سبک زندگی

قوانین آپارتمان نشینی

 

آپارتمان نشینی یکی از مهمترین مسائلی می باشد که امروزه افراد بسیاری باید با قوانین آن آشنایی داشته باشند. از آنجایی که افراد زیادی به شهرها مهاجرت کردند، آپارتمان نشینی بسیار رواج پیدا کرده است. البته باید بدانید در گذشته فضای بیشتری برای زندگی وجود داشت و بیشتر خانه ها حیاط داشتند ولی امروزه آپارتمان نشینی هم زیبایی ها خاص خودش را دارد و افراد بسیاری به این نوع سبک زندگی علاقه دارند.

امروزه از آنجایی که تعداد جمعیت بیشتر شده است و فضای کمتری برای زندگی وجود دارد بیشتر مردم به آپارتمان نشینی روی آورده اند. ولی بسیاری از این افراد با فرهنگ آپارتمان نشینی آشنایی کاملی ندارند و با بیشتر قوانین آن آشنایی ندارند. زمانی که با فرهنگ و قوانین آپارتمان نشینی آشنایی نداشته باشند موجب آزار و اذیت افرادی می شوند که با فرهنگی آپارتمان نشینی آشنایی کاملی دارند. بسیاری از افراد همان ذهنیتی را در خانه های گذشته خود دارند در آپارتمان نشینی هم به کار می گیرند و برای قوانین و فرهنگ آپارتمان نشینی اهمیتی قائل نمی شوند.

همانطوری که بیان کردیم لازمه زندگی کردن در آپارتمان این است که با فرهنگ آن آشنایی داشته باشیم تا هم خودمان زندگی آرام تری داشته باشیم و هم همسایگان را آزار ندهیم. دستورالعمل هایی که در آپارتمان نشینی نشینی وجود دارد مانند قوانین دیگر بسیار ساده است ولی تنها کافی است ما به آنها عمل کنیم تا زندگی آرام و بی دغدغه ای داشته باشیم.

برای اینکه با این قوانین آشنایی بیشتری داشته باشید در ادامه برخی از قوانین آپارتمان نشینی را بیان می کنیم.

 

 

معرفی برخی از قوانین آپارتمان نشینی:

همانطوری که در بیان کردیم بیشتر افراد امروزه در آپارتمان زندگی می کنند و فضای زندگی آنها نسبت به گذشته کوچکتر شده است. برای اینکه بتوانند در آپارتمان به خوبی و در آرامش زندگی کنند بید با برخی از قوانین زندگی در آپارتمان آشنایی داشته باشند که در ادامه به طور خلاصه برخی از این قوانین را بیان می کنیم.

 1. یکی از مهمترین قوانین آپارتمان نشینی که باید از آن مطلع باشید این است که شما فقط حق دارید در واحدی که خودتان مالک آن هستید دخالت کنید و به هیچ عنوان حق دخالت در واحدهای دیگر را ندارید. هر واحدی مستقل می باشد و افرادی که در آن واحد زندگی می کنند می توانند برای خود و واحدی که در آن زندگی می کنند تصمیم بگیرند. بنابراین هریک از واحدها مستقل می باشند و حق ندارند در واحدهای دیگر سرک بکشند.
 2. یکی دیگر از قوانین آپارتمان نشینی این است که، شما قبل از اینکه وارد آپارتمان خود شوید باید در مورد شرایط حق پارکینگ و انباری اطلاعات لازم را به دست آورید تا جای دیگران را نگیرید. بسیار باید دقت داشته باشید که یکی از شروط اصلی و همچنین ابتدایی زندگی در آپارتمان که هر فردی باید با آنها آشنایی داشته باشد این است که با همسایه ها رابطه سالمی داشته باشید. شما زمانی که رابطه سالمی را بین خودتان برقرار کنید هیچ کس حق ندارد به حقوق کسی تجاوز کند، و همچنین کسی هم نمی تواند به حقوق شما تجاوز کند.
 3. اگر واحد شما به گونه ای می باشد که با دیگر ساکنین همسایه هستید و از آن واحد به صورت مشترک استفاده می کنید باید دقت داشته باشید که کفش و گلدان و … خود را در راه پله ها قرار ندهید، چرا که راه پله یک فضای مشترک است و نباید برای همسایه های دیگر موجب اذیت و آزار شود. اگر می خواهید وسایل تزئینی و … را در راه پله خود قرار دهید باید در جلسه ساختمان در مورد آن تصمیم گیری کنید تا همه افراد موافقت خود را اعلام کنند.
 4. یکی دیگر از مهمترین قوانین آپارتمان نشینی که باید تمامی افراد با آن آشنایی داشته باشند و به آن احترام بگذارند این است که به نظافت ساختمان باید اهمیت بدهند. شما باید به کودکان خود هم نظافت در آپارتمان را یاد بدهید تا همیشه آپارتمان تمیز و مرتبی داشته باشید. شما باید در مکان هایی که بین همسایه ها مشترک است مانند حیاط، آسانسور، راهرو و پارکینگ به هیچ عنوان آشغال نریزید.
 5. اگر شما مراسمی دارید که تا پاسی از شب طول می کشد، مانند تولد یا جشن های دورهمی خاص باید سعی کنید تمام همسایگان خود را در جریان بگذارید و بعد از اینکه ساعت از 9 شب گذشت برای اینکه آسایش همسایگان خود را برهم نزنید تلاش بیشتری داشته باشید که سر و صدای زیادی را در خانه ایجاد نکنید. این یکی دیگر از مهمترین قوانین آپارتمان نشینی می باشد که باید به آن احترام بگذارید، چرا که امکان دارد هریک از شما مراسم هایی را در خانه خود برگزار کنید و این مراسم ها سرو صدا خواهند داشت و باید پیش از آنکه همسایه ها به شما تذکر دهند خودتان آنها را در جریان بگذارید.
 1. یکی دیگر از قوانین آپارتمان نشینی که بسیار باید به آن اهمیت بدهید این است که اگر می خواهی از آب، برق، گاز و … آپارتمان که به صورت مشترک است استفاده کنید باید به همسایه های دیگر بگویید. بسیاری از افراد هستند که در پارکینگ یا راهرو آپارتمان می خواهند غذای نذری بپزند و یا اینکه ماشین خود را با شیر آب راهرو بشویند، این افراد پیش از اینکه اقام به چنین کارهایی کنند باید با مدیر ساختمان هماهنگ کنند تا دیگر همسایه ها هم در جلسه ساختمان از این امر آگاه شوند.

این موضوع بیشتر زمانی اهمیت پیدا می کند که قبض آب و گاز و … مشترک باشد و هر واحدی ب طور مستقل دارای این قبض ها نباشد. البته اگر قبض هر واحد هم به طور جداگانه باشد آرامش همسایه ها بسیار مهم است که باید به آن اهمیت بدهید.

 

 

 1. برخی از ساعات در طول شبانه روز برای استراحت می باشد و بیشتر همسایه ها در حال استراحت هستند این ساعات شب ها و ظهرها می باشد که افراد باید مراعات یکدیگر را بکنند و از ایجاد سر و صدای زیادی خودداری نمایند، چرا که این موضوع هم یکی از قوانین آپارتمان نشینی می باشد.
 2. سعی کنید کارهای تعمیراتی خانه خود را در ساعاتی انجام دهید که افرادی که در واحدهای دیگر زندگی می کنند هم بدار باشند و به فعالیت های روزانه خود مشغول می باشند. در روزهای غیر تعطیل سعی کنید از این کارها پرهیز نمایید و به قوانین آپارتمان نشینی احترام بگذارید ، چرا که تمامی واحدها در روز تعطیل در حال استراحت می باشند و باید به استراحت دیگران اهمیت بدهیم.
 3. یکی دیگر از قوانین که در آپارتمان نشینی باید به آن بسیار اهمیت دهید این است که صدای موسیقی را نباید زیاد بالا ببرید، چرا که صدای آن برای شما لذت بخش است و برای دیگران شاید به هیچ عنوان لذتی نداشته باشد، بنابراین باید صدای آن را حدی بلا ببرید که فقط خودتان آن را بشنوید.
 4. اگر می خواهید در نمای ساختمان تغییراتی را ایجاد کنید باید با دیگر افرادی که در ساختمان هستند هماهنگ کنید، چرا که شاید بسیاری از افراد به طراحی شما علاقه ای نداشته باشند و این خلاف قوانین آپارتمان نشینی است که خودتان برای نمای ساختمان تصمیم گیری کنید.
 5. اگر می خواهید از حیوانات خانگی نگه داری کنید باید بدانید که در قوانین آپارتمان نشینی ، نگهداری حیوانات خانگی در قسمت هایی که مشترک است مجاز نمی بش و البته اگر می خواهید در خانه خود از حیوانات خانگی مراقبت کنید باید به قوانین آن هم اهمیت قائل شوید. صدا و بوی حیوانات نباید دیگر همسایه ها را آزار بدهد، بنابراین باید بدانید وجود این حیوانات نباید هیچ آزاری برای دیگر همسایگان داشته باشد.
 6. سعی کنید زمانی که می خواهید مبلمان و میز خود را جابجا کنید آنها را بر کف سرامیک یا پارکت نکشید، چرا که صدای آن موجب آزار و اذیت طبقات پایین می شود. باید این وسایل را از جا بلند کنید و یا ایکه زیر پایه آنها موکتی ار بگذارید که بتوانید به راحتی آنها را بر کف سرامیک بکشید.
 7. از جمله دیگر قوانین آپارتمان نشینی که باید رعایت کنید عوض کردن مدیر ساختمان می باشد. شما باید هر ساله مدیر ساختمان را عوض کنید، چرا که در این شرایط مدیریت ساختمان بهتر انجام می شود.
 8. هزینه هایی که مربوط به آپارتمان می باشد را باید به موقع پرداخت کنید تا کارهایی که مربوط به ساختمان می باشد هرچه سریعتر انجام شود. شارژ ساختمان یکی از مهمترین قوانین آپارتمان نشینی می باشد که افراد ساختمان مبلغ آن را تعیین می کنند و هر ماه به مدیر ساختمان تحویل می دهند.
 9. استفاده کردن از وسایل دیگران مجاز نمی باشد و اگر می خواهید از آنها استفاده کنید باید به آنها اطلاع دهید.
 10. به هیچ عنوان اجازه ندهید صدای دعوا بیرون از خانه برود تا موجب آزار و اذیت دیگر همسایه ها نشود. البته باید بدانید که اگر صدای دعوای شا بیرون از خانه برود شخصیت شما خراب می شود.
 11. فرهنگ آپارتمان نشینی را رعایت کنید و پشت سر دیگران به هیچ عنوان حرف نزنید. همچنین شما حق ندارید اطلاعات شخصی همسایه های خود را به غریبه های بگویید.

18. اگر در برخی از قسمت های ساختمان خرابی به وجود آمد به مدیر ساختمان اطلاع بدهید و خودتان دخالتی در این امور نداشته باشید. چرا که وظیفه مدیر ساختمان است به این امور رسیدگی کند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا