تهران شناسی

شرایط زندگی و اجاره خانه در محله دروس

تهران پایتخت ایران همچون دیگر شهرهای بزرگ در جهان، دارای محله های متعددی می باشد. یکی از زیباترین، خوش اب و هواترین و خاص ترین محله های تهران، محله دروس است. این محله در شمالی ترین بخش تهران واقع شده است.

محله ای قدیمی با قدمتی طولانی که از اولین محله های تهران به شمار می رود. محله دروس در اصل مکانی برای زندگی لاکچری ها و مرفه نشین های تهران و ایران می باشد. معمولا قدمت خانه ها در این منطقه بسیار طولانی است و از نظر زیبایی می توانیم آن را با شهرهای بزرگ دنیا مقایسه نماییم.

ما قصد داریم شرایط زندگی و اجاره خانه در این منطقه را بررسی نماییم. آیا هر کسی قادر است در چنین محله ای زندگی کند؟ یا این که محله دروس دقیقا مکان زندگی چه اشخاصی با چه ویژگی هایی می تواند باشد.

ابتدا باید بیان نماییم که این محله به دلیل قدمت و تاریخچه ی غنی که دارد، بیشترین سفارت خانه های دولتی در این منطقه بنا شده اند. اگر قصد دارید به محلیه با فرهنگ های مختلف سفر کنید می توانید محله دروس را از نظر بگذرانید. همه جای تهران شلوغ و آلوده نیست. این محله یکی از استثنایی ترین محلات تهران به شمار می رود.

 

محله گروس یا دروس دقیقا کجاست؟

نام اصلی محله دروس در اصل گروس می باشد. اما مردم تهران این منطقه را با نام دروس می شناسند. به صراحت می توانیم بیان کنیم که این منطقه در هزاره ی دوم پیش از میلاد مسیح، مسکونی بوده است. یعنی تا این حد قدمت دارد. حتی آثار تاریخی که در این منطقه وجود دارد نشان از تاریخچه ی غنی این منطقه می دهد.

اولین ساکنین این منطقه بر اساس شواهد، ارامنه بوده اند. می توانیم در مرکز دروس، قلعه ارامنه را شاهد باشیم. یکی از محله های امن و آرام در تهران محله دروس می باشد. از آنجایی که سفارت خانه های متعددی در این محل قرار دارند، امنیت آن بالا می باشد.

مهمترین عیبی که می توانیم برای این محله بیان نماییم، ترافیک بالای آن است. هر چند تهران با ترافیک های طاقت فرسا یش شهرت یافته است. اما این محله یکی از پر ترافیک ترین محلات تهران به شمار می رود.

از این رو اگر شما در مناطق غرب و یا مرکز تهران کار می کنید، یا محیط کار شما در این مناطق است. بهتر است از اجاره خانه در محله دروس اجتناب ورزید. زیرا مجبورید بیش از نیمی از عمر خود را در ترافیک های این منطقه بگذرانید.

یکی دیگر از معایبی که در این محله می توانید شاهد آن باشید، نبود کتابخانه و مراکز فرهنگی می باشد. زمین های خالی در محله دروس به ندرت یافت می شود. به همین دلیل می توانیم بگوییم نبود برخی امکانات عمومی در این منطقه، کاملا نرمال و طبیعی است.

 

شرایط آب و هوایی و جغرافیایی دروس

تهران در میان کوه های البرز احاطه شده است. از این رو برخی از محلات شمال شهر این استان، دارای آب و هوای فوق العاده عالی هستند. محله دروس نیز یکی از همین محله های قدیمی و خوش آب و هوا در تهران به شمار می رود.

اما متاسفانه این آب و هوای عالی فقط مختص فصل بهار و تابستان است. زیرا محله های شمال تهران در زمستان علاوه بر گرمای زیاد، متاسفانه به آلوده ترین مناطق تبدیل می شوند. وارونگی هوا در مناطق کوهستانی بیشترین مضرات را برای ساکنین این محله در بر دارد.

حتی در برخی از فصل های سال عبور و مرور در این محلات سخت و ناممکن می شود. آن هم به دلیل بارش های شدید باران و برف در محله دروس می باشد. اما اگر بخواهیم محلات دنج و خوش آب و هوای تهران را نام ببریم، می توانیم به محله های کاشانک، سوهانک و دروس اشاره نماییم.

این محلات دارای سرسبز ترین فضا برای زندگی هستند. به نوعی در محله دروس احساس زندگی در شمال ایران را بدست می آورید. البته این محله های قدیمی خود به محلات دیگری نیز تقسیم می شوند که هر کدام زیبایی و جاذبه ای خاص به شمال تهران بخشیده اند.

مهمترین خیابان هایی که میتوانیم برای محله دروس بیان نماییم، خیابان های احتشامیه، هدایت، چیذری و یارمحمدی می باشد. هر یک از این خیابان ها دارای املاک بی نظیر و فوق العاده ای هستند. اما قیمت اجاره مسکن در این ناحیه بسیار زیاد است.

درست است که ساختمان های این محله از قدمت بیش از 7 تا 8 سال برخوردار هستند. اما بین این ساختمان ها و ساختمان های نوساز هیچ تفاوتی مشاهده نخواهید نمود. زیرا سازه ها و مصالحی که در محله دروس برای ساخت بنا استفاده شده است، از بالاترین کیفیت برخوردار هستند.

 

 

مزایا و معایب اجاره خانه در محله دروس

همانطور که بیان نمودیم همه ی محله های تهران دارای مزایا و معایبی هستند. دروس نیز همانند دیگر محلات نقاط قوت و ضعف بسیاری دارد. از جمله معایب زندگی در این محله می توانیم به ترافیک سنگین اشاره نماییم. علاوه بر آن محله دروس آلودگی هوای بسیار زیادی را در فصل های سرد سال تجربه می نماید.

خیابان های این محله معمولا دارای عرض کمی هستند. به همین دلیل ترافیک در این ناحیه زیاد رخ می دهد. در این محله دسترسی به مراکز خرید، مترو، و حتی سوپر مارکت نیز مشکل است. زیرا در محله دروس هیچ مکان و زمینی برای ساخت و احداث چنین مراکزی وجود ندارد.

یکی دیگر از معایب این محله مهاجرانی هستند که در چند سال اخیر این محل را برای زندگی انتخاب نموده اند. باید بگوییم امروزه دیگر محله دروس به یکی از محلات هفت فرهنگ تبدیل شده است. زیرا از هر منطقه ای ساکنان مختلف به این محل مهاجرت کرده اند.

با تمام این تفاسیر زندگی در دروس مزایای بسیاری نیز دارد. می توانیم به برخی از این موارد اشاره نماییم. یکی از مهمترین مزایای زندگی در محله دروس، امنیت بالای این منطقه است. زیرا وجود سفارت خانه های متعدد در این محدوده، باعث افزایش ایمنی و امنیت در دروس شده است.

علاوه بر آن بافت ویلایی و زیبای خانه های این منطقه انسان را از زندگی در خانه های آپارتمانی و کوچک دور می کند. اصالت و فرهنگ بالا در این محله موج می زند. زیرا تمام ساکنین محله دروس قدیمی هستند و با اصالت بزرگ شده اند.

می توانیم محله دروس را به عنوان بکرترین و دست نخورده ترین محلات تهران به شمار آوریم. این محله و مردم آن اجازه هیچ گونه تغییر و تحول عظیمی در بافت قدیمی آن را نداده اند. از این رو دروس بافت و قدمت خود را حفظ کرده است.

 

هزینه اجاره مسکن و خانه در دروس

با تمام تفاسیری که از این محله برای شما بیان نمودیم، باید متوجه شده باشید که مردم محله دروس از نظر وضعیت مالی در حد عالی به سر می برند. این منطقه برای سکونت می تواند به عنوان یکی از بهترین محلات تهران به شمار رود.

به همین دلیل هزینه ی اجاره خانه در این منطقه و یا زندگی در این محل می تواند بسیار زیاد باشد. باید بتوانید از هزینه های زندگی در این منطقه بر بیایید. این محله ی زیبا به دلیل داشتن موقعیت مناسب و امکانات عالی، دارای قیمت بالای ساختمانی می باشد.

قیمت آپارتمان در محله دروس از متری 12 میلیون شروع می شود و بالا می رود. برخی از خانه های نوساز در دروس که برای اجاره از آنها استفاده می شود، با بیش از 80 میلیون ودیعه و اجاره ماهانه بیش از یک میلیون و پانصد ارائه می شود.

برای اجاره خانه در محله دروس بسته به متراژ ملک مورد نظر قیمت ها متفاوت است. مثلا برای خانه هایی با متراژ و زیربنای 180 متر، باید بیش از 150 میلیون ودیعه و ماهیانه 6 میلیون اجاره پرداخت نمایید. البته تمام خانه هایی که در این محله قرار دارند، از امکاناتی چون پارکینگ، انبار، بالکن و… برخوردار می باشند.

قیمت های بالای اجاره مسکن و هزینه های بالای زندگی در این محل، همگی به خاطر امکانات و موقعیت مناسب محله دروس می باشد. کسانی که به دنبال محلی امن برای زندگی هستند، هزینه های بالای این محلات را در نظر نمی گیرند.

از طرفی کیفیت ساخت و ساز در این محلات گران و لوکس بسیار بالا است. پس مسلما در شهری چون تهران که بر روی گسل زلزله قرار گرفته است، کیفیت ساخت مسکن نیز می تواند مسئله ی مهم دیگری باشد.

اگر با تمام هزینه های بالای این محله باز هم تصمیم به زندگی در محله دروس دارید، باید بیان کنیم که می توانید در این محله تجربه ی زندگی در اروپا را تجربه نمایید. خانه های ویلایی و لوکس، پنت هاوس های آپارتمان های فوق العاده شیک در این منطقه، همگی می توانند جذاب و رویایی باشند.

پس زندگی در محله دروس با تمام پرخرج بودنش، مزایای بسیار را به همراه دارد. خیابان های خاص تهران همیشه از امکانات ویژه و خاصی برخوردار هستند. زندگی در مناطق شمال شهر تهران جاذبه های زیادی دارد. ارزوی هر کسی است که بتواند در چنین محلات بی نظیر و شاهانه ای زندگی نماید.

نکته ی مهم دیگری که برای زندگی در محله دروس باید مد نظر داشته باشید، این است که قیمت های اجاره و رهن این مناطق تهران از روال معمول افزایش یا کاهش قیمت دیگر محلات تبعیت نمی کند. بلکه بسته به نظر مالکان متغیر است.

پس نباید قیمت روال در تهران را در چنین محلاتی ملاک قرار دهید. بسته به نظر مالکان ملک در این مناطق قیمت ها متفاوت خواهد بود.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا