تهران شناسی

دیدنی های تهران را باید از نزدیک تماشا کرد

 

برای دوستداران طبیعت و کسانی که می خواهند روزهای پایان هفته را در یک جای خوش آب و هوا بگذرانند هیچ جایی مانند درکه، دربند تهران، گلاب دره و کلکچال و …..نمی تواند دلپذیر باشد. در این مناطق علاوه بر لذت بردن از هوای خوب می توان در کنار رودخانه ها از رستورانها و کافه های مسیر استفاده کرده و می توانید با صرف غذا و چای اندکی بیاسایید. گرچه این تفریحگاهها بسیار معروف و پرطرفدار هستند اما خیلی از افراد به دلیل مشغله ها و زندگی در سایر شهرهای ایران و کشورهای دیگر با این دیدنی های تهران آشنا نیستند؛ به همین خاطر در این نوشتار می خواهیم شما را با برخی از بارزترین دیدنی های شمال تهران آشنا کنیم

ماجرای پایتخت شدن تهران بر می گردد به زمان قاجاریه، آن زمانی که آقا محمد خان قاجار به سلطنت رسید و تهران را شایسته پایتختی ایران دانست. از آن دوران به بعد هر شاهی که بر تخت نشست تحولی در تهران ایجاد کرد. به این ترتیب سازه های قاجاری بتدریج در دل شهر سر بر آوردند و تهران اهمیت ویژه ای پیدا کرد. در دوران پهلوی هم این روند همچنان ادامه داشت و وجهه شهر به کلی تغییر کرد. تهران با همه شلوغی ها و دغدغه های امروزی اش گوشه کنار های دنج و با صفایی دارد که اهالی تهران و مهمانان می توانند ساعاتی را به دور از روزمرگی های شهر بگذرانند.

در تهران مکانهایی وجود دارد که هنوز هم حال و هوای قدیم را تداعی می کنند. دیدنی های تهران که در میان محله ها و خیابان های قدیمی پنهان شده اند و رنگ و بوی تهران قدیم را دارند.

 

گلاب دره

گلاب دره یکی از دیدنی های تهران و از تفرجگاههای مشهور و پرطرفدار است که در شمال شرقی تهران قرار گرفته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید علت نام گذاری آن هم به دلیل وجود درختان فراوان سیب گلاب به صورت خودرو در این دره می باشد. گلاب دره دیدنی های زیادی دارد و روزهای تعطیل میزبان تعداد فراوانی از گردشگران داخلی و خارجی و اهالی تهران است. در این منطقه بوستان وسیعی به وسعت ۲۲ کیلومتر وجود دارد که با امکاناتی نظیر دریاچه، رستوران، چایخانه، بوفه، جاده طولانی تندرستی به طول ۶ کیلومتر، آبشار آلاچیق، پیست دوچرخه سواری به وسعت ۸۰۰ متر، برکه و آبنما، وسیله های ورزشی، سورتمه و فضای سبز وسیع و زیبا محل بسیار خوبی برای تجدید روحیه تعطیلات آخر هفته است.

 

d54d6b71 7ca9 4e7d 8430 ae2c972de8f4 1024x477 1 - دیدنی های تهران را باید از نزدیک تماشا کرد

دیدنی های تهران

 

دربند از دیدنی های تهران

دربند یکی از دیدنی های تهران و از قدیمی ترین محله های شمیران است و در شمال باغ سعد آباد قرار دارد.

ارتفاع دربند از سطح دریا ۱۷۰۰ متر است و یکی از اصلی ترین و بهترین مسیرها برای صعود کوهپیمایان به قله های البرز مرکزی می باشد. مسیر کوهپیمایی از کوره راههای دربند آغاز می شود و پس از گذراندن آبشار دوقلو به پناهگاه شیرپلا منتهی می شود. در مناطق کوهپایه ای دربند رستورانهای زیبا و دل انگیزی وجود دارد که گاهی تصور می شود اندکی نشستن روی تخت های روان روی آب رودخانه و نوشیدن چای را با هیچ چیز دیگر نمی توان عوض کرد.

 

BYbdoPPVaHPeRVEn 1536401937405 1 850x491 1 1 - دیدنی های تهران را باید از نزدیک تماشا کرد

دیدنی های تهران؛ دربند

بوستان نوروز

بوستان نوروز یکی از دیدنی های تهران است که در جنوب بوستان آب و آتش قرار گرفته است. اگر آب و آتش را ادامه دهید بعد از اتوبان شهید همت با یک پل ارتباطی وارد مجموعه بوستان نوروز و پلانتاریم می شوید.

بوستان نوروز با مساحتی بیش از ۹۰ هزار متر مربع بزرگترین بوستان در  بخش غربی پهنه اراضی عباس آباد است. در بوستان نوروز بخشی به نام “اکو” وجود دارد که در آن برای کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو، ۱۲ سکو طراحی و بنا شده است تا این کشورها مراسم سنتی و آداب و رسوم کشورهای خود را در مورد نوروز به نمایش بگذارند.

 

بوستان نوروز تهران 2 700x385 1 - دیدنی های تهران را باید از نزدیک تماشا کرد

 

بوستان بهشت مادران

این بوستان اولین مجموعه فرهنگی تفریحی در پایتخت است که تنها به بانوان اختصاص دارد. بوستان بهشت مادران یکی از دیدنی های تهران است که در محدوده شمال شرقی تقاطع بزرگراه شهید حقانی و بزرگراه رسالت واقع شده است. یکی از اصلی ترین جاذبه های این بوستان وجود ۳۸ گونه  متفاوت گیاهی در فضای سبز این بوستان است. در قسمتی از آن فضایی به عنوان کلینیک گل و گیاه وجود دارد که بانوان می توان از چگونگی رشد و ویژگی های انواع گونه های گیاهی مطلع شوند.

وجود آبراهه هایی که در سراسر بوستان طراحی شده است یکی از زیباترین مناظر پارک است که آرامش خاصی به رهگذران می بخشد. فضای بوستان بهشت مادران به بانوان اجازه می دهد با آسودگی به تفریح و استراحت مشغول شوند.

 

بهشت مادران - دیدنی های تهران را باید از نزدیک تماشا کرد

 

امامزاده صالح

اگر شما هم جزء افرادی هستید که به مکانهای مذهبی علاقه دارید امامزاده صالح با فضای آرامبخشی که دارد می تواند بهترین تجربه شما از زیارت در سفر باشد. پس از اینکه زیارتتان تمام شد می توانید به دیدنی های تهران که در اطراف امامزاده قرار دارد مانند بازار سنتی تجریش و میدان تجریش سر بزنید و خوش گذرانی را با گشت و گزار در فضای جذاب بازارهای محلی کامل کنید.

 

N83254864 72922479 - دیدنی های تهران را باید از نزدیک تماشا کرد

 

بازار سنتی تجریش

بازار تجریش قدیمی ترین بازار شمیران بوده است که همچنان هم اصالت و قدمت خود را با وجود حجره های معروف و سنتی خود حفظ کرده است. این بازار در واقع یکی از دیدنی های تهران است که از یک طرف به میدان تجریش و از سمت دیگر به امامزاده صالح منتهی می شود.

بازار سنتی تجریش نمونه کوچکی از بازار بزرگ تهران است که دو محله تجریش و سرپل را به هم وصل می کند.

این بازار در قسمتی به یک میدان سرپوشیده میوه و تره بار می رسد که میوه ها و صیفی جاتی که در مناطق دیگر تهران یافت نمی شود می توانید در این بازار پیدا کنید.

بر سر در هر یک از مغازه های بازار تجریش نام آن با کاشی کاری و مشبک کاری مشخص شده است که جلوه سنتی زیبایی به دیدنی های تهران داده است.

 

94989bd72ed5bc7 img 5c55d07966c78 - دیدنی های تهران را باید از نزدیک تماشا کرد

 

باغ پرندگان یکی از دیدنی های تهران

یکی دیگر از دیدنی های تهران و از جاذبه های گردشگری آن باغ پرندگان است که در منطقه کوهستانی لویزان با ۲۳ هکتار وسعت بنا شده است.

 

B000 min - دیدنی های تهران را باید از نزدیک تماشا کرد

دیدنی های تهران

در این باغ بیش از ۵۷ گونه پرنده از ایران و سایر مناطق اقلیمی دنیا گرد آوری شده است و در دو فاز محیط باز برای پرندگانی که توانایی زیادی برای پرواز ندارند و فاز دوم برای پرندگان استوایی  با فضای بسته ایجاد شده است. فضای زیبای باغ پرندگان با طنین انداز شدن سر و صدا و جیغ پرندگان گرمسیری و سرد سیری حس سرزندگی به انسان می بخشد.

 

محله دارآباد یک گوشه دنج شهر

محله دارآباد هم یکی از مناطق سرسبز و باصفای تهران است که بسیاری از دیدنی های تهران را در خود جای داده است؛ این محله زمانی یکی از روستاهای اطراف شهر بوده است. دارآباد از شمال به رشته کوههای توچال، از شرق به منطقه ای به نام باقلی زار، از جنوب به اقدسیه و از غرب به زمین های رحمت آباد و بخشی از دامنه های توچال منتهی می شود.

این محله علاوه بر زیبایی هایش آب و هوای خنک و دلپذیری دارد تا جایی که بر اساس روایت های تاریخی پزشکان فرانسوی برای درمان بیماری آسم مظفرالدین شاه قاجار به او پیشنهاد کردند که در این محله زندگی کند.  در محله دارآباد یکی از زیباترین پارک های تهران یعنی پارک ساحلی دارآباد قرار دارد و همچنین موزه حیات وحش دارآباد از دیدنی های تهران به شمار می رود.

دارآباد به این دلیل که منطقه ای مرتفع است و طبیعت زیبایی دارد به عنوان یکی از مقاصد کوهنوردی و طبیعت گردی تهران مطرح است. این روزها دارآباد کمتر درگیر مدرنیته شده است و همچنان حال و هوای قدیم خود را حفظ کرده است.

 

Saman724 456985547554 - دیدنی های تهران را باید از نزدیک تماشا کرد

میدان تجریش

میدان تجریش در یکی از قدیمی ترین و شمالی ترین مناطق تهران واقع شده است و از شمال به دربند، از جنوب به خیابان ولیعصر و از شرق به خیابان شریعتی منتهی می شود. درست است که این روزها میدان تجریش یکی از مناطق تجاری و از دیدنی های تهران است و مراکز خرید لوکس تهران در اطراف آن واقع شده اند اما روزگاری یک میدان خلوت بود که حیوانات بارکش مانند الاغ و قاطر در میان آن تردد داشتند و در حوالی آن تنها امامزاده صالح و بازار کوچک آن به چشم می خورد.

 

Tajrish square 1024x575 1 - دیدنی های تهران را باید از نزدیک تماشا کرد

دیدنی های تهران ؛ میدان تجریش

این روزها میدان تجریش یکی از گذرگاههای اصلی شهر است که همیشه شلوغ و پر تردد است. این میدان علاوه بر اینکه دیدنی های تهران را در اطراف خود جای داده است، رستورانهای جذاب و متفاوتی در حوالی آن است که فرصت یک شکم چرانی جذاب را برای گردشگران فراهم می کند.

 

پارک پرواز دیده بانی به شهر تهران

اگر دلتان بخواهد ساعاتی از روز را در یک جای متفاوت و دور از هیاهوی شهر بگذرانید، می توانید روی پارک پرواز حساب کنید. بوستان پرواز به دلیل قرار گرفتن در یک موقعیت خاص مرتفع، دید باز و ۳۶۰ درجه ای از پایتخت به شما می دهد؛. تجربه ای که همیشه در خاطرتان می ماند. اگر در هوای بارانی و پاییزی پیاده روی در این پارک را تجربه کنید که دیگر همه چیز به نفع شما خواهد بود.

پارک پرواز از معدود مکانهای تفریحی است که می توانید از تماشای دیدنی های تهران همچون کوهستان البرز، برج میلاد و برج های تهران لذت ببرید.

 

پارک پرواز در برف - دیدنی های تهران را باید از نزدیک تماشا کرد

 

درکه

درکه هم یکی محله های شمالی تهران و از دیدنی های تهران است که در نزدیکی محله های اوین و ولنجک قرار گرفته است. بیشترین جذابیت درکه به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوههای شمالی تهران است که باعث می شود آب و هوای بسیار خوبی را در این منطقه احساس کنید. با قرارگیری پناهگاه پلنگ چال در دامنه کوههای درکه علاقه مندان به ورزش و پیاده روی از این مسیر برای رسیدن به قله توچال استفاده می کنند.

محله درکه دیدنی هایی مانند امامزاده، بازارچه و مسجد دارد. همانند سایر مناطق دیدنی تهران، درکه هم رستورانهای زیادی دارد که در تمام روزهای هفته میزبان شما خواهد بود.

 

روزهای پاییزی درکه را از دست ندهید

درکه هم یکی از دیدنی های تهران و محله های قدیمی و اصیل تهران است و یکی از مکانهای پرطرفدار برای پیاده روی و کوهنوردی می باشد. این تفریحگاه جذاب در فصل پاییز منظره حیرت انگیز و رویایی پیش رویتان می گذارد که از دیدن آن به وجد می آیید. برگ ریزان در محله های درکه از دیدنی های تهران است.

 

Saman724 659988554455 - دیدنی های تهران را باید از نزدیک تماشا کرد

دیدنی های تهران

خیابان ولیعصر جلوه گاه خاطرات تهران

خیابان ولیعصر معروفترین خیابان تهران است که می توان گفت تهران را به دو بخش تقسیم می کند. این خیابان بلندترین خیابان خاورمیانه و ایران به طول ۹/۱۷ کیلومتر می باشد و یکی از دیدنی های تهران است که مناظر پاییزی را در ذهن تان ثبت می کند. کافی است مدتی در این خیابان قدم بزنید تا به جاذبه های فرهنگی، تاریخی و تجاری آن پی ببربد. مراکز خرید، موزه ها، دانشگاهها، پارک ها، کافه هاو… همه در امتداد این خیابان جذابیت آن را بیشتر و بیشتر می کنند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا