طراحی و دکوراسیون

طراحی حمام و سرویس بهداشتی به شیوه ای خاص و منحصربفرد

 

طراحی های خاص و قابل توجه برای سرویس بهداشتی نشانگر توجه و اهمیت شما به معماری خانه و همچنین بهداشت افراد خانواده است. حمام و سرویس بهداشتی از مکانهای خصوصی خانه است که اغلب افراد تمایل دارند طراحی جذاب و ویژه ای داشته باشد. طراحی حمام و سرویس بهداشتی و دکور متفاوت آن نشان می دهد که شما برای خودتان ارزش زیادی قائل هستید و می خواهید که بهترین ها را در اختیار داشته باشید.

 

طراحی حمام و سرویس بهداشتی خاص چگونه شکل می گیرد؟

طراحی شیک و خاص برای سرویس بهداشتی و به ویژه حمام احساس خوبی را به شما منتقل خواهد کرد اما اغلب افراد از اهمیت آن غافل می مانند. بطور کلی سرویس بهداشتی از نظر معماری یکی از حساس ترین نقاط برای طراحان محسوب می شود. با اینکه سرویس بهداشتی یک نقطه مهجور در هر خانه ای محسوب می شود اما در معماری امروزی اهمیت فضای سرویس بهداشتی و حمام و طراحی آن به اندازه سایر فضاهای منزل، مورد توجه قرار دارد.

به نظر می رسد که طراحی حمام و سرویس های بهداشتی که فضای کوچکی دارند اهمیت زیادی دارد چرا که با به کار بردن عناصر و بافت های مختلف در دکوراسیون و ترکیب متریال می توان آن را منحصر بفرد و روشن تر جلوه داد.

 

 

جلوه ای از طبیعت در طراحی حمام و سرویس بهداشتی

فضای داخلی حمام نیز از جمله فضاهای شاخص در معماری است که با فرم ها و مدل  های متفاوت می توان طرح های بی پایانی را با کمک متریال مختلف ایجاد کرد. بهر حال انگیزه اصلی معماران و طراحان این است که سعی کنند فضای جذاب و منحصربفردی برای فضای شستشوی خانه ایجاد کنند. همانطور که می دانید جذابیت و طراحی حمام و سرویس بهداشتی به شکل خاص در فروش واحد مسکونی تاثیر بسیار زیادی دارد.

در ایران آنچنان که باید معماری خاص برای طراحی حمام و سرویس بهداشتی مورد توجه قرار نمی گیرد و کارفرمایان پروژه های ساختمانی بیشتر به مقرون بصرفه بودن مصالح ساختمانی می اندیشند. به همین دلیل وجود چنین طراحی های خلاقانه و جالبی نظر همه ی افراد را به خود جلب می کند.

اما در این میان عده زیادی از کارفرمایان وجود دارند که بطور عکس اهمیت بسیار زیادی به معماری خلاقانه این فضاها و طراحی حمام و سرویس بهداشتی می دهند، حتی در مواردی درخواست تعبیه چشمه آب گرم و چنین موارد نامتعارفی را می دهند.

بطور کلی عرصه سرویس بهداشتی و حمام به دلیل لزوم اجرای ضوابطی در معماری و طراحی، در مراحل اجرا می بایست تحت یک سری اقدامات مهندسی و طراحی قرار بگیرند و با فضای کلی منزل همخوانی داشته باشند.

در این فرصت قصد داریم شما را با طراحی های متفاوت و متریال مورد استفاده برای طراحی حمام و سرویس بهداشتی آشنا کنیم.

 

سرویس بهداشتی خاص

در چند سال گذشته طراحی حمام و سرویس بهداشتی اهمیت زیادی پیدا کرده است و به نوعی تبدیل به هویت خانه شده است و کارفرمایان پروژه های ساختمانی تاکید خاصی به طراحی این فضا دارند.

با توجه به اینکه سرویس بهداشتی خصوصی ترین فضای هر خانه ای به شمار می رود، طراحی حمام و سرویس بهداشتی به صورت شکیل و ظریف و خاص آن، می تواند فضای آرامبخشی را برای این بخش از خانه به وجود بیاورد. کارفرمایان جدید تمایل دارند بیشترین استفاده را از فضای محدود سرویس بهداشتی ببرند. به عنوان مثال ایده هایی برای نصب کابینت و فضاسازی در اطراف سینک روشویی می دهند و همچنین تاکید به ایجاد بخش هایی برای قرار دادن لوازم آرایشی  بهداشتی دارند. به همین دلیل کار طراحی را به معماران و طراحان می سپارند.

 

طراحی حمام و سرویس بهداشتی با کاشی های مدرن و چوب

در واقع وظیفه یک معمار این است که در طراحی حمام و سرویس بهداشتی فضایی گرم، پویا و خیره کننده ایجاد کند چرا که طراحی خاص در  همین فضای کوچک یک مشتری را برای خرید واحد مسکونی ترغیب می کند. امروزه سرویس های بهداشتی به کمک تکنولوژی های جدید، مصالح ساختمانی با طرح و رنگهای زیبا و متنوع ، جلوه ای خیره کننده پیدا کرده اند.

اولین گام در طراحی حمام و سرویس بهداشتی انتخاب رنگ متناسب با سایر بخش های ساختمان و یا دارای هارمونی با دیگر اجزای سرویس مانند کابینت ها و لوازم جانبی می باشد. برای انتخاب رنگ سرویس بهداشتی باید به فضای آن توجه کنید. اگر سرویس بهداشتی کوچک است با بکارگیری رنگ سفید و یا خاکستری ، فضای آن را بزرگ تر از چیزی که هست جلوه دهید. علاوه بر آن برای اینکه این رنگ های بی روح و خنثی، فضای سرد و خسته کننده ای ایجاد نکند از کاشی هایی طرح دار یا ساده به رنگ آبی یا صورتی مات و ملایم به کار ببرید.

در صورتی که فضای بزرگی برای طراحی حمام و سرویس بهداشتی  در اختیار دارید، می توانید رنگ های تیره مانند قهوه ای سوخته و سورمه ای را به کار ببرید و برای جذاب تر شدن از رنگها و خطوط طلایی، ترکیب زیبایی ایجاد کنید.

اگر می خواهید سرویس بهداشتی طراحی متفاوتی داشته باشد می توانید دیوارها و کابینت های زیر سینک را طرح چوب و خود سینک و سرویس فرنگی را سفید براق انتخاب کنید. دومین عاملی که در ساخت و طراحی سرویس بهداشتی اهمیت دارد استفاده از مصالح و کاشی هایی با رنگ ثابت و مقاوم در برابر ضربه و رطوبت است.

بهتر است کاشی های کف کاملا یکنواخت و صاف نباشد و کمی بافت دار انتخاب شود تا مانع سرخوردن شود.

 

 

طراحی حمام

به طور کلی طراحی حمام و سرویس بهداشتی به شکل مدرن امروزی به سمت کاربردی کردن فضاهای مختلف در خانه پیش می رود. به عنوان مثال افراد از طراحان می خواهند تا برایشان یک حمام تمام شیشه ای و یا یک فضای چشمه مانند طراحی کنند.

 

طراحی حمام و سرویس بهداشتی به شکل مدرن

یا اینکه از معمار می خواهند که یک حمام شیشه ای در وسط پنت هاوس و رو به فضای شیشه ای و دیوارهای تمام قد طراحی کند تا در هنگام استحمام بتوانند فضاهای بیرونی منزل را تماشا کنند. بنابراین امروزه  حمام های لوکس  تنها فضایی برای دوش گرفتن نیست. این روزها طراحان دکوراسیون به دنبال این هستند که با وسعت بخشیدن به این فضا و افزودن امکانات بیشتری به آن این فضای خانه را محلی برای استراحت و آرامش و به نوعی تفریح تبدیل کنند.

طراحی حمام و سرویس بهداشتی و دکوراسیون آنها به شکل غربی این روزها تاثیر زیادی روی معماری خانه های ایرانی گذاشته است هرچند که تاثیر فرهنگ ایرانی هم در این نوع طراحی مشاهده می شود. وان هایی را فرض کنید که کاملا در زمین تعبیه شده اند و هیچ قسمتی از آن بیرون نیست و یا وان هایی که کاملا با چوب طراحی شده اند.

آنچه  طراحی حمام و سرویس بهداشتی را لوکس می کند در واقع مواد مورد استفاده در آنهاست. وان هایی گهواره مانند و چوبی را تصور کنید که در آن ریلکس می کنید در حالی که وان مانند گهواره تکان می خورد.

در طراحی حمام و سرویس بهداشتی لوکس اغلب از چوب، سنگ مرمر و کاشی های سفارشی استفاده می شود.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا