تهران شناسی

محله احتشامیه یکی از محله های آرام و اعیان نشین در منطقه 3 شهرداری تهران

محله احتشامیه یکی از محله های آرام و اعیان نشین در منطقه 3 شهرداری تهران

یکی از محله های اعیان نشین واقع در منطقه 3 شهرداری تهران محله احتشامیه می باشد که در بخش شمال شرقی محله دروس واقع شده است. این محله یکی از محله های خوش آب و هوای تهران می باشد. از مهمترین اماکن داری واقع در این محله می توان به موسسه علوم بانکداری ایران، سفارت پرتغال، سفارت قزاقستان و اقامتگاه سفیر ایتالیا اشاره کرد. محله احتشامیه در مجاورت محله هایی همچون هروی، قیطریه و قلهک واقع شده است.

 

محله احتشامیه

آشنایی با تاریخچه محله احتشامیه تهران

در زمان های گذشته آب آشامیدنی اکثر محله ها از قنات ها تامین می شده است. ساکنین این محله نیز آب مورد نیاز خود را جهت انجام کشاورزی و آشامیدن اعضای خانواده از این قنات ها تهیه می کردند. در زمان های قدیم این محله به عنوان یکی از محله های کلانشهر تهران محسوب نمی شده است. در آن زمان این محله تنها دارای زمین های زراعی بوده است که توسط بیابان محصور شده است. درباریان کمتری در محله احتشامیه بر خلاف دیگر محله های واقع در بخش شمالی تهران رفت و آمد می کردند.

در دوران خلافت ناصرالدین شاه محله احتشامیه به عنوان یکی از محله های تهران شناخته شد و ساکنین این محله افزایش یافت. با افزایش ساکنین این محله به تدریج به یک آبادی تبدیل شد. دکتر احتشام در آن زمان مالک زمین های زراعی این منطقه بود و در این محله چندین خانه و حسینیه ساخته بود. نام محله احتشامیه از نام صاحب خود در آن زمان گرفته شده است. امروزه نیز یک میدان و یک خیابان برای یادبود دکتر احتشام به این نام در این محله وجود دارند.

همچنین در برخی از روایات ذکر شده است که مهدی قلی خان هدایت که در آن زمان صاحب سه دانگ از زمین های زراعی موجود در محله دروس بوده است در مرز محله های احتشامیه و دروس دارای موقوفات مختلف از جمله مسجد، کتابخانه، بیمارستان صد تخت خوابی و حمام عمومی بوده است. فرزندان و نوه های ایشان امروزه نیز درب دفتر موقوفات ایشان را باز نگهداشته تا واقفان قادر به وقف املاک مورد نظر خود از این طریق باشند و دنباله رو این سنت پسندیده باشند.

 

وضعیت جغرافیایی محله احتشامیه تهران

همانطور که گفتیم محله احتشامیه در منطقه 3 شهرداری تهران واقع شده است و به عنوان بخشی از محله دروس شناخته می شود. محله احتشامیه از بخش شمال به خیابان شهید کلاهدوز مابین خیابان پاسداران و فکوریان، از بخش جنوب به محله دروس و خیابان احتشامیه جنوبی و خیابان فکوریان محدود می شود. محله احتشامیه همچنین از بخش غربی به محله دروس و خیابان فکوریان و در نهایت از بخش شرقی به خیابان پاسداران مابین خیابان کلاهدوز و احتشامیه جنوبی و پاسداران انتها می یابد.

 

بافت محله احتشامیه

بافت محله احتشامیه بافتی قدیمی و مذهبی اما باشکوه می باشد. مساحت بافت جدید این محله در مقایسه با بافت قدیمی آن کمتر است و اکثر افرادی که در بخش قدیمی این محله زندگی می کنند از زمان های گذشته به صورت نسل در نسل در این محله زندگی می کنند.

خیابان های مهم محله احتشامیه

محله احتشامیه همانند دیگر محله های واقع در کلانشهر تهران از خیابان های مختلف تشکیل شده است که قیمت خانه ها در آن ها متفاوت می باشد. از مهمترین خیابان های این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خیابان پاسداران
 • خیابان بصیری
 • خیابان کلاهدوز
 • خیابان دکتر شریعتی

 

وضعیت دسترسی به محله احتشامیه

این محله از وضعیت دسترسی نسبتا خوبی برخوردار است. اما نکته لازم به ذکر در رابطه با وضعیت دسترسی این محله این است که امروزه دسترسی به این محله تنها از طریق تاکسی امکان پذیر می باشد.

این محله به ایستگاه های مترو دسترسی ندارد. در صورت تمایل جهت استفاده از مترو می توانید با استفاده از خطوط تاکسی رانی خود را به میدان نوبنیاد برسانید و با استفاده از خط مترو قائم-آزادگان به دیگر محله های موجود در کلانشهر تهران بروید. البته شما همچنین می توانید از خط یک متروی تهران با مبدا تجریش-مقصد کهریزک استفاده نمایید که این ایستگاه در خیابان شریعتی واقع شده است.

هرچند این محله دارای پایانه تاکسی رانی نمی باشد اما در هر کدام از خیابان های این محله که باشید می توانید از تاکسی های گردشی در آن ها استفاده نمایید.

در خیابان های کلاهدوز و پاسداران خطوط عادی اتوبوسرانی با فاصله بسیار کمی از یکدیگر وجود دارند. ساکنین این محله می توانند از خطوط حمل و نقل عمومی واقع در محله های دروس و اختیاریه استفاده کنند. خط اتوبوس مبدا پایانه تجریش-مقصد پایانه دستواره که از خیابان های پاسداران و کلاهدوز عبور می کند، خط با مبدا سوهانک-مقصد سه راه ضرابخانه که از خیابان شریعتی عبور می کند نیز توسط ساکنین این محله قابل استفاده می باشند.

یکی از نکات مثبت محله احتشامیه قرار نگرفتن در طرح زوج و فرد اصلی می باشد. همچنین ترافیک چندانی در این محله وجود ندارد و از این رو برای پیدا کردن جای پارک در این محله با مشکلی مواجه نخواهید شد.

در خیابان پاسداران این محله و در بوستان پنجم یک جایگاه سوخت نیز وجود دارد که نیاز ساکنین این محله جهت دسترسی به جایگاه های سوخت را تا حد قابل توجهی رفع می کند.

 

امکانات مختلف موجود در محله احتشامیه

این محله دارای امکانات مذهبی، درمانی، آموزشی و تفریحی نسبتا خوبی برخوردار است که در ادامه به معرفی آن ها به طور کلی خواهیم پرداخت.

اماکن مذهبی واقع در محله احتشامیه

در این محله چندین مسجد و حسینیه وجود دارند که ساکنین این محله جهت انجام برگزاری امور مذهبی خود می توانند به این مراکز مراجعه کنند. از مهمترین مراکز دینی واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسجد وقف شده مهدی قلی خان هدایت که در خیابان هدایت قرار گرفته است.
 • مسجد خمسه که در خیابان فکوریان و خیابان اسلامی شرقی واقع شده است.
 • حسینیه هدایت، این حسینیه در زمان های گذشته بخشی از مسجد هدایت را تشکیل می داده است و امروزه به نام حسینیه وقف شده است.

 

اماکن تاریخی واقع در این محله

از دیگر نکات مثبت این محله می توان به وجود چندین آثار تاریخی در آن محله اشاره کرد. مقبره مهدی قلی خان هدایت سومین وزیر رضاشاه در دوران حکومت پهلوی یکی از آثار تاریخی موجود در این محله می باشد. مهدی قلی خان هدایت در دوران حکومت قاجار نیز برای ایشان فعالیت درباری داشت. امروزه مقبره ایشان در خیابان هدایت و کوچه مسجد واقع شده است. ایشان در خیابان هدایت مسجد، حسینیه و کتابخانه ای را وقف نموده اند.

 

اماکن فرهنگی موجود در محله احتشامیه

این محله همچنین دارای سرای محله دروی می باشد که از مهمترین اماکن فرهنگی موجود در آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کتابخانه
 • کلاس های آموزشی اردوها
 • جشن های مناسبتی و غیره

 

مراکز درمانی و بهداشتی

در محله احتشامیه چندین مرکز درمانی و بهداشتی نیز وجود دارند که نیاز ساکنین این محله جهت دستیابی به این مراکز را ساده و راحت ساخته است. از مهمترین مراکز درمانی و بهداشتی واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مراکز خرید محله احتشامیه

 • مرکز خدمات درمانی و جراحی حیوانات که در خیابان پاسداران واقع شده است.
 • ساختمان پزشکان 370 که کمی پایین تر از دولت و در خیابان پاسداران قرار گرفته است.
 • درمانگاه پزشکی آریان در خیابان کلاهدوز
 • درمانگاه دامپزشکی در خیابان پاسداران و کمی بالاتر از دولت
 • درمانگاه دندانپزشکی نوند در خیابان کلاهدوز-خیابان فکوریان
 • مجتمع پزشکی قائم در خیابان پاسداران
 • بیمارستان هدایت که در خیابان کلاهدوز- خیابان هدایت واقع شده است.
 • مجتمع پزشکی قائم در ابتدای دولت و خیابان شریعتی
 • درمانگاه شبانه روزی طبیب در خیابان پاسداران
 • داروخانه دکتر لطفی که روبروی موسسه علوم بانکداری ایران واقع شده است.
 • داروخانه دکتر صنعتی واقع در نگارستان هشتم
 • داروخانه فرهنگ واقع در نبش بهستان پنجم
 • داروخانه فلیمینگ واقع در خیابان شریعتی
 • داروخانه وحدت در بهستان یکم

 

پارک ها و بوستان های واقع در این محله

در محله احتشامیه چندین پارک و بوستان نیز وجود دارد  که ساکنین این محله جهت سپری کردن اوقات فراغت خود می توانند به آنجا بروند از مهمترین پارک ها و بوستان های موجود در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

بوستان 22 بهمن

بوستان 22 بهمن یکی از بوستان های مهم واقع در خیابان اختیاریه محله احتشامیه می باشد که دارای فضای ورزشی همراه با وسایل ورزشی و فضای بازی کودکان به همراه وسایل بازی می باشد.

 

بوستان سبز

یکی دیگر از بوستان های محله احتشامیه واقع در خیابان پاسداران بوستان سبز می باشد که دارای فضای سبز، فضای بازی کودکان و همچنین مبلمان شهری جهت انجام گفتگو با دیگر ساکنین محله است.

 

مراکز خرید واقع در محله احتشامیه

در این محله همچنین چندین مرکز خرید وجود دارد و ساکنین این محله می توانند مایحتاج روزانه خود را از آنجا خریداری نمایند. از مهمترین مراکز خرید واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فروشگاه بزرگ لوازم بهداشتی، شوینده و لوازم مخصوص کودک به نام فروشگاه پریماه در این محله واقع شده است.
 • در خیابان آقا میری در این محله نیز چندین فروشگاه و مرکز خرید در کنار یکدیگر واقع شده اند.

در این محله همچنین رستورانی به نام رستوران آناندا وجود دارد که منوی غذاهای آن از روش گیاهی پیروی می کنند. این رستوران طرفداران بسیار زیادی دارد. ساکنین هنردوست این محله نیز می توانند از گالری گلستان واقع در این محله بازدید کنند.

 

قیمت خانه ها در محله احتشامیه تهران

اکثر هنرمندان بزرگ و چهره های سرشناس سیاسی و ورزشی برجسته در این محله سکونت دارند. همانطور که گفتیم این محله یکی از محله های اعیان نشین تهران می باشد از این رو قیمت خرید، رهن و اجارخ آپارتمان ها در این محله نسبتا بالاست. به عنوان مثال جهت سکونت در آپارتمانی 80 متری در طبقه چهارم یک ساختمان که دارای قدمت ده ساله می باشد باید 500 میلیون تومان به عنوان ودیعه به صاحب خانه پرداخت نمایید. برای خرید خانه های آپارتمانی نوساز در این محله نیز باید به ازای هر متر مربع 50 میلیون پرداخت نمایید. اکثر خانه های آپارتمانی نوساز موجود در این محله به سونا، استخر و جکوزی مجهز هستند.

در صورتی که قصد سکونت در این محله را دارید بهتر است قبل از انجام هرگونه اقدامی ابتدا اطلاعات جامع و کامل را در این زمینه جمع آوری نمایید و پس از اینکه بودجه مورد نیاز خود را تهیه کردید نسبت به خرید خانه در این محله اقدام نمایید. همانطور که گفتیم محله احتشامیه یکی از محله های اعیان نشین تهران می باشد از این رو بهتر است تنها در شرایطی اقدام به سکونت در این محله نمایید که وضع زندگی خود با ساکنین این محله همخوانی داشته باشد. سکونت در این محله دارای مزایای مهم و قابل توجهی از جمله آرام بودن و سکوت حاکم بر آن است. همچنین در صورت استفاده از وسیله نقلیه شخصی در این محله در پیدا کردن جای پارک مشکلی نخواهید داشت.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا