تهران شناسی

مجتمع مسکونی هرمزان؛ قلب تپنده شمال تهران

 

مجتمع مسکونی هرمزان؛ قلب تپنده شمال تهران

برای ما ایرانی‌های علاقه‌مند به گذشته و فوق‌العاده نوستالژی‌دوست، هنوز منازل قدیمی و حیاط‌ دار، یک طرح جذاب و به شدت دوست‌داشتنی است که بی‌واسطه، سالیان خوش سپری شده را برایمان تداعی می‌کند.

با این حال همیشه توصیه می‌شود انسان موفق، گذشته را رها و با شرایط حال تطبیق یابد. بر همین اساس شاید بهتر باشد به جای خانه‌های قدیمی از برج‌های سر به فلک کشیده و مجتمع‌های مسکونی جذاب صحبت کنیم. از جایی به نام مجتمع مسکونی هرمزان.

 

آشنایی با مجتمع مسکونی هرمزان

مجتمع مسکونی هرمزان در محله شهرک غرب تهران  و به عبارت دقیق‌تر در بلوار خُوَردین، هرمزان، بین سیزدهم و پیروزان قرار دارد. این مجتمع یکی از ۲۴ مجتمع مسکونی در محله شهرک غرب تهران است. هرمزان از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی بیمارستان نوید و همچنین مسجد الزهرا، سوپر هرمزان، برج های تهران تارک (تاج) و خیابان هرمزان است. این مجتمع در واقع یک برج ۳۶ طبقه در زمینی به وسعت ۱۸ هزار متر و زیربنای کل ۲۴۰ هزار متر مربع واقع در شهرک غرب تهران است. از مجموع این ۳۶ طبقه، ۳۰ طبقه در روی زمین و ۶ طبقه در طبقات پایین همکف و در واقع زیرزمین قرار دارد.

مجتمع مسکونی هرمزان از ۴۵۰ آپارتمان مسکونی تشکیل شده و هر کدام از این واحدها از ۱۸۰ تا ۲۵۰ متر مربع مساحت برخوردار هستند. ۳ پنت‌هاوس هزار متر مربعی از جمله جذابیت‌های مجتمع مسکونی هرمزان محسوب می‌شود و ۲ واحد تجاری ۵ هزار متری هم از مجتمع مسکونی هرمزان، یک مکان با ۲ کاربری متفاوت ساخته. ۹۰۰ قطعه پارکینگ هم معضل همیشگی سال‌های اخیر تهران، یعنی جای پارک را در این مجتمع مسکونی به حداقل رسانده. این سازه فلزی، نمای کاملا مدرنی دارد و مصالح مصرفی در مجتمع مسکونی هرمزان از شیشه است. ارتفاع واحدها ۴ متر برآورد می‌شود. طرح ساخت این مجتمع در دهه ۵۰ شمسی به تصویب رسید و از همان زمان، شرکت تازه تاسیس عمران تکلار مسئول سامان دادن به پروژه شد. با خروج سهامدار یونانی مجموعه در دهه ۶۰ شمسی، شرکت عمران ‌تکلار زیر پوشش وزارت مسکن و شهرسازی وقت و بعدها بنیاد مسکن رفت و از آن سال‌ها روندهای متفاوتی در تکمیل و ساخت‌و‌ساز مجتمع مسکونی به وجود آمد.

Second Phase 6 1024x683 - مجتمع مسکونی هرمزان؛ قلب تپنده شمال تهران

مجتمع مسکونی هرمزان از جذابیت ویژه بصری فوق‌العاده‌ای برخوردار است

 

یک مجتمع متفاوت

منطقه محل استقرار مجتمع مسکونی هرمزان، شهرک غرب تهران است. منطقه‌ای که امکان دسترسی به امکانات ویژه را به ساکنانش اهدا می‌کند.  در جنوب شهرک غرب، پارک پردیسان و برج میلاد و بیمارستان میلاد است و همگی این‌ها در نزدیکی این مجتمع قرار دارند. شهرک غرب پیش از انقلاب اسلامی به قصد حضور و رفاه حال مهاجران آمریکایی ساخته شد و ماهیتی لوکس و جذاب دارد. امکانات رفاهی شهرک غرب از دیرباز در تهران زبانزد خاص و عام بود و طی سال‌های اخیر با برج‌سازی و افزایش امکانات بر جذابیت‌های این منطقه افزوده شده است.

بدون تردید مجتمع مسکونی هرمزان یکی از اصلی‌ترین عوامل جذابیت شهرک غرب به حساب می‌آید. به یمن جمهوری اسلامی، انحصار حضور طبقات خاص و اتباع آمریکایی شکسته شد و مردم عادی هم امکان سکونت در شهرک غرب را به دست آوردند. توزیع مناسب امکانات بین عموم مردم، زندگی در شهرک غرب را آسان‌تر کرده است. اصولا هدف از ساخت و سازهایی مانند برج مسکونی هرمزان، افزایش دسترسی و تسهیل زندگی در این منطقه بوده که پیش از این بسیار انحصاری بوده است. موازی با این اقدامات، بیش‌ترین تعداد بوستان در یک منطقه، بیشترین تعداد مراکز آموزشی دبستان و دبیرستان با امکانات بسیار عالی، تعداد بسیار زیاد مراکز خرید و سینما و تعداد بسیار زیاد بیمارستان‌های مجهز دولتی و خصوصی باعث شده سطح زندگی مردم در یکی از نقاط خاص تهران بالاتر برود.

 

مجتمع مسکونی هرمزان، در محاصره بوستان‌ها

مجتمع مسکونی هرمزان اندکی با بوستان‌های پرتعداد شهرک غرب فاصله دارد. یک کمربندی از درختان توت با همراهی باد دائمی از غرب به شرق، باعث شده هوا در اطراف این مجتمع بهتر از سایر نقاط تهران باشد. به طور کلی در منطقه محل استقرار این مجتمع، ۲۶ بوستان وجود دارد.  بوستان بزرگ پردیسان هم در قسمت جنوبی شهرک غرب، بخشی از زیبایی‌های منطقه محل خودنمایی مجتمع مسکونی هرمزان را به رخ می‌کشد.

 

Second Phase 4 scaled 1 683x1024 - مجتمع مسکونی هرمزان؛ قلب تپنده شمال تهران

نمای بیرونی مجتمع مسکونی هرمزان نظر هر ببینده‌ای را به خودش جلب می‌کند.

 

اصولا شما در صورت بازدید یا گذر از مجتمع مسکونی هرمزان به سمت تفریحات جذاب حوالی‌اش کشیده می‌شوید. در منطقه، چندین  مجموعه سالن سینمایی وجود دارد که یکی از آن‌ها مجموعه «اریکه ایرانیان» نام دارد و به این مجتمع نزدیک است. مراکز فرهنگی مانند فرهنگسراها و کانون پرورش فکری و شهر کتاب هم در حوالی این مجتمع قرار دارند. برای ساکنان این مجتمع، مشکلی بابت مسائل اورژانسی وجود ندارد. چون علاوه بر بیمارستان میلاد که در خارج از محدوده شهرک غرب واقع‌ شده، بیماستان‌های آتیه و بهمن و لاله  به عنوان ۳ بیمارستان برتر و بزرگ تهران، فاصله چندانی با هرمزان ندارند. به دلیل سطح دسترسی گسترده، مجتمع مسکونی هرمزان به یک محیط آرمانی و محبوب تبدیل شده است.

 

مزایای خاص مجتمع مسکونی هرمزان

هر چند در تهران امروز ما، مجتمع‌های مسکونی شلوغ باعث شده‌اند دیگر مانند گذشته همسایه‌ها همدیگر را نشناسند، اما به هرحال این مدل زندگی هم مزایای خاص خودش را دارد. در واقع سکونت در مجتمع‌های بزرگ، ارتباط همسایگان و ساکنان را به حداقل رسانده است. همچنین روابط اجتماعی انسان‌ها برخلاف زندگی مدل دهه ۶۰ و قبل‌تر از آن بسیار محدود شده است. طبیعتا در مجتمع مسکونی هرمزان هم نمی‌توان از روابط گسترده قدیمی بین همسایه‌ها نشانی یافت. اما در سوی مقابل همیاری در مسائل مختلف، زندگی اجتماعی را آسان‌تر کرده است. هدف سازندگان این مجتمع، ساخت واحدهایی با متراژ بالا بود و ناگفته پیداست که این هدف تنها به خاطر سود از طریق فروش گران‌تر مورد توجه قرار نگرفت.

امروزه بسیاری از مجتمع‌های مسکونی در متراژهای کم ساخته می‌شود و این موضوع تحرک کم اهالی خانه را در پی دارد. سازندگان مجتمع مسکونی هرمزان با در نظر گرفتن این مورد و همچنین معایب موجود در واحدهای با متراژ کم، تصمیم گرفتند تا حد ممکن واحدهایی با متراژ بالای صد متر را برای مشتریان و ساکنان فراهم کنند. عدم تحرک در خانه‌های کوچک مجتمع‌های مسکونی مرتفع، بیماری‌های جسمی و روانی را رقم  می‌زند. این عامل از دید سازندگان مجتمع مسکونی هرمزان دور نماند و به همین دلیل متراژ پایین از فرهنگ لغات سازندگان این مجتمع خارج شد. موضوع کم‌تحرکی در مجتمع‌های مسکونی کوچک، زمانی نمود بیشتری دارد که ساختمان‌ها متراکم باشند و نور کافی برای واحدهای مسکونی در نظر گرفته نشود. طبق تحقیقات در چنین شرایطی، ریسک ابتلا به افسردگی افزایش می‌یابد.

 

6cdb4ac6ccf86fc9922b1b1ecf5faa0d XL - مجتمع مسکونی هرمزان؛ قلب تپنده شمال تهران

در ساخت مجتمع مسکونی هرمزان نکات ایمنی به حد وفور رعایت شده است.

 

تدابیر ویژه برای پارک خودرو در مجتمع مسکونی هرمزان

هر چند در مجتمع‌های مسکونی بزرگ معضلی به نام رفت‌و‌آمدهای متعدد و شلوغی آسانسور وجود دارد. اما طبق اعلام سازندگان مجتمع مسکونی هرمزان، برای این مشکل هم تدابیری اندیشیده شده است. از جمله این که چند آسانسور نفربر و باربر مجهز به سیستم کنترل ترافیک در نظر گرفته شده که با سیستم‌های هوشمند اجازه نمی‌دهند ساکنان مجتمع مسکونی هرمزان مدت زیادی معطل آسانسور شوند!

در چنین شرایطی یکی دیگر از امتیازات مجتمع مسکونی هرمزان، وجود فضای سبز وسیع در اطراف مجموعه است که به ساکنان اجازه می‌دهد حتی به مدتی کوتاه از فضاهای شلوغ شهری و داخل ساختمان فاصله بگیرند و با خودشان خلوت کنند. در واقع فضای سبز به شکل هوشمندانه‌ای طراحی شده تا اکسیژن لازم برای ساکنان مجتمع هرمزان به وجود بیاید. یکی از نکات مهم در زندگی پراسترس و ماشینی شهری این روزهای کشورمان، ایجاد فضاهایی برای آرامش است و به همین دلیل معماران برج‌های بزرگ و مجتمع‌های مسکونی در راستای تلاش برای زیباسازی شهری معمولا در سازه‌های خودشان فضاهای سبز برای مجموعه‌های تحت نظرشان در نظر می‌گیرند.

مجتمع مسکونی هرمزان یکی از مصادیق بارز رعایت چنین مسائلی است. ضمن این که در ساخت مجموعه عواملی مانند به کار بردن عناصر ضد‌زلزله در نظر گرفته شده است. متاسفانه کشور ما گسل‌های فعال زیادی دارد و تهران به عنوان پایتخت حداقل در چند سال اخیر بارها حتی به شکل جزئی خطر زلزله را به چشم دیده است. به همین دلیل از آنجایی که شمال شهر تهران روی یک گسل زلزله قرار دارد، مناسب‌سازی و به کار بردن ایمنی‌های لازم در ساخت برج‌ها و ساختمان‌های مرتفع اهمیت زیادی دارد. مجتمع مسکونی هرمزان طبق ادعای سازندگانش از یکی از بالاترین ضرایب ایمنی در بین تمام ساختمان‌های مدرن کشور برخوردار است.

 

رسیدن به استانداردهای لازم

در کشور ما متاسفانه برخی ساخت‌و‌سازها علمی نبوده و باعث ایجاد خسارت و فجایای مهیب می‌شود. اما در مورد مجتمع مسکونی هرمزان ماجرا متفاوت است. چون این مجتمع در یکی از بهترین نقاط تهران قرار دارد و به نظر می‌رسد با رعایت تمام استانداردهای لازم، ساخته شده است.

در مجتمع مسکونی هرمزان از فرم ترکیبی در معماری استفاده شده.  تمام تلاش سازندگان مجتمع مسکونی هرمزان بر این بوده که نماهای مختلف ساختمان را با هم ترکیب کنند و بازدهی بنا را در طراحی شهری افزایش دهند. از ترکیب شکل خطی با بناهای حول حیاط مرکزی، می‌توان مجموعه‌های مسکونی مطلوبی طراحی کرد و این عامل در مجتمع مسکونی هرمزان رعایت شد. سیستم امنیت مطلوب باعث شده برخلاف بسیاری از مجتمع‌های تجاری و مسکونی، مجتمع مسکونی هرمزان از دستبرد سارقان در امان بماند. سیستم هوشمند امنیتی در طول شبانه‌روز، کار عوامل انسانی در جهت حفظ امنیت را راحت‌تر جلوه می‌دهد.

 

ویژگی‌های مطلوب

ویژگی‌های معماری مطلوب در ساخت یک مجموعه باید به گونه‌ای باشد که درجات مختلف امنیت را برای ساکنین فراهم بیاورد. این امنیت اعم از امنیت در مقابل بلایا و سوانح طبیعی و غیر‌طبیعی، امنیت در برابر تعدی سایرین، امنیت برابر اثرات ناشی از فعالیت‌های انسانی و سایر جنبه‌های امنیت است. در جهت امنیت بیش‌تر مجتمع مسکونی هرمزان، مکان‌یابی مناسبی صورت گرفته و انتخاب مصالح مناسب که الزاماً گران‌قیمت نیستند، از عوامل مهم مورد توجه سازندگان مجتمع محسوب می‌شود. پیش‌بینی تمهیدات لازم برای تقلیل خسارت هنگام وقوع سانحه و مکان‌یابی مناسب مسکن در ارتباط با عملکردهای مولد انواع آلاینده‌ها به ویژه آلودگی هوا و آلودگی صوتی، دیگر امتیاز این مجتمع به حساب می‌آید. موقعیت ورودی این منطقه مسکونی شبیه آستانه در ورودی یک منزل مسکونی است و چگونگی معماری در این منطقه بسیار مهم ارزیابی می‌شود. به همین دلیل طراحی ویژه برای این منطقه بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

مجتمع مسکونی هرمزان از این امتیاز ویژه به حد وفور بهره‌مند است و در واقع با معماری فوق‌العاده مناسب، بازدیدکننده در نگاه اول جذب ساختمان می‌شود. این گونه است که عشق در نگاه اول رخ می‌دهد. در مجتمع مسکونی هرمزان برای هر نوع سلیقه‌ای، امکان لذت بردن از مکان به وجود آمده که این ناشی از هنر سازندگان و معماران مجموعه است. در مجموع به نظر می‌رسد در ساخت و تجهیز مجتمع مسکونی هرمزان از بروزترین و بهترین ابداعات موجود در کشورمان استفاده شده تا در یکی از نقاط شمالی تهران، یک سازه بزرگ با انبوهی از طرفداران و کلی جذابیت، خودنمایی کند.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

سامان ۷۲۴

ما در سامان ۷۲۴ به دنبال یک هدف هستیم (ترکیب املاک سنتی + املاک بر پایه تکنولوژی) فناوری ابری به ما کمک میکند نیازهای ملکی هموطنان خوبمان را به بالاترین سرعت و امنیت در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گروه املاک سامان ۷۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا