تهران شناسی

مجتمع مسکونی نیاوران در تهران

 

نیاوران یکی از محله های قدیمی و تاریخی در شهر تهران بوده که از زمان های گذشته به کوچه باغ ها و درختان سرسبز و تنومند معروف و زبانزد در میان مردم بوده است. محله نیاوران از مناطق شمالی تهران و مشرف به دامنه های رشته کوه البرز می باشد. به همین دلیل این محله از درختان کهنسال و زیبای فراوانی برخوردار است. در سال های اخیر و با توجه به گسترش فضای شهری، ساخت و ساز بی رویه در این منطقه افزایش بسیاری داشته است که بیشتر این ساختمان ها صدمات جبران ناپذیری به فضای سبز و درختان این منطقه زده است. در این میان ولی یک استثنا وجود دارد، مجتمع مسکونی نیاوران یکی از نوآوران در طراحی و ساخت یک برج مسکونی می باشد. مجتمع مسکونی نیاوران زمانی که طرح و نقشه ساخت آن کشیده شد یک تفاوت عمده با سایرین در این زمینه داشت، معماران این بنا تصمیم گرفتند که در ساخت این مجتمع کمترین میزان از درخت های منطقه قطع شود و اصل را بر حفظ حیات این موجودات سبز قرار دادند.

 

طراحی مجتمع مسکونی نیاوران

مجتمع مسکونی نیاوران در مجاورت یکی از اصلی ترین خیابان های این منطقه، یعنی خیابان نیاوران قرار گرفته است. خیابان نیاوران یکی از اصلی ترین خیابان های منطقه شمیران محسوب می شود، از این لحاظ یکی از سبز ترین مناطق شهری در تهران محسوب می شود. روند ساخت و طراحی مجتمع مسکونی نیاوران از سال 1384 مراحل کارشناسی و بررسی زمین را پشت سر گذاشت. در طی مراحل اداری برای اخذ مجوز از شهرداری، مجوز قطع 45 اصله از درختان زمین بنا داده شد، مقدار کلی درخت های منطقه ساخت و ساز در حدود 120 اصله درخت بود. معماران مجتمع مسکونی نیاوران تصمیم به اجرای یک ایده دشوار گرفتند، آن ها با بررسی همه جوانب در طی مراحل ساخت و ساز به این جمع بندی رسیدند که برای حفظ حیات سبز این بنا سطح ساخت بنا را از 13000 متر مربع به میزان 11000 متر مربع برسانند. این اقدامی بسیار مهم و قابل توجه بود، زیرا با وجود کاهش سود حاصل از ساخت بنای بیشتر حاضر به حفظ درختان کهن سال منطقه شده بودند.

 

نکات مهم در طراحی مجتمع مسکونی نیاوران

شرکتی که طراحی مجتمع مسکونی نیاوران را برعهده گرفت مهندسان مشاور مرمت و معماری زندیگان بود که سرپرستی آن بر عهده مهندس محمدرضا نیکبخت می باشد. مهندس نیکبخت اصلی ترین نکته در معماری این بنا را حفظ درختان در طراحی مجتمع قرار داد. با حفظ این اصول سعی بر گسترش و بسط دادن طراحی ساختمان منطبق بر محیط زیست و ارتباط آرامش بخش با محیط اطراف قرار داد. مهندسان معمار برای طراحی نمای بیرونی مجتمع مسکونی نیاوران بیشتر از چوب بهره گرفتند تا پیوند بالاتر این ساختمان با طبیعت و درختان نشان دهند. ایده اولیه برای طراحی ساختمان بر اساس محل قرارگیری درختان منطقه شکل گرفت. بنابر محل درخت ها ساختمان مجتمع مسکونی نیاوران به دو بخش اصلی مجزا شد که از طریق راه پله های مجزا و راهرو هایی این دو بخش به یکدیگر ارتباط می یافت. در میان این فضای خالی حجم سبزی از درختان و فضای سبز به جای مانده قرار می گرفت که حیاط مجتمع مسکونی نیاوران را تشکیل می داد و به اصلی ترین مکان برای استراحت ساکنین مجتمع تبدیل می شد.

 

 

نظرات پیرامون مجتمع مسکونی نیاوران

اصلی ترین چیزی که در مورد مجتمع مسکونی نیاوران به چشم می خورد حضور درختان تنومند و کهنسالی است که نگاه هر بیننده ای را به خود جذب می کند. اولین نکته ای که تعجب ما را در این بنا بر می انگیزد تصمیم به حفظ درختان با وجود هزینه بر بودن و دشوار شدن مراحل ساخت می باشد. این بنا صرف نظر از پیچ و خم های زیبایش در امتداد رویش درختان از جنبه های زیبایی شناختی بسیاری، قابل توجه می باشد. هر قسمتی از مجتمع مسکونی نیاوران سرشار از جزییات و ایده های جذاب در بحث معماری می باشد، به طوری که اگر قصد عکاسی از مجتمع مسکونی نیاوران را داشته باشید تا ساعت ها سرتان به این کار گرم خواهد شد.

مهم ترین ایده در این بنا این است که صرف نظر از طراحی دل نشین و زیبای خود پیوند عمیقی با محیط زیست داشته و ساکنین آن را با فضای سبز و درختان خود به طرز غافلگیر کننده ای ارتباط می دهد. درست است که پیکره این بنا از سنگ و گچ و فولاد ساخته شده ولی ترکیب این ها با یکدیگر و شکل گیری آن ها یک طرح کلی بسیار زیبا و هماهنگ را به نمایش می گذارد. در هر قسمتی از ساختمان با بهره گیری درست از مصالح به بهترین نحو از نور محیط و نشاط و سرسبزی درختان بهره گرفته شده است. در هر گوشه اصل طراحی بر ارتباط هر چه بیشتر ساختمان با فضای پیرامون خود بوده تا این نکته آسایش و راحتی بیشتری را برای ساکنین خود به همراه بیاورد.

 

مشخصات ساختمانی مجتمع مسکونی نیاوران

مجتمع مسکونی نیاوران یک ساختمان 5 طبقه به شمار می رود که شامل یک طبقه هم کف و دو طبقه هم در زیرزمین می باشد. 5 طبقه از این مجتمع به واحد های مسکونی اختصاص یافته است که مشتمل بر 30 واحد مسکونی با متراژ های 80 تا 300 متری می باشد و در هر طبقه 6 واحد قرار گرفته است. طبقه همکف مجتمع مسکونی نیاوران شامل فضا هایی چون لابی ورودی، اتاق مدیریت ساختمان، سالن اجتماعات و جشن های مجتمع می باشد. در طبقه اول زیرزمین نیز شامل فضای پارکینگ واحد های مسکونی و انباری منازل می باشد. در طبقه دوم زیرزمین مجتمع مسکونی نیاوران نیز فضا های ورزشی شامل استخر، سالن ورزشی و SPA قرار گرفته است. معماری و طراحی واحد های مسکونی به گونه ای استقرار یافته است که درب های ورودی هر واحد در مقابل یکدیگر قرار نگرفته و رو به فضای سبز میان ساختمان یا راهرو های ورودی باز خواهد شد، این مسئله از آن جایی اهمیت دارد که باعث حفظ هر چه بیشتر حریم خصوصی ساکنین و آرامش بیشتر آن ها خواهد شد.

 

 

نکات قابل توجه در طراحی ساختمان

مجتمع مسکونی نیاوران اگر از لحاظ طراحی به آن نگاه شود سرشار از نکات آموزنده برای فعالان در این حوزه می باشد که همه این ها نیز از سبک طراحی نوین و رو به جلوی مهندس معمار ساختمان دکتر نیکبخت سرچشمه گرفته است. یکی از نکات جذاب در مجتمع مسکونی نیاوران طراحی پلان این بنا می باشد. این مورد به این خاطر است که در هر قسمتی از ساختمان که مشرف به فضای سبز درخت ها می باشد یک راه پله یا حیاط مرکزی نیمه باز رو به این فضا قرار گرفته است، با این ترفند علاوه بر بزرگ نشان دادن فضا های داخلی، امکان تهویه و به جریان انداختن هوای تازه به درون مجتمع نیز امکان پذیر شده است. واحد های مسکونی نیز به گونه طراحی شده است که به صورت شعاعی و در اطراف فضای سبز مرکزی شکل گرفته است. یکی از جذاب ترین ایده ها در طراحی ساختمان، کاستن از مصالح دیواره ها و افزودن به فضا های بنا می باشد. شاید درک این نکته کمی مشکل به نظر بیاید، این جمله بدین معناست که طراحان مجتمع مسکونی نیاوران تلاش کرده اند که فضای باز میانی بنا را به درون دیواره ها و ایوان و راهرو ها گسترش بدهند. معماران این بنا با بهره گرفتن از آجر های شیشه ای سعی بر گسترش نور طبیعی به جای جای ساختمان داشته و با طراحی ایوان ها و رواق هایی همانند سبک طراحی کهن ایرانی فضا را به میان مصالح آورده اند. یکی از نمونه های رسوخ فضا به ساختمان را می توان در طراحی پنجره ها مشاهده نمود، جایی که پنجره های این بنا به درون دیوار هایی ضخیم فرو رفته است. گویی که یک نیروی ماورایی سعی بر ایجاد فضا های تهی در جای جای ساختمان داشته است. طراحی این بنا در کل تلفیق زیبایی از سنت و مدرنیته به همراه یک سازگاری زیبا با فضای سبز اطراف خود می باشد. روح این بنا در تک تک قسمت های این مجتمع قابل درک بوده و توجه هر فرد را به زیبایی های نهان خود معطوف خواهد کرد.

 

سخن پایانی

مجتمع مسکونی نیاوران یکی از پیشگامان در طراحی فضا های نوین شهری مطابق با استاندارد های به روز محیط زیستی می باشد. با اینکه چندین سال از ساخت مجتمع مسکونی نیاوران گذشته ولی به دلیل پویایی این بنا در سبک و زبان طراحی خود إحساس قدیمی شدن را به بینندگان القا نخواهد کرد. این مزیت از آن جا سرچشمه می گیرد که درختان و فضای سبز این منطقه عنصری اساسی در معماری این بنا محسوب می شوند. این پیوند زیبا میان مصالح خشن و سخت با نرمی و لطافت فضای سبز خود یک تقابل زیبا و دوست داشتنی را به وجود آورده است که چشم هر شهروندی را به مجتمع مسکونی نیاوران مجذوب می کند.

با توجه به این صحبت ها با افزایش شلوغی ها و آسیب های ناشی از فضای آلوده شهری، انتخاب یک محیط آرامش بخش و دلنشین برای زندگی یک تصمیم بسیار مهم تلقی می شود. شما می توانید با انتخاب مجتمع مسکونی نیاوران برای محل زندگی خود نشاط و شادابی را به کانون خانواده های خود بازگردانید و دوره زیبایی از زندگی را آغاز کنید.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا