تهران شناسی

محله سوهانک تهران که یکی از محله های اعیان نشین می باشد در کجا واقع شده است؟

 

یکی از محله های اعیان نشین واقع در منطقه 1 تهران محله سوهانک می باشد. در سال های اخیر با توسعه ساختمان سازی و افزایش شهرنشینی بر بافت روستایی این محله که جزء شمیرانات بوده است تاثیر قابل توجهی داشته است. موقعیت آب و هوایی این محله در تهران ازهر لحاظ بسیار دلپذیر و غیر قابل وصف است از این رو تعداد زیادی از شرکت های ساختمان سازی به این منطقه روی آورده اند. ویلاها و مجتمع های مختلف و گوناگون مجهز به امکانات بسیار مناسب در سال های آخر در این محله ساخته شده اند. درادامه با محله سوهانک بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

محله سوهانک

 

محله سوهانک در مقایسه با دیگر محله های مجاور خود همواره دارای 4 تا 5 درجه هوای سردتر می باشد. اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که به دنبال واحدهای آپارتمانی با چشم انداز زیبا و منظره های منحصر به فرد و بکر هستید توصیه می کنیم اقدام به خرید خانه در محله سوهانک تهران نمایید، از آنجا که این محله در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز واقع شده است دارای این امکانات می باشد. با رشد و توسعه ساختمان سازی در تهران شاهد توسعه و گسترش زیر ساخت های لازم در این منطقه از تهران خواهیم بود. در سال های اخیر مسئولین به دنبال ایجاد جاذبه های گردشگری در این منطقه هستند و همین امر باعث شده است محله سوهانک به صورت روزافزون رونق یابد.

 

آشنایی با تاریخچه محله سوهانک

با توجه به مدارک و شواهدی که از محله سوهانک در دسترس می باشد متوجه خواهید شد که این محله قبل از اینکه شهر تهران توسعه یابد یکی از روستاهای محله شمیرانات بوده است، باغ ها و مزارع غلات بسیار زیادی در این محله وجود داشته است. درختان 1800 ساله موجود در این محله بیانگر قدمت تاریخی محله سوهانک می باشد. سوت بیشه، باغ سردار، بیدستان و باغ حدیقه در گذشته بخشی از این محله را تشکیل می دادند. بر اساس داستان های نقل شده از مورخان در زمان های گذشته یکی از زنان فتحعلی شاه سکونت داشته است. بسیاری از ابنیه و آثار تاریخی موجود در این محله هویت تاریخی مشخص ندارند و اطلاعات دقیقی در رابطه با تاریخ ساخت آن ها و حوادث تاریخی پیش آمده در محله سوهانک در دسترس نمی باشد. یکی از آثار تاریخی موجود در محله سوهانک قبرستان آن می باشد. این محله عمدتا در دوران قاجار شکل گرفته است و ساکنین نخستین آن را مهاجرانی که از سمت شمال کشور به این منطقه مهاجرت کرده اند تشکیل می دهد. امامزاده طیار نیز یکی از امامزاده هایی می باشد که در قبرستان محله سوهانک مدفون شده است. محله سوهانک در طول تاریخ دستخوش فراز و نشیب های زیادی شده است. آثار و سنگ نوشته های یافت شده در محله سوهانک بیانگر پیشینه تاریخی و قدمت آن می باشد.

 

وضعیت جغرافیایی محله سوهانک

محله سوهانک از بخش شمال به دامنه های بخش جنوبی البرز و ارتفاعات سوهانک، از بخش غرب به بلوار قائم و گردنه قوچک، از بخش شرقی به شهرک لاله و تعاونی بهشتی و در نهایت از بخش جنوبی به اتوبان ارتش محدود می شود.

 

محله سوهانک تهران

بافت انسانی محله سوهانک چگونه است؟

محله سوهانک در حقیقت یک روستا می باشد که به دلیل وجود المان های شهرنشینی از جمله مدرسه، مرکز بهداشت، کتابخانه و دیگر اماکن اداری به عنوان یکی از محله های کلانشهر تهران شناخته می شود. پتانسیل های موجود در این محله هماهنگ با دیگر مناطق موجود در بخش شمالی کلانشهر تهران رشد و گسترش یافته است.

خیابان های اصلی سوهانک تهران

 • خیابان سلمان
 • خیابان درمانگاه
 • خیابان سوهانی

 

وضعیت دسترسی به محله سوهانک

3 خط مترو در محله سوهانک وجود دارد که دسترسی ساکنین این محله کلانشهر تهران به دیگر مناطق را امکان پذیر ساخته است. بزرگراه های ارتش و لشگرک واقع در مجاورت این محله نیز دسترسی به محله سوهانک را ساده ساخته است. یکی از نکات لازم به ذکر در رابطه با محله سوهانک این است که از آنجا که در بخش شمال شرقی تهران قرار گرفته است از مرکز و جنوب تهران دور افتاده است.

یکی از ویژگی های خوب و مهم محله سوهانک این است که در محدوده ترافیکی واقع نشده است. نزدیک ترین جایگاه های پمپ بنزین به محله سوهانک پمپ بنزین سیاه سنگ در ابتدای پردیس و پمپ بنزین حکیمیه در بزرگراه بالایی هستند که دسترسی ساکنین این محله را به جایگاه های سوخت گیری ساده ساخته است.

 

تاریخچه محله سوهانک

 

همانطور که گفتیم متروهای واقع در این محله دسترسی ساکنین آن را به دیگر محله ها ساده ساخته است و یکی از این ایستگاه ها، ایستگاه مترو آزادگان-قائم می باشد. برای رفتن به سوهانک به سادگی می توان از ایستگاه تئاتر شهر یا ایستگاه شهید بهشتی سوار خط مترو شوید و در ایستگاه آخر که قائم می باشد از مترو پیاده شوید.

در صورت داشتن خودرو شخصی می توان به سادگی به شریان های اصلی سوهانک دسترسی پیدا کنید و از طریق بزرگراه ارتش واقع در مجاورت سوهانک به بزرگراه های ارتش، امام علی، صدر و دیگر بزرگراه دسترسی یابید.

 

امکانات واقع در محله سوهانک تهران

در سال های اخیر محله سوهانک تهران امکانات رفاهی کمتری داشتند اما با توسعه شهر و استقبال مردم جهت سکونت در این محله امکانات مناسبی امروزه در این محله واقع شده است به طوری که رضایت ساکنین محله سوهانک را از هر لحاظ کسب نموده است. از مهمترین امکانات بهداشتی و پزشکی واقع در محله سوهانک می توان به وجود خانه بهداشت و درمانگاه در این محله اشاره کرد.

 

امکانات تفریحی و گردشگری واقع در محله سوهانک

محله سوهانک از طبیعت گردشگری و مفرح برخوردار می باشد و مراکز تفریحی مختلفی در این محله وجود دارند که از مهمترین این مراکز تفریحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میدان سوهانک
 • بوستان آسمان
 • بوستان سوهانک
 • گلزار شهدای سوهانک
 • پارک جنگلی سوهانک

روزانه تعداد زیادی از ساکنین کلانشهر تهران و گردشگران از مراکز تفریحی و گردشگری واقع در محله سوهانک بازدید می کنند. یکی از مهمترین ویژگی های محله سوهانک وجود پارک جنگلی در این محله می باشد که تمرکز روی آن ضروری است، وجود مهمانپذیرهای مختلف و هتل ها در مجاورت این پارک جنگلی بستر مناسبی جهت ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری ایجاد می کند.

 

مراکز خرید واقع دراین محله

با توجه به شمار بسیار زیاد مسافران و شهروندان که روزانه از جاذبه های گردشگری محله سوهانک بازدید می کنند مراکز خرید و فروشگاه های مناسبی در این واقع شده اند. از مهمترین مراکز خرید و فروشگاه های واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجتمع تجاری کوثر
 • مجتمع تجاری پردیس
 • مجتمع تجاری پلاتینیوم
 • مرکز خرید پرنیان
 • مرکز خرید ابریشم
 • مرکز تجاری الزهرا

 

امکانات محله سوهانک

کتابخانه های واقع در این محله

محله سوهانک دارای یک کتابخانه عمومی می باشد که به عنوان یکی از امکانات فوق العاده برای علاقه مندان به مطالعه کتاب شناخته می شود. کتابخانه عمومی واقع در این محله کتابخانه عمومی امام حسین (ع) می باشد.

 

امکانات و مراکز ورزشی واقع در محله سوهانک

از مهمترین امکانات و مراکز ورزشی واقع در این محله می توان به دو مجتمع ورزشی، باشگاه سوارکاری و همچنین زمین فوتبال چمن امام علی (ع) اشاره کرد. تپه های زیبا و مشهور نیز در محله سوهانک وجود دارند که دارای چشم انداز بسیار زیبایی هستند و از آنها می توان به عنوان پروژه های بزرگ و جذاب رفاهی و گردشگری بهره برداری نمود.

 

اماکن مذهبی واقع در این محله

در ایام عزاداری محرم مراسم های مذهبی از جمله صبح تیره و صبحدمان عاشورا در تکیه واقع در این محله که قدمت آن به حدود نیم قرن پیش باز می گردد برگزار می شوند. مسجد جامع و حسینیه سوهانک از دیگر مراکز دینی مهم واقع در این محله هستند که ساکنین متدین این محله جهت انجام فرایض دینی خود و برگزاری مراسم مذهبی مختلف از آنها استفاده می کنند.

 

رستوران های واقع در محله سوهانک تهران

چندین رستوران در این محله وجود دارند که نیاز ساکنین محله سوهانک جهت سفارش غذاهای مختلف و انجام مراسم مختلف را تا حد قابل توجهی رفع می کنند. از مهمترین رستوران های واقع در این محله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رستوران یاس
 • رستوران کوهستان
 • رستوران تالار لاله ها

 

مراکز دینی محله سوهانک

 

چندین سفره خانه سنتی نیز در این محله وجود دارند. در محله های مجاور سوهانک حدود 70 رستوران وجود دارند که همواره آماده خدمت رسانی و ارائه سرویس های غذایی به ساکنین این محله هستند.

 

مراکز آموزشی واقع در این محله

وجود چندین مرکز آموزشی و مدرسه نیاز ساکنین این محله به مراکز آموزشی و موسسات علمی را تا حد زیادی رفع کرده است. به دلیل وجود مراکز آموزشی و مدرسه های واقع در این محله دانش آموزان برای ادامه تحصیل نیاز ندارند تا به دیگر محله های مجاور بروند. از مهمترین مدارس و مراکز آموزشی واقع در سوهانک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیش دبستانی دخترانه بشری
 • پیش دبستانی پسرانه پویش
 • مدرسه متوسطه دوره دوم
 • متوسطه دخترانه نسیم سحر
 • دانشگاه آزاد واحد حسابداری و اقتصادی

یکی دیگر از ویژگی های مهم و خوب سوهانک وجود شعبه بانک صادرات در آن می باشد.

 

قیمت خانه در محله سوهانک تهران

میزان جمعیت در محله سوهانک به دلیل آب و هوای مناسب آن به طور پیوسته در حال افزایش بوده است و روزانه تعداد خانه های تازه ساخت در آن افزایش می یابد زیرا تعداد زیادی از ساکنین کلانشهر تهران خواهان زندگی در محله ای با آب و هوای خوش هستند. آب هوای کوهپایه ای این محله باعث جذب ساکنین تهران به سوی سوهانک شده است. نکات مثبت زندگی در این محله باعث افزایش قیمت آپارتمان ها شده است. قیمت خانه در سوهانک همانند دیگر محله های واقع در بخش شمالی کلانشهر تهران نسبتا بالاست. قیمت خانه در این محله به عوامل مختلفی از جمله متراژ خانه، نوع امکانات و سال ساخت آن وابسته می باشد اما به طور کلی می توان گفت قیمت خانه در این محله از متری 18 میلیون تومان آغاز می شود و تا متری 24 میلیون نیز دامنه دارد.

 

برج های محله سوهانک

 

قیمت خانه در خیابان سلمان سوهانک که یکی از خیابان های اصلی این محله می باشد از متری 22 میلیون شروع می شود و هرچه امکانات خانه مورد نظر بیشتر شود و فضای خانه شیک شود قیمت افزایش پیدا می کند.

در محله سوهانک علاوه بر آپارتمان ها و خانه های ویلایی، چندین برج نیز وجود دارد که هزینه سکونت در آن ها نسبتا بالاست. از مهمترین این برج ها می توان به برج کوثر و زمرد اشاره کرد.

 

مجتمع کوثر

قیمت خانه های واقع در مجتمع کوثر از حدود 10 میلیون تومان آغاز می شود. ساخت برج کوثر از دهه 80 آغاز شده است از این رو قیمت واحدهای این برج تا حد زیادی به سال ساخت آن ها وابسته می باشد. به عنوان مثال واحدهای 95 متری که سال ساخت آن ها 83 می باشد حدود یک میلیارد و هفتاد میلیون تخمین زده شده است در صورتی که واحدهایی که سال ساخت آن ها 85 است یک میلیارد و دویست میلیون است.

برج زمرد

قیمت هر متر مربع از برج زمرد در سوهانک حدود 24 میلیون تومان می باشد. ساخت این پروژه در سال 97 به پایان رسیده است.

 

 

مطالب بیشتر:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا