دانستنی های ملکی

از سامانه اطلاعات بازار املاک ایران (سابا) چه می دانید؟

از سامانه اطلاعات بازار املاک ایران (سابا) چه می دانید؟

شما به هیچ حالت نمی توانید از عنصر پررنگ مسکن را از مسیر عادی زندگی خود خارج سازید. به هر حال در طول زندگی همواره با مسکن و تمام جوانب آن درگیر هستید. گاهی اقدام به اجاره مسکن می کنید، گاهی در جایگاه اجاره دهنده می ‌نشینید، گاهی در پی خرید ملک راهی بازار املاک می شوید، گاهی هم در مقام فروشنده سعی در عرضه ی مسکن خود با قیمت مناسب خواهید داشت. این همه در کنار تمامی لحظاتی که در یک مسکن ساکن شده ‌اید است که گذران روزمرگی‌ های آن مسکن نیز در روز های زندگی شما نقش پررنگی را بازی می کند. این خلاصه یعنی آنکه شما و یا اقوام و نزدیکانتان به هر ترتیبی در چم و خم بازار املاک دست و پنجه ای نرم خواهند کرد؛ اما آیا باید با همان تفکرات کلاسیک به دیدار این بازار هزار نقش امروزی برویم؟!

 

 

بازار املاک ایران

در دنیای امروز که مسیر ساخت و ساز ها عوض شده است، محله های جدید تاسیس می شوند و شهر های جدید زنده شده اند و تفکرات معاملات ملکی مسیر متفاوتی نسبت به دوران قبل طی می کنند، چطور می شود با همان تفکرات کلاسیک که شما را قدم به قدم در دل بنگاه ‌های معاملات املاک بی انتهای شهر می گرداند، سر از کار بازار املاک امروز ایران در آورد؟ جواب ساده است، خیلی سخت!!!!

کافی است برای عرضه ی مسکن در بازار املاک و یا خرید ملک از این بازار، حتی برای ارجاع دادن و یا اجاره کردن در خیل بی انتهای مشاوران املاک سطح شهر راهی باشیم و همراه با کسب اطلاعات مورد نیاز در باب ملک مورد نظر خود تصمیم ‌گیری کنیم.

 

اما آیا این تنها راه دنیای امروز است؟ قطعا این طور نیست. وقتی دنیای امروز برای هر جریان ساده ی زندگی شما، مسیری مدرن را پیش بینی و طراحی کرده است و آن را در جریان بزرگ اینترنت راهنمایی می‌ کند، چطور برای بزرگترین دغدغه زندگی شما فکری نکرده باشد؟! بله، شما می توانید با کمک ابزار قدرتمند اینترنت، در فضای مجازی و تنها با چند کلیک ساده راهی بازار املاک ایران باشید تا قبل از آنکه در بند هزارتوی مشاوران املاک سطح شهر گرفتار اطلاعات متناقضی بگردید، از طریق این فضای باز اطلاعاتی به راحتی تمامی آنچه از مسکن می خواهید را به دست آورید.

 

 

اطلاعات بازار املاک

اما کدام فضای اینترنتی مناسب کسب اطلاعات مسکن می باشد؟ آیا می توان به هر اطلاعاتی در فضای اینترنت اطمینان کرد؟ آیا می توان از طریق هر سایتی اقدام به تصمیم در باب یکی از بزرگترین سرمایه های زندگیمان داشته باشیم؟ آنچه مشخص است، اینترنت علاوه بر بزرگی و راحتی، دنیایی پر از بی اعتمادی نیز می باشد. در این فضا فقط می توان به سایت های معتبر، آنهایی که به نوعی مورد تایید و یا اعتماد نهاد های دولتی هستند، اعتماد نمود.

به این منظور در باب خرید ملک می توان به سامانه اطلاعات بازار املاک ایران (سابا) اشاره کرد. سامانه ای که مورد تایید نهاد های دولتی دیگر ماجرای مسکن نیز می باشد و زیر نظر مستقیم وزارت راه و شهرسازی و همچنین معاونت مسکن و ساختمان آن وزارت خانه تاسیس و مدیریت می شود.

شاید در سطح باز اینترنت سایت ها و یا سامانه های بسیاری در زمینه ی بازار املاک فعالیت می‌ کنند و احتمالا بسیاری از آنها به نوعی از اعتبار قابل قبولی برخوردار باشند. اما سامانه اطلاعات بازار املاک ایران تنها سامانه ای است که توسط خود دولت و از کانال وزارت راه و شهرسازی سعی در ارائه ی اطلاعات دقیق در باب مسکن در سطح کلان کشوری داشته است.

 

 

سامانه اطلاعات بازار املاک ایران (سابا) چه اطلاعاتی دارد؟

 

  • ارائه ی قیمت ‌های واقعی: این سامانه با کسب اطلاعات معتبر و مفید از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور سعی در ارائه ی آخرین قیمت های واقعی خرید و اجاره در سطح کشور را دارد. قید به کلمه ی واقعی در این ویژگی وجه تمایز این سامانه با هر سامانه ی مشابه دیگر می باشد. اینکه ملکی به قیمتی واقعی به فروش رفته می تواند اطلاعات مفیدتری باشد تا اینکه ملکی با قیمتی خیالی قرار است به فروش برسد.
  • ارایه ی اطلاعات تصمیم‌ ساز: سامانه اطلاعات بازار املاک ایران (سابا) می ‌تواند در کسب اطلاعات مفید و لازم به جهت تصمیم گیری در باب خرید، فروش، ساخت و حتی اجاره ملک مورد نظر شما کمک حالتان باشد. شما از طریق رصد دائمی این سامانه می توانید در جریانات بازار املاک کشور قرار گرفته و به نوعی زمان درست به جهت اخذ تصمیمات ملکی خود را اعمال نمایید.
  • ارائه ی نمودار های آماری: سابا تنها به درجه اطلاعات خام برای کاربران خود اکتفا نمی کند. چرا که می داند اطلاعات خام نمی تواند به تنهایی زمینه ساز تصمیمات دقیق در خرید ملک و حتی فروش آن باشد. از این رو این سامانه با تهیه ی اطلاعات آماری از طریق نمایش نمودار های جذاب و مفید و علمی سعی در ایجاد یک بستر اطلاعاتی و تحلیلی برای کاربران خود دارد. کاربران این سامانه می توانند با در اختیار داشتن این اطلاعات آماری از طریق نمودار های علمی که تضمین صحت آنها وجود دارد به نوعی همراه با دقت کافی اقدام به اخذ تصمیمات سرنوشت‌ ساز خود نمایند.

 

 

امکانات موجود در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران (سابا)

در ابتدای کار با سابا شما می توانید با انتخاب شهر مورد نظر خود وارد فضای کاری این سامانه بشوید. سامانه به جهت ساماندهی مناسب بازار املاک در هر شهر بعد از انتخاب شما را وارد یک فضای کاملا مرتب و ساختار یافته می کند. در این فضا به ترتیبی می توانید شاهد تمامی محله های شهر مورد نظر خود باشید و اطلاعات املاک آن شهر را به حالت اجاره ملک و یا خرید ملک مشاهده کنید.  گزینه های جذاب دیگری برای جستجو با تفکر فیلتر کردن مانند قیمت کل بنا، قیمت هر متر مربع، مساحت بنا، سن ساختمان و نوع اسکلت را می توان در این سامانه مشاهده کرد.

همچنین شما می توانید به ترتیبی تعریف شده با استفاده از زمان عرضه ی ملک اقدام به جستجو نمائید. سامانه برای کسانی که می خواهند جدا از نام محله براساس منطقه جستجو را انجام بدهند، اقدام به درج نقشه ای از شهر مورد نظر خواهد کرد. بدین ترتیب شما می توانید از روی نقشه به جستجوی ملک مورد نظر خود بپردازید. در نهایت بعد از اعمال فیلتر های مورد نظر شما، سامانه اقدام به جستجو نموده و گزینه های احتمالی را برای شما به نمایش خواهد گذاشت. این امکان وجود دارد که شما بخواهید تا نمایش گزینه ها  براساس خواسته شما مرتب بشود.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا