تهران شناسی

شهرک امید تهران؛ اولین شهرک دارای گواهینامه استاندارد بین المللی

 

شهرک امید تهران؛ اولین شهرک دارای گواهینامه استاندارد بین المللی

شهرک امید تهران اولین شهرک در ایران و خاورمیانه است که دارای گواهینامه استاندارد بین المللی می باشد. کلانشهر تهران از شهرک های متعدد با امکانات متنوع ساخته شده است. می توان تهران را جزو اولین شهر های موفق در زمینه شهرک سازی دانست. روند موفقیت‌آمیز ساخت شهرک به قبل از انقلاب اسلامی بر می گردد. روند ساخت و ساز شهرک ها نیز بعد از انقلاب اسلامی به خوبی ادامه داشته است.

در واقع شهرک ها یکی از ظرفیت‌های ناب در بخش مسکن و ساماندهی بازار مسکن می باشند. شهرک‌سازی در مناطق مختلف، مالک شدن اقشار مختلف جامعه را فراهم می کند. شرکت های پیمانکاری ساختمان سازی، شهرداری ها و برنامه ریزان شهری در شهرداری ها به همراه تامین اعتبار می توانند شهرک های جدید احداث کنند. ایده‌ها و ابتکارات مختلفی می توانند در طراحی و ساخت شهرک های مسکونی، فرهنگی، ورزشی و… اجرا شوند. گاهی یک شهرک تمام عناوین ذکر شده را یکجا در کنار یکدیگر دارا می باشند.

از نظر بسیاری از صاحبان واحد های مسکونی و حتی سرمایه گذاران ملک ها، شهر ایده آل شهری است که سرمایه گذاری خوبی را فراهم کند. البته معیارهای دیگری نیز وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد. شهر ایده آل، شهری است که تعداد قابل توجهی از مردم علاقه داشته باشند در آن زندگی کنند. چه عواملی باعث می شود که تعداد زیادی از مردم بخواهند خانه های خود را در یک شهر بسازند؟ چگونه می شود جوامع را به سمت این آرمان ها هدایت کرد؟ طراحی و ساخت یک شهر ایده آل اتفاقی نیست، بلکه برنامه ریزی شده است. این شهر می تواند در برابر حوادث شدید طبیعی مقاومت داشته باشد. طبیعت و فضای سبز به داخل شهر آورده شده است. امکانات متنوع آموزشی، تفریحی، تجاری و… در شهر طراحی و ساخته می شوند.

 

شهرک امید تهران

 

تاریخچه شهرک امید

شهرک امید تهران و عملیات ساخت آن به قبل از انقلاب اسلامی باز می گردد. در سال 1354 یک شرکت فرانسوی با نام S.A.E پیمانکار ساخت این شهرک شد. محمدرضا شاه پهلوی در زمان طراحی و عملیات ابتدایی ساخت، به همراه دخترش فرحناز از این شهرک بازدید کردند (در سال 1357).

شهرک امید تهران پیش از انقلاب «شهرک فرحناز» نام داشت. سپس با نام شهرک «قنات کوثر» و در نهایت با نام «شهرک امید» نامگذاری شد. مقرر شده بود در این شهرک افسران، درجه‌داران و پرسنل گارد شاهنشاهی سکونت داشته باشند. به دلیل فضای سیاسی جامعه در آن زمان، در ساخت و اجرای پروژه چند سالی توقف ایجاد شد. سپس عملیات ساخت شهرک مجدد و طبق روال قبل از سر گرفته شد. در نهایت مالکیت این شهرک به شرکت تعاونی مسکن امید واگذار شد. این شرکت وابسته به لشکر 21 حمزه نیروی زمینی ارتش بوده است.

 

معرفی شهرک امید

شهرک امید تهران جزو شهرک های معروف در کشور می باشد. شهرک امید در زمینی به مساحت بیش از 72 هکتار ساخته شده است. این شهرک به سه بخش 37/8، 24/5 و 10/16 هکتاری تقسیم بندی شده است.

شهرک امید تهران در سه کلاس A، B و C طراحی و ساخته شده است. در این مجتمع مسکونی 18 برج و 54 خانه ویلایی احداث شده است. در حال حاضر حدود 7 هزار نفر جمعیت در آن ساکن هستند. برج های این شهرک 14، 16 و 18 طبقه ساخته شده اند.

مجموع واحدهای مسکونی شهرک امید تهران 1946 واحد می باشند. ناگفته نماند که ابتدا طراحی و اجرای شهرک بر ساخت دو فاز و پنج کلاس برنامه ریزی شده بود. در نهایت با ایجاد تغییراتی به شکل امروزی آن به بهره برداری رسید. تمام واحد های مسکونی این مجتمع دارای سند مالکیت هستند. اوایل سال های بهره برداری و واگذاری واحد های شهرک به دلیل بدهی های شرکت سازنده، سند مالکیت به افراد تعلق نداشت. با تلاش های شهرداری وقت منطقه، این مشکل برطرف شد.

 

شهرک امید تهران

 

موقعیت مکانی شهرک امید تهران و آب و هوای آن

شهرک امید تهران در یکی از مناطق خوش آب و هوای کلانشهر تهران قرار دارد. این شهرک در شمال شرق تهران و در منطقه چهار واقع شده است. شهرک امید در محله قنات کوثر قرار گرفته است.

راه دسترسی، ارتباطی و منطقه ای شهرک امید تهران بسیار مناسب است. این شهرک از سمت جنوب با بزرگراه زین الدین و محله قنات کوثر ارتباط دارد. از جهت شمال به باغ پرندگان و بزرگراه شهید بابایی دسترسی دارد. از سمت شرق به بزرگراه شهید باقری و از سمت غرب به پارک جنگلی لویزان منتهی می‌شود. مسیر ورود به شهرک از درب شمالی، در بلوار گلستان و بزرگراه شهید باقری واقع شده است. ورودی درب جنوبی نیز از میدان امید امکان پذیر است.

شهرک امید تهران به دلیل قرارگیری در یک منطقه خوش آب و هوا از شرایط آب و هوایی مطلوبی برخوردار است. یکی از مناطق دیدنی آن پارک جنگلی لویزان و دامنه کوه های البرز می باشد که تاثیر مثبتی بر آب و هوای منطقه دارند.

 

شهرک امید تهران شهرکی زیبا با امکانات ایده آل

شهرک امید تهران تنها شهرک در کشور است که دارای گواهینامه ها و استانداردهای بین المللی ساخت و ساز می باشد. شهرک امید در زمینه حفظ سلامت محیط زیست و مدیریت، دارای گواهینامه های ایزو 14001 و ایزو 9001 می باشد. این گواهینامه ها از طرف موسسه گاردین در انگلستان اعطا می شوند.

تمام واحدهای شهرک امید تهران در زمینه جلوگیری از اتلاف انرژی و صرفه جویی در سوخت، بهینه سازی شده اند. همچنین این شهرک دارای یک تصفیه خانه فاضلاب می باشد که آب مورد نیاز برای فضای سبز را تأمین می‌کند. تمام استانداردهای روز دنیا در طراحی و ساخت برج های شهرک امید رعایت شده است. امکانات و استانداردهایی که در هر برج باید لحاظ شوند به شرح زیر می باشند:

 • اتاق رایزر
 • تاسیسات برق، گاز، تلفن
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی مجهز
 • سیستم های هشدار حریق و آبرسانی اضطراری
 • پله های اضطراری و آسانسور های با ظرفیت بالا
 • تلفن داخلی و سیستم آنتن مرکزی مخابرات و تلویزیون
 • تونل های تاسیساتی به شکل زیر زمینی، موتورخانه های مرکزی در هر برج

موارد ذکر شده همگی جزو امکانات ضروری در هر برج می باشند.

 

اداره شهرک امید تهران به عهده هیئت مدیره است. این هیئت توسط ساکنین انتخاب می شوند و در نهایت فردی به عنوان مدیرعامل انتخاب می شود. فراهم آوردن امکانات آموزشی، ورزشی، فرهنگی و… با یک مدیریت توانمند امکان پذیر شده است. در نتیجه منجر به دریافت گواهینامه مدیریت کیفیت (ایزو 9001) شده است (در سال 1388). در ادامه به دلیل رعایت مسائل مرتبط با محیط زیست نیز، گواهینامه مدیریت محیط زیست (ایزو 14001) را دریافت کردند.

 

 

امکانات شهرک امید تهران

شهرک امید تهران شهرکی زیبا و کامل است که امکانات ایده آل یک شهر را در خود جای داده است. در این شهرک کلیه امکانات تجاری، رفاهی، آموزشی و حتی برخی امکانات اداری وجود دارند. فضاهای متعدد و متنوع ورزشی شهرک امید تهران شامل:

 • سالن های استخر و سونا
 • سالن ورزشی والیبال و فوتبال
 • زمین های ورزشی و بازی ویژه کودکان
 • سالن ورزشی شماره دو ویژه بانوان (سالن ایروبیک و یوگا)
 • سالن ورزشی شماره یک ویژه آقایان (آکادمی بدنسازی و پرورش اندام)
 • زمین بسکتبال خیابانی که جنب ساختمان های شماره 7 و 8 قرار دارد.
 • پیاده روی سلامت یا جاده جنگلی تندرستی که از درب ورودی شمالی آغاز می شود و تا پارک لویزان امتداد دارد.

مکان های مذهبی مانند مسجد و حسینیه در شهرک وجود دارند. فضای بهداشتی و اورژانس از دیگر امکانات ویژه این شهرک زیبا هستند. از امکانات اداری آن می‌توان به بانک پاسارگاد، بانک سپه، دفتر بیمه، دفتر مشاور املاک، باجه پست و خدمات پستی اشاره کرد. مرکز خرید این شهرک نیز با 127 واحد تجاری دارد. در این واحدهای فروشگاهی مواد غذایی، رستوران، نانوایی و… وجود دارند. تعمیرات و سرویس دهی خودرو نیز از دیگر امکانات این شهرک می باشد.

مهد کودک شهرک امید تهران در بخش ویلایی شهرک قرار دارد که دارای دو فضای مجزا می باشد. در این مهد کودک کلاس های ویژه کودکان مانند نقاشی، سفالگری، ریاضی و زبان فعال هستند. فضای آموزشی در مقاطع پیش دبستانی، دبستان، دبیرستان و پیش دانشگاهی را دارا می باشد. فرهنگسرای امید دارای آموزشگاه های زبان، کنکور و حتی موسیقی می باشد. در کنار آن یک کتابخانه سی هزار جلدی نیز در شهرک فعالیت دارد.

ناگفته نماند که تمام امکانات شهرک امید تهران توسط هیئت مدیره طراحی شده و به مرحله اجرا درآمده اند.

 

شهرک امید تهران

 

خانه های ویلایی واقع در شهرک امید تهران

شهرک امید تهران دارای 54 خانه ویلایی است. در زمان ساخت شهرک، پیمانکاران و کارگران این پروژه برای اقامت خود، این خانه ها را ساختند. متراژ هر کدام از آن ها 75 یا 95 متر است. بعد از اتمام عملیات ساخت شهرک و ترک پیمانکاران، این واحد ها خالی ماندند. بعد از پایان یافتن پروژه شهرک، بهره برداری از واحد های مسکونی آغاز شد. سپس این خانه های ویلایی نیز به صورت اجاره ای در اختیار عموم مردم قرار گرفتند. یادآور می شویم که سالن های استخر و سونا به صورت سرپوشیده نیز در این قسمت قرار دارند.

 

قنات کوثر واقع در شهرک امید تهران

شهرک امید تهران علاوه بر پارک جنگلی دارای یک جاذبه طبیعی دیدنی و فوق العاده بکر می باشد. این مکان و جاذبه گردشگری قنات کوثر نام دارد. در حال حاضر این قنات هنوز جاری و روان می باشد. این قنات از رشته کوههای البرز سرچشمه می گیرد و در نهایت به شهرک امید تهران می رسد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا