قوانین حقوقی ملک

هنگام خرید خانه قولنامه ای چه نکاتی باید مورد توجه قرار گیرند؟

قولنامه در خرید خانه قولنامه ای چه معنایی دارد؟

احتمالا برای شما نیز تاکنون فرصت خرید خانه قولنامه ای نیز پیش آمده است که بنا به دلایل تردید نسبت به خرید آن ندانید که آیا خرید آن خانه درست است یا خیر؟ اگر این اتفاق برای شما افتاده باشد قطعا خواهید دانست که این موضوع یک دو راهی عجیب می باشد. یکی از ترس های مربوط به خرید این گونه ها خانه ها این است که مبادا پولی که برای جمع آوری آن ها سال ها زحمیت کشیده اید را از دست بدهید. این ترس ممکن است شما را از خرید این خانه منع کند. در ادامه توضیح خواهیم داد در صورتی که خرید خانه قولنامه ای با آگاهی کامل از شرایط خرید این گونه خانه ها و رعایت تمامی نکات مربوط به آن انجام گیرد در آینده مشکلاتی برای شما ایجاد نخواهد شد. این امر ممکن است شما را به هدف خود که همانا خرید خانه می باشد برساند.

قبل از انجام هرگونه اقدام جهت خرید خانه قولنامه ای بهتر است با مفهوم قولنامه به صورت کامل آشنا شوید. در زبان حقوقی به قولنامه، مبایعه نامه نیز گفته می شود. به قراردادی که بین طرفین بسته می شود و بر اساس آن طرفین وظیفه دارند به تعهدات آن به طور کامل عمل کنند. در این قراردادها طرفین وظیفه دارند تا مفاد قولنامه را بدون کم و کسر و بر اساس مواردی که در قولنامه ذکر شده انجام دهند. در صورتی که یکی از طرفین تعهدات و مفاد قولنامه را اجرا نکند، طرف مقابل قادر خواهد بود شکایت خود را علیه او به دادگاه ارائه دهد. قولنامه قراردادی قانونی می باشد و در دادگاه دارای اعتبار می باشد. طرفین معامله باید مفاد آن را اجرا نمایند.

در صورتی که در خرید خانه قولنامه ای خریدار از فروشنده درخواست کند تا در دفاتر اسناد رسمی حضور یابد و ملک را به صورت رسمی به نام ایشان منتقل کند اما فروشنده از انجام این کار خودداری نماید خریدار قادر است به دادگاه اصلح مراجعه کرده و درخواست خود را به دادگاه ارائه دهد تا فروشنده را مجبور نماید جهت انتقال رسمی سند به دادگاه مراجعه نماید.

قولنامه های تنظیم شده در بنگاه های معاملاتی یا دیگر مکان ها به عنوان اسناد رسمی محسوب می شوند. توصیه می کنیم نهایت دقت خود را در تنظیم آن به کار ببرید.

 

خرید خانه قولنامه ای بهتر است یا سند دار؟

در ایران اکثر معاملات ملکی به دو صورت با استفاده از سند و یا بدون سند و به صورت قولنامه ای انجام می گیرند. قطعا خرید خانه سند دار دارای اهمیت بیشتری است. در برخی از مواقع نیز با ایجاد شرایط خاص خرید خانه قولنامه ای بیشتر برای خریدار مقرون به صرفه خواهد بود. ممکن است شما یک خانه خوب با قیمت مناسب را در محله مورد نظر خود پیدا کنید و قصد خرید آن را داشته باشید اما خانه مورد نظر سند نداشته باشد و فروشنده بخواهد آن را به صورت قولنامه ای معامله کند. از دلایل اصلی این کار می توان به عدم وجود پایان کار، قرار گرفتن در طرح شهرداری و ساخت خانه های غیر مجاز در مکان های غیر مسکونی اشاره کرد.

 

 

با این وجود شما آن خانه را خریداری می کنید زیرا فرصت بسیار مناسب است و قصد ندارید تا فرصت را به دلیل نداشتن سند از دست بدهید. همچنین در برخی مواقع ممکن است بخواهید در منطقه ای خانه خریداری کنید که تمامی خانه های آن منطقه بدون سند باشند و به صورت قولنامه ای معامله شوند در این شرایط شما نیز ممکن است به ناچار خانه را به صورت قولنامه ای خریداری نمایید. در صورت قرار گرفتن در این شرایط رعایت نکات زیر از اهمیت والایی برخوردار می باشد:

 

نکات خرید خانه قولنامه ای

تنها با رعایت نکات زیر است که می توان خرید خانه قولنامه ای را با اطمینان بیشتر انجام داد.

  • در مرحله نخست لازم است با تمامی نکات قانونی و حقوقی خرید خانه قولنامه ای آشنا شوید.
  • در مرحله بعد توصیه می کنیم از شهرداری منطقه مورد نظر نسبت به دریافت استعلام های لازم اقدام نمایید.
  • دریافت استعلام های لازم برای خانه قولنامه ای مورد نظر از شهرداری منطقه این اطمینان را به شما خواهد داد که کلاهی سرتان نرفته است. با اخذ استعلام از شهرداری برای خانه مورد نظر اطلاعاتی همچون میزان بدهی ملک، وضعیت تخریب و غیره در رابطه با خانه در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این اطلاعات باعث می شود زیان های احتمالی از خرید خانه قولنامه ای را به حداقل میزان کاهش دهید و و همچنین اطمینان خاطر را بابت خرید خانه مورد نظر ارائه خواهد داد. از طریق دریافت استعلام همچنین می توانید متوجه شوید که آیا ملک مورد نظر در رهن، وثیقه و یا توقیف می باشد.
  • یکی دیگر از نکات خرید خانه قولنامه ای که رعایت آن الزامی است این است که مشخصات ملک مورد نظر جهت خرید را با مشخصات ذکر شده در سند تطبیق دهید. تلفن، آب، برق، گاز، انباری و پارکینگ را به دقت مورد بررسی قرار دهید تا با مشخصات ذکر شده در سند مطابقت داشته باشد.

تاریخ وکالت فروشنده را باید مورد بررسی قرار داد

در صورت خرید خانه قولنامه ای از فردی غیر از صاحب ملک از جمله وکیل، قیم و نماینده قانونی بهتر است ابتدا دلیل احراز سمت آن فرد را مشخص نمایید و مشخص کنید که آیا ایشان حق فروش خانه و حق دریافت قیمت خانه را دارد. در صورت خرید خانه از وکیل صاحب خانه توصیه می کنیم تاریخ وکالت ایشان را مورد بررسی قرار دهید. انجام این کار به دلیل اطمینان از موقتی نبودن وکالت توصیه می شود. در صورت خرید خانه از ولی صاحب ملک موضوع بالغ نشدن صاحب ملک را در زمان خرید مورد بررسی قرار دهید.

 

بررسی هویت قیم فروشنده یکی از نکات خرید خانه قولنامه ای

در صورتی که فرد امضا کننده قولنامه که به عنوان فروشنده حضور می یابد صاحب ملک باشد، این موضوع که آیا قیم حق فروش ملک طفل را به تنهایی دارد و حق فروش خانه به صورت قولنامه ای را دارا می باشد را مورد بررسی قرار دهید. همچنین این موضوع را بررسی کنید که آیا با دخالت مقام قضایی این حق برای ایشان در نظر گرفته می شود. در صورت منفی بودن پاسخ تمامی این سوالات نباید با ایشان وارد معامله شوید زیرا فرد مورد نظر حق دخل و تصرف در خانه قولنامه ای را ندارد و معاملات انجام گرفته با ایشان در رابطه با خرید خانه قولنامه ای فسخ خواهد شد.

 

نکات خرید خانه قولنامه ای که به فروشنده ارث رسیده باشد

در صورتی که قصد خرید خانه قولنامه ای را دارید که به فروشنده ارث رسیده باشد، در وهله اول باید گواهی انحصار وراثت را با دقت مورد بررسی قرار دهید تا از درستی آن مطمئن شوید. در صورتی که قصد خرید خانه با این شرایط را دارید استعلام ملک مورد نظر را از شهرداری منطقه دریافت نمایید. با این کار مشخص می شود که مالیات بر ارث پرداخت شده است.

 

اخذ استعلام در زمان خرید خانه قولنامه ای

در برخی از شرایط از جمله ممنوع المعامله شدن، ورشکست شدن و فرار از خدمت سربازی افراد حق فروش اموال خود و انجام معاملات را ندارند. جهت پیشگیری از گیر این افراد افتادن استعلام خانه قولنامه ای را از شهرداری محل دریافت کرده و مورد بررسی قرار دهید که آیا فروشنده قادر به فروش ملک خود می باشد. در صورت انجام معاملات با چنین افرادی معامله فسخ خواهد شد.

در صورت خرید خانه از افراد پیر یا مریض پس از اخذ استعلام ملک مورد نظر از شهرداری محل به اداره سرپرستی محجورین مراجعه کنید و مطمئن شوید فروشنده تحت سرپرستی اداره مورد نظر نباشد.

خرید خانه قولنامه ای با استفاده از چک تضمینی

در زمان خرید خانه قولنامه ای جهت پرداخت قیمت آن سعی کنید از چک های تضمینی استفاده کنید. در صورت استفاده از چک تضمینی شماره تمامی آن ها را قولنامه ثبت نمایید. در صورت پرداخت مبلغ خانه به صورت نقدی و طی چندین مرحله در ازای پرداخت پول به فروشنده از ایشان رسید دریافت نمایید و آن را به قولنامه پیوست کنید. با انجام این کار قادر خواهید بود از ادعای فروشنده در رابطه با عدم پرداخت مبلغ خانه قولنامه ای پیشگیری نمایید.

 

نکات پرداخت مبلغ خانه قولنامه ای

ارزان بودن خانه های قولنامه ای در برخی موارد به دلیل وجود مشکلات و عیوب موجود در خانه می باشد از این رو توصیه می کنیم قبل از خرید خانه تحقیقات لازم را در رابطه با آن انجام دهید. هنگام پرداخت مبلغ کلی خانه یا بخشی از آن توصیه می کنیم این کار را نزد نفر سوم انجام دهید. با این کار نفر سوم شاهد پرداخت مبلغ به فروشنده خواهد بود و در صورت نیاز می تواند شهادت دهد.

 

مراحل خرید خانه قولنامه ای

قبل از دریافت مورد معامله، قبل از انتقال مورد معامله با سند رسمی بهتر است تمام مبلغ را به صورت یکجا پرداخت نکنید. در صورت پرداخت کل مبلغ قبل از انتقال مورد معامله با سند رسمی خیال فروشنده راحت خواهد شد و احتمال دارد از انجام تعهدات خود خودداری نماید. دریافت کل مبلغ از سمت شما را انکار کند و به موقع در دفتر اسناد رسمی حاضر نشود.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا