دانستنی های ملکی

مالیات املاک چیست؟

 

مالیات املاک چیست؟ همانطور که از نام این نوع مالیات پیداست متوجه می شویم که این مالیات بر اساس درآمد حاصله از ملک محاسبه می شود. در واقع شما هرچقدر از املاک درآمد داشته باشید به همان میزان مالیات پرداخت می کنید. در نظر داشته باشید که درآمد حاصله از سه دسته بندی: مالیات نقل و انتقالات، مستغلات خالی و اجاره ملک محاسبه می شود. از آنجایی که این مالیات یکی از ضرورت ها برای ارائه ی خدمات شهری در دولت محسوب می شود. البته ما تنها مالیات املاک مستقیم را به شما معرفی کردیم که عدم پرداخت آن می تواند سبب جریمه های نقدی شود. ولی مالیات غیر مستقیم هم وجود دارد که برای بخشی از خدمات و قیمت کالا در نظر گرفته شده است. در ادامه به توضیحات تکمیل تری در این خصوص می پردازیم و با این اصطلاح بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

منظور از مالیات املاک چیست؟

همانطور که در متن های بالا در خصوص مالیات املاک توضیح دادیم متوجه شدیم که مالیات به صورت درآمد اجاره و نقل و انتقال املاک خود را نشان می دهد. یعنی اشخاص حقیقی و حقوقی که از راه اجاره ی املاک کسب درآمد می کنند، مشمول پرداخت مالیات هستند. این اشخاص اگر از پرداخت مالیات املاک سرباز کنند با جریمه های نقدی مواجه خواهند شد.

 

منظور از مالیات املاک بر درآمد اجاره چیست؟

مالیات املاک بر درآمد اجاره یعنی فرد اجاره دهنده باید به ازای درآمدی که از اجاره ی ملک دریافت می کند. مبلغی را تحت عنوان مالیات اجاره به سازمان امور مالیاتی پرداخت نماید. در نظر داشته باشید که نوع کاربری ملک بر روی مالیات ها بی تاثیر است. به عبارت ساده تر فرقی نمی کند که ملک شما تجاری، مسکونی یا اداری باشد. قوانین برای تمامی آن ها به صورت یکسان در نظر گرفته می شود و مبلغ دریافت اجاره بها میزان پرداخت مالیات را مشخص می کند.

 

 

روش های تعیین مالیات املاک چیست؟

مالیات املاک به چند روش تعیین می شود که یکی از آن ها مشخص شدن از روی سند رسمی است. در روش دیگر که بر طبق ماده 54 است که اگر قرارداد به صورت عادی و رسمی صورت گیرد و رقم های قرارداد کمتر از %80  باشد. همچنین از ارائه ی آن خودداری کند، میزان اجاره بها با توجه به جدول اجاره ملک مشابه تعیین می شود.

 

انواع مالیات املاک بر اساس نقل و انتقال

مالیات املاک بر اساس نقل و انتقال به شرح زیر است:

 • مالیاتی که با توجه به درآمد حاصل از فروش و ساخت صورت می گیرد.
 • مالیات بر درآمد حق المکانه یا رضایت ملک.
 • مالیات نقل و انتقال ملک.
 • مالیاتی که بر اساس سرقفلی یا حق واگذاری تعیین می شود.

 

جریمه های مالیات املاک به چه صورت است؟

در این قسمت به جرایم مالیات املاک اشاره می کنیم که در صورت تخلف ممکن است دچار چه جریمه هایی شوند. به طور کلی جرایم نقدی به شرح زیر است:

 • طبق ماده 57 اگر اشخاص اظهارنامه ای را برخلاف واقعیت به اداره مالیاتی ارائه کند. ضمن جرایم یک برابری باید کل مالیات معوقه و صحیح را وارد نماید.
 • در صورت دیرکرد برای پرداخت مالیات مقدار 2.5 درصد به ازای هر ماه باید واریز شود.
 • اگر اظهارنامه را در اختیار امور مالیاتی قرار ندهد ده درصد جریمه باید پرداخت شود.

 

 

مدارکی که برای نقل و انتقالات املاک نیاز است

به منظور مالیات املاک نیازمند مدارک مختلف است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

 • تصویر قولنامه یا مبایعه نامه در صورت حق واگذاری محل.
 • در صورت مراجعه ی وکیل، تصویر وکالتنامه نیاز است.
 • تصویر قولنامه واریز مالیات بر ارث.
 • گواهی حصر وراثت.
 • تصویر پایان کار.
 • صورت مجلس تفکیکی.
 • تصویر اسناد تجاری.
 • تصاویر کارت ملی و شناسنامه خریدار و فروشنده.
 • تصویر بنچاق و سند مالکیت.
 • استعلام دفتر اسناد رسمی به همراه نام خریدار.
 • تصویر عدم خلاف، پروانه تخریب یا املاک در حال ساخت.

 

مالیات بر درآمد اجاره املاک تجاری

مالیات املاک تجاری بدین صورت است که شخص اجاره دهنده صاحب ملک باشد. آنگاه مبلغ محاسبه شده برای مالیات اینگونه است که 25 درصد از اجاره به منظور تعمیرات و استهلاک به عنوان هزینه از مالک کم می شود. سپس مابقی مبالغ شامل مالیات خواهد شد.

دسته ی دیگر مانند سه حلقه ی پیوسته به هم هستند. در این بخش مالک ملک خود را به یک شخص اجاره می دهد. آنگاه مستاجر خانه ی اجاره شده را به فرد دیگری اجاره می دهد. در این روش فرد اجاره دهنده به عنوان مالک شناخته نشده و مالیات با توجه به اختلاف بین صاحب ملک و شخص اجاره دهنده مشخص می شود.

در نظر داشته باشید که روش دیگری برای محاسبه ی مالیات وجود دارد که که بر طبق قرارداد رسمی یا عادی در نظر گرفته می شود. البته به شرطی که مبلغ اجاره کمتر از 80 درصد ملک های مشابه بوده و یا قراردادی منعقد نشده باشد.

 

 

مالیات بر مستغلات خالی از سکونت

مالیات املاک خالی به منظور جلوگیری از احتکار ملک در نظر گرفته شده است. به طوری کلی ملک های مسکونی و تجاری که خالی از سکنه بوده و در شهرهای بالاتر از 100 هزار نفر قرار دارد مشمول پرداخت مالیات خواهند شد. البته موارد زیر بعد از تفحص در اختیار شما قرار گرفته است:

 • مالیات این ملک در سال دوم برابر است با نیمی از مالیاتی که بر درآمد اجاره است.
 • این موضوع در سال سوم تکرار شده و برابر با مالیات بردرآمد اجاره است.
 • این موضوع در سال سوم و چهارم نیز صادق بوده و بعد از آن یعنی در سال پنجم تنها معادل 1.5 برابر مالیات بر درآمد اجاره است.

 

مالیات بر اساس درآمد حاصل از فروش و ساخت

مالیات املاک ساخته یا فروخته شده قابل محاسبه است. به طور کلی ملک هایی که در چنین شرایطی هستند مشمول مالیات 10 درصدی از مبلغ کل معامله خواهند شد. البته لازم به ذکر است شهرهایی که زیر 100 هزار نفر جمعیت داشته باشند از پرداخت این مالیات عفو خواهند بود.

نکته مهم: در نظر داشته باشید که هر معامله ای که در خصوص واگذاری یا نقل و انتقال صورت می گیرد. تنها 30 روز بعد از آن فرصت پر نمودن اظهارنامه را دارید. وگرنه راهی برای صبر کردن تا تیر سال بعد ندارید. در غیر این صورت 10 درصد جریمه ی نقدی بدون بخشش در انتظار این افراد است. از طرفی اگر در زمان مقرر و مدت تعیین شده مبالغ مورد نظر پرداخت نگردد، هر ماه معادل 3.2 درصد جریمه خواهند شد.

 

شرایط معاف از مالیات

مالیات املاک با توجه به شرایط زیر نادیده گرفته می شود. به عبارت ساده تر کسانی که مشمول موارد زیر باشند از مالیات معاف خواهند بود. این شرایط عبارت است از:

 • زمانی که صاحب ملک یک خانه یا واحد مسکونی را اجاره داده و خود او در جای دیگری در حال پرداخت اجاره باشد. می تواند از مالیات معاف شود.
 • بعضی از افراد از اجاره ی ملک درآمد دارند. در این روش این افراد از پرداخت مالیات معاف خواهد بود. البته باید این موضوع را با سازمان مربوطه در میان گذاشته و آن سازمان درخواست را تایید نماید. آنگاه سازمان مالیات به اندازی مبلغی که به صورت سالیانه مشخص شده شما را از مالیات معاف خواهند کرد.
 • هرگاه هر ملکی الگوی قوانین وزارت شهرسازی را رعایت کرده و ملک های آن بیشتر از سه واحد تجاری باشد از مالیات بر اجاره معاف خواهد بود.
 • اگر بنای مفید یک ملک مسکونی در تهران بیشتر از 150 متر باشد معاف از مالیات خواهد بود. از طرفی این رقم در سایر شهرها به 200 متر است.
 • اگر ملک مورد نظر محل سکونت افراد تحت تکفل، اجداد یا فامیل باشد از پرداخت مالیات معاف خواهد بود. به شرطی که ثابت شود مبلغی برای اجاره دریافت می شود. در این صورت قانون معکوس عمل می کند.

 

 

مشمولان پرداخت

مالیات املاک بدین صورت است که اگر اشخاص حقوقی یا حقیقی به وسیله ی ملک به کسب درآمد برسند مشمول پرداخت مالیات خواهند شد. در واقع پرداخت آن ها به سازمان امور مالیاتی کشور خواهد بود. بنابراین متوجه شدیم که اگر دارای ملک بوده و به دنبال کسب درآمد از ملک باشیم باید از مالیاتی که در انتظار ما است با خبر باشیم. با توجه به موارد ذکر شده ی بالا کسانی که ملک آن ها در خدمت فامیل سببی و نسبی بوده و از آن ها مبلغی دریافت نمی شود مشمول پرداخت مالیات به سازمان امور مالیاتی نیستند. اما اکر غیر از این مورد بود، شرایط باید مورد بررسی قرار گرفته و در اختیار این سازمان قرار گیرد.

بنابراین اول از همه قبل از هر چیز قوانین و مقررات مربوط به ملک را مطالعه کنید. در نظر داشته باشید که حتی ملک هایی که به عنوان احتکار شناخته شده و خالی از سکنه هستند باید مالیات پرداخت کنند. به همین دلیل پیشنهاد می گردد قبل از هر چیز نسبت به این موضوع اطلاع کامل داشته باشید. آنگاه در بنگاه های معاملاتی اقدام به خرید یا فروش ملک کنید.

 

سخن پایانی

با توجه به موارد ذکر شده ی بالا که در خصوص مالیات املاک توضیح دادیم متوجه شدیم که قوانین سختگیرانه ای در بازار ملک به وجود آمده است. خصوصا کسانی که ملک های زیادی در اختیار داشته اما آن ها را به هر دلیلی خالی نگه داشته مشمول مالیات خواهد بود. یا اگر از پرداخت آن سرباز کند مطمئنا دچار جریمه های سنگین خواهند شد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا