تهران شناسی

قیمت املاک ونک چقدر است؟

 

ونک یکی از محله های واقع در بخش شمال غربی کلانشهر تهران است. یکی از مهمترین میدان های تهران به نام میدان ونک در این محله واقع شده است. اطراف این میدان را برج های تجاری، مراکز خرید و ساختمان های با ارتفاع زیاد احاطه کرده اند. قیمت املاک ونک نیز همانند املاک یوسف آباد و الهیه بالاست از این رو این محله نیز به عنوان یکی از محله های اعیان نشین تهران محسوب می شود. یکی از مشکلات این محله وجود ترافیک در آن است. البته می توان گفت این ترافیک به دلیل وجود دانشگاه الزهرا در این محله ایجاد شده است. در این مقاله با این محله بیشتر آشنا خواهید شد و همچنین از قیمت املاک ونک اطلاعاتی به دست خواهید آورد. اگر قصد خرید ملک در این محله را دارید تا پایان مقاله همراه ما باشید.

 

اطلاعاتی کامل و جامع در رابطه با محله ونک

یکی از محله های واقع در منطقه 3 کلانشهر تهران ونک می باشد. این محله در نزدیکی یکی از روستاهای سرسبز شمال تهران به نام ده ونک واقع شده است. دانشگاه الزهرا در این محله واقع شده است. معنای نام این محله درخت کوچک می باشد زیرا این نام از دو حرف ون+ک تشکیل شده است. ون در لغت به معنای درخت و ک به معنای کوچک می باشد. این محله یکی از محله های محبوب تهران می باشد که تا به امروز حالت سنتی خود را حفظ کرده است. اکثر خانه ها در این محله ویلایی هستند.

 

آشنایی با خیابان های مهم واقع در مجاورت املاک ونک

این محله نیز همانند بسیاری از محله های تهران از خیابان بندی مختلف تشکیل شده است. در این بخش از مقاله برخی از این خیابان ها را معرفی خواهیم نمود. توجه به این نکته که قیمت املاک ونک در خیابان های مختلف متفاوت می باشد از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

 • خیابان ملاصدرا
 • خیابان شیخ بهایی
 • خیابان عطار
 • خیابان شیرازی
 • خیابان سئول

آشنایی با موقعیت جغرافیایی محله ونک

این محله از سمت شمال به بزرگراه نیایش، از سمت غرب به بزرگراه کردستان، محله ده ونک و آرارات، از سمت جنوب به بزرگراه همت و محله یوسف آباد و از سوی مشرق به خیابان نلسون ماندلا و چهارراه جهان کودک محدود شده است.

 

آشنایی با تاریخچه محله ونک

در دوران قاجار بخشی از این محله ده ونک نام داشت که هنوز به تهران وصل نشده بود. میرزا حسن خان مستوفی الممالک ده ونک که محله ای سرسبز بوده را از ناصرالدین شاه خریداری می کند و شروع به آباد سازی آن می کند. شاهان قاجار خویشاوندان میرزا حسن خان بودند که برای بیش از یک قرن بر مردم ایران حکومت داشتند. در آن دوران ده ونک از دو بخش اصلی تشکیل شده بود که بخشی از آن که در بخش شرقی محله ونک امروزی قرار دارد را ونک ارامنه نامیده بودند. بخشی دیگر که به ونک مستوفی مشهور بود در بخش غربی ونک امروزه قرار گرفته است که آرامگاه مستوفی الممالک نیز در این بخش قرار گفته است. این آرامگاه امروزه در داخل دانشگاه الزهرا قرار دارد. در دوران قاجار در این منطقه چندین رشته قنات برای آباد سازی این محله حفر شده بود و از آب رودخانه اوین و درکه برای مصارف مختلف به طور نامحدود استفاده می شد. توت محله ونک از شهرت قابل توجهی برخوردار است، علاوه بر توت محصولاتی همچون گندم، جو، انار، گردو، گیلاس و دیگر میوه ها محبوبیت زیادی یافته اند.

 

معرفی بافت انسانی موجود در محله ونک

یکی از قدیمی ترین طایفه های ساکن در این محله طایفه بختیاری بوده است. در دوران قاجار چندین خانواده مشهور به سادات شکر آب آهار نیز در محله ونک سکونت داشتند. از آنجا که آب و هوای این منطقه بسیار خوب بود بعدها چندین خانواده تهرانی در این محله ملک و باغ خریداری کرده و ساکن این محله شدند. از زمان های گذشته محله ونک میزبان مهاجران بسیار زیادی از اشخاص تهرانی بوده است. اکثر صاحبان املاک ونک وارثان مستوفی الممالک بودند. در دوران حکومت پهلوی بین کشاورزان مسلمان و ارامنه بر سر مالکیت این زمین ها اختلافاتی ایجاد شد و اکثر این کشاورزان ادعای مالکیت این زمین ها را کردند که بعدها بر اساس دستور دادگاه مالکیت این کشاورزان از یکدیگر تفکیک شد. با توسعه شهرنشینی اکثر این کشاورزان زمین های خود را فروختند و همین امر باعث سکونت افراد مختلف در این محله شد.

اما در رابطه با بافت انسانی امروزه محله ونک می توان گفت اکثر افراد این محله را جوانان تشکیل می دهند. در این محله دانشگاه هایی همچون دانشگاه الزهرا و دانشکده مکانیک خواجه نصیر قرار گرفته اند و به دلیل وجود انواع کافه ها، رستوران ها و مراکز رفت و آمد جوانان به این منطقه زیاد است. بخش های مدرن محله ونک دارای بافت انسانی جوان وجود دارد. خرید املاک ونک به دلیل بالا بودن قیمت آن به دانشجویان توصیه نمی شود. اکثر ساکنین این منطقه را افرادی مرفه و از طبقه متوسط به بالا و اکثراً تحصیل کرده تشکیل می دهند. روابط همسایگی در محله ونک بسیار کمرنگ است و ساختمان سازی تا امروز نیز ادامه داشته است.

 

 

دسترسی های موجود در مجاورت املاک ونک

دسترسی محله ونک در سطح مطلوبی قرار دارد. وضعیت عبور و مرور خودروهای شخصی در این محله به دلیل قرار گیری این منطقه بین چندین بزرگراه اصلی تهران در سطح عالی قرار دارد. خط 7 مترو تهران نیز از این محله می گذرد که هنوز در حال ساخت و احداث می باشد. وجود خطوط اتوبوسرانی در این محله دسترسی ساکنین این محله به محله های مجاور را ساده و آسان ساخته است. ساکنین محله ونک برای رفتن به بخش های شمالی یا جنوبی کلانشهر تهران می توانند از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند که از بین وسایل نقلیه عمومی بی آر تی برای این منظور گزینه مناسبی می باشد. همچنین برای رفتن به بخش های شرقی و غربی تهران می توانید از تاکسی استفاده کنید. یکی از شلوغ ترین پایانه های تاکسیرانی در کلانشهر تهران پایانه میدان ونک می باشد. ساکنین این محله به ایستگاه شهید حقانی نیز دسترسی دارند. وجود پمپ بنزین جایگاه 25 خیابان ولیعصر دسترسی ساکنین این محله به جایگاه سوخت را نیز آسان نموده است.

 

امکانات موجود در محله ونک تهران

این محله به مراکز درمانی نیز به راحتی دسترسی دارد زیرا بیمارستان های خاتم الانبیاء و بقیه الله در این منطقه قرار گرفته اند. همچنین امکانات تفریحی و ورزشی موجود در محله ونک نیز در سطح عالی قرار دارد زیرا پارک های سئول، شاد و آرارات در این محله قرار گرفته اند.

مراکز خرید و مجتمع های تجاری واقع در محله ونک تهران نیز در خیابان ولیعصر و در اطراف میدان ونک واقع شده اند. مجتمع تجاری آسمان یکی از مراکز تجاری اصلی و مهم واقع در این محله می باشد. در مغازه های این مجتمع تجاری وسایل و لباس زنانه به فروش می رسند. همچنین در این محله برج 31 طبقه نگار وجود دارد که طبقه همکف و طبقه اول آن تجاری است و کیف، کفش و لباس در انواع برندها در مغازه های آن به فروش می رسند. از آنجا که این برج در خیابان ولیعصر قرار گرفته است دسترسی به این برج از سراسر تهران از طریق بزرگراه تهران آسان می باشد.

یکی دیگر از مکان های تجاری واقع در این محله که تقریباً مرکزی تاریخی نیز محسوب می شود بازار صفویه می باشد. بازار صفویه بازاری یک طبقه می باشد معماری آن دارای سبک سنتی است. این بازار نیز روبروی پارک ملت و در خیابان ولیعصر قرار گرفته است که به طور کلی از 67 مغازه تشکیل شده است. برای رسیدن به این بازار می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی و مترو استفاده کنید.

بازار ونک واقع در بخش شمال شرقی میدان ونک یکی دیگر از مراکز خرید محله ونک می باشد. بازار ونک بازاری 1 طبقه است که دارای 16 واحد مغازه می باشد. مرکز خرید ونک یکی از مراکز خرید مشهور محله ونک می باشد که نبش خیابان کار و تجارت و در میدان ونک واقع شده است. این مرکز خرید از دو طبقه تجاری و 120 واحد تجاری تشکیل شده است. در این مرکز خرید انواع پوشاک، کیف و کفش زنانه به فروش می رسد. هرچند این مرکز خرید در یکی از مناطق اعیان نشین شهر تهران واقع شده است اما قیمت اجناسی که در این بازار عرضه می شوند تقریباً مناسب می باشد.

پاساژ ونک واقع در میدان ونک و ابتدای خیابان ونک دارای 18 واحد تجاری است که پوشاک بانوان را به مردم عرضه می کنند.

در محله ونک ساختمان های اداری و تجاری زیادی قرار گرفته اند و همچنین این محله از نظر قرارگیری مراکز آموزشی در آن دارای سطح خوبی می باشد. مراکز آموزشی واقع در این محله مراکز آموزش زبان، هنرهای مختلف، رشته های فنی و حرفه ای مختلف و انواع سالن های ورزشی می باشند.

بوستان باغ ایرانی یکی از جاذبه های گردشگری واقع در محله ونک تهران و در مجاورت املاک ونک می باشد. این بوستان مورد بازسازی قرار گرفته است و فضای سبز آن سرشار از گل و درخت می باشد. آبنماها و باغ راه های موجود در این بوستان بسیار زیبا هستند و در آن تعدادی رستوران و چایخانه واقع شده است که برای تفریح گزینه مناسبی است.

در دانشگاه الزهرا نیز چندین جاذبه گردشگری از جمله نگارخانه ها و رستوران سنتی ترمه قرار گرفته است. آرامگاه امامزاده قاضی الصابر نیز در این محله و در مجاورت دانشگاه الزهرا قرار گرفته است.

 

اطلاعاتی در رابطه با قیمت املاک ونک

این محله نیز همانند دیگر محله های تهران دارای خیابان بندی های مختلف می باشد و قیمت املاک ونک در خیابان های مختلف آن متفاوت می باشد. به طور کلی می توان گفت قیمت املاک ونک به ازای هر متر مربع 7 تا 8.5 میلیون تومان می باشد. یکی از مهمترین خیابان های این محله امداد می باشد که قیمت املاک ونک واقع در خیابان امداد به ازای هر متر مربع حدود 10 میلیون تومان می باشد. در ادامه این مقاله قیمت تقریبی املاک ونک در خیابان های مختلف را به طور مختصر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • قیمت املاک ونک واقع در خیابان برزیل شرقی به ازای هر متر مربع معادل 7 میلیون و پانصد هزار تومان می باشد.
 • قیمت املاک ونک در خیابان آفتاب به ازای هر متر مربع 8 میلیون و پانصد هزار تومان است.
 • خیابان خدامی کوی لیلی 7 میلیون تومان
 • خیابان شهید مجیدپور 5 میلیون تومان
 • خیابان خدمای 10 میلیون تومان
 • خیابان شاد 8 میلیون و پانصد هزار تومان
 • خیابان شیخ بهایی 10 میلیون تومان
 • خیابان نیلو 7 میلیون تومان
 • خیابان گاندی 8 میلیون و هشت‌صد هزار تومان
 • خیابان ماهتاب 8 ملیون و پانصد هزار تومان
 • خیابان خوارزمی 9 میلیون تومان

 

همانطور که گفتیم قیمت املاک ونک تا حد زیادی به خیابانی که در آن واقع شده است بستگی دارد البته می توان گفت یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت خانه در محله ونک مدت زمان ساخت آن می باشد. به طور مثال قیمت خرید ملکی 80 متری با دو اتاق خواب که از ساخت آن 25 سال می گذرد و در خیابان شیخ بهایی واقع شده است یک میلیارد و چهارصد هزار تومان می باشد. اگر بخواهیم هزینه این ملک را به ازای هر متر مربع آن حساب کنیم به عددی معادل 17 میلیون و پانصد هزار تومان دست خواهیم یافت.

هرچه از زمان ساخت املاک ونک کمتر گذشته باشد قیمت آن بالاتر خواهد رفت به طور مثال قیمت ملکی 66 متری با دو خواب که در سال 97 ساخته شده باشد و در خیابان شیخ بهایی واقع شده باشد یک میلیارد و چهارصد و پنجاه میلیون تومان خواهد بود؛ یعنی به ازای هر متر مربع باید مبلغی معادل 22 میلیون تومان پرداخت کنید. البته این آپارتمان 66 متری بسیار لوکس و مدرن است و به تمامی امکانات مدرن از جمله پارکینگ، انباری و تراس مجهز است و در کوچه ای فرعی و دنج واقع شده است.

همانطور که در متن آمده است قیمت املاک ونک در مقایسه با محله هایی همچون الهیه و یوسف آباد مناسب تر است از این رو اگر بودجه کافی برای خرید ملکی در محله های اعیان نشین تهران ندارید توصیه می کنیم یکی از املاک ونک را خریداری نمایید زیرا این محله به دلیل دارا بودن سطح دسترسی عالی گزینه ای مناسب برای سکونت می باشد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا