دانستنی های ملکی

دستور نقشه؛ دریافت، تکمیل و اجرای آن

 

اکثر کسانی که با ساخت و سازهای شهری سر وکار دارند، اغلب عنوان دستور نقشه زیاد به گوششان خورده و با آن سر و کار هم داشته اند. در واقع این مستند برای این صادر می شود تا هر کسی هر جایی که دلش خواست با هر روشی دست به ساخت و ساز نزند. که اگر چنین اتفاقی رخ بدهد، یا تا کنون رخ می داد، قطعا دیگر شهرها به این شکل ساختاری نبودند و هرج و مرجی باور نکردنی بر آنها حاکم می شد. مثلا اگر این مستند وجود نداشت، هر فردی در هر زمینی که داشت می توانست ملکی را به دلخواه خود بسازد، از یک طبقه تا بی نهایت. به این ترتیب نه مسائل بصری شهر رعایت می شد، نه نکات ایمنی و نه حتی حقوق دیگر شهروندان. با این تعاریف دیگر همه ما می توانیم بفهمیم که دستور نقشه چیست و چرا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

2 767x1024 - دستور نقشه؛ دریافت، تکمیل و اجرای آن

 

دریافت دستور نقشه از شهرداری ها

در واقع اگر شما به دنبال ساخت و ساز باشید، قبل از هر کاری باید به شهرداری منطقه ای که در آن می خواهید اقدام به ساخت و ساز کنید مراجعه کرده و برگه ای با عنوان دستور نقشه دریافت کنید.

 

آشنایی با عنوان های موجود در برگه دستور نقشه

شما وقتی دستور نقشه را از شهرداری دریافت می کنید با عنوان های مختلفی در این برگه مواجه هستید که دانستن کاربرد هر یک از آنها می تواند شما را برای تکمیل کردن این برگه به طور دقیق یاری کند. عناوینی مانند: شماره پرونده، تاریخ صدور، نوع درخواست و …

 

شماره پرونده

شماره پرونده در واقع عددی است که شهرداری ها برای شناسایی راحت تر ملک در برگه دستور نقشه درج می کنند. این عدد ۸ رقمی است و رقم اول آن بر اساس منطقه ای که زمین مورد بحث برای ساخت و ساز در آن قرار دارد، تعیین می شود. مثلا شما اعلام می کنید زمینی که می خواهید آن را بسازید در منطقه ۲ است پس در برگه دستور نقشه شماره ۸ رقمی آن با عدد ۲ شروع می شود.

 

career benefits civil engineering study in cartagena scaled 1 1024x683 - دستور نقشه؛ دریافت، تکمیل و اجرای آن

 

تاریخ صادر شدن دستور نقشه

در واقع شهرداری به متقاضی دستور نقشه مهلت زمانی را می دهد برای ارائه نقشه های معماری که می خواهد در زمین مورد نظر بسازد، شما از زمانی که این مستند را دریافت می کنید ۶ ماه فرصت دارید که نقشه های معماری را به شهرداری تحویل بدهید. در واقع برگه دستور نقشه شما فقط ۶ ماه اعتبار دارد و اگر در این مدت نقشه های معماری را به شهرداری ارائه ندهید اعتبار این برگه ساقط می شود و شما برای این که بخواهید کار را ادامه دهید دوباره باید از ابتدا این برگه مستند را دریافت کرده و آن را تکمیل کنید.

 

پلاک ثبتی ملک

این مورد هم در اداره ثبت اسناد صادر می شود. در واقع پلاک ثبتی ملک شما بر روی سندی که از زمین مورد بحث برای ساخت و ساز دارید قید شده است و شما باید این پلاک را در دستور نقشه قرار دهید.

 

ارائه درخواست و دریافت جواز

وقتی این مراحل را تکمیل کردید، نوبت به ارائه درخواست شما می شود. در واقع شما حالا می خواهید از شهرداری جواز دریافت کنید. شهرداری ها ۶ نوع جواز دارند که با توجه به درخواست شما یکی از این جوازها را به شما ارائه می دهند.

جواز تخریب و نوسازی، جواز تغییر نقشه، جواز احداث بنا، جواز توسعه بنا، جواز اضافه طبقه، جواز تعمیرات اساسی.

 

تاریخ ارائه درخواست

مرحله بعدی ثبت تاریخی است که شما از شهرداری درخواست دستور نقشه کرده اید.

 

نام متقاضی دستور نقشه

در برگه دستور نقشه حتما نام کسی را ثبت کنید که تا پایان مراحل کار قرار است حضور داشته باشد. در واقع کسی که این مستند را دریافت و آن را تکمیل و ثبت می کند.

 

Civil EnggLogo 1024x576 - دستور نقشه؛ دریافت، تکمیل و اجرای آن

 

ابعاد زمین

مرحله بعدی بررسی ابعاد زمین است. در این زمینه ۴ مدل ابعاد در دستور نقشه به ثبت رسیده است که شما با توجه به نوع سندی که دارید شامل یکی از این ۴ تا می شوید.

۱- ابعادی که سند ذکر شده است.

۲- ابعاد بر اساس وضع موجود که این قسمت به دو بخش تقسیم می شود.

* وقتی پلاک های همجوار به زمین شما تجاوز کرده باشند.

* ثبت اسناد در تعیین متراژ زمین شما اشتباه کرده باشد که در این صورت باید با مراجعه به مرکز ثبت اسناد از آنها بخواهید با فرستادن یک کارشناس و متراژ دوباره زمین اشتباه خود را اصلاح کنند.

۳- ابعاد باقی مانده از زمین پس از اصلاحی: مشاهده کرده اید که برخی مواقع برای عریض تر شدن خیابان یا کوچه ها افرادی که اقدام به بازسازی منزل خود می کنند باید محدوده ای از زمین خود را برای افزایش گذر تخصیص دهند در واقع از محدوده ای که ملک آنها قرار گرفته است عقب نشینی کنند. در این بخش میزان اصلاحی از زمین شما کسر می شود و متراژ زمین بعد از میزان اصلاحی به ثبت می رسد.

۴- ابعاد گذر اصلاحی که در واقع همان عرض خیابان یا گذر است که باید در محدوده ملک شما محاسبه شود.

 

توضیحات طرح تفصیلی بر و کف

کارشناس مربوطه در این زمینه توضیحات لازم را به مالک می دهد.

 

رده پهنه

اصطلاح رده پهنه هم ۴ بخش دارد: مسکونی، تجاری، مختلط، حفاظت.

به این ترتیب که شما در دستور نقشه اعلام می کنید چه نوع بنایی از بین این ۴ گزینه را برای ساخت انتخاب کرده اید. بنایی که می خواهید بسازید، مسکونی است یعنی فقط کاربری مسکونی دارد. بنای مورد نظر شما تجاری است یعنی فقط کاربری تجاری دارد. بنای مورد نظر شما مختلط است یعنی هم مسکونی و هم تجاری است. بنای مورد نظر شما حفاظتی است یعنی فضای سبز است.

 

مراحل بعدی

طبق مراحلی که شما باید در زمان تحویل دستور نقشه مشخص کنید، یکی از آنها محل قرارگیری بنایی است که می خواهید در زمین خود بسازید. در واقع بر اساس نقشه ای که ارائه می دهید محل دقیق قرار گیری بنا باید مشخص شده باشد.

اما برای این که تعداد طبقاتی که می خواهید بسازید مشخص شود باید از شهرداری در این زمینه مجوز بگیرید. شهرداری با توجه به این که زمین شما در کجا واقع شده به شما اعلام می کند که در این زمین چند طبقه بنا می توانید بسازید و حق تخطی از آن را ندارید. این اعلام در دستور نقشه شما ذکر می شود.

در مورد پیشروی ملک نیز به همین صورت است. شما اگر قصد پیشروی از محدوده زمین خود را دارید باید به شهرداری اعلام کنید که البته میزان پیشروی که اجازه آن از طرف شهرداری به مالک داده می شود ۲ پیشروی مازاد است.

به خاطر داشته باشید که شما نمی توانید تمام زمین خود را به ساخت بنا اختصاص دهید. سطح اشغال زمین باید مشخص شود، محدوده ای که شهرداری به شما اجازه می دهد تا در زمین خود به ساخت بنا اختصاص دهید با توجه به متراژ زمین مشخص می شود.

 

15998547 281 1024x576 - دستور نقشه؛ دریافت، تکمیل و اجرای آن

 

نحوه استعلام از وضعیت دستور نقشه

بعد از این که شما دستور نقشه را تحویل دادید برای این که بدانید بررسی پرونده شما در چه مرحله ای است می توانید بدون این که حضوری مراجعه کنید با شماره #۳*۱*۱۳۷* ارتباط برقرار کرده شماره پرونده خود را وارد کنید و از آخرین وضعیت پرونده تان مطلع شوید. بدون این که بخواهید مسافتی را طی کرده و انرژی هدر بدهید در جریان آخرین وضعیت این مستند قرار می‌گیرید.

 

پس از دریافت دستور نقشه

وقتی دستور نقشه خود را دریافت کردید زمان آن است که نسبت به طراحی معماری ساختمان اقدام کنید. در واقع این مستند به شما می گوید که وضعیت ساختمانی که می خواهید بسازید به چه شکل است. چند طبقه، چه ابعادی و با رعایت چه قوانینی. در این مرحله باید نمایی کلی از ساختمان، تعداد واحدها، تعداد انباری، پارکینگ و … داشته باشید. شما موظف به رعایت تمام مواردی که در دستور نقشه آمده است هستید. هر گونه تخطی از این موارد ممکن است به قیمت خراب شدن ساختمان نوساز شما یا پرداخت جریمه سنگین تمام شود. قبل از شروع به هر کاری و بعد از دریافت دستور نقشه اقدام به پرداخت عوارض ساخت و ساز و همچنین هزینه تراکم کنید.

بدون داشتن این ها شما نمی توانید کار ساخت و ساز را شروع کنید. طراحی هایی که برای دریافت دستور نقشه ارائه کرده اید، در مستندی که دریافت می کنید، ذکر شده است و مهندس ناظر بر رعایت آنها نظارت خواهد کرد. به این ترتیب شما نمی توانید یک نقشه معماری برای دریافت دستور نقشه ارائه بدهید. همچنین نمی‌توانید بعد از دریافت آن نقشه دیگری را برای ساخت استفاده کنید. پس توجه داشته باشید نقشه ای که می خواهید برای دریافت دستور نقشه ارائه کنید همان چیزی باشد که قصد ساخت آن را دارید، اعم از نماهای داخلی و …

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا