تهران شناسی

مجتمع تجاری ایران مال؛ تلفیقی از سنت و مدرنیته

ایران مال نام دیگر بازار بزرگ ایران و به عبارتی یکی از 5 مال برتر جهان است که یک پروژه عظیم فرهنگی، تفریحی و تجاری به شمار می رود. این بازار بزرگ مدرن و در عین حال سنتی، بین دو کلان شهر تهران و کرج ، در شمال غربی تهران و در حاشیه منطقه چیتگر قرار گرفته است.

 

ایران مال؛ مجتمع تفریحی گردشگری ایرانیان

مجموعه ای گردشگری همجوار با دامنه های جنوبی رشته کوههای البرز و در مجاورت دریاچه خلیج فارس که جزء منطقه 22 تهران است. ایران مال 317 هزار مترمربع وسعت دارد و در انتهای اتوبان شهید همت و شهید خرازی واقع شده است.

ایده اولیه برای ساخت این بنای باشکوه که تلفیقی از سنت و مدرنیته است توسط کارآفرین، فعال تجاری و معمار اقتصادی بزرگی با نام مهندس علی انصاری طراحی و ارائه شد. ایران مال متعلق به بانک آینده و یک شرکت سهامی عام است که با مجوز رسمی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار بنیان گذاری شده است. این پروژه عظیم با تمام تنگناها و دشواری های دوران تحریم به سرانجام باشکوهی رسید و مایه غرور ملی ایرانیان است.

 

 

ایران مال؛ یکی از 5 مال برتر دنیا

در جامعه امروزی با وجود شرایط رکود اقتصادی، کار آفرینان و صاحبان ایده های نو از کشورهای مختلف که دانش طراحی یک ایده نو را دارند اما با مشکلات وثیقه ای و مالی روبرو هستند، نمی توانند ایده های ذهنی خود را اجرا کنند. در چنین مواقعی بانک ها وارد عمل می شوند و ریسک سرمایه گذاری را در پروژه های اقتصادی کاهش می دهند. ایران مال تنها یک پروژه اقتصادی نیست بلکه یک ایده چند وجهی است که در نوع خود در دنیا بی نظیر عمل کرده است. معمولا در پروژه های بزرگ تجاری،  یکی از بخشهای امکانات رفاهی یا بخش تجاری قوت بیشتری دارد اما پروژه بزرگ ایران مال به تمام جوانب امر توجه ویژه داشته است.

هدف اصلی از شکل گیری ایران مال به وجود آوردن یک فضای ایده آل تفریحی ، فرهنگی، ورزشی برای ساکنان البرز و تهران بود. فاز 1 پروژه ایران مال در فروردین ماه بهره برداری شد و بر اساس پیش بینی ها فاز بعدی آن در سال 1399 افتتاح می شود.

 

اهمیت مرکز خرید

بدون شک خرید یکی از تفریحاتی است که همواره مورد توجه ایرانیان قرار دارد، از این رو  ایران مال مجتمع های بزرگ مرکز خرید را اساس پروژه خود قرار داده است. در ایران مال 700 واحد تجاری وجود دارد که مجموعا وسعت آن 300 هزار مترمربع می باشد. بنابراین می توان گفت ایران مال بزرگترین مرکز خرید تهران است. در ایران مال برای فروش انواع کالا دسته بندی وجود دارد، به این معنا که هر طبقه آن مخصوص فروش نوع خاصی از کالاست. بارزترین کالاهایی که در مراکز خرید ایران مال به فروش می رسد محصولات مد و پوشاک، آرایشی زیبایی، ساعت و زیور آلات، جواهرات، فرش، وسایل و دکوراسیون منزل و… می باشد.

 

 

 

مراکز خرید مدرن در ایران مال

شاید جالب باشد که بدانید ایران مال حتی مجهز به هایپر مارکت نیز هست و گردشگران می توانند خریدهای روزانه خود را براحتی مهیا کنند.

بخش مالکیت در بازار بزرگ ایران بر طبق روش های مرسوم در دنیا عمل کرده است. در پروژه مجتمع های بزرگ تجاری در دنیا، یک شرکت مالکیت را بر عهده دارد و تحت هیچ شرایطی واحدها را واگذار نمی کند بلکه تنها سهم از فروش از آنها دریافت می شود یا اجاره داده می شود. در واقع شرکت مالک هم سهامی عام است و از سوی دیگر یک شرکت بهره بردار در پروژه فعال است.

می توان گفت ایران مال یک شرکت  سهامی عام است که به تمام مردم ایران بخصوص طبقات متوسط و ضعیف تعلق دارد. در طول ساخت این پروژه، روزانه برای تعداد 20.000 نفر در طی مدت 6 سال به طور مستقیم اشتغال زایی شده است. به عبارتی دیگر در این مجموعه به میزان 43 میلیون نفر اشتغال پایدار ایجاد شده است.

پس از بهره برداری کامل پروژه ایران مال بیش از 18000 نفر به طور مستقیم و بالغ بر 100.000 نفر به طور غیر مستقیم اشتغال به کار پیدا می کنند. در صورتی که بستر مناسب برای جذب سرمایه های بیشتر و توسعه زیرساخت های مناسب فراهم شود، نقطه آغازی برای یک اقتصاد محکم و پویا مهیا می شود.

پروژه ایران مال با جلوگیری از خروج ارز ، باعث پیشرفت روز افزون بازار داخلی و جذب گردشگران خارجی از سراسر دنیا خواهد بود و آینده درخشانی را برای کشور پیشگویی می کند. جالب است بدانید که بازار بزرگ ایران در طی سه سال متوالی از سوی موسسه ارزیابی مجتمع های تجاری جهان(RLI ) به عنوان شاخص ترین مجتمع تجاری چند منظوره خاورمیانه برگزیده شده است. همچنین ایران مال در معتبر ترین نمایشگاه شاپینگ مال های جهان MAPIC که سالانه در شهر کن فرانسه برگزار می شود، شرکت کرده است.

 

ایران مال؛ شاخص ترین مجتمع تجاری چند منظوره خاورمیانه

ایران مال همچنین در نشریات مرتبط با این موسسات، در سطح بین المللی معرفی و به نمایش گذاشته شد.

این مجتمع تجاری مشهور در سال 2017 به عنوان برترین مال جهان از لحاظ ابعاد و فضای فرهنگی، تفریحی و خدماتی از RLI جایزه دریافت کرد. آنچه ایران مال را از سایر مجتمع های تجاری جهان که با توجه به وسعت و کاربری مال نامیده می شوند، متمایز می کند، این ویژگی است که 70 درصد فضای آن به بخش های تفریحی، گردشگری ، دینی، فرهنگی، ورزشی، مشاعات، رفاهی، خدماتی و پارکینگ  اختصاص دارد.

 

توسعه گردشگری با ایران مال

بازار بزرگ ایران پس از مطالعات فراوان و مکان سنجی های منطقه، به دلیل نزدیکی دو کلان شهر تهران و کرج به یکدیگر، در نقطه مرکزی بین این دو شهر که مناسب ترین محل برای آن بود، تعیین مکان شد. این موضوع به قدری بدیهی است که ایران مال در مرکز دایره ای با شعاع 25 کیلومتر قرار می گیرد که یک سمت آن تهران و سمت دیگر کرج قرار دارد.

جالب است بدانید که منطقه 22 از لحاظ موقعیت جغرافیایی در شرایط بی نظیری قرار دارد. علاوه بر اینکه دسترسی بسیار آسانی به تهران دارد از لحاظ فراشهری به سایر شهرها نیز قابلیت دسترسی خیلی خوبی دارد.

این منطقه علاوه بر دسترسی به بزرگراه تهران – کرج به بزرگراه در حال ساخت تهران – شمال نیز ارتباط دارد که شریان اصلی مسیر شمال به جنوب کشور می باشد. در سال های اخیر منطقه 22 به محلی برای اجرای پروژها و طرح های گردشگری تبدیل شده است و  مدیران و مسئولان از نظر منطقه ای و فرا منطقه ای اهمیت زیادی به آن می دهند.

 

 

آینده درخشان ایران مال

در طی چند سال اخیر کارگروههای متفاوتی بین شهرداری و سازمانهای دیگر در بخش عمرانی شکل گرفته است که نتایج چشمگیری به همراه داشته است. آنچه واضح و مبرهن است سرمایه گذاران در بخش خصوصی و دولتی تمایل فراوان و روز افزون برای سرمایه گذاری در منطقه 22 دارند. این مسئله می تواند پیامدهای مثبتی مانند شبکه های بزرگراهی مختلف و متعدد، دسترسی های آسان و موقعیت منحصر بفرد منطقه به عنوان شریان ورودی و خروجی به تهران و ویژگی ها و امکانات بسیار دیگری را به وجود آورد. اینها همه دست به دست هم می دهند تا منطقه 22 به قطب توسعه گردشگری و اقتصادی شهر تهران تبدیل شود. بازار بزرگ ایران که در این منطقه گردشگری قرار گرفته، جاذبه های فراوانی دارد که در این بخش به معرفی آنها می پردازیم.

 

رستورانها و فوت کورت بازار بزرگ ایران

چندسالی است که فوت کورت ها به جزء جدانشدنی مراکز خرید تبدیل شده اند. فوت کورت محلی دنج و آرام است که می توانید در کنار خانواد و دوستان بنشینید و هر غذایی تمایل دارید سفارش دهید و امور روزانه خود را نیز در کنار آن پیگیری کنید. در ایران مال 4 فوت کورت وجود دارد که در مجموع شامل 200 کافی شاپ و رستوران متنوع است. فوت کورت ها در این مجموعه به صورتی هدفمند طراحی شده اند به طوری که گردشگران از هر سویی که بخواهند می توانند وارد این مجموعه شوند و از طرفی دارای تنوع و ظاهری جذاب هستند به گونه ای که هر یک از آنها نمایی از کشورهای شاخص هر قاره را نشان می دهند.

 

رستورانها و فوت کورت ایران مال

جالب است بدانید که امکان برگزاری انواع جشن ها و میهمانیها از جمله جشن های ملی کشورهای مختلف و جشنواره های غذایی (غذاهای بین المللی، سنتی و غذای کودک) در این مجموعه وجود دارد. فوت کورت ایران مال از 9 صبح تا 11 شب فعال است.

 

مجموعه ورزشی ایران مال

در مجموعه تفریحی ایران مال یک مجموعه ورزشی جذاب با امکانات رفاهی بسیار خوب فراهم شده است. این فضای ورزشی یک مکان رویایی برای گذراندن اوقات فارغت افراد اهل ورزش و هیجان است. همچنین این مرکز برای برگزاری مسابقات داخلی و بین المللی نیز تجهیز و مناسب سازی شده است.

این مجموعه ورزشی شامل بخش هایی مانند استادیوم چند منظوره، پیست یخی، سالنهای اسکواش، مجموعه استخر و اسپا، سالن های بدنسازی، جاده تندرستی و بولینگ و.. است.

 

هتل ایران مال

در مجموعه بزرگ بازار ایران یک هتل شیک و بزرگ هم وجود دارد که مساحت آن 123000 متر مربع است. این هتل 18 طبقه و 359 اتاق دارد. مهم ترین اهداف ساخت این هتل مجهز، موقعیت جغرافیایی مناسب و دسترسی های بسیار خوب آن و همچنین ویوی آن به مناظر زیبای دریاچه چیتگر بود.

این هتل زیبا تجهیزات بسیار خوبی مانند دو استخر برای بانوان و آقایان، سالن گردهمایی، آمفی تئاتر، سالن مخصوص اجلاس و 2 رستوران ایرانی و آرژانتینی و…. می باشد . باید این را هم خاطر نشان کنیم که این هتل مجلل در ایران مال 5 ستاره است.

 

 

پردیس سینمایی ایران مال

یکی دیگر از مجموعه های فرهنگی و تفریحی ایران مال پردیس سینمایی مجلل آن است که با دارا بودن 12 سالن، ظرفیت پذیرش 1800 نفر را دارد. تلاش این مجموعه سینمایی بر آن است که بهترین امکانات روز دنیا را فراهم کند تا فیلم های برگزیده گروههای مختلف سنی با بهترین کیفیت در آن پخش شود.

بخشی از خدمات و امکانات پردیس سینمایی ایران مال عبارتند از: بزرگترین پرده سینمایی سیلور برای پخش فیلم های سه بعدی، دارای تجهیزات برای پخش فیلم های k4، سه سالن VIP که ظرفیت هر کدام 17 تن است، مجهز به صندلی های VIP که تکیه گاه قابل تغییر  و زیر پایی متحرک دارند، سالن ویژه کودکان که طراحی ویژه ای دارد، مجهز به کامل ترین سیستم ایمنی حریق و…

 

مرکز تفریحات و سرگرمی ایران مال

حتما تا به این جای کار به این مسئله فکر کرده اید که در چنین مجموعه بزرگ تفریحی گردشگری جای خالی  شهربازی مشخص است. اما باید بدانید که مجموعه رفاهی ایران مال شهربازی هم دارد و فرصت تفریحی پرهیاهو و هیجان انگیز را برای اعضای خانواده فراهم کرده است. این شهر بازی دارای فضای بازی لیزری، ترن هوایی در فضای بسته، پیست قایق های ضربه ای، سالن نمایشی کودکان،  فضایی برای برگزاری مسابقات بازی های الکترونیکی است که هر کدام جذابیت های مختص به خود دارد.

 

دیدنی های ایران مال

همانطور که حتما تا بحال دستگیرتان شده است ایران مال تنها یک مرکز خرید نیست بلکه یک مجموعه بزرگ گردشگری تفریحی است که علاوه بر بخش هایی که معرفی شد دیدنی های بی نظیر دیگری هم دارد که روح از سرتان می برد. در اینجا نگاه گذرایی به سایر دیدنی های ایران مال می اندازیم.

  • شربت خانه
  • باغ دیدار
  • بازار سنتی
  • باغ ایرانی
  • تالار آیینه
  • نمایشگاه آثار هنری
  • ایوان اشراق
  • مسجد جامع
  • کتابخانه ی جندی شاپور

 

شربت خانه

در ضلع جنوب شرقی بازار سنتی ایران مال، فضایی با وسعت 250 متر مربع به شربت خانه تعلق پیدا کرده است که سعی شده است با الگو برداری از معماری سنتی ایران و کاشی کاری های قدیمی فضایی گرم و آرام برای گردشگران فراهم شود.

فرهنگ وسنت دیرینه ایران همواره سینه به سینه به نسل های مختلف منتقل می شود. در شهر ها و روستاهای مختلف ایران دورهمی های مردم همیشه پابرجا بوده است. چایخانه ها، قهوه خانه ها و شربت خانه ها نمادهایی از سنت گردهمایی ایرانیان هستند. ایرانیان همواره در فضای صمیمی این شربت خانه ها به تبادل اخبار روز و نظرات و اندیشه هایشان با یکدیگر و شاهنامه خوانی می پرداختند، از حال و اوضاع یکدیگر و همچنین جامعه با خبر می شدند. با اینکه مستندات دقیقی از قدمت شکل گیری آن در دست نیست اما می توان حدس زد که نخستین شربت خانه ها پس از زمان ظهور اسلام و به دنبال منع نوشیدن شراب شکل گرفته اند.

 

باغ دیدار

هدف اصلی از ایجاد باغ دیدار مهیا نمودن فضایی شیک و مدرن در دل جاذبه های سنتی بازار بزرگ ایران است تا گردشگران ضمن لذت بردن از فضای زیبای آن بتوانند به گفتگو و تبادل نظر به صورت آزاد بپردازند.

باغ دیدار به بازار سنتی ایران مال نزدیک است و واحدهای تجاری فراوانی اطراف آن را گرفته است.

این باغ 14 متر ارتفاع دارد و سقف آن شیشه ای است و با وجود آبنماها و درختان جذاب پالم کالیفرنیا جلوه بی نظیری پیدا کرده است. در پهنای 3000 متر مربعی این باغ شکوهمند و مجلل از الگوی معماری سنتی مناطق مرکزی ایران همچون کاشان و یزد الهام گرفته شده است.

 

باغ دیدار در ایران مال

این باغ به وسیله دو پله برقی در ضلع غربی مجهز شده است و فضای بین این دو پله برقی، آبشاری پلکانی تعبیه شده است که از طبقه G3 آغاز شده و در تمام طول باغ ادامه یافته و حتی تا کافی شاپ واقع شده در شرق امتداد پیدا کرده است. بر روی مسیر جریان آب پلی شیشه ای برای تردد افراد در نظر گرفته شده است.

 

بازار بزرگ سنتی

بازار بزرگ سنتی(تیمچه حاج علی اکبر) نماد فرهنگ ایرانی اسلامی و هویت ملی و مذهبی کشورمان است که از بازارهای اصفهان، شیراز ، تبریز، کاشان ، قزوین، قم در ساخت آن الهام گرفته شده است.

این بنای باشکوه علاوه بر اینکه معماری سنتی ایران و هنر صنعت ایرانی را در سده های قبل به نمایش می گذارد

محلی برای فروش سوغات و صنایع دستی و محصولات شهرهای مختلف ایران می باشد.

بازار بزرگ سنتی ایران مال دو گذر یا راسته ی اصلی و فرعی دارد که  حالت عمود بر هم دارند و یک چهارراه تجاری را به وجود آورده اند . سقف این بازار از گنبدهایی تشکیل شده که از بازارهای سنتی سرپوشیده ایران الگو گرفته است. یک گنبد مرکزی یزدی بندی شده، چهار سوی بازار را در برگرفته است. در شکل گیری این گنبدها سعی شده است که اصول معماری تاریخی ایران در پیچ و خم آن رخنه کند.

فضایی که در نهایت با گنبدها و احجام مختلف و کاشی کاری ها در کنار بازارها و راسته بازارها  ایجاد شده، باعث شده است که مردم فضاهای تاریخی و معماری اصیل ایرانی را با تمام وجود حس کنند.

 

مجموعه باغ رستوران ملل

یکی از جذابیت های بالقوه هر کشوری در دیدارهای اول تنوع غذاهای بومی آن است که در کنار سایر خصوصیات آن زمینه را برای جذب گردشگران دور و نزدیک فراهم می کند. مجموعه باغ رستوران ملل هم با همین رویکرد شکل گرفته است.

در این مجموعه با بکارگیری فضای معماری بومی و ملی نواحی مختلف دنیا و با کمک جاذبه های منحصربفرد معماری کشورهای خاص در هر قاره، فضایی مدرن و متفاوت برای گردشگران ایجاد شده است. در این فضا افراد در کنار آشنایی با معماری کشورهای مختلف، از غذا خوردن و صرف خوراکی های مختلف لذت می برند و تجربه ای جدید از ایران مال را به ارمغان می برند.

 

 

باغی ایرانی در ایران مال

می توان گفت مجموعه باغ ایرانی، قلب بازار بزرگ ایران است که زیبایی اصیلی به آن داده است. این باغ بر اساس طرحی برگرفته از معماری باغ شازده ماهان کرمان بنا شده است. این باغ باشکوه و زیبا بصورت پلکانی در پنج سطح همراه با نمایی از آبریز ها و آب نماها می باشد که شکوه باغ های اصیل ایرانی را یادآوری می کند. هدف از مجموعه باغ ایرانی در ایران مال نیز احیای باغ های سنتی ایران و معرفی آن به گردشگران است. در باغ ایرانی دو ورودی با نمای شیشه ای وجود دارد که ضلع شمالی ایران مال را به دریاچه  و آبنمای موزیکال واقع در ضلع جنوبی آن مرتبط می کند. وجود انواع مختلف گیاهان و جریان آبی که بطور مداوم در راستای شمال به جنوب باغ جاریست فضای دلپذیر و آرامبخشی را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است.

در این مجموعه 4 رستوران بین المللی در امتداد باغ و در نیم طبقات آن وجود دارد که امکان استراحت و استفاده بیشتر از فضای باغ را برای افراد مهیا می کند. برای پوشش سقف در این قسمت برای اولین بار در ایران از یک پوشش غشایی(ETFE)  استفاده شده است که علاوه بر اینکه میزان تابش اشعه خورشید را برای رشد مناسب فضای سبز و گیاهان کنترل می کند، جلوه بسیار زیبایی به بام ایران مال می بخشد.

طراحی و معماری خاص باغ ایرانی این قابلیت را به وجود آورده است که در مناسبت های مختلف مراسم گوناگون در این مکان برگزار شود.

 

تالار آیینه

تالار آیینه یکی از بخش های شاخص و با نمای سنتی باشکوه، در بازار سنتی ایران مال است که طراحی و ساخت آن برگرفته از تالار آیینه ی مجلس شورای ملی است. این نمونه مدرن از بناهای تاریخی، دارای دیوارها و سقف هایی آیینه کاری شده با نقش های مرسوم این سبک می باشد و برای میزبانی از میهمانان خاص در نظر گرفته شده است. ظرافت تزئینات و آیینه کاری ها در این تالار بسیار زیاد است و از بیش از 38 میلیون قطعه آیینه در ساخت آن به کار رفته است.

در این تالار فرش بسیار نفیسی با مساحت 126 مترمربع به وسیله هنرمندان نیشابوری بافته شده است و بهشتی از ذوق و سلیقه و هنر ذهن خلاق ایرانی را در خود جای داده است که جادوی زیبایی سحر انگیز  آن در میلیونها قطعه آیینه متجلی شده است.

 

نمایشگاه آثار هنری

بازار بزرگ ایران مکانی به نام نمایشگاه آثار هنری دارد که محلی برای تقدیر از آثار هنری ایرانی و حمایت از هنرمندان است که در حوالی هتل بین المللی ایران مال واقع شده است.

این نمایشگاه مساحتی حدود 8 هزار مترمربع دارد و فضای بسیار مناسبی برای به نمایش گذاشتن آثار فاخر ایرانی به گردشگران داخلی و خارجی فراهم کرده است.

 

نمایشگاه تخصصی خودرو در ایران مال

در ایران مال نمایشگاه تخصصی خودرو برپاست که یک مرکز نمایشگاهی مجهز و مدرن با گرایش تخصصی در زمینه خودرو و صنایع وابسته به آن است. این نمایشگاه تخصصی با در اختیار گذاشتن امکانات ویژه ای به فروشندگان، مشتریان و بازدید کنندگان اطلاع رسانی انجام می دهد. هدف این نمایشگاه معرفی تکنولوژی روز دنیا در صنعت خودرو می باشد. این نمایشگاه در سازه ای منحصربفرد در غرب مجموعه ایران مال واقع شده است.

ماموریت اصلی این نمایشگاه معرفی محصولاتی با نشان های برتر تجاری دنیا و همچنین در خاور میانه و اطلاع رسانی ابتکارها و نو آوری های صنعت خودروی داخلی در طراحی خودروهای جدید ملی است.

این نمایشگاه همچنین محلی را برای پذیرایی از میهمانان و بازدیدکنندگان در نظر گرفته است که با طراحی منحصربفردی که دارد جلوه خاصی به نمایشگاه بخشیده است.

در این نمایشگاه آخرین محصولات روز صنعت خودرو، آخرین اخبار و رویدادهای مربوط به خودرو در ایران و جهان، چشم اندازهای طراحی و سبک های خاص و فناوری های نوین خودرویی به نمایش گذاشته می شود.

 

ایوان اشراق

در دل مجموعه بزرگ ایران مال سازه ای بی نظیر برای فروشگاههایی با برندهای شناخته شده داخلی و خارجی وجود دارد که با درخشش طلایی اش طراحی چشم نوازی را برای فضای داخلی بازار ایران به نمایش می گذارد.

این ایوان ارتفاعی برابر با 25 متر دارد که طبقه اول تجاری را به بام مجموعه متصل می کند و از طریق راهرویی که در بخش  شمالی آن واقع شده به ایوان الماس مرتبط می شود. ایوان اشراق در شمال غربی ایران مال قرار دارد.

ایوان اشراق از لحاظ ظاهری مانند کریستالهای فرورفته در زمین به نظر می آید که در بخش میانی این کریستالها، فروشگاههای تجاری برای ارائه کالاهای ویژه ای برپاست. در اطراف این ایوان کافه ها و چایخانه هایی وجود دارد که لحظات نابی را در این فضای دلپذیر به وجود می آورد و خرید را برای مشتریان به یادماندنی خواهد کرد.

 

کتابخانه جندی شاپور

امروزه میزان مطالعه و کتابخوانی در هر جامعه ای یکی از شاخص های توسعه یافتگی به شمار می رود و افزایش سرانه ی مطالعه، دغدغه ی اصلی دولتمردان و اهالی فرهنگ می باشد. کتابخانه ی جندی شاپور با مساحتی به اندازه 3300 متر مربع، قلب فرهنگی بازار بزرگ ایران به شمار می رود.

این کتابخانه معماری منحصربفردی دارد که تلفیقی از تزئینات معماری ایرانی و معماری کلاسیک اروپایی است.کتابخانه جندی شاپور در کنار فروشگاهی احداث شده است که انواع کتب خارجی و داخلی را به فروش می رساند و این رویدادی است که نخستین بار در ایران و جهان اتفاق افتاده است. طراحی خارق العاده سقفی انعطاف پذیر که شفافیت بالایی برای عبور نور دارد بر ویژگی های شاخص این کتابخانه می افزاید.

کتابخانه جندی شاپور محل مناسبی برای برگزاری رویدادهای مختلف فرهنگی مانند رونمایی و ارائه کتب نفیس، رونمایی از کتابهای تازه منتشر شده، ارائه سردیس و تندیس های مشاهیر بزرگ ایران و جهان و برپایی جشنواره های کتاب و مطبوعات می باشد.

 

مسجد جامع نگین بازار بزرگ ایران

مسجد جامع محمد رسول الله با وسعتی در حدود 1200 مترمربع بنای باشکوه و بزرگی است که با معماری خاص ایرانی اسلامی به نوعی از مسجد النبی الهام گرفته است. در طراحی گنبد مسجد از حافظیه شیراز الگوبرداری شده است. در این بنای اسلامی از چهار رنگ فیروزه ای ، آجری، لاجوردی و سفید استفاده شده است که شکوه خاصی به مسجد می دهد و چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا