تهران شناسی

باغ های تاریخی در دل شهر؛ جاذبه های طبیعی تهران

 

درست است که تهران خیلی وقت است از پوسته زیبای خود بیرون آمده و چهره سرسبز و ییلاقی اش را به برج ها و آسمان خراش های بی روح و بی رنگ و لعاب داده است، اما با این حال این شهر شلوغ و پر ترافیک هنوز هم مکانهایی دارد که با ورود به آن احساس می کنید به دیار دیگری سفر کرده اید. از هیاهو و همهمه شهر وارد عمارت های سرسبز و باصفایی می شوید که پرندگان دور تا دور درختان آن آواز می خوانند و وارد باغی می شوید که گردشگران در فضای آن آرام و بی دغدغه از آرامش طبیعت لذت می برند. این ها جاذبه های طبیعی تهران هستند.

زندگی در تهران با سختی ها و درگیریهایی همراه است که همواره ذهن و روح اهالی شهر را درگیر کرده است؛ بنابراین یافتن فرصتی برای آرامش خاطر در یک فضای زیبا و دل انگیز بهترین اتفاق تعطیلات آخر هفته خواهد بود. جاذبه های طبیعی تهران اغلب مکانهایی هستند که علی رغم زیبایی های وصف ناپذیر و حیرت انگیز همچنان مغفول مانده اند. فضاهایی مانند باغ ها و روستاهای قدیمی و خوش آب و هوای تهران که اغلب تنها با گذراندن نیم ساعت یا یک ساعت فاصله قابل دسترسی هستند.

فضاهایی که علاوه بر جاذبه های طبیعی تهران، میراث گذشتگان در آنها پنهان شده است و گردشگران و مردم شهر را به یک سفر تاریخی هیجان انگیز دعوت می کنند. اغلب موزه های قدیمی تهران در فضای باغ ها و عمارت های قدیمی تعبیه شده اند که علاوه بر جاذبه های طبیعی تهران تاریخچه گذشته آن را یاد آوری می کنند و ردپای شاهان قاجار و پهلوی را می توان در آن مشاهده کرد.

 

جاذبه های طبیعی تهران

باغ قلهک

روستای قلهک در دل تهران یکی از جاذبه های طبیعی تهران است که با گذر زمان و پیشرفت های زندگی این روستا تبدیل به بخشی از شهر شده است. باغ های تاریخی در ایران همواره دستخوش حوادث تاریخی زیادی بوده اند. در دوران قاجاریه به انگلیسی ها اجازه داده شد تا از باغ قلهک به عنوان سفارت تابستانی آنها استفاده شود.

اما از آن زمان تا کنون باغ قلهک با درختان بید مجنون، نارون و سرو، قنات های پر آب و سرسبزی بی نظیرش همچنان هم در اختیار سفارت انگلیس قرار دارد.

در واقع می توان گفت روستای قلهک از قدیمی ترین روستاهای تهران است که با پشت سر گذاشتن تاریخ پر فراز و نشیب و گسترش شهر تبدیل به یک محله شده است. این باغ سرسبز با بید های مجنون زیبا و سرو های سر به فلک کشیده و نارون های تنومندش در حال حاضر در میان دیوارهای بلند محصور شده است. علت اصلی اهمیت پیدا کردن باغ قلهک و مشهور شدنش به دلیل اعطای آن توسط پادشاهان قاجار به بریتانیا بود که خبرساز شد.

 

یکی از قناتهای هفتگانه شمیران

روستای قلهک در شمالی ترین و  سرسبز ترین مناطق تهران واقع شده بود و به همین دلیل آب و هوای بسیار دل انگیز و خنکی داشت که زبانزد مردم بود. در روزگاران قدیم آب این روستا به عنوان یکی از آبادی های وابسته به شمیران، از طریق 7 رشته قنات تامین می شد که بارزترین این قناتها در همین باغ وجود داشت و همچنان هم پابرجاست. این قناتها از جاذبه های طبیعی تهران هستند.

 

موقعیت جغرافیایی باغ قلهک

باغی که تاکنون توصیفش را کردیم در خیابان شریعتی، حد فاصل پل صدر و خیابان دولت(کلاهدوز) واقع شده است و از جاذبه های طبیعی تهران است. دیوارهای بلند و طولانی این باغ بزرگ با آجرهای قرمز رنگ از بعد از خیابان دولت آغاز شده و تا حوالی بزرگراه صدر امتداد می یابد. اگر تمایل داشتید این باغ را پیدا کنید دیوارهای آجر قرمز نشانه خوبی است.

 

عمارتهایی که انگلیسیها ساختند

انگلستان در طی چندین سال گذشته در این اقامتگاه تابستانی عمارت های زیبا و امکانات رفاهی ورزشی و فرهنگی ایجاد کرده است و در حقیقت به یک باشگاه محلی برای انگلیسیها تبدبل شده است.

آنها با استفاده از قناتهای باغ برکه ای ایجاد کردند و استخری تفریحی را به صورت یک مجموعه آبی به باغ افزودند. علاوه بر ساختمان اصلی این باغ که کاربری مسکونی دارد عمارت دیگری به نام” انجمن ایران شناسی بریتانیا” در این باغ دیده می شود. در ضلع شمالی این باغ مدارس آلمانی ها و فرانسوی ها دیده می شود که اتباع این کشورها می توانند در آنجا به زبان مادری خودشان تحصیل کنند.

 

جاذبه های طبیعی تهران

گورستان باغ قلهک

شاید کمی دور از ذهن باشد که به چنین فضای سرسبز، تازه و باطراوتی بتوان نام گورستان گذاشت.

وسعت این منطقه 3 هزار متر است که با چمنزارهای زیبا و گل های رنگ و وارنگ مأمن پرندگان مهاجری می شود که از دور دست ها از میان گرما و هیاهو به این منطقه سرسبز و تاریخی پناه می آورند.

در این گورستان بیش از 500 قبر در میان زمین های چمن کاری شده با نظم خاصی در کنار صلیبی قد کشیده در میان آنها، به چشم می خورد.

 

جاذبه های طبیعی تهران

باغ ایرانی ده ونک

پاییز همیشه حال و هوای مختص به خود داشته است. پاییز در واقع فصل گشت و گزار در باغ های ایرانی، گالری ها و موزه ها است. باغ ایرانی ده ونک یکی از جاذبه های طبیعی تهران و بهترین مقصد گردشگری پاییزی است که احتمالا برای دوستداران گل و گیاه و طبیعت دیدن این باغ، آخرین بار نخواهد بود.

همانطور که از نامش هم پیداست این باغ بر اساس الگوهای ایرانی طراحی و بنا شده است. باغ های ایرانی با معماری و زیبایی شناسی ارزنده وجه تمایزی با باغ های فرانسوی، انگلیسی و ایتالیایی و حتی هندی دارند و آن تفاوت این است که باغ های ایرانی در مسیر جریان آب ساخته می شوند به عبارتی شما نمی توانید باغ ایرانی پیدا کنید که محل گذر آب در آن مشاهده نشود. باغ های ایرانی عمدتا با دیوارهای بلند حصار شده است و در مرکز عمارت تابستانی آن استخری به چشم می خورد.

 

جاذبه های طبیعی تهران

 

نکته جالب توجه دیگر این است که باغ های ایرانی اغلب در مسیر قناتها ایجاد شده است و تاریخچه شکل گیری باغ ایرانی با قنات رابطه تنگاتنگی دارد که از جاذبه های طبیعی تهران است.

ده ونک یکی از مناطق قدیم شمال تهران روزگاری نه چندان دور خالی از برج ها و مجتمع های مسکونی بود.

باغ ایرانی از جاذبه های طبیعی تهران، یادگار باغ های قدیمی پایتخت 230 ساله ایران است که از کوچه باغ های با صفای آن دیگر خبری نیست. این باغ که چندان هم شناخته نشده در حوالی میدان ونک و پایین سئول واقع شده است. هنگامی که وارد خیابانی که باغ در آن است می شویم ابهت درختان کهنسال و تنومند آن چشم را خیره می کند.

این باغ که توسط مهندس مختاری طراحی و ساخته شده است سه ورودی دارد که هریک سردرهای مختص خود را دارند. ویژگی هایی مانند سبک هندسی حوض های متعدد و مدل قرارگیری درختان، عمارت یا کوشک در مرکز باغ و حفظ تقارن در طراحی، آن را به زیباترین باغ تهران از لحاظ جلوه های بصری برای دوستداران طبیعت مبدل کرده است.

ردیف های منظمی از درختان سرو و کاج و سیمین و حوضچه هایی که فواره ای در میان آن خودنمایی می کند از دیگر جلوه های باغ است. مسیرهای اصلی عبوری در باغ ایرانی با وجود درختان سرو تبدیل به سروستان و چنارستان شده است. عمارت اصلی باغ ایرانی در انتهای باغ واقع شده است

لوسترهای سبز رنگ باغ ایرانی از دیگر جذابیت هایی است که نظر هر ببیننده ای را به خود جلب می کند. وسیع ترین حوض این باغ در فضای روبروی عمارت قرار گرفته است که آبراهه هایی از آن به سمت ضلع غربی و شرقی و جنوب باغ جاری است؛ حوض های فیروزه رنگ که فواره ای در میان آن، ما را به روزگار قدیم می برد.

باغ های تهران جاذبه های طبیعی تهران هستند.

 

 

باغ هنر ایرانی

باغ هنر ایرانی یکی از جاذبه های طبیعی تهران با وسعتی کمتر از یک هکتار از دوران پهلوی به یادگار مانده است. در این باغ زیبا و جذاب از جاذبه های طبیعی تهران که در منطقه الهیه قرار دارد، عمارتی دیده می شود که در حال حاضر به عنوان نمایشگاه و فضای آموزشی استفاده می شود. یکی از جاذبه های این باغ این است که 12 ماکت مربوط به مربوط به بناهای مختلف تاریخی ایران که به دست هنرمندان ایتالیایی خلق شده است در آن به نمایش گذاشته شده است. در این باغ نگارخانه، موزه، کافی شاپ و فروشگاه محصولات هنری و فرهنگی وجود دارد.

این باغ از جاذبه های طبیعی تهران، در حوالی میدان تجریش، خیابان دربندی، خیابان دکتر حسابی واقع شده است.

 

باغ فردوس

باغ فردوس با وسعتی به اندازه 20 هزار مترمربع در حوالی تجریش و در منطقه شمیران از جاذبه های طبیعی تهران است. این باغ به دستور محمد شاه قاجار بنا نهاده شده و یک عمارت سه طبقه 1000 متری دارد که محل اقامت اعیان بوده است. عمارت این باغ در سال 1350 به به یک مرکز فرهنگی نمایشگاهی تغییر کاربری داد.

به دنبال آن در سال 1381 موزه سینما هم به این عمارت منحصر بفرد منتقل شد. در این باغ فروشگاههای محصولات فرهنگی هنری، کافی شاپهای خلاقانه و زیبا و کتابفروشی به صورت فعال وجود دارد.

جاذبه های طبیعی تهران را از یاد نبرید.

 

جاذبه های طبیعی تهران

موزه تماشاگه زمان

این موزه در باغی به وسعت 6700 مترمربع و در یک عمارت 700 متری در میان باغ فعال است. در این موزه ابزارهای زمان سنجی در معرض نمایش عموم قرار دارد و سیر تکامل ابزارهای زمان سنجی را از گذشته های دور تابحال روایت می کند. این باغ روایتگر دوران پادشاهان قاجاری همچون محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار می باشد. در عمارت این باغ، موزه ای از ساعت های بسیار گران قیمت به نمایش گذاشته شده است.

 

جاذبه های طبیعی تهران

کاخ موزه سعد آباد؛ فضایی نمایانگر جاذبه های طبیعی تهران

یکی از جاذبه هاب طبیعی تهران و دیدنی های آن کاخ موزه سعد آباد است که مجموعه ای منتسب به خاندان پهلوی است. این مجموعه زیبا دارای باغها و فضای سبز و دل انگیز است که در میان آنها مجموعه ای از کاخ ها و عمارت ها به چشم می خورد. مجموعه سعد آباد از جاذبه های طبیعی تهران است که در خوش آب و هواترین منطقه تهران یعنی دربند واقع شده است. وسعت این مجموعه 180 هکتار است که شامل جنگلهای طبیعی، قنات، باغستان، چشمه سار و گلخانه های طبیعی است. پیشینه این مجموعه سه دوره تاریخی از جمله دوره قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم را در بر می گیرد. پس از انقلاب سلامی این مجموعه بصورت موزه در آمد. در حال حاضر کاخ ریاست جمهوری در مجاورت این مجموعه قرار دارد که از کاخ “ملکه مادر” در مجموعه سعد آباد برای میزبانی و پذیرایی مهمانان خارجی استفاده می شود.

 

 

در بازدید از کاخ موزه سعد آباد علاوه بر بازدید از کاخها و موزه ها و مشاهده آثار پیشینیان و شاهان سابق می توانید از مشاهده محوطه زیبای باغ پوشیده از تپه های سرسبز و چمنزار و درختان کهنسال لذت ببرید.

فضای باغ های قدیمی، جاذبه های طبیعی تهران هستند که میراث گذشتگان است می تواند برایتان حال و هوای تهران قدیم را تداعی کند. شاید بتوانید تا حدودی حس کنید تهرانی که نیمی از آن پوشیده از باغات بوده، چه حال و هوایی داشته است.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا