طراحی و دکوراسیون

نکات و اصول مهم در طراحی دکوراسیون داخلی خانه

در گذشته تنها متخصصان امر طراحی دکوراسیون با دریافت هزینه های بالا از افرادی که می خواستند دکوراسیون داخلی مدرن داشته باشند کار طراحی دکوراسیون را انجام می دادند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و دسترسی آسان و راحت به اینترنت می توانید مدرن ترین سبک ها را برای دکوراسیون داخلی خانه انتخاب نمایید و از آن ها الگوبرداری کنید. در ادامه با مهمترین نکات و اصول طراحی دکوراسیون داخلی خانه بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی خانه

یکی از مهمترین جنبه های طراحی دکوراسیون داخلی خانه رنگ آمیزی آن می باشد. انتخاب رنگ مناسب برای این منظور باعث روح بخشیدن به فضای داخلی خانه خواهد شد. آشنایی با قوانین و روانشناسی رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی خانه از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. یک دکوراسیون داخلی مدرن تا حد قابل توجهی به داشتن دانش عمیق در رابطه با رنگ ها وابسته می باشد.

 

بافت در دکوراسیون داخلی خانه

در صورتی که بافت مناسب برای خانه انتخاب نمایید فضای داخلی خانه دارای عمق خواهد شد و همچنین از این طریق می توانید لذت بصری را نیز ایجاد نمایید. نکته مهم در رابطه با ایجاد بافت این است که تنها منحصر به رنگ کردن دیوار نخواهد بود، بلکه با استفاده از لوازم تزئینی نیز می توان به فضای داخلی خانه خود بافت دهید. به طور مثال می توانید از یک رومیزی پشمی با بافت سخت و یک مجسمه طلایی در دکوراسیون داخلی خانه در کنار یکدیگر استفاده نمایید. یکی از مزایای استفاده از وسایل جهت ایجاد بافت در منزل راحت بودن تعویض آن ها خواهد بود. برای ایجاد بافت شما همچنین می توانید از گل، جاشمعی و شومینه استفاده کنید.

 

اهمیت پوشش دیوار در دکوراسیون داخلی خانه

یکی از اجزای جدا نشدنی از طراحی مدرن و خانه ها دیوارها هستند که در حق آن ها کوتاهی می شود. برای طراحی یک پوشش دیوار مناسب روش های مختلف بسیار زیادی وجود دارد. استفاده از کاغذ دیواری، چوب، برچسب و همچنین رنگ کردن از جمله روش هایی است که می توان برای ایجاد پوشش دیوار مناسب مورد استفاده قرار داد. برای اکثر ما رنگ کردن دیوار کار بسیار سخت و دشوار خواهد بود و با شنیدن نام آن پروژه ای چند هفته ای را در ذهن خود تصور می کنیم. امروزه رنگ ها در طیف وسیعی در بازار در دسترس هستند و شما می توانید به راحتی یکی از آن ها را برای دیوارهای خود انتخاب نمایید.

توجه به روحیه ساکنین خانه و مکان مورد نظر در انتخاب رنگ دیوار تاثیر مستقیم خواهد داشت. رنگ های زرد و طلایی برای افراد شاد و با روحیه گزینه مناسبی خواهد بود؛ اما اگر روحیه شما آرام است توصیه می کنیم رنگ خاکستری و یا آبی را انتخاب نمایید. از دیگر نکات مهم در رنگ آمیزی دیوارها در طراحی دکوراسیون داخلی خانه این است که نباید کار خود را از دیوارهای پذیرایی شروع کنید. تعیین برنامه منظم و کوتاه نیز در این مورد از اهمیت قابل توجهی برخوردار خواهد بود.

 • رنگ کردن تمام دیوارهای خانه به طور همزمان ضرورت نخواهد داشت. در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی خانه می توانید دیوار هر اتاق را در مدت معین انجام دهید و سپس با خیال راحت سراغ اتاق بعدی بروید.
 • با استفاده از کاغذ دیواری می توانید به دکوراسیون اتاق خود جلوه منحصر به فرد و ویژه ای بدهید.
 • برای بخش هایی از خانه انتخاب چوب روی دیوار و یا دیوارپوش های چوبی از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد.
 • برای افرادی که زمان کمتری دارند و یا نگران خراب شدن نتیجه رنگ آمیزی دیوار هستند توصیه می کنیم از برچسب های دیواری استفاده کنند.
 • در انتخاب طرح مورد نظر خود نهایت دقت را به کار ببرید و آن ها را در محل مناسب خود بچسبانید.

 

در طراحی دکوراسیون داخلی خانه های مدرن طراحی دیوارهای بخش های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. اکثر افراد برای دیوار اتاق پذیرایی اغلب از کاغذ دیواری طرح دار استفاده می کنند، البته بهتر است از این نوع کاغذ دیواری تنها برای دیوار پشت تلویزیون استفاده شود. شما می توانید دیگر دیوارهای موجود در اتاق پذیرایی را رنگ آمیزی کنید. البته برای دیگر دیوارها می توان از کاغذ دیواری ساده نیز استفاده کرد. در طراحی دکوراسیون داخلی خانه اغلب برای دیوار پشت شومینه از سنگ و یا آجرهای دست ساز استفاده می شود.

افرادی که با جنس انواع مواد و اصول طراحی دکوراسیون آشنا هستند می توانند برای دیوارهای مختلف از مواد مختلف استفاده کنند و ابعاد اتاق ها را به سلیقه خود تغییر دهند.

 

 

اهمیت انتخاب کف پوش مناسب برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه

یکی دیگر از اجزای جدا نشدنی فضای داخل خانه کف می باشد. هرچند کف نسبت به دیوار توجه کمتری را به سوی خود جلب می کند اما در صورتی که از این موضوع اطلاع داشته باشید که هنگام ورود به یک فضای جدید، کف و زمین در دید شما تاثیر قابل توجهی خواهد داشت می توانید به راحتی به این نتیجه دست یابید که دکوراسیون داخلی خانه اهمیت بسیار زیادی دارد.

کف پوش ها دارای انواع متفاوتی هستند و در انتخاب آن ها باید سلیقه و کاربری محل را نیز مد نظر قرار دهید، اما در صورت انتخاب کف پوش های دارای طرح و یا بافت باید به این نکته دقت کنید که این نوع کف پوش ها تا حد زیادی مستعد کثیف شدن هستند.

یکی از جنبه های مهم استفاده از طرح شلوغ به نظر رسیدن محیط خانه خواهد بود. در هنگام انتخاب طرح باید به اصول و نکات زیر توجه کنید.

 • میزان موفقیت طرح در جلب توجه و نگاه شما
 • تاثیر قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش چه خواهد بود.
 • نحوه تاثیر گذاری افتادن اجسام متفاوت همچون گرد و خاک و موی حیوانات خانگی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
 • برخی از کف پوش ها دارای بافتی همانند چوب، سیمان، کاشی سرامیک، سنگ مرمر و فرش هستند. هر یک از این کف پوش ها به تعداد و دسته های مختلف نیز طبقه بندی می شوند.
 • یکی از انواع کف پوش ها فرش می باشد که قابل استفاده در مدل های مختلف برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه هستند.
 • در صورتی که اتاق شما دارای فضای کمی می باشد می توانید برای پر کردن فضا از یک فرش استفاده کنید.
 • استفاده از فرش های خانه با طرح های یکسان و یا متفاوت به سبک انتخابی شما برای چیدمان دکوراسیون و وسایل منزل وابسته می باشد.

 

 

اهمیت مواد و جنس وسایلی که در طراحی دکوراسیون داخلی خانه مورد استفاده قرار می گیرند

چرم، پلاستیک، پوست، ابریشم، کتان، ساتن و بامبو جنس های مختلفی هستند که در ساخت وسایل و مبلمان مورد استفاده قرار می گیرند. به کار گیری مبلمان با جنس های مختلف و ترکیب آن ها می تواند در دکوراسیون داخلی خانه شما تفاوت قابل توجهی ایجاد کند. بهتر است همواره این نکته را در خاطر داشته باشید که هر یک از این مواد دارای کاربرد خاص می باشند و باعث ایجاد حال و هوای مخصوص در محیط خانه خواهند شد.

 

نورپردازی در دکوراسیون داخلی

ایجاد نورپردازی مناسب در محیط خانه علاوه بر اینکه باعث می شود محیط خانه روشن شود، می تواند به راحتی حال و هوای فضای داخلی خانه را نیز تغییر دهد. با به خرج دادن کمی سلیقه و استفاده از چندین چراغ در دکوراسیون داخلی می توانید سبک خانه خود را مدرن کنید.

دکوراسیون داخلی خانه جدید

 • نورپردازی دارای انواع مختلف بسیار زیادی می باشد از این رو در هنگام انتخاب آن ها باید به طراحی و قابلیت ها اهمیت داد.
 • شما می توانید به راحتی و با تغییر دادن چراغ ها و انواع آن در خانه خود فضایی جدید ایجاد نمایید.
 • در دکوراسیون داخلی خانه خود بهتر است از مدل، سایز و یا رنگ های متفاوت استفاده نمایید.
 • یکی دیگر از نکات مهم دکوراسیون خانه فراموش نکردن نورپردازی با شمع می باشد.

 

انتخاب مبلمان در دکوراسیون داخلی خانه

مبلمان انتخابی برای دکوراسیون باید علاوه بر کاربری مناسب با مکان مورد استفاده و سلیقه کاربر هماهنگی داشته باشد. برای تغییر دادن حال و هوای خانه و داشتن دکوراسیون داخلی مدرن توجه به نکات زیر از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد.

 

دکوراسیون داخلی خانه شیک

 • برای خرید مبلمان نیاز نیست تا آن چه را در مغازه قرار دارد و یا فروشنده پیشنهاد می دهد خریداری نمایید.
 • توصیه می کنیم مدل ها و سبک های گوناگون را خریداری نمایید و همچنین می توانید ست های مختلف و متنوع را با یکدیگر ترکیب کنید.
 • تعمیر مبلمان خانه هر چند وقت یکبار از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در صورتی که وسایل موجود در خانه دارای ظاهر خراب باشد باعث می شود محیط داخلی خانه نامرتب به نظر برسد. برای این که کار طراحی را شروع کنید توصیه می کنیم ابتدا بررسی کنید که چه وسایلی در خانه شما به تعمیر نیاز دارند.
 • پس از تعمیر وسایل موجود در خانه می توانید کاربری برخی از آن ها را نیز تغییر دهید. می توانید برای یکی از مبلمان های موجود در اتاق پذیرایی خود رویه جدید انتخاب نمایید و همین مبلمان می تواند به عنوان مبل اتاق شما مورد استفاده قرار گیرد.
 • گاهی اوقات توصیه می کنیم وسایل دست دوم را خریداری نمایید. تعمیر و رنگ کردن وسایل دست دوم باعث می شود به راحتی در میان وسایل خانه شما جای خود را پیدا کنند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا