تهران شناسی

شهرک آتی ساز ساخت شرکت آتی ساز

 

شهرک آتی ساز ساخت شرکت آتی ساز

شهرک آتی ساز یکی از تجربه‎های موفق و مدرن شهرک‎سازی در سال‎های بعد از انقلاب است. شهرک‎ها در کنار شهر و روستا شکل سومی از جمعیت پذیری محسوب می‎شوند. علاوه بر شکل سکونتگاهی، بر فعالیت ها و کارکردهای تخصصی نیز تاکید دارند. به عنوان مثال شهرک فرهنگیان یا شهرک ارتش را می توان نام برد که برای قشر خاصی از جامعه ساخته می شوند.

دستورالعملی با عنوان «ترویج شهرک سازی» در کشور مصوب وزارت راه و شهرسازی، در تاریخ 08/02/1399 تدوین شده است. این دستورالعمل برای ترویج شهرک سازی در کشور به تصویب رسید. در نتیجه شهرک‌ ها به عنوان یک ضرورت بر تامین نیازهای اقامتی، آموزشی، ورزشی و…، برای اقشار مختلف مردم ساخته می شوند.

شهرک آتی ساز یک شهرک مسکونی است. البته گاهی شهرک های ورزشی، فرهنگی، تفریحی و حتی شهرک های علمی نیز در شهرهای کوچک، بزرگ و حتی روستاها ساخته می‌شوند. هدف تمام آن ها تامین مسکن و امکانات علمی، تفریحی و… برای آحاد مردم است. البته اولویت بر تأمین مسکن برای اقشار مختلف جامعه می باشد.

شهرک یک جامعه برنامه ریزی شده است که امکانات مسکونی، تفریحی و تجاری را با یکدیگر ترکیب می کند. با توجه به افزایش جمعیت، شهرک ها برای کاهش بار جمعیت در شهرها و کلانشهرها ساخته می شوند. شهرک ها گاهی به طور کامل از نظر امکانات خودکفا هستند. گاهی ساخت شهرک ها نقش مهمی در رونق اقتصاد کشور ها دارند. شهرک‎ها مناطق مناسبی برای ساکنینی هستند که خود را از ترافیک شهری جدا کرده‎اند. آن ها می خواهند یک تردد ایمن و سالم را در منطقه مسکونی خود داشته باشند. همچنین یک سبک نوآورانه در معماری و ساخت و ساز است. شاید بتوان گفت یک فلسفه در توسعه شهری برای احترام به زمین می باشد.

 

شهرک آتی ساز

 

شرکت آتی ساز، انبوه سازی و بلندمرتبه سازی

شهرک آتی ساز یک تجربه عملیاتی موفق بوده است که شروع ساخت آن به قبل از انقلاب اسلامی بر می گردد. این شهرک توسط شرکت آتی ساز طراحی و ساخته شده است. شرکت آتی ساز در سال 1341 هجری شمسی ثبت شده است. اولین پروژه ساخت و ساز این شرکت یک سال بعد از افتتاح، آغاز شد.

احداث شهرک دریاکنار مازندران از اولین افتخارات شرکت می باشد. شرکت آتی ساز در سال 1348 هتل بزرگ آزادی تهران را ساخت. برگ زرین و پر افتخار این شرکت پروژه عظیم برج های مسکونی شهرک آتی ساز است. شهرک آتی ساز جزو شهرهای خوش نام و خوش آوازه در تهران و حتی کشور می باشد. این پروژه جزو افتخارات این شرکت و حتی ایران، در رابطه با تجربه نوین شهرک سازی و برج سازی محسوب می‌شود. هدف از معرفی شرکت آتی ساز این بود که شما را با پیشینه یک شرکت بسیار معتبر آشنا کنیم. در نتیجه اعتماد و اطمینان را در دل شما برای خرید یا اجاره خانه در این منطقه قوت ببخشد.

شروع طراحی شهرک آتی ساز به سال 1355 برمی گردد. به دلیل جو سیاسی کشور در آن زمان، این پروژه نیمه تمام باقی ماند. در نهایت تکمیل پروژه به بعد از انقلاب منتهی شد. ناگفته نماند که شرکت آتی ساز قبل از انقلاب با سهامداری محمدرضا شاه پهلوی، پرویز بوشهری و یک شرکت اروپایی تاسیس شد. در حال حاضر آتی ساز پروژه های متعدد مسکونی و غیر مسکونی را در شهرهای مختلف در دست ساخت دارد.

 

معرفی شهرک آتی ساز

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد طراحی و ساخت شهرک آتی ساز در سال 1355 استارت آن زده شد. پیش بینی شده بود که در اواخر سال 1356 پروژه به طور کامل تحویل داده شود. به دلیل اوضاع سیاسی کشور ساخت شهرک دچار وقفه شد. این شهرک در زمینی به مساحت بیش از 381 هزار متر مربع ساخته شده است. در این مجتمع 23 برج قرار دارد که مساحت آن ها حدود 155 هزار متر مربع می باشد.

شهرک آتی ساز در سه فاز ساخته شده است:

  • فاز یک: این فاز در سال 1367 افتتاح شده است. 9 برج در این فاز قرار دارد که 12 تا 22 طبقه دارند. در مجموع 190 واحد مسکونی دارد.
  • فاز دو: این فاز از شهرک آتی ساز دارای 9 برج می باشد. برج ها بین 12 تا 26 طبقه دارند که در مجموع 832 واحد مسکونی را دارا می باشند.
  • فاز سه شهرک آتی ساز: در این فاز 5 برج ساخته شده است که 29 تا 31 طبقه دارند. در کل 781 واحد مسکونی را شامل می شوند.

در تمام برج ها طبقات منفی 2 و 3 (زیر زمین) نیز وجود دارند. همچنین انباری و پارکینگ در تمام برج ها برای تمام واحد ها طراحی و ساخته شده است.

 

شهرک آتی ساز

موقعیت مکانی شهرک آتی ساز

شهرک آتی ساز در پایتخت و کلانشهر تهران قرار دارد. این شهرک در شمال شهر تهران، بین منطقه یک و دو واقع شده است. البته به لحاظ منطقه بندی در شهرداری تهران جزو منطقه دو محسوب می شود. این شهرک به لحاظ دسترسی به راه های ارتباطی درون شهری و بزرگراه ‌ها بسیار مطلوب است. شهرک آتی ساز به بزرگراه چمران شمال و چمران جنوب مشرف می باشد که در سمت شرق شهرک قرار دارد.

همچنین به خیابان آزادی و بزرگراه محمد علی جناح و اشرفی اصفهانی نزدیک می باشد. منطقه دو نیز از شمال تهران و دامنه کوه البرز شروع می شود و تا میدان آزادی را در بر می گیرد. به لحاظ آب و هوایی نیز جزو منطقه های متوسط و خوب دسته بندی می شود. اگر به دنبال یک منطقه مسکونی با آب و هوای ایده آل در شهر تهران هستید شهرک آتی ساز یک پیشنهاد ویژه برای شما است.

 

امکانات مختلف در شهرک آتی ساز

شهرک آتی ساز، شهرکی با امکانات رفاهی مناسب است. این شهرک دارای فضای سبز بسیار مناسبی می باشد. همچنین دارای سیستم جمع آوری زباله است. هر برج دارای آسانسور های مسافری و حتی باربری می باشد. سیستم برق اضطراری و صاعقه گیر از امکانات ضروری هر برج در این شهرک می باشد. در این شهرک چند فروشگاه بزرگ مواد غذایی و همچنین فروشگاه میوه و تره بار، امکانات رفاهی را در اختیار شهرک نشینان قرار می‎دهند. همچنین یکی از شعبه بانک پاسارگاد نیز در این شهرک قرار دارد.

واحد های آموزشی مانند مهدکودک و پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی در شهرک آتی ساز فعالیت دارند. در این شهرک کتاب فروشی، خیاطی، تعمیرات موبایل و کامپیوتر نیز فعالیت می کنند. جهت خرید و فروش، رهن و اجاره هر واحد مسکونی نیز می توانید به مشاورین املاکی که در این شهرک فعالیت دارند مراجعه کنید. این شهرک به بیمارستان پارسیان، هتل آزادی، هتل پارسیان و همچنین مجتمع های باغ بهشت نزدیک می باشد. بوستان آتی ساز، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مراکز تجاری آتی ساز، مسجد، حسینیه، گل فروشی و… از دیگر امکانات رفاهی و مذهبی این شهرک می باشند.

 

 

معماری آتی ساز

شهرک آتی ساز به لحاظ نمای بیرونی دارای یک ظاهر کلاسیک می‎باشد. برخی افراد به ظاهر برج ها انتقاد دارند. این افراد می گویند چرا نمای برج ها از سیمان ساخته شده است؟ اتفاقا می‌خواهیم بگوییم استفاده از سیمان در برج های بزرگ یک ویژگی مثبت محسوب می‎شود. خبری از سنگ و سرامیک برای پوشش نمای بیرونی ساختمان ها نیست. با گذر زمان سنگ یا سرامیک از سطح نمای بیرونی بنا ها جدا می شوند و دچار ریزش خواهند شد. حتی تصور وقوع یک زمین لرزه ممکن است فاجعه آفرین باشد. استفاده از سیمان برای نمای بیرون امنیت افراد را به خطر نمی‎اندازد. در صورت کثیف یا کهنه شدن نما، با یک پوشش مناسب و نازک می توان نمای جدید و نو را ایجاد کرد.

در زمان طراحی و ساخت شهرک یک نگاه پایدار و بادوام (عمر مفید بالا) برای ساختمان سازی و بازسازی شهرک وجود داشته است. در برخی از برج ها تراس های بزرگی ساخته شده است که جبران حیاط و فضای از دست رفته باشد. در این شهرک برای رفت و آمد وسایل نقلیه و عابران پیاده، قوانین و نظم ویژه‌ای برقرار است. در ساخت این شهرک از اسکلت فلزی بتن آرمه، ورق های کامپوزیت وال بتنی از نوع کامپوزیت و سقف‎های تیرچه بلوک استفاده شده است. برای تمامی برج ها از فن کویل ها به عنوان سیستم های سرمایشی و گرمایشی استفاده کرده اند.

 

شهرک آتی ساز

 

شرکت آتی ساز و همکاری شرکت های دیگر

شرکت هایی مانند «ارکی تست» به عنوان مشاور در زمان ساخت شهرک آتی ساز حضور داشته است. امور مربوط به طراحی و تهیه نقشه و پلان های اجرایی را بر عهده داشته است. شرکت «چکش» نیز به عنوان پیمانکار این پروژه انتخاب شده است. شرکت هایی مانند «توستی شواندورث» و «ارکه الکترونیک» به عنوان پیمانکار تاسیسات بودند. همچنین شرکت «میتسوبیشی» به عنوان فروشنده آسانسور با شرکت آتی ساز همکاری داشته است.

 

ساکنین شهرک آتی ساز

اوایل افتتاح، افراد از طبقات و اقشار مختلف برای سکونت در شهرک آتی ساز، از آن استقبال می کردند. در نتیجه افراد با مشاغل و سطح درآمد های گوناگون در این شهرک ساکن بودند. به عبارت دیگر متناسب با قدرت خرید تمام افراد جامعه، ساخت و ساز و قیمت گذاری در دستور کار شهرک قرار گرفته بود. به مرور زمان آتی ساز جزو شهرک های قرار گرفت که قیمت هایی متوسط و رو به بالایی را به خود اختصاص داده اند. اکثریت ساکنین آن فرهنگیان، مهندسان و پزشکان هستند. همچنین برخی افراد و صاحبان شرکت های خارجی نیز در این شهرک سکونت دارند. البته افرادی که به طور مدام در سفر هستند (به خصوص کشور های دیگر) این شهرک را برای سکونت انتخاب می کنند. به دلیل اینکه از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. قیمت مسکن در این منطقه نسبت به سایر شهرک های شمال تهران، پایین تر می باشد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا