فضای ابری

دراپ باکس چیست و چه ویژگی های دارد

 

دراپ باکس چیست؟

Dropbox یکی از محبوب ترین سیستم های ذخیره سازی ابری در دنیا است. با این حال Dropbox  همچنان به بهبود ویژگی های خود ادامه می دهد. Dropbox به کاربران خود این امکان را می‌دهد که فایل‌ هایی مانند تصاویر و ویدیو ها را از کامپیوتر خود به فضای ابری منتقل کنند.

این برنامه به شما پوشه ای در کامپیوتر می دهد که به طور خودکار از فایل های شما نسخه پشتیبان تهیه و همگام سازی کند. همچنین دراپ باکس فایل هایتان را در فضای ابری نگه می دارد تا بتوانید از هر رایانه ای، در هر نقطه ای از جهان به آنها دسترسی داشته باشید.

می‌توانید از Dropbox برای تهیه نسخه پشتیبان از فایل ‌های مهم، دسترسی به اسناد خود هنگام انتقال از کامپیوتر به لپ‌تاپ و اشتراک‌گذاری فایل‌ ها با دستگاه خود استفاده کنید. دراپ باکس فایل ها را بین یک سرور آنلاین و دستگاه های شما همگام نگه می دارد. اگر تغییراتی در یکی از فایل‌ هایتان ایجاد کنید، به‌ روزرسانی ‌ها به‌طور خودکار در همه جا منعکس می‌شوند. با همگام سازی فایل های دراپ باکس به صورت محلی و آنلاین، می توانید به راحتی به این فایل ها در هر کجا دسترسی داشته باشید و راحت تر آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

دراپ باکس چگونه کار می کند

هنگامی که در دراپ باکس مشترک می شوید، مقدار مشخصی فضای ذخیره سازی در یک سرور آنلاین به نام ابر به شما اختصاص داده می شود. پس از نصب برنامه Dropbox بر روی رایانه شخصی، دستگاه تلفن همراه یا هر دو، هر فایلی که به صورت محلی در دراپ باکس خود ذخیره می کنید در سرور Dropbox نیز کپی می شود. دراپ باکس قابلیت های متفاوتی دارد که شما می توانید از آن ها استفاده کنید، از آپلود فایل ها و ارسال آنها به دیگران گرفته تا ذخیره سازی فایل های آنلاین به صورت ابری.

پس از اینکه فایل های خود را در Dropbox آپلود کردید، این فایل ها به طور خودکار ذخیره می شوند. نسخه رایگان Dropbox به شما 2 گیگابایت فضای ذخیره سازی می دهد. کاربران می‌توانند فضای ذخیره‌سازی مورد نظر خود را به بیش از 5 ترابایت ارتقا دهند.

در کامپیوتر شما، Dropbox یک پوشه برای فایل ها و اسناد شما ایجاد می کند. شما می توانید اسناد مهم خود را به آن پوشه منتقل کنید تا به طور خودکار از آنها نسخه پشتیبان تهیه شود، یا می توانید از پوشه دراپ باکس خود به عنوان یک هارد دیسک جداگانه نیز استفاده کنید. به عنوان مثال، یک طراح وب سایت ممکن است یک حساب دراپ باکس برای ذخیره تمام پروژه های فعال خود ایجاد کند تا بتواند به طور خودکار از آنها نسخه پشتیبان تهیه کند و آنها را برای تایید با مشتریان خود به اشتراک بگذارد.

همچنین می توانید فایل های خود را از طریق اپلیکیشن موبایل دراپ باکس آپلود کرده و از طریق اپلیکیشن به آنها دسترسی داشته باشید. علاوه بر این، می‌توانید فایل‌ ها را مستقیماً از مرورگر موبایل دانلود کرده و همینطور تصاویر مورد نظر خود را در دراپ باکس ذخیره کنید.

هنگامی که می خواهید به فایل های خود دسترسی داشته باشید، می توانید از برنامه Dropbox کامپیوتر خود استفاده کنید. شما می توانید پوشه Dropbox را در فایل منیجر خود باز کرده یا فایل ها را از طریق یک مرورگر وب دانلود کنید. اگر از تلفن همراه استفاده می‌کنید، می‌توانید از طریق یک مرورگر وب و یا از طریق نرم افزار Dropbox به فایل ‌های خودتان دسترسی داشته باشید.

اگر در فایلی تغییراتی ایجاد کنید، این تغییرات به طور خودکار در Dropbox ذخیره می شوند و آن فایل در همه دستگاه های شما به روز می شود. به عنوان مثال، اگر یک سند Word را که در یک پوشه Dropbox به اشتراک گذاشته شده ویرایش کنید، فایل به طور خودکار به روز خواهد شد. همچنین می توانید فایل ها را مستقیماً در یک مرورگر وب ویرایش کنید. تغییرات به طور خودکار در Dropbox ذخیره می شود. می توانید فایل هایی را که در Dropbox ذخیره کرده اید به اشتراک بگذارید تا دیگران بتوانند آنها را مشاهده و دانلود کنند.

 

Dropbox چه ویژگی هایی دارد؟

Dropbox چیز های بسیار زیادی برای ارائه دارد، حتی اگر از نسخه رایگان این سرویس ابری استفاده کنید این برنامه همیشه شما را متحیر خواهد کرد. Dropbox به شما این امکان را می دهد تا فایل های خود را از هر دستگاه یا مکانی ذخیره کرده و به آنها دسترسی داشته باشید. در این بخش قصد داریم تا برخی دیگر از ویژگی های دراپ باکس را بررسی کنیم.

 

به اشتراک گذاری فایل

یکی از ویژگی های بسیار شناخته شده Dropbox به اشتراک گذاری فایل است. هنگامی که فایل ‌ها را در Dropbox آپلود می‌کنید یا آنها را در پوشه خود همگام‌ سازی می‌ کنید، می ‌توانید آنها را با استفاده از لینکی که Dropbox برای شما ایجاد می‌کند ارسال کنید. تا زمانی که یک فایل در فضای ذخیره ‌سازی ابری شما جای می‌گیرد، اشتراک‌گذاری آن امکان پذیر خواهد بود.

به اشتراک گذاری فایل در دراپ باکس همچنین به شما این امکان را می دهد تا بر روی فایل هایی که به اشتراک گذاشته اید به روزرسانی های دلخواه خود را انجام دهید. به عنوان مثال، می توانید یک سند را برای ویرایش به مشتری ارسال کنید. هنگامی که آنها تغییراتی در فایل ایجاد می کنند، از طریق ایمیل یا در برنامه Dropbox به شما اطلاع داده می شود. فایل به طور خودکار برای همه کاربران، در همه دستگاه ‌ها همگام‌سازی می‌شود.

 

ذخیره سازی فایل

یکی از ویژگی های رایج Dropbox ذخیره سازی فایل به صورت ابری است. بسته به نوع طرحی که انتخاب می کنید، می توانید از 2 گیگابایت تا چندین ترابایت داده را به صورت ابری در سرور های Dropbox ذخیره کنید. به این فایل‌ ها می‌توان با استفاده از برنامه‌ های دسکتاپ در رایانه ‌های Windows یا Mac، با یک برنامه تلفن همراه در دستگاه iOS یا Android و یا با استفاده از یک مرورگر وب، دسترسی داشت.

 

پشتیبان گیری خودکار فایل

هنگامی که کاربران فایلی را به طور مستقیم در یک فضای ابری ذخیره می‌کنند، معمولاً از خود می‌پرسند اگر که تصادفاً آن فایل را گم یا حذف کنم چه؟ باید به شما بگوییم لحظه ای که یک فایل در Dropbox ذخیره می شود، به طور خودکار Dropbox از آن یک نسخه پشتیبان تهیه می کند. این امر باعث آرامش خاطر کاربران می شود. پشتیبان گیری Dropbox همچنین به شما امکان می دهد در صورت حذف تصادفی فایل ها بتوانید آن ها را بازیابی کنید.

وقتی نوبت به بازیابی یک فایل می‌رسد، کاربران می توانند با استفاده از یک فرآیند ساده برای بازیابی اطلاعات خود اقدام کنند. همه کاربران می توانند فایل ها را به تنهایی و بدون نیاز به هیچ کمکی بازیابی کنند این امر سرعت و راحتی کار را برای کاربران افزایش می دهد.

 

تاریخچه نسخه

قابلیت دسترسی تاریخچه نسخه در Dropbox به شما امکان می دهد نسخه های قدیمی فایل های خود را به راحتی بازیابی کنید. به عنوان مثال، اگر در سندی ویرایش هایی انجام دادید و به طور تصادفی چند پاراگراف یا جمله را که واقعاً به آن نیاز داشتید حذف کردید، می توانید فایل را به نسخه قبلی که شامل پاراگراف ها و جملات مورد نظر شما بود بازگردانید. اگر یک حساب حرفه ای دراپ باکس داشته باشید می توانید تمامی تاریخچه خود را تا 180 روز نیز مشاهده کنید.

 

مدیریت فایل دراپ باکس

اگر به دنبال راهی برای سازماندهی فایل های خود هستید، مدیریت فایل Dropbox یک مکان متمرکز را برای فایل هایتان  فراهم می کند. می توانید از Dropbox به عنوان یک ف آنلاین فایل منیجر آنلاین استفاده کنید و ساختار پوشه ها و همینطور سازماندهی سیستم را مانند فایل اکسپلورر ویندوز تنظیم کنید. این کار به شما کمک می کند تا فایل های مورد نیاز خود را راحت تر پیدا کنید.

دراپ باکس در مقابل رقبا

وقتی از امنیت صحبت به میان می آید Dropbox و همینطور بقیه رقبای آن، از جمله Google Drive، iCloud و OneDrive بسیاری از ویژگی های امنیتی مشابه را در سرویس های خود ارائه می دهند. هر چهار مورد احراز هویت دو مرحله‌ای را ارائه می‌ دهند و داده ‌ها را در حین انتقال فایل های مختلف نیز رمزگذاری می‌کنند. هم Dropbox و هم OneDrive از رمزگذاری 256 بیتی و رمزگذاری پیشرفته (AES) برای ایمن نگه داشتن فایل‌های شما در هنگام ذخیره‌سازی استفاده می‌کنند. گوگل از رمزگذاری AES 128 بیتی و 256 بیتی استفاده می کند، در حالی که iCloud فقط از رمزگذاری 128 بیتی استفاده می کند.

یکی دیگر از مسائل امنیتی موجود این است که آیا کارمندان سرویس می توانند به داده های شما دسترسی داشته باشند یا خیر. فقط تعداد محدودی از کارمندان Dropbox آن هم فقط به دلایل قانونی خاص مانند ارائه مدارک مورد نیاز به دادگاه می‌توانند محتوای فایل‌ هایی را که در این سرویس آپلود می‌کنید مشاهده کنند. در همین حال، iCloud و OneDrive این حق را برای خود محفوظ می‌دارند که فایل‌ هایی را که ذخیره می‌کنید اسکن کنند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا