دانستنی های ملکی

توضیح شرایط وام مسکن و انواع این وام ها

 

وام مسکن

چنین مرسوم است که در هر کشوری دولت با توجه به بودجه خود در جهت رفع نیازهای شهروندان برنامه ریزی کند. این نیازها طیف وسیعی از خواسته های اولیه و ثانویه مردم را در بر می گیرد. یکی از نیازهای اصلی جوامع که معمولا تسهیلاتی از سوی دولت ها برای اجابت آن در نظر گرفته می شود، مسکن است. مبلغ وام ها مسکن و سودی که به آنها تعلق می گیرد با توجه به سطح رفاه و اقتصاد کشور ارائه دهنده، متفاوت است.

تورم و جهش های ناگهانی قیمت ملک در ایران تبدیل به سد بزرگی در جهت خانه دار شدن شهروندان شده است. در شرایط عادی اقتصادی، افراد یک جامعه با کار و پس انداز قسمتی از حقوق ماهانه خود میتوانند مسکنی برای خود و خانواده شان مهیا کنند. اما در ایران این موضوع امری ناممکن است. نرخ تورم همواره به صورتی است که تمام یا قسمت اعظم درآمد خانواده یا فرد صرف تهیه الزامات اولیه زندگی می شود. علاوه بر این تورم عامل بی ارزش شدن پول ملی است و این موضوع قدرت خرید قشر متوسط را که اکثرا کارمند و به اصطلاح حقوق بگیر هستند پایین می آورد. در این حالت دریافت وام مسکن را می توان به عنوان سکوی جهش برای خرید خانه در نظر گرفت.

ممکن است افراد با در نظر گرفتن سودهایی که به وام مسکن تعلق می گیرد از دریافت آن منصرف شوند. اما یک توجیه ساده برای دریافت اینگونه وام ها وجود دارد. از مزایای دریافت وام مسکن این است که شما مبلغی پول از بانک دریافت و آن را صرف خرید خانه می کنید. در این حالت سرمایه گذاری شما همگام با موج تورم حرکت خواهد کرد و از قیمت ملک خریداری شده کم نمی شود. اما در طول زمان با افزایش نرخ تورم از ارزش پول ملی کاسته می شود و به این صورت بازپرداخت اقساط وام دریافتی به مرور زمان آسان و آسانتر می گردد. در ادامه به معرفی انواع وام مسکن که توسط بانکها ارائه می شود و نیز شرایط وام مسکن خواهیم پرداخت.

 

mortgage4 1024x683 - توضیح شرایط وام مسکن و انواع این وام ها

وام مسکن، سکوی جهش به سمت خانه دار شدن افراد.

 

وام های مسکن به چند گروه تقسیم می شوند؟

اولین دسته بندی وام های مسکن مربوط به دریافت وام از طریق سپرده گذاری یا خرید اوراق ممتاز است. که در ذیل به توضیح هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

 

  • دریافت وام مسکن از طریق سپرده گذاری

برای دریافت وام مسکن از طریق سپرده گذاری شما موظف هستید، معادل نیمی از مبلغ وام درخواستی را در بانک مورد نظر به مدت یک سال سپرده گذاری کنید. پس از گذشت یک سال دو برابر مبلغ سپرده گذاری شده به شما تسهیلات بانکی تعلق خواهد گرفت. پس از دریافت وام مورد نظر شما می توانید اصل مبلغ سپرده خود را نیز برداشت کنید.

 

  • دریافت وام مسکن از طریق خرید اوراق

مهمترین مزیت دریافت وام مسکن از طریق خرید اوراق دریافت تسهیلات به محض ثبت نام و خرید اوراق از بانک یا بورس است. یعنی در اینگونه وام ها نیازی به سپرده گذاری و انتظار برای رسیدن نوبت وام به شما، نخواهید داشت. اما باید در نظر بگیرید که برای خرید این اوراق باید پول پرداخت کنید. قیمت دقیق هر برگ از این اوراق در زمان خرید به شما گفته می شود زیرا با توجه به نوسانات بازار بالا  و پایین می رود. در واقع شما مبلغی را پرداخت خواهید کرد تا در صف دریافت وام قرار نگیرید.

 

واممسکن 1024x686 - توضیح شرایط وام مسکن و انواع این وام ها

هر ساله بانک مسکن و سایر بانک ها تسهیلاتی را جهت خرید یا ساخت واحد مسکونی به شهروندان ارائه می دهند. برای دریافت این تسهیلات میبایست به شرایط وام مسکن توجه کنید.

 

وام مسکن ۱۴۰۱

بانک مسکن تسهیلات بانکی گوناگونی در زمینه با موضوع مسکن، به متقاضیان ارائه می دهد. یکی از آنها که بیشتر مورد توجه افراد جامعه قرار گرفته است وام جهت ساخت مسکن است. مبلغ این وام در سال ۱۴۰۱ به ازای ساخت هر واحد مسکونی در کلان شهرهایی چون تهران، کرج، قم، رشت، مشهد، اصفهان، شیراز و… برابر با ۶۰۰ میلیون تومان است. مبلغ وام ساخت مسکن در شهرهایی با بیش ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، به ازای هر واحد ۵۰۰ میلیون تومان می باشد. در سایر شهرها بسته به سقف تسهیلات از ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان به ازای ساخت هر واحد وام پرداخت می شود. شایان ذکر است که  این وام ها از طریق تسهیلات انفرادی و مجتمع سازی این بانک به انبوه سازان تعلق می گیرد.

شرایط وام مسکن برای دریافت مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان عبارتند از:

ـ سن متقاضی باید بالای ۱۸ سال باشد.

ـ درآمدی مشخص که نشان دهد وام گیرنده توانایی بازپرداخت اقساط وام را دارد.

ـ استفاده از سایر تسهیلات مربوط به مسکن مثل وام تعمیرات مسکن در کنار وام ساخت مسکن ممکن نیست.

ـ وجود چک برگشتی یا بدهی به بانک مانع دریافت وام ساخت مسکن می شود.

ـ ملک معرفی شده به بانک جهت دریافت وام ساخت مسکن می بایست دارای سند ثبتی باشد، مفروز، معین، شش دانگ و… باشد.

ـ گردش مالی شخص متقاضی می بایست به تایید بانک برسد.

 

تسهیلات بانکی اعطائی به مسکن اولی ها

اعطای تسهیلات بانکی راهکاری در جهت خانه دار شدن شهروندان است. همانطور که بیان شد یکی از مهمترین دغدغه های مردم و دولت ها به تامین مسکن مربوط می شود. علاوه بر تلاش شخصی افراد در تامین این نیاز اساسی، دولت ها نیز همواره با ارائه طرح های مختلف سعی بر رفع این نیاز داشته اند. به عنوان مثال می توان به طرح ساخت کوی های مسکونی پیش از انقلاب و طرح های مسکن مهر و مسکن ملی پس از انقلاب اشاره کرد. (در این رابطه می توانید مقاله مربوط به مسکن ملی را در همین وب سایت مطالعه کنید.) طی سالهای اخیر نیز طرحی با عنوان مسکن اولی ها به شهروندان ارائه شد که طی آن تسهیلات بانکی جهت کمک به خرید مسکن در اختیار افراد قرار می گیرد. شرایط تعلق این وام به افراد در ذیل آورده شده است.

 

maskan javanan - توضیح شرایط وام مسکن و انواع این وام ها

یکی دیگر از طرح های ارائه شده توسط دولت در راستای خانه دار کردن شهروندان، طرح وام مسکن اولی ها است.

 

شروط دریافت وام مسکن اولی ها در سال ۱۴۰۱ شمسی

 

  • شرط اول از شرایط وام مسکن اولی ها:

شرط اول از شرایط وام مسکن اولی ها مربوط به وضعیت تاهل افراد است. به طور کلی این وام به متاهلینی که سرپرست خانوار هستند تعلق می گیرد. اما استثنائاتی نیز وجود دارد. به عنوان مثال این وام به بانوان مجرد ۳۵ ساله که به طور مستقل زندگی می کنند نیز تعلق می گیرد. همچنین شرط تاهل برای بانوان مطلقه صدق نمی کند و ثبت نام آنها بلامانع است. نخبگان نیز با ارائه گواهی بنیاد ملی نخبگان امکان ثبت نام دارند. معلولین جسمی و حرکتی نیز با ارائه گواهی از سازمان بهزیستی مشمول این تسهیلات می شوند. یکی دیگر از استثنائات جالب توجه این طرح مربوط به آقایانی است که حداقل ۲۳ سال دارند. این افراد با ارائه تعهدنامه محضری که در آن متعهد شده اند تا تاریخ تحویل مسکن متاهل خواهند شد، میتوانند برای دریافت این تسهیلات ثبت نام نمایند.

 

  • شرط دوم از شرایط وام مسکن اولی ها:

سرپرست خانواده و افراد تحت تکفل او نباید طی پنج سال پیش (یعنی از سال ۱۳۹۶ تا کنون) هیچگونه مالکیتی بر واحد مسکونی یا زمین مسکونی داشته باشند. علاوه براین افراد مذکور نباید از سال ۱۳۸۴ تا کنون از تسهیلات مربوط به خرید یا ساخت خانه استفاده کرده باشند.

 

  • شرط سوم از شرایط وام مسکن اولی ها:

مسکن اولی ها باید در شهری که تقاضای دریافت تسهیلات را داده اند حداقل پنج سال اقامت داشته باشند. یعنی پنج سال اخیر را در شهر مذکور اقامت کرده باشند. استثنائات درباره این شرط مربوط به مهاجرت مسکن اولی هایی است که از کلانشهرها به شهرهای کوچکتر رفته اند. در این صورت ارائه مدارک اقامت به مدت یک سال کفایت می کند. همچنین کارمندانی که به حکم اداره محل کار خود به شهر دیگری نقل مکان کرده اند برای دریافت این تسهیلات در شهر مقصد مشکلی نخواهند داشت. شایان ذکر است، کارمندانی که به حکم اداره متبوع خود از شهرستان به تهران منتقل شده اند مشمول این استثنا نیستند.

 

  • شرط چهارم از شرایط وام مسکن اولی ها:

متقاضیان به لحاظ شرایط مالی باید توانایی سپرده گذاری به مبلغ چهل میلیون تومان را داشته باشند. این پول جهت مرحله مقدماتی ساخت واحد مسکونی از واجدین شرایط دریافت می شود. همچنین متقاضی نباید دارای سوابقی چون چک برگشتی و وام معوقه باشند. علاوه بر این می بایست توانایی پرداخت اقساط تسهیلات و نیز سایر هزینه های ساخت مسکن را داشته باشند.

 

saman724 52615562000 1024x469 - توضیح شرایط وام مسکن و انواع این وام ها

در صورتی که مشمول طرح مسکن اولی ها هستید می توانید از طریق آدرس saman.mrud.ir ثبت نام نمایید.

 

در صورت داشتن شرایط وام مسکن اولی ها می توانید از طریق وب سایت saman.mrud.ir اقدام به ثبت نام و دریافت تسهیلات مربوط به این وام نمایید.

 

وام مسکن جوانان، راهکار یا سراب؟

شنیدن این خبر که میزان وام مسکن جوانان در سال ۱۴۰۱ به مبلغ دو میلیارد تومان افزایش یافته است، ممکن است بسیاری از خانواده ها را به سپرده گذاری برای فرزندان دلبندشان تشویق کند. به امید اینکه فرزند عزیزشان در جوانی با استفاده از این وام امکان خانه دار شدن را بیابد. بهتر است پیش از تصمیم نهایی برای انجام این کار مزایا و معایب این وام را بسنجیم.

در سال ۱۴۰۱ مبلغ وام مسکن جوانان برای شهروندان تهرانی دو میلیارد تومان اعلام شد. سقف این وام برای ساکنین مراکز استانها و شهرهایی با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برابر با یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان تعیین شده است. در نهایت باقی مناطق که جز دو دسته مذکور نیستند میتوانند تا سقف یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان وام دریافت کنند. نرخ سودی که به وام مسکن جوانان تعلق می گیرد بین ۶ تا ۹ درصد است. باز پرداخت اقساط نیز حداکثر ظرف مدت ۲۰ سال صورت می پذیرد. حداقل مبلغی که برای سپرده گذاری و دریافت این وام می بایست به صورت ماهانه پرداخت شود ۲۰۰ هزار تومان و حداکثر آن ۴۰۰ هزار تومان است.

با توجه به اطلاعات بالا و مبلغ قابل توجه وام بسیاری از افراد ترغیب به استفاده از این تسهیلات می شوند. اما نباید نرخ فزاینده تورم را در اقتصاد ایران نادیده گرفت. برای مثال می توان از سپرده گذاران این وام در سال ۱۳۸۰ یاد کرد. این افراد پس از طی پانزده سال و در زمان دریافت این وام تنها ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کردند. همانطور که میدانیم در سال ۱۳۸۰ این مبالغ، مبالغ هنگفتی بوده اند. اما در سال ۱۳۹۵ خرید خانه با چنین مبالغی کاری محال بوده است. با طرح این موضوع و در جهت رفع آن، بانک، زمان انتظار برای دریافت تسهیلات را در سال ۱۴۰۱ بین ۵ تا ۱۵ سال اعلام کرد. یعنی خانواده ها بسته به میزان مبلغ سپرده گذاری ماهانه، پس از ۵ سال می توانند تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند.

حساب پس انداز مسکن جوانان یکی دیگر از تسهیلات ارائه شده توسط بانک مسکن در زمینه با خرید واحد مسکونی است

شرایط وام مسکن جوانان و زمان انتظار دریافت آن به صورت خلاصه در جدول ذیل آمده است.

 

                                            جزئیات وام مسکن جوانان در سال ۱۴۰۱ شمسی
تهران سقف مبلغ وام برابر با ۲ میلیارد تومان
مراکز استان ها و شهرهایی با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت سقف مبلغ وام برابر با ۱.۷ میلیارد تومان
سایر مناطق سقف مبلغ وام برابر با ۱.۴ میلیارد تومان
مبلغ سپرده گذاری در بانک
حداقل مبلغ سپرده گذاری ماهانه ۲۰۰ هزار تومان
سود وام مسکن جوانان ۶ تا ۹ درصد
بازپرداخت اقساط ۲۰ ساله
زمان انتظار برای دریافت وام ۵ تا ۱۵ سال

 

وام ودیعه مسکن

یکی دیگر از تسهیلات بانکی که در ارتباط با موضوع مسکن به متقاضیان ارائه می شود، وام ودیعه مسکن است. این وام برخلاف سایر وام های مسکن در ارتباط با ساخت یا خرید واحد مسکونی نیست. این وام برای حمایت از خانوارهایی است که ساکن خانه های استیجاری هستند. اولین شرط دریافت وام ودیعه مسکن تاهل یا سرپرست خانواده بودن متقاضی است. البته بانوان بالای ۳۵ سال که به طور مستقل زندگی می کنند و مردانی که به دلیل طلاق یا فوت همسر به تنهایی زندگی می کنند نیز شامل دریافت این وام می شوند. دومین شرط ارائه اجاره نامه رسمی دارای کد رهگیری از سوی متقاضی است. شایان ذکر است که تاریخ سر رسید قرارداد اجاره می بایست حداکثر تا پایان زمان ثبت نام این وام باشد. ثبت نام جهت دریافت این وام از طریق آدرس tem.mrud.ir  میسر می باشد.

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا