دانستنی های ملکی

شرح روش صحیح در انتخاب و استخدام مشاور املاک

 

استخدام مشاور املاک

مشاور املاک مترادف واژه Real Estate در انگلیسی است. امروزه با گسترش جوامع انسانی، کسب اطلاعات  درباره مسائل مختلف از جمله خرید املاک منوط به دریافت مشاوره از سوی کارشناسان فن می باشد. بی شک با استخدام مشاور املاک ماهر جهت انجام هرگونه معامله و خرید و فروش ملک می توان به نتیجه دلخواه رسید. در ادامه به بیان تاریخچه ای از این صنعت رو به گسترش و نکاتی که در استخدام مشاور املاک می بایست ملاک قرار داد، می پردازیم.

 

تاریخچه بنگاه های مشاور املاک

سه نیاز اصلی انسان که همواره بر برآورده شدن آنها تاکید می شود عبارتند از: مسکن، خوراک و پوشاک. نیاز به مسکن از زمان انسان های غارنشین تا انسان مدرن امروزی همواره از اساسی ترین نیازهای بشر بوده است. در زمان های قدیم به دلیل کوچک بودن جوامع، تعامل میان افراد یک جامعه بیشتر از امروز بود. افراد یک جامعه به طور مستقیم یا با واسطه دوستان و آشنایان کم و بیش از سایر افراد اطلاعاتی داشتند. این امر خرید و فروش و معامله را، بین آنها آسان می کرد.

به طور مثال اگر شخصی قصد فروش ملکی از املاک خود را داشت اهالی جامعه به مرور از فروش آن باخبر می شدند. پس از آن کافی بود خریدار و فروشنده به محضر یکی از روحانیون که جزو معتمدین آن زمان بودند  بروند تا بر اساس توافقات انجام شده بنچاق نوشته و ملک به خریدار واگذار شود. در آن زمان پس از امضای خریدار و فروشنده، مهر و امضای روحانی و دو شاهد برای به رسمیت شناختن سند بنچاق کفایت می کرد.

با توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت شهری این مناسبات شکل تازه ای به خود گرفت. با شکل گیری کلان شهرهایی چون تهران، اصفهان، مشهد و… نیاز به ایجاد بنگاه هایی که رابط میان خریداران و فروشندگان املاک و مستغلات باشند احساس شد. در ایران از سال 1310 که ثبت املاک بر اساس قانون، اجباری شد، بنگاه های خرید و فروش املاک نیز به رسمیت شناخته شده و شروع به کار کردند.

 

با استخدام مشاور املاک ماهر از خطا در معامله پرهیز کنید

 

استخدام مشاور املاک خبره

استخدام مشاور املاک خبره و آگاه یکی از اولین گام های انجام معامله ای درست و بی عیب و نقص است. برای انتخاب و استخدام مشاور املاک مطمئن و کاربلد باید ویژگی های را در نظر داشته باشید. همچنین به کار بردن این خصایص که در ادامه خواهد آمد، در صورتی که مایل به کار در زمینه املاک و مستغلات باشید، از شما یک مشاور ماهر خواهد ساخت. ویژگی های یک مشاور کاربلد و ماهر عبارتند از:

 

1ـ آراستگی

آراستگی و به قول معروف دیسیپلین (disiplin) یکی از مهمترین ویژگی های یک مشاور املاک حرفه ای است. یک مشاور خوب این آراستگی و نظم و انضباط را نه تنها در پوشش خود بلکه در دفتر کار خود نیز رعایت می کند. مسلما مشتری با دیدن سر و وضع آشفته شما و محل کارتان از دریافت مشاوره توسط شما منصرف خواهد شد.

 

2ـ فن بیان

فن بیان یعنی به کار بردن صحیح مطلب، در زمان، مکان و در مقابل شخص مناسب، البته با در نظر گرفتن نکات دستوری و گفتاری! یک مشاور خوب اهل مطالعه است. دایره لغات، ضرب المثل ها، استعارات و… خود را از طریق مطالعه و خوب گوش دادن بالا می برد. به جا، درست و بدون اضطراب کلمات را ادا می کند. جملات را نصفه و نیمه رها نمی­ کند. با تدبیر است و سخن را در زمان درستش بیان می کند. در رابطه با فن بیان این ضرب المثل معروف حجت را تمام کرده است. «هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد!»

 

آراستگی از ویژگی های اصلی یک مشاور املاک حرفه ای است

 

3ـ دانش و آگاهی

دانش و آگاهی یک مشاور املاک حرفه ای به روز است. یعنی جدیدترین فایل های خرید و فروش مسکن را پیش سایر رقبا به دست آورده و در اختیار مشتری قرار می دهد. عصر امروز به عصر ارتباطات شهرت یافته است. امروزه شاهد استفاده اکثر افراد جامعه از فناوری های ارتباطات جمعی هستیم. بنابراین یک مشاور املاک ماهر باید به روزترین برنامه های ارتباط جمعی و تبلیغاتی را شناسایی و از آن ها جهت جذب مشتری استفاده نماید.

 

4ـ شبکه ارتباطات

همواره میان مشاورین املاک بده بستان جهت منعقد شدن معامله وجود داشته است. به عنوان مثال یک مشاور املاک مشتری مناسبی در اختیار دارد اما فایلی با ویژگی های درخواستی مشتری در دست ندارد. در این حالت اگر شما شبکه ارتباطات قوی با همکارانتان داشته باشید می توانید از فایل های احتمالا مناسبی که در دست آنها است، استفاده نمایید. اگرچه سود حاصل از معامله نصف خواهد شد اما 50 درصد از مبلغ سود بهتر از هیچ است! بعضی از افراد در صنعت خرید و فروش املاک سرمایه گذاری می کنند اما خود مشاور املاک نیستند. این افراد را شناسایی کنید و در لیست خریداران یا فروشندگان بالقوه خود قرار دهید. در صورت پیدا شدن فایل مناسب می توانید آنها را باخبر سازید.

 

شبکه ارتباطات کاری خود را تقویت کنید

 

5ـ مشاور املاک و روانشناس باشید

یک مشاور املاک با تجربه تنها به ارائه لیست فایل های موجود برای خرید نمی پردازد. بلکه با توجه به صحبت های مشتری به مشکل او در زمینه با مسکن پی خواهد برد، با او همدلی خواهد کرد و از سلیقه او آگاه خواهد شد. پس از آگاهی در این زمینه ها ملک مناسب را به مشتری معرفی خواهد کرد. در نظر داشته باشید دیدن ملکی که مشتری در حال حاضر در آن ساکن است مشاور را در پی برن به سلیقه و خواسته های مشتری راهنمایی می کند.

 

6ـ مشاور املاک و اقتصاد دان باشید

در دنیای امروز هر حرکتی در هر نقطه از جهان منجر به ایجاد تغییرات مهم در سایر نقاط دنیا می شود. جنگ، بستن پیمان نامه های همکاری اقتصادی، تحریم ها و سایر اتفاقات بین المللی و حتی خشک سالی می تواند در روند رشد قیمت ملک موثر باشد. یک مشاور املاک ماهر، مانند یک اقتصاددان به تحلیل مسائل پرداخته و نتیجه آن را در بازار املاک و مستغلات پیش بینی کند. در این حالت او از سایر رقبا یک گام جلوتر خواهد بود.

 

7ـ مشاور املاک و معمار باشید

هر چه دانش و آگاهی مشاور املاک در زمینه با ملک و سبک معماری، مهندسی ساختمان، به روزترین مصالح ساختمانی و… بیشتر باشد مشتری به او اعتماد بیشتری خواهد کرد. فرض کنید که مشاور املاک از اصطلاحی چون ساختمان های خورجینی بی اطلاع باشد. چنین موضوعی وجهه مشاور را در مقابل مشتری خراب خواهد کرد.

 

8ـ ایجاد حس اعتماد

یک مشاور املاک حرفه ای، بین خود، خریدار و فروشنده حس اعتماد را تقویت می کند. طوری رفتار می کند که هر دو طرف یقین داشته باشند که مشاور به نفع و به سمت یکی از آنها متمایل نشده است.

 

9ـ عمل کردن بر اساس قانون و عرف

یک مشاور املاک حرفه ای به حق کمیسیون خود قانع است و برای سود بیشتر یکی از طرفین معامله را به اصطلاح دور نمی زند. چرا که این کار عواقب ناخوشایندی دارد و آینده حرفه مشاور را به خطر خواهد انداخت.

 

صادق باشید تا به شما اعتماد کنند

 

10ـ راه های کسب درآمد در صنعت املاک و مستغلات

حتما تا کنون بارها و بارها این ضرب المثل را شنیده اید که: «تمام تخم مرغ هایت را در یک سبد نگذار!» این ضرب المثل درباره پول و سرمایه، امکانات و توانمندی های یک فرد است. به این معنی که تمام سرمایه و یا توانمندی خود را در یک زمینه صرف نکنید. چرا که ممکن است در آن زمینه بخت با شما یار نباشد و موفقیتی کسب نکنید. اگر به طور همزمان سرمایه و امکانات خود را در چند زمینه مصرف کنید در صورت شکست در یکی از آنها، از پا نخواهید افتاد زیرا هنوز کل سرمایه خود را از دست نداده اید. در مورد صنعت مشاوره املاک و مستغلات نیز وضع به همین منوال است. بهتر است کارشناسی را استخدام کنید که از این نکته آگاهی کامل داشته باشد.

یک مشاور املاک خبره تمام سرمایه و انرژی خود را صرف خرید و فروش ملک مشتریان نخواهد کرد. بلکه مترصد فرصتی است تا املاک مناسب را جهت سرمایه گذاری شخصی خریده و در زمان مناسب و با سود قابل توجه بفروشد. یکی دیگر از راه های کسب درآمد در صنعت املاک و مستغلات معرفی مشتری به سایر همکاران است. همانطور که پیش از این بیان شد یک مشاور املاک حرفه ای لیستی از مشتریان بالقوه دارد که به او اطمینان صرف دارند. مسلما مشتریان موجود در این لیست در صورت تمایل به خرید ملکی با مشخصات خاص در اولین فرصت با مشاور املاک منتخب خود تماس خواهند گرفت. در این زمان اگر فایل مناسبی در دست مشاور نباشد می تواند با معرفی مشتری خود به سایر همکاران، کسب درآمد کند.

بنابر آنچه گفته شد، راه های کسب درآمد در صنعت املاک و مستغلات از سه طریق است. این راه ها در ذیل آمده است.

1ـ از طریق عقد قرارداد میان خریدار و فروشنده و دریافت حق کمیسیون

2ـ از طریق معرفی مشتری به همکاران. در این حالت میزان کمیسیون دریافتی معمولا نصف و یا طبق توافق با مشاوری است که فایل را در اختیار دارد.

3ـ از طریق سرمایه گذاری خود مشاور در صنعت خرید و فروش املاک و مستغلات.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا