تهران شناسی

دلایل محبوبیت منطقه نه تهران چیست؟

 

منطقه نه تهران یکی از پرطرفدارترین مناطق موجود در شهر تهران است که به واسطه ویژگی ها و امکاناتی که دارد روز به روز به جمعیت آن افزوده می شود. به طور کلی اکثر کارشناسان توصیه می کنند که پیش از خرید منزل در این منطقه حتما راه های ارتباطی، امکانات تفریحی و فرهنگی، مدارس و بسیاری از عوامل دیگر مورد بررسی قرار گیرد. بررسی این عوامل سبب می شود تا بهترین محله در این منطقه از تهران برای خرید خانه انتخاب شود. در ادامه به بیان ویژگی ها و امکانات این منطقه خواهیم پرداخت.

 

ویژگی های منطقه نه تهران

به طور کلی شناخت ویژگی های منطقه نه تهران می تواند تا حد قابل توجهی در انتخاب این منطقه جهت خرید خانه تاثیرگذار باشد. از جمله ویژگی های این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارا بودن بافت قدیمی
 • نزدیک بودن به فرودگاه بین المللی مهرآباد
 • نزدیکی به دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری

 

مشخصات منطقه نه تهران

به طور کلی منطقه نه تهران از جمله مناطق غربی شهر تهران به شمار می رود. عمدتا این منطقه از دو ناحیه اصلی تشکیل شده است. ناحیه اول این منطقه دارای ۳ محله و ناحیه دوم این منطقه دارای ۵ محله است. هر یک از این محله ها دارای ویژگی ها و خصوصیات ویژه ای هستند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت. به طور کلی جمعیت این منطقه از جمله مهمترین فاکتورهایی است که می تواند در خرید منزل تاثیر گذار باشد. عمدتا هرچه تراکم جمعیت در منطقه ای زیاد باشد، میزان رفت و آمد ها و در نتیجه ترافیک بیشتر خواهد بود. بر طبق آمار ها در سال ۱۳۹۵ هجری شمسی ۱۷۴۲۳۹ نفر برآورد شده است. بر طبق این آمار حدود ۵۸ هزار خانوار در این منطقه زندگی می کنند.

از لحاظ فضای سبز نیز می توان گفت که منطقه نه تهران سرآمد سایر مناطق موجود در این شهر است. به طور کلی حدود ۷۷ هکتار از این منطقه به فضای سبز اختصاص داده شده است که در نوع خود بی نظیر است.

 

مشخصات منطقه نه تهران

 

لازم به ذکر است که برج میلاد تهران در این منطقه قرار دارد. به همین دلیل می توان گفت که هر ساله مردم این منطقه میزبان بسیاری از مراسم های بین المللی هستند. پس با خرید منزل در این منطقه، منتظر همایش ها و جشنواره های گوناگونی در برج میلاد باشید.

 

مراکز آموزشی در منطقه ۹ تهران

از جمله مهمترین عواملی که پیش از خرید منزل در منطقه نه تهران باید مورد بررسی قرار گیرد، مراکز آموزشی موجود در این منطقه است. به طور کلی نزدیک بودن محل زندگی به مراکز آموزشی از جمله مهمترین فاکتورهایی است که در شهر شلوغی مانند تهران باید مد نظر قرار گیرد. در صورتی که این فاکتور رعایت نشود، همواره والدین مجبور خواهند بود یا هزینه گزافی را بابت سرویس مدرسه بپردازند و یا آنکه اوقاتی از زمان خود را به رفت و آمد فرزند خود اختصاص دهند. علاوه بر این موارد تعداد مراکز آموزشی موجود در منطقه نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. عموما در صورتی که تعداد مراکز آموزشی محدودی در منطقه وجود داشته باشد، با توجه به جمعیت منطقه همواره خانواده ها با مشکل ثبت نام روبرو خواهند بود. از جمله مراکز آموزشی موجود در منطقه ۹ تهران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کوثر
 • مدرسه عترت
 • مدرسه شهید عباس جلالی
 • مدرسه زهرا نظام مافی
 • مدرسه شهید دستغیب
 • مدرسه فردوسی
 • مدرسه صادق
 • مدرسه امیر کبیر
 • مدرسه اسوه

 

مسیر های ارتباطی منطقه ۹ تهران

از دیگر عواملی که می تواند تا حد زیادی بر خرید خانه در منطقه نه تهران تاثیر گذار باشد، می توان به موقعیت جغرافیایی و راه های ارتباطی آن اشاره کرد. به طور کلی راه های ارتباطی می تواند نقش بسزایی در برقراری ارتباط با سایر منطقه های موجود در شهر ایفا کند. از جمله مسیر های ارتباطی موجود در این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از سمت شمال دسترسی به خیابان آزادی و جاده مخصوص
 • از سمت جنوب به بزرگراه فتح و ۴۵ متری زرند
 • از سمت شرق به انتهای بزرگراه یادگار امام و خیابان امام زاده عبدالله

 

مراکز درمانی منطقه نه تهران

از دیگر عوامل بسیار مهمی که پیش از خرید منزل در منطقه نه تهران باید تحت بررسی قرار گیرد، مراکز درمانی است. به طور کلی زندگی در شهری پر از آلودگی همواره مضراتی را برای سلامتی افراد به دنبال دارد. از طرفی پیدایش بیماری های عفونی نظیر کرونا می تواند تا حد قابل توجهی سلامت افراد را به خطر بیاندازد. با این حال نزدیک بودن مراکز درمانی به محل سکونت می تواند تا حد قابل توجهی از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری کند.به طور کلی مراکز درمانی نقش مهم و اساسی را برای خرید خانه در منطقه نه تهران ایفا می کنند. عموما هر چه مراکز درمانی در یک منطقه بیشتر باشند احتمال بروز حوادث ناگوار کمتر خواهد بود. به همین دلیل اکثر کارشناسان حوزه مسکن توصیه می کنند پیش از خرید خانه در هر منطقه ای از تهران در ابتدا مراکز درمانی آن شناسایی شود. از جمله مراکز درمانی منطقه ۹ تهران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیمارستان شریعت رضوی

آدرس: مهرآباد جنوبی- خیابان بوتان

 • بیمارستان آزادی

آدرس: جاده مخصوص کرج

 • درمانگاه خانواده

آدرس: جاده قدیم کرج ۶۵ متری فتح

 • درمانگاه خانواده پهنا

آدرس: جاده مخصوص کرج مقابل سازمان هواشناسی

 • درمانگاه شهید تقی نیا

آدرس: خیابان قزوین- خیابان جرجانی

 • درمانگاه گمرک

آدرس: میدان آزادی- فرودگاه مهرآباد

 

مراکز صنعتی نزدیک به منطقه ۹ تهران

از دیگر عواملی که می تواند بر خرید خانه در منطقه نه تهران تاثیرگذار باشد، می توان به مراکز صنعتی موجود در نزدیکی این منطقه اشاره کرد. عموما نزدیک بودن محل کار به محل زندگی می تواند فاکتور بسیار مثبتی در خرید خانه تلقی می شود. چرا که عموما افراد در تلاشند تا در شهر شلوغی مانند تهران، هر چه سریع تر از محل کار خود به خانه برسند و به استراحت بپردازند. از جمله مراکز صنعتی نزدیک به این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارخانه شیر پاک
 • لبنیات می ماس
 • کفش ملی ساسان
 • صنایع شیشه و گاز
 • پلاسکو کار
 • آتاکو
 • ریسندگی و بافندگی نخ کار ایران
 • پارس قوطی

 

محله های منطقه نه تهران

به طور کلی شناخت ویژگی های محله های منطقه نه تهران می تواند در خرید منزل تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. همانطور که گفته شد، این منطقه دارای ۸ محله است. از جمله این محله ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

محله سی متری جی

از جمله بهترین محله های منطقه نه تهران می توان به محله سی متری اشاره کرد. به طور کلی موقعیت این محله از شمال به نهر فیروزآبادی و از سمت جنوب به خیابان قزوین محدود می شود. به طور کلی این محله از قدمت بسیار بالایی برخوردار بوده و جزء اصلی ترین خیابان های امام زاده عبدالله است.

 

محله استاد معین

از دیگر محله های پر طرفدار منطقه نه تهران می توان به محله استاد معین اشاره کرد. به طور کلی بافت این محله در مقایسه با سایر محله های موجود در این منطقه قدیمی تر است. عموما محله استاد معین از لحاظ ارتباطی دارای دو ایستگاه مترو و اتوبوس است. همین عوامل سبب شده تا از لحاظ حمل و نقل این محله نسبت به سایر محله های موجود در این منطقه از برتری نسبی برخوردار باشد. این محله دارای فضای سبز نسبتا بزرگی به نام پارک المهدی است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی نیز می توان گفت که این محله از سمت شمال به میدان آزادی، از سمت شرق به محله دکتر هوشیار و از سمت غرب به بزرگراه سعیدی و فرودگاه مهرآباد محدود می شود.

 

محله دکتر هوشیار

محله دکتر هوشیار از دیگر محله های پر طرفدار منطقه نه تهران است. این محله از شلوغی نسبتا کمتری در مقایسه با سایر محله های موجود در این منطقه برخوردار است‌‌ به همین دلیل اگر به دنبال آرامش در نبود ترافیک هستید، توصیه می کنیم که حتما یکی از خانه های این محله را خریداری کنید. از لحاظ راه های ارتباطی نیز می توان گفت که این محله یک سر و گردن از سایر محله های موجود در منطقه ۹ تهران بالاتر است. عموما این محله از طریق بزرگراه یادگار امام و خیابان آزادی به اکثر نقاط تهران دسترسی دارد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی نیز این محله از سمت شمال به خیابان آزادی، از سمت جنوب به خیابان هاشمی، از سمت شرق به خیابان های شهیدان و بزرگراه امام و از سمت غرب به بلوار استاد معین محدود می شود.

 

محله امام زاده عبدالله

از دیگر محله های معتبر منطقه نه تهران می توان به محله امام زاده عبدالله اشاره کرد. به طور کلی این محله به علت وجود حرم مطهر امام زاده عبدالله در این منطقه با این عنوان شناخته می شود. بنابراین می توان گفت که این محله دارای فضای روحانی و عرفانی است. بنابراین در صورتی که به دنبال فضایی عرفانی در محل زندگی خود هستید، توصیه می شود در این محله نسبت به خرید خانه اقدام کنید. از لحاظ موقعیت جغرافیایی می توان گفت که این محله از سمت غرب به بزرگراه سعیدی، از سمت جنوب به خیابان سی متری جی و از سمت شرق به بزرگراه یادگار امام محدود می شود.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا