طراحی و دکوراسیون

اصول مهم و کاربردی در طراحی و دکوراسیون سوپرمارکت

 

سوپرمارکت یکی از مکان های پر رفت و آمد می باشد که به صورت مداوم مور استفاده مشتریان مختلف قرار می گیرد از این رو طراحی و دکوراسیون سوپرمارکت در جذب مشتری و افزایش میزان فروش روزانه اهمیت قابل توجهی خواهد داشت. بهتر است دکوراسیون مورد نظر شما برای سوپرمارکت کاملا اصولی اجرا شود. اصولی بودن طراحی و دکوراسیون به معنای رعایت نکات کاربردی جهت ایجاد فضای استاندارد می باشد. در دکوراسیون سوپرمارکت عملکرد مناسب بخش های مختلف آن در مقایسه با زیبایی آن از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد.

یک دکوراسیون سوپرمارکت مناسب به گونه ای خواهد بود که بتوانید تمامی اجناس مورد نیاز خود را در فضای آن به راحتی پیدا کنید. نکات مهم بسیار زیادی وجود دارند که برای داشتن طراحی و دکوراسیون سوپرمارکت به صورت استاندارد و اصولی باید رعایت شوند. در ادامه با مهمترین اصول دکوراسیون سوپرمارکت بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

استفاده از جعبه های چوبی برای دکوراسیون سوپرمارکت

برای دسته بندی مواد غذایی نیاز به پارتیشن بندی نخواهید داشت. بلکه می توانید از چندین جعبه چوبی به عنوان قفسه استفاده نمایید. استفاده از جعبه های چوبی برای چیدن میوه ها و سبزیجات گزینه ایده آل و مطلوب خواهد بود. در صورتی که در سوپرمارکت خود میوه و سبزی نیز می فروشید توصیه می کنیم چندین جعبه چوبی را در کنار یکدیگر قرار دهید و سپس این اقلام را با ترتیب مناسب کنار یکدیگر قرار دهید. قرار دادن جعبه های چوبی در کنار یکدیگر به صورت شیب دار باعث می شود به قفسه ها دسترسی راحت تری داشته باشید.

 

 

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون سوپرمارکت

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در دکوراسیون سوپرمارکت نورپردازی مناسب می باشد. فروشگاه هایی که نور مناسب ندارند قطعا جلوه مناسب نیز نخواهند داشت. اگر برای سوپرمارکت خود دکوراسیون فوق العاده ای طراحی کرده باشید و هزینه زیادی خرج کرده باشید اما نور کافی نداشته باشد، باعث می شود دکوراسیون سوپرمارکت شما جلوه خاصی نداشته باشد. مشتریان ترجیح می دهند در مکان هایی که نور آن مناسب است به دنبال یافتن اقلام مورد نیاز خود باشند. در هنگام نورپردازی برای سوپرمارکت توجه به این نکته از اهمیت قابل توجهی برخوردار خواهد بود که تمامی قفسه ها، یخچال ها و تمامی بخش های مختلف در نظر گرفته شده برای چیدن مواد غذایی و دیگر اجناس کاملا روشن باشند.

 

تفکیک بخش های مختلف در دکوراسیون سوپرمارکت

یکی از نکات دکوراسیون سوپرمارکت که اهمیت بسیار زیادی دارد این است که فضای مشخص برای رده های مختلف اجناس و مواد غذایی موجود در سوپرمارکت فضای جداگانه در نظر گرفته شود. در صورتی که تمامی موارد را بدون این که آن ها را از یکدیکر تفکیک کنید در کنار یکدیگر قرار دهید یافتن جنس مورد نیاز برای مشتری به امری سخت و دشوار تبدیل خواهد شد و همین امر روی نظر مشتریان در رابطه با کیفیت طراحی فروشگاه اثر منفی خواهد گذاشت. با استفاده از پارتیشن، یک تابلو و یا یک نوشته سعی کنید بخش های مختلف سوپرمارکت را از یکدیگر تفکیک نمایید تا برای شما مشکل خاصی پیش نیاید.

 

بخش بندی طبقه ها در دکوراسیون سوپرمارکت

همانطور که گفتیم یکی از اصول طراحی و دکوراسیون سوپرمارکت تفکیک بخش های مختلف در سوپرمارکت می باشد، باید مواردی که به یکدیگر مربوط هستند را در بخش های خاص قرار دهید و از این طریق تفکیک بخش های مختلف را انجام دهید. هر بخش نیز باید به صورت جداگانه بخش بندی شود. تفکیک بخش های مختلف در دکوراسیون سوپرمارکت بدین معناست که در صورتی که اقلام در قفسه ها قرار گرفته باشند، باید آن ها را طبقه بندی نمود. اقلام قرار گرفته در یک دسته خاص بهتر است در کنار یکدیگر قرار گیرند. همچنین می توانید برای طبقه بندی اقلام از صفحات جدا کننده در قفسه های یک تکه استفاده نمایید. برای تفکیک بخش های مختلف در دکوراسیون سوپرمارکت می توانید از برچسب ها نیز استفاده نمایید.

 

در نظر گرفتن عرض لاین ها به صورت مناسب

یکی دیگر از نکات مهم دکوراسیون سوپرمارکت رعایت عرض مناسب لاین های به کار رفته در طراحی و دکوراسیون سوپرمارکت می باشد. قطعا تمامی سوپرمارکت ها از طریق قرار گرفتن قفسه ها و پارتیشن ها در کنار یکدیگر به بخش های مختلف تقسیم می شوند. در هر سوپرمارکت لاین ها برای رفت و آمد راحت تر مشتریان مورد استفاده قرار می گیرند. لاین های به کار رفته در سوپرمارکت ها باید به اندازه کافی عریض باشند طوری که حداثل دو نفر بتوانند کاملا راحت از کنار یکدیگر از بین این لاین ها عبور کنند، همچنین عرض لاین ها باید به گونه ای باشد که در صورت نیاز بتوان چرخ دستی ها و دیگر موارد مشابه را بدون ایجاد مشکل در بین این فضا حرکت دهید.

 

تعیین نظم به عنوان ملاک چیدمان در دکوراسیون سوپرمارکت

در صورتی که در طراحی دکوراسیون سوپرمارکت نحوه چیدمان قفسه ها و اقلام داخل آن رعایت نشده باشد، قطعا در جذب مشتریان شکست خواهد خورد زیرا طراحی و دکوراسیون سوپرمارکت مورد پسند مشتری قرار نخواهد گرفت. قطعا مشتریان سوپرمارکت ها ترجیح می دهند تا اجناس مورد نیاز خود را به راحتی بین دیگر اقلام موجود در سوپرمارکت بیابند. افرادی که از یک سوپرمارکت خاص خرید می کنند و بارها وارد سوپرمارکت مورد نظر شده باشند محل قرارگیری اقلام مورد نیاز را خواهند شناخت، اما فردی که برای بار اول وارد سوپرمارکت شود یافتن چیزی که به دنبال آن است کار ساده ای نخواهد بود. از این رو رعایت نظم در چیدمان اقلام از اهمیت قابل توجهی برخوردار خواهد بود.

 

 

قرار دادن یخچال ها داخل پارتیشن ها در دکوراسیون سوپرمارکت

یکی دیگر از نکات دکوراسیون سوپر مارکت این است که یخچال هایی که برای نگهداری مواد غذایی در سوپرمارکت ها مورد استفاده قرار می گیرند در مغازه به گونه ای گذاشته شوند که روی زیبایی دکوراسیون اثر منفی نداشته باشد. در این مواقع است که پارتیشن ها مورد استفاده قرار می گیرند و می توان یخچال ها را به راحتی در میان پارتیشن ها قرار داد. البته در صورت استفاده از دیوارهای کاذب در دکوراسیون سوپرمارکت می توانید آن ها را به گونه ای طراحی و اجرا کنید که بتوان یخچال ها را به راحتی در بین آن ها قرار داد. رعایت این نکات باعث می شود فضای داخلی و دکوراسیون سوپرمارکت شما زیبا به نظر برسد.

 

اهمیت محل قرار دادن اقلام روزانه در دکوراسیون سوپرمارکت

نان، شیر، گوشت و پنیر از اقلامی هستند که به صورت روزانه مورد نیاز مشتریان هستند از این رو باید در عمق فروشگاه قرار داده شوند. بدین معناست که این کالاها باید در بخش انتهایی سوپرمارکت قرار گیرند. از آنجا که این اقلام، اجناس مصرفی روزانه مشتریان هستند مشتری برای دسترسی به آن ها باید از تمامی راهروها عبور کند. یعنی مشتری باید از بین کالاهای وسوسه انگیز زیادی همچون کالاهای فصلی، خوراکی های خوشمزه و کالاهایی با فروش ویژه عبور کند تا به قفسه کالای مورد نیاز خود دسترسی یابد. در صورت عدم رعایت این نکته در دکوراسیون سوپرمارکت کالاهای کم فروش در معرض دید مشتری قرار نخواهد داشت و فروش آن ها تا حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت. در صورت رعایت این نکته نیز این کالاها توسط مشتری ها مشاهده خواهند شد و فروش این کالاها نیز هماهنگ با کالاهای اساسی به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

 

 

اهمیت دادن به گرایش به نگاه به سمت راست در دکوراسیون سوپرمارکت

بر اساس پژوهش های انجام شده در سوپرمارکت ها و دیگر مغازه ها این نتیجه بدست آمد که بیش از 75% از مشتریان پس از ورود به سوپرمارکت ابتدا سمت راست خود را نگاه می کنند از این رو توصیه می کنیم کالاهای جذاب با فروش ویژه خود را در قفسه های واقع در بخش سمت راست سوپرمارکت قرار دهید. جهت عرضه کالاهای خاص، پیشنهاد می کنیم از قفسه های واقع در سمت راست در بدو ورود به سوپرمارکت استفاده کنید. البته شما می توانید این کالاها را همچنین در نقاطی قرار دهید که راهروهای هدایتی به سمت آن ها عرض بیشتری دارند. در این نقاط دست مشتری برای مانوور دادن بازتر خواهد بود.

 

محل قرارگیری روزنامه و مجله ها در طراحی و دکوراسیون سوپرمارکت

فضایی به اصطلاح به نام سرعت گیر در نزدیکی ورودی فروشگاه قرار گرفته ات که در آن مکان انواع مجله ها و روزنامه ها به فروش می رسند. وجود این منطقه از فروشگاه شما را تشویق خواهد کرد تا قبل از این که خرید اصلی خود را انجام دهید توقف کرده و قفسه های این بخش را نگاه کنید و خرید خارج از لیست خرید خود را انجام دهید. انواع کالاهای فرهنگی از جمله فیلم، سی دی، موسیقی و کتاب را می توان در بخش سرعت گیر موجود در سوپرمارکت به فروش رساند.

در صورتی که قصد دارید یک سوپرمارکت راه اندازی کنید و مشتریان را به سمت مغازه خود جذب نمایید بهتر است تمامی اصول طراحی و دکوراسیون بیان شده در این مقاله را رعایت کنید. با رعایت نکات دکوراسیون سوپرمارکت می توانید میزان فروش خود را افزایش داده و در مدت زمان کوتاه به سود مطلوب خود دست یابید. از دیگر نکات دکوراسیون سوپرمارکت می توان به موقعیت قفسه ها در سوپرمارکت اشاره کرد. قفسه های کالاهای مهم را در بخش راست مغازه بچینید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا