تهران شناسی

شرایط زندگی و اجاره خانه در محله دربند

یکی از معروف ترین مکان های گردشگری و دیدنی تهران، محله دربند است. این محله دیدنی از آلودگی هوا در تهران دور است. آخر هفته ها دربند به عنوان یکی از شلوغ ترین مکان های تفریحی در تهران می باشد. می توانید با سفر به این منطقه لذتی فوق العاده را تجربه نمایید.

مسلما کسانی که در آلودگی کلان شهری همچون تهران زندگی می کنند، وقتی به محله دربند می روند دیگر علاقه ای به برگشت ندارند. اما دور بودن مسیر این محله به مرکز شهر، باعث شده است تا زندگی در این منطقه دشوار باشد. اما مکانی مناسب برای تفریح و گردشگری به شمار می رود.

این منطقه حالت کوهپایه ای دارد. به همین دلیل سرد و آرام بخش می باشد. اکثر کسانی که به محله دربند مراجعه می کنند، این منطقه را به چشم مقصد گردشگری به شمار می آورند. از طرفی دیگر مغازه ها، فروشگاه ها، رستوران ها و … این باور را در میان مردم ایجاد کرده اند که دربند محلی مناسب برای گردشگری می باشد.

با تمام این تفاسیر محله دربند یک منطقه ی مسکونی نیز به شمار می رود. اگر مسیر عبور این محله را به سمت بالا طی کنید، می توانید بیشترین خانه های مسکونی را در این محله مشاهده نمایید. بافت های روستایی در این مناطق هنوز پا برجاست و اکثر مردم در این خانه های قدیمی سکونت دارند.

خانه های نوسازی نیز در این منطقه وجود دارد که میتوان در آنها سکونت گزید. همین آب و هوای خوب باعث شده است تا افراد زیادی اقدام به اجاره خانه در محله دربند نمایند. زندگی در این منطقه می تواند شرایط مناسبی داشته باشد.

 

 

جاذبه های زندگی در منطقه کوهستانی دربند

تهران خود به تنهایی شهری گرم و خشک است. اما محله دربند از گرما و خشکی به دور است. هوای پاکیزه و عالی این منطقه، مناسب برای کوهنوردی می باشد. اگر بخواهیم موقعیت جغرافیایی دربند را بررسی نماییم، باید بگوییم این محله در منطقه شمال تهران قرار دارد.

برای این که به دربند برسید باید از زعفرانیه، تجریش و ولنجک عبور نمایید. می توانیم بگوییم محله دربند در منطقه 1 قرار گرفته است. دربند یکی از محله های قدیمی و تاریخی تهران به شمار می رود از این رو بافت قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده است.

همه ی این امتیازات باعث شده است تا افراد زیادی تصمیم به زندگی در محله دربند بگیرند. این منطقه در زمان های گذشته به دلیل داشتن آب و هوای عالی، استراحتگاهی برای شاهان قاجار بوده است. در زمان پهلوی دستور داده شد تا در این منطقه ویلاها و منازلی را بنا کنند. پس از آن این محله شروع به پیشرفت نمود.

محله دربند امروزه به دو بخش تقسیم شده است. بخش جنوبی این محله دارای ساختاری جدید است. می توانیم مدرن ترین ساختمان ها را در این منطقه شاهد باشیم. هر چه به سمت بالای کوه می رویم، بافت سنتی ساختمان ها توجه شما را بیشتر به خود جلب می کند.

ساختمان ها و منازل شمال محله دربند، قدیمی، ساده هستند. بیشتر ساکنین این منطقه قدیمی هستند و زمانی طولانی در این منطقه زندگی کرده اند. به راحتی می توانید در این منطقه زندگی شهری و از طرفی سنتی را تجربه نمایید.

 

امکانات عالی و منحصر به فرد محله دربند

یکی از بزرگترین مزایای زندگی در این محله، آب و هوای طبیعی و عالی آن است. دمای هوا در دربند بسیار پایین است. می توان برای دور شدن از آلودگی های تهران، به این منطقه سفر نمود. بسیاری از افراد ترجیح می دهند، اخر هفته های خود را در این منطقه به پیاده روی، کوه نوردی و دیگر ورزش های کوهستانی بپردازند.

زیبایی های این منطقه باعث شده است تا بیشتر مردم ترجیح دهند در محله دربند زندگی کنند. استاندارد هوای بالا در این منطقه از یک طرف، آرام بودن و دور از دسترس همگان بودن نیز از طرف دیگر، باعث شده است تا افراد زیادی طالب زندگی در این منطقه باشند.

اما خب همانطور که میدانید، هر منطقه ای هم مزایا و هم معایب دارد. یکی از معایبی که می توانیم برای این منطقه بیان کنیم، نبود اتوبوس و مترو می باشد. البته برای کسانی که می توانند از پس خرج تاکسی بر بیایند، این مسیر پر از تاکسی ها و ون های مسافربری است.

محله دربند به دلیل بافت تاریخی و خاصی که دارد، موزه ها و کاخ های دیدنی بسیاری را داراست. بیشتر گردشگران و مسافرین برای بازدید از کاخ نگارستان، کاخ شمس و… به دربند سفر می کنند. این محله دارای ساختمان های دولتی و تجاری نیز می باشد. از این نظر نیز دچار مشکلی نخواهید شد.

ارتفاع محله دربند از سطح دریا، به 1700 متر می رسد. به همین دلیل کوهنوردان زیادی برای تفریح به این ناحیه می روند. زندگی در این محله می تواند مزایای بیشماری نیز داشته باشد. یکی از این مزایا نیز داشتن مناطق دیدنی و گردشگری می باشد.

می توانید به راحتی با اجاره خانه در محله دربند به فعالیت های گردشگری بپردازید. یا این که در مناطق کوهستانی اقدام به فعالیت در زمینه های دیگری نمایید. همچون مغازه داری، رستوران داری، و …. .

 

 

هزینه خرید و اجاره خانه در دربند

محله دربند فقط دارای یک محله نمی باشد. گلاب دره نیز یکی دیگر از بخش های این محله می باشد. می توانیم ساختمان ها و آپارتمان هایی که در این محله قرار دارند را نیز قیمت گذاری نماییم. با این که این محله یکی از قدیمی ترین محلات تهران به شمار می رود، اما بافت جدید نیز دارد.

خانه های با متراژ بالا و خانه های با متراژ کم، از هر نوع که بخواهید می توانید در دربند پیدا و اجاره کنید. اگر بخواهیم متراژ خانه های این محله را به صورت تقریبی بیان کنیم، باید بگوییم تقریبا به صورت میانگین محله دربند متراژ خانه هایی بین 100 متر تا 200 متر دارند.

پایین ترین قیمتی که می توانیم برای خرید خانه در محله دربند بپردازیم، تقریبا معادل متری 15 میلیون می باشد. اما چنین قیمت کمی به سختی در این منطقه پیدا می شود. اکثر خانه های این محوطه با متری بالای 35 میلیون خرید و فروش می شوند.

پس با این اوصاف باید بگوییم دربند یکی از محلات مرفه نشین و لوکس تهران به شمار می رود. قیمت هر متر زمین در محله دربند بین 25 میلیون تا 30 میلیون متغیر است.

برخی از افراد که قادر به خرید خانه در این محله نیستند، اقدام به اجاره خانه در دربند می نمایند. باید بگوییم حتی اجاره خانه در این منطقه نیز بسیار پر هزینه و گران است. ودیعه برای اجاره ملک در محله دربند از 100 میلیون آغاز و تا یک میلیارد و بیشتر نیز ادامه می یابد.

اما اگر بخواهید رهن کامل نمایید، می توانید در دربند با 300 یا 450 میلیون یک خانه ی 100 متری را رهن کامل نمایید. به دلیل به صرفه بودن رهن در این منطقه، اکثر خانه ها رهن کامل می باشند. فقط برخی از واحد های کوچک هستند که اجاره داده می شوند.

هزینه های زندگی در محله دربند برای مردم عادی بسیار زیاد است. تنها کسانی می توانند در این منطقه زندگی کنند، که دارای وضعیت مالی عالی رو به بالا باشند. اجاره خانه در دربند تقریبا بین 150 تا 300 میلیون ودیعه و 2 تا 3 میلیون نیز اجاره ماهانه صورت می پذیرد.

 

بهترین فصل برای زندگی در محله دربند

اگر بخواهیم مجله دربند را از نظر موقعیت اب و هوایی بررسی نماییم، باید بگوییم که همه ی فصل های سال برای زندگی در دربند مناسب نیستند. مثلا زمستان های دربند بی نهایت سرد است. اما تابستان های این محله خنک و معتدل به شمار می رود.

اگر در فصل بهار به محله دربند سفر کنید، با دنیایی زیبا و پر از شکوفه و گل رو به رو میشوید. پس میتوانید بهار را به عنوان یکی از زیباترین فصل های دربند به شمار آوریم. بهار بهترین فصل برای تفریح و لذت بردن از این منطقه می باشد.

تابستان های محله دربند تقریبا دلنشین ترین و لذت بخش ترین فصل در این منطقه به شمار می رود. می توانید به راحتی بازی فرار از گرمای تابستانه ی تهران، به این منطقه سفر نمایید. روح زندگی در میان گیاهان و درختان دربند، در جریان است. شما را به طراوت می رساند.

جذاب ترین، زیباترین و خاص ترین فصل برای سفر و زندگی در محله دربند، فصل پاییز است. در این فصل شما با منطقه ای هزار رنگ روبرو می شوید. باران هایی که در فصل پاییز محله را در بر میگیرند، باعث جذابیت و زیبایی بیشتر طبیعت پاییز می گردد.

می توانید در این منطقه عاشفانه های فصل پاییز را تجربه کنید. اگر تصمیم به زندگی و اجاره خانه در دربند گرفته اید، بهتر است فصل های بهار، تابستان و پاییز را انتخاب نمایید.

زمستان های محله دربند سرد و یخبندان است. همیشه زمستان های این منطقه پوشیده از برف است. فراموش نکنید که در این فصل حتی جاده ها نیز لغزش خواهند داشت. باید با احتیاط لازم در این منطقه زندگی نمایید.

تمام فصل های سال برای اجاره خانه در محله دربند مناسب است، اما باید بدانید هزینه ی زندگی در این شهر می تواند بسیار بالا باشد.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا