش تر از همیشه شده است. در این میان نیز، هستند افرادی که به بیمه منازل مسکونی توجهی ندارند و خرید آن را یک چیز اضافی و البته بی مورد می دانند.

اگر به تازگی تصمیم به خرید بیمه منازل مسکونی گرفته اید و با فرایند خرید بیمه منازل مسکونی آشنا نیستید، کار سختی پیش روی شما وجود ندارد. در حال حاضر ۳۲ شرکت بیمه در کشور فعالیت دارند که اقدام به فروش بیمه نامه های آتش سوزی می کنند. شرکت های بیمه البته برای جذب مشتری این روزها بیمه های آتش سوزی خود را در قالب طرح های مختلف به فروش می رسانند. با دیدن این طرح ها می توانید متناسب با بودجه و البته نیاز خود اقدام به خرید طرح مورد نظر خود نمایید.

برای خرید بیمه منزل مسکونی دو راه پیش روی شما وجود دارد. راه اول مراجعه حضوری به نمایندگی های مجاز شرکت های بیمه در سراسر کشور می باشد. این روزها اما گسترش اینترنت کارها را راحت تر از همیشه کرده است. برای خرید بیمه نامه خود می توانید در هر ساعتی از شبانه روز و به صورت ۲۴ ساعته به وب سایت هایی که کار فروش بیمه نامه های مختلف را انجام می دهند، مراجعه نمایید.

ممکن است برای برخی از افراد این سوال به وجود آید که آیا مستاجران نیز امکان بیمه کردن منزل خود را دارند؟ در پاسخ باید بگوییم بله. می توانید به عنوان مستاجر نیز منزل و اسباب خود را بیمه نمایید.

 

 

optional homeowners insurance coverage 1024x576 - الزام بیمه منازل مسکونی برای تمامی ساکنین آپارتمان ها

تعرفه خرید بیمه مسکونی به چه صورت است؟

 

 

تعرفه قیمت بیمه منازل مسکونی به چه صورت محاسبه می شود؟

در خصوص قیمت بیمه منزل مسکونی نمی توان صحبتی قطعی داشت؛ چرا که المان های بسیار زیادی وجود دارند که می توانند بر روی قیمت بیمه تاثیرگذار باشد.

نوع بیمه خریداری شده می تواند یک تاثیر ۹۹ درصدی بر روی قیمت بگذارد. طبیعتا قیمت یک بیمه نامه آتش سوزی بدون پوشش بسیار کم تر از قیمت یک بیمه آتش سوزی با پوشش های اضافی می باشد.

متراژ خانه نیز دومین المان مهم محسوب می شود. طبیعتا هر چقدر یک خانه بزرگ تر باشد، باید هزینه بیش تری را برای خرید بیمه نامه پرداخت کنید.

نوع سازه آپارتمان نیز سومین فاکتور تاثیرگذار بر روی قیمت می باشد. معمولا هزینه بیمه نامه برای سازه هایی به جز بتنی و فلزی کمی بیش تر خواهد بود.

ارزش لوازمی که قصد بیمه کردن آن ها را دارید نیز می تواند بر روی قیمت یک تاثیر مستقیم بگذارد. هر چقدر قیمت لوازم و اسباب بیش تر باشد باید هزینه بالاتری را برای خرید بیمه نامه در نظر بگیرید.

 

 

protect your house 1024x563 - الزام بیمه منازل مسکونی برای تمامی ساکنین آپارتمان ها

خرید بیمه آتش سوزی با قیمتی مناسب

 

سخنی پایانی

در این مقاله از ۰ تا ۱۰۰ در مورد بیمه منازل مسکونی و همچنین الزام خرید این بیمه نامه توضیحاتی ارائه شد. اگر دوست دارید خیالتان را از بابت خطرات احتمالی که در کمین منازل شما نشسته است، راحت کنید نیاز است تا در سریع ترین زمان ممکن نسبت به خرید بیمه خود اقدام نمایید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا