طراحی و دکوراسیون

خرید سرویس خواب نوزاد

 

نکاتی که هنگام خرید سرویس خواب نوزاد باید به آنها توجه کنید

اکثر افراد برای خرید سرویس خواب نوزاد فقط به زیبایی و یا قیمت آن اهمیت میدهند. سرویس خواب نوزاد علاوه بر زیبایی باید کاربردی بوده و ایمنی لازم را برای نوزاد فراهم کند. در این مقاله اطلاعات لازم در رابطه با تمامی مشخصات یک سرویس خواب مناسب را برای شما به اشتراک میگذاریم.

 

مشخصات یک تخت مناسب برای نوزاد

داشتن ایمنی از مهم ترین نکات در سرویس خواب نوزاد محسوب می شود. کالای خواب نوزاد شامل بالشت، تشک، تخت و گهواره نوزاد و… است. هر کدام از وسایل سرویس خواب باید استانداردهای لازم را داشته باشند.

ارتفاع تخت نوزاد باید بین 35 تا 40 سانتی متر باشد تا زمانی که نوزاد شروع به چهار دست و پا رفتن کرد به راحتی از آن بالا و پایین برود. تخت نوزاد باید ارتفاع استانداردی داشته باشد تا نگرانی برای افتادن نوزاد از تخت وجود نداشته باشد. وسایل بزرگی مانند کمد لباس، کمد عروسک، دراور باید در جای مناسبی محکم قرار بگیرند. استفاده از تخت هایی که محافظ یا گارد دارند باعث ایجاد ایمنی نوزاد هنگام خواب می شوند.

داشتن چرخ برای تخت: بعضی از تخت و گهواره ها چرخ دار هستند و جابجا کردن آنها کار راحتی است. خرید تخت چرخدار از مواردی است که در زمان انتخاب سیسمونی باید به آن توجه شود. از خوبی تخت چرخ دار می توان به این مورد اشاره کرد که جابه جا کردن تخت راحت بوده و اصلا دست و پاگیر نخواهد بود. هنگام نصب تخت چرخ دار حتما باید از قفل و محکم بودن آن اطمینان حاصل کرد. قفل کردن تخت باعث می شود تا در مواقعی که کودک تکان میخورد تخت یا گهواره سر نخورده و یا برگشت نکند.

 

 

قابلیت چسبیدن به تخت والدین: خواباندن نوزاد در تخت والدین کار درستی نیست و برای کودک خطرساز است. بعضی از گهواره ها از یک طرف قابلیت باز شدن دارند و به کناره های تخت والدین متصل می شوند. اندازه گهواره ها کوچک بوده و جابجا کردن آن ها کار دشواری نیست. کودک در ماههای اول تولد باید هنگام خواب نزدیک والدین باشد تا از تغذیه و خواب خوب آن اطمینان حاصل کنند. این گهواره ها کار والدین را بسیار راحت می کنند.

 

استحکام و کیفیت ساخت تخت: پایداری و ثبات تخت خواب نوزاد از نکاتی است که باید در خرید تخت به آن دقت شود. فروشنده کالای خواب کودک باید درباره استحکام و اتصالات تخت اطلاعات کافی در اختیار مشتری قرار بدهد.

 

ضربه‌گیر تخت: استفاده از ضربه گیر جزو وسایل غیر ضروری در دوماه اول تولد نوزاد محسوب می شود که استفاده از آن ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. ضربه گیرها ممکن است خفگی نوزاد و سندروم مرگ ناگهانی در کودکان را افزایش دهند. بعد از گذشت شش ماه از سن کودک میتوان از ضربه گیر برای ایمنی بیشتر تخت استفاده کرد. ضربه گیر تخت باعث می شود موقع غلتیدن و حرکت کودک به تخت برخورد نکند. با رشد کردن و بزرگ شدن، کودک میتواند به کمک ضربه گیر سر پا بایستد.

 

 

چند مدل از سرویس خواب نوزاد

سرویس خواب کودک با کشوهای روی هم: این مدل از سرویس خواب نوزاد از جنس چوب بوده و طرح های کلاسیکی دارند. تخت این سرویس دارای چند کشو برای قرار دادن وسایل نوزاد می باشد. این مدل تخت ها از ظرافت زیادی برخوردار هستند و در اکثر موارد از رنگ صورتی برای ساخت آنها استفاده می شود و بیشتر برای تخت های دخترانه کاربرد دارند. این مدل از تخت را می توان با انتخاب رنگ آبی یا هر رنگ دیگری سفارش داد.

 

کالای خواب نوزادی ساده: سرویس خواب های ساده از محبوب ترین سرویس های خواب برای نوزادان محسوب می شوند. سرویس خواب های ساده اکثر در رنگ های روشن و ساده تولید می شوند. این مدل از سرویس خواب ها به صورت استاندارد به همراه میله های حصاری شکل تولید شده و میله ها از ارتفاع و فاصله مناسبی برخوردار هستند. در قسمت پایین تخت این سرویس کشوهایی وجود دارند که برای قرار دادن لوازم نوزاد مناسب هستند. مناسب بودن اندازه فاصله میله ها بسیار مورد اهمیت است زیرا نباید به گونه ای باشد که سر کودک از آن رد شود.

 

تخت نوزاد گرد: افرادی که طرفدار مدل های چهارگوش و مستطیل نیستند و به دنبال مدل های جدیدتر و خاص تری می باشند انتخاب تخت هایی با مدل های گرد میتواند بهترین گزینه برای آن ها باشند. تخت های نوزادی که به صورت گرد تولید می شوند برخلاف مدل های چهارگوش کشو ندارند. تخت های گرد ابتدا و انتها ندارند و کودک می تواند به هر جهتی بخوابد. ملحفه و تشکی که برای تخت گرد انتخاب می شود باید به صورت سفارشی طراحی و دوخته شود. این مدل تخت نوزاد دارای چهار پایه برای استحکام بیشتر بوده و مختص نوزادان تا سن دو سال می باشد و استفاده از آن برای  کودکان بیشتر از دو سال  توصیه نمی شود.

 

سرویس خواب نوزاد کلاسیک و مبله: طراحی این مدل تخت به این صورت است که یک طرف آن دارای حصار و طرف دیگر آن با پشتی نرم پوشانده شده است. این مدل از تخت نوزاد این قابلیت را دارد که با برداشتن حصار شبیه به یک مبل شود. تخت هایی با سبک کلاسیک بیشتر حالت اشرافی داشته و تغییر سایز در آنها ممکن نیست.

 

تخت نوزاد گرد

 

متریال مورد استفاده در کالای خواب نوزاد

ام دی اف، چوب و نئوپان از متریالی هستند که کالای خواب نوزاد از آنها ساخته می شوند. در برخی تحقیقات نشان داده شده که ام دی اف دارای چسب هایی است که از خود گازهای بی بو و بی رنگ تولید می کند و این گازها ممکن است برای کودکان حساسیت ایجاد کنند. برای ساخت کالا با نئوپان هم از چسب استفاده می شود اما از خود گازی تولید نمی کند. بهتر است برای سرویس خواب نوزاد از وسایل چوبی و نئوپان استفاده شود. سرویس خواب نوزاد با متریالی مانند ترکیب ام دی اف و ملامین هم تولید می شود که مقرون به صرفه بوده و اکثر افراد می توانند آن را خریداری کنند.

 

ابعاد استاندارد ساخت کالای خواب نوزاد

ابعاد دقیقی برای ساخت سرویس خواب نوزاد وجود ندارد و مهم ترین معیار انتخاب تخت جثه، قد و وزن نوزاد می باشد. در سال های اخیر خرید و استفاده از تخت های چند کاره که از از سن نوزادی تا نوجوانی کاربرد دارند بیشتر شده است. تخت های چند کاره دارای لبه های بلندی هستند که برای جلوگیری از افتادن نوزاد بر روی زمین طراحی شده اند و امکان برداشتن این لبه ها در سنین بالاتر وجود دارد.

 

 

انتخاب رنگ مناسب برای سرویس خواب نوزاد

انتخاب رنگ کالای خواب نوزاد کاملا سلیقه ای است. اکثر والدین برای انتخاب کالای خواب نوزاد دختر خود رنگ صورتی و برای نوزاد پسر رنگ آبی انتخاب می کنند. انتخاب رنگ سفید تا استخوانی و رنگ هایی در این طیف بهترین گزینه برای کالای خواب نوزادان است. رنگ های سفید و روشن اتاق خواب کودک را بزرگتر نشان می دهند. رنگ سفید لک ها را بهتر نشان می دهد و تمیز کردن آن هم راحتتر است.

 

استفاده از جنس مرغوب برای ملحفه و روتختی نوزاد

مرغوبیت جنس پتو از نکات دیگری است که باید در انتخاب آن توجه شود. نوزادان بعد از گذشت چند ماه هر شیئی را مزه مزه می کنند و حتما گوشه پتو خود را به سمت دهان خود برده و آن را مزه می کنند. اگر پتو نامرغوب باشد و الیاف آن به راحتی جدا شود برای نوزاد مضر بوده و ممکن است حساسیت ایجاد کند و باعث بیمار شدن کودک شود.

جنس رو تختی و ملحفه نوزاد مانند پتوی آن باید مرغوب و با کیفیت باشد. ملحفه نوزاد هفته ای چند بار نیاز به شسته شدن دارد پس باید جنسی خریداری کنید که در شستشوی اول رنگ و کیفیت خود را از دست ندهد. والدین نوزادان بدون توجه به مرغوبیت جنس ملحفه اقدام به خرید آن می کنند و بعد از یکبار شستشو متوجه بی کیفیت بودن آن می شوند. ملحفه و زیراندازهای نوزاد در ایران از جنس های تترون و مخمل تولید می شوند اما جنس های خارجی تنوع بیشتری دارند و اکثرا ضد حساسیت هستند. خرید محافظ تشک ضد آب و قرار دادن آن زیر نوزاد در تعویض و نگهداری ملحفه کمک می کند. خرید سرویس نوزاد با برندهای با کیفیت در مرحله اول ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد ولی طول عمر و کیفیت بالای آن خیال والدین را از هر نظر راحت می کند.

 

قیمت سرویس خواب نوزاد

سرویس خواب نوزاد با متریال ها و مدل های مختلفی تولید می شود و با توجه به جنس وسایل و طرح های آن قیمت های متفاوتی دارد. هر چه امکانات سرویس خواب بیشتر باشد و استانداردهای بالاتری  برای ساخت آن به کار برده شده باشد قیمت بالاتری را به خود اختصاص می دهد. سرویس های خواب با برندهای خارجی همیشه قیمت های بالاتری نسبت به برندهای ایرانی دارند. سرویس هایی که به صورت سفارشی ساخته می شوند و مطابق با سلیقه افراد پیش می روند نسبت به سرویس های آماده قیمت بیشتری دارند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا